Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: Μικρός ενισχυτής 10watt ??

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σιφης
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή Μικρός ενισχυτής 10watt ??

    Καλησπέρα,

    Έχω το παρακάτω μεγαφωνάκι (exciter) και θέλω να βρώ τον κατάλληλο ενισχυτή για να έχω την καλύτερη δυνατή απόδοση, φυσικά με όσο τον δυνατόν λιγότερες παραμορφώσεις και χωρίς αλλοιώσεις στην συχνοτική απόκριση του ήχου.

    http://www.visaton.com/en/industrie/...l/ex45s_8.html

    Το μεγάφωνο είναι 10watt στα 8ohm.


    Σκοπός είναι να συνδέω ένα line level σήμα (το line level μπορεί να προέρχεται είτε από μία έξοδο μιας κάρτας ήχου είτε από μιας μικρής κονσόλας).

    Έχω κοιτάξει πάρα πολλά kit που υπάρχουν στο ιντερνετ (όχι στην Ελλάδα δυστυχώς!) και έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τι να πάρω.
    Ένα από αυτά: https://www.quasarelectronics.co.uk/...-amplifier-kit

    Στο manual του exciter λέει ότι ίσως χρειάζεται λιγο παραπάνω ενίσχυση από ένα συμβατικό μεγάφωνο (χωρίς να το προσδιορίζει ακριβώς).
    Επακριβώς γράφει : ''low efficiency factor compared to standard loudspeakers (more output power from the amplifier required)''.




    Λοιπόν, μπορεί να μου προτείνει κάποιος κάτι που να έχει δοκιμάσει σε κάτι τέτοιο και να έχει καλή απόδοση?
    Και 2ον να μου πεί μήπως μπορώ να βρώ κάτι στην Αθήνα ? (για να μην παραγγελνω από έξω κλπ κλπ)


    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.962

    Προεπιλογή

    δεν ξέρω να σου προτείνω κάτι (αν ήταν για ποιο μεγάλη ισχύ θα ταν ποιο εύκολο... να προτείνων κάτι με χαμηλή παραμόρφωση) αλλά σίγουρα δεν θα πρότεινα ενισχυτή με το TDA2003 αφού ψάχνεις για καλή απόδοση...

    Το TDA2003 ίσως το προτείναμε για να φτιάξεις τον πρώτο σου ενισχυτή σαν εμπειρία... ίσως αν ήσουν σχεδιαστής ηλεκτρονικών προιόντων να το έβαζες σε μία τηλεόραση πριν 25-30 χρόνια ίσως και σε ένα φθηνό ραδιόφωνο αυτοκινήτου... ως εκεί...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σιφης
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Οκ, αν έβαζα παραπάνω watt, υπαρχει περίπτωση να καταστρέψω το μεγάφωνο?
    κάτι σαν αυτό : http://www.rdlnet.com/product.php?page=404
    ή αυτό : http://www.electronickits.com/kit/co...ampl/ck706.htm

    Και αυτό το ρωτάω γιατί όπως προείπα στο manual γράφει ότι χρειάζεται περισσότερη ενίσχυση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    Γεια σου σιφη. εαν βαλεις το μεγάφωνο 10βατ που έχεις σε ενισχυτή 18βατ σαν αυτο το κιτ που δειχνεις, το μεγαφωνο δεν θα παθει ζημιά εαν ανοιξεις το volume ως την μέση.

    Εαν ανοιξεις το volume στα 10βατ ή περισσότερο τότε το μεγάφωνο θα πάθει ζημιά. στην αρχή θα αρχίσει να παραμορφώνει τον ηχο, θα τσιρίζει, μέχρι να καει.

    Εγω σου προτείνω να κάνεις / αγοράσεις έναν δυνατο ενισχυτή που να σου είναι χρήσιμος και αργότερα που θα θέλεις διαφορετικά μεγάφωνα, πιο ισχυρά και πιο μεγάλα απο αυτό που έχεις.

    Εαν θέλεις μόνο 10βατ με ένα μεγάφωνο η πρόταση του chip είναι εντάξει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Costis Ni
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    801

    Προεπιλογή

    Τί είπες τώρα!!! Εβγαλε η Visaton τέτοιο πράγμα, κι εγω τα είχα για γκάτζετ της πλάκας! Πόσο το πήρες αν επιτρέπεται;

    Λοιπόν στο θέμα μας. Φτιάξε κάτι καλό, και να δίνει πολύ ρεύμα, γιατι το βλέπω κι αναίσθητο. (άτι με μεγάλης χηρητικότητας πυκνωτες στην τροφοδοσία) Αυτά τα STK Και τα TDA φτιαχτηκαν γαι κασετόφωνα αυτοκινήτου και για τις τηλεοράσεις του '80. Καλύτερα τσιπ ενισχυτές θεωρουνται η σειρα LM της Texas Instruments. Μην πας σε Ταξη Δ για τόσο λίγα βατ (το ST-PA18 βου έβαλες είναι τέτοιο) Μη φοβάσαι τα παρπάνω βατ που έχουν, αν κάνεις λογική χρήση δε θα κάψεις τίποτα. Η στάνταρ πρακτική είναι να έχουμε ενισχυτή περισσότερα βατ από το "μεγάφωνο"


    Μια απορία που έχω είναι: Αν το κολλησεις σε διπλό τζάμι, λες να παραμορφώνει τα μπάσα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.962

    Προεπιλογή

    προσωπικά δεν συμφωνώ με περισσότερα watt από το μεγάφωνο... κάποια στιγμή θα γίνει η στραβή και θα του δώσεις περισσότερα watt... μπορεί να μην καεί αλλά να πάθει ζημιά και να μην αποδίδει καλά

    από τα chip με αρκετά καλή απόδοση από τη δεκαετία του 80 είναι το LM1875 το οποίο μπορεί να δώσει έως 30W, όμως αν το δουλέψεις σε χαμηλότερη τάση πχ +/-12V θα σου δώσει κάπου κοντά στα 10W πιστεύω κρατώντας την πολύ καλή ποιότητα ήχου... αν είσαι σίγουρος οτι δεν θα του ζητήσεις να σου δώσει περισσότερο από αυτό που μπορούν να ανεχθούν τα μεγάφωνα σου δώστου +/-15V ώστε τα 10W να στα δίνει με 1% παραμόρφωση (γενικά να ξέρεις οτι συνήθως η μέγιστη ισχύς που αναφέρουν τα datasheet είναι για 10% παραμόρφωση... που φυσικά είναι απαράδεκτη)

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Nίκος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    786

    Προεπιλογή

    καταρχήν έχεις φτιάξει κανένα κουτί για το μεγαφωνάκι?
    εγώ έχω φτιάξει έναν ενισχυτή με το TDA 7375 και από ποιότητα συμπαθητικό τον λέω αλλά έχει τα γκαζάκια που θες
    βέβαια σε ολοκληρωμένο τα πιο ποιοτητικά είναι τα Lm
    εκτός εάν θες μπορείς να αγοράσεις έναν μικρό μεταχερισμένο να κάνεις την δουλειά σου

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σιφης
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Λοιπόν 1ον, να διευκρινήσω ότι δεν με νοίαζει να έχω ποντεσιόμετρο για να ελεγχω την ένταση.. Την ένταση θα την ελέγχω από την πηγή. (π.χ. απο την κάρτα ήχου).
    Ο ενισχυτής θέλω να λειτουργεί σε μια fix λειτουργία, αφου είναι να μπεί σε μια άλλη κατασκευή που κάνω πειραματικά.

    Δευτερον, γιατί όχι class D ενισχυτή?

    Τρίτον, αυτοί οι παραπάνω ενισχυτες που μου προτείνατε, μπορώ να τους βρω έτοιμους (ή έστω σαν kit) κάπου στην Αθήνα?
    Αυτό το ρωτάω γιατί το να πάρω τα υλικά από μόνα τους και να το φτιάξω από την αρχή μου είναι λίγο δύσκολο.. (έχω να κάνω κάτι τέτοιο από τότε που πήγαινα σχολείο!)


    To TDA 7375 λέει 35Watt! Δεν είναι πολλά για αυτό που θέλω?

    Το exciter το πήρα ακριβούτσικα... όσο γράφει στο ebay τελοςπαντων , γύρω στα 30ευρώ. (γι'αυτό και το φοβάμαι λιγάκι μην το κάψω).
    Απ' όσο γράφει, ενδείκνυται να μπεί σε τζάμι πάντως.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Costis Ni
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    801

    Προεπιλογή

    Δεν είναι κακη τιμή, η Visaton δεν είναι φτηνιάριη...

    Το όχι Class D το είπα γα το θέμα της ποιότητας, αλλά οκ δε νομίζω να έχει σημασία γι αυτό που θες να κάνεις.

    Ενισχυτές κιτ συναεμολογημένα, παίρνεις απο ebay/aliexpress όοοοσα θες με το κιλό. Ψάξε το λίγο.Πάρε κάτι με τσιπάκι να έχεις και τις προστασίες. Κοίτα να έχει 15-20 Watt ατα 8 Ωμ στο 0,1 και κάτω παραμόρφωση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.962

    Προεπιλογή

    ότι προτείνω εγώ πρέπει να τα φτιάξεις...
    βέβαια αν πάρεις ΚΙΤ με TDA2030 μπορείς να το τροποποιήσεις σε LM1875 απλά βάζοντας τα εξαρτήματα του LM1875 και όχι του TDA2030 (έχουν ίδια συνδεσμολογία άρα έχουν ίδια πλακέτα)

    Ε... αφού έφτιαχνες όταν ήσουν μαθητής ώρα είναι να ξαναρχήσεις

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μικρός ενισχυτής με E34L SE
    By KOKAR in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-20, 20:12
  2. πομπος 10Watt
    By mperetas in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-15, 00:03
  3. μικρός ενισχυτής ήχου για αρχάριους
    By vagos-gr in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-15, 15:38
  4. Ενισχυτής & Προενισχυτής
    By georgelaskos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-11, 10:40
  5. μικρός τελικός ενισχυτής
    By costas81 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-08, 14:22

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας