Σελίδα 12 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 2 10 11 12 13 14 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 111 έως 120 από 155

Θέμα: κατασκευη τζακιου με κυκλοφορια νερου!!!

  1. #111
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikolaras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mihalas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενα προχειρο σχεδιακι
    Συνημμένο Αρχείο 30712

    οπως τα dry cell μηπως?

    ποτε μην λες ποτε.

    στην συγκεκριμενη κατασκευη
    η σωληνα της 1" ειναι υπεραρκετη.
    και με 1/2 μπορουσε να γινει....αλλα ειπαμε.
    ασφαλεια 100%

    για αυτο μην καταδικαζεις την κατασκευη καποιου
    αν δεν την εχεις κατανοησει πληρως

    παντα φιλικα
    μιχαλης
    Δεν θέλω να σε απογοητεύσω Μιχάλη, αλλά είναι εντελώς λάθος η συνδεσμολογία σου.
    Πρόσεξε γιατί αν γίνει ατμοποίηση ο ατμός θα φύγει στην πιο εύκολη έξοδο που είναι το καζανάκι, θα βράσει το νερό από το καζανάκι (το οποίο παρεπιπτόντως δεν γίνεται σε καμία περίπτωση να περάσει πίσω στο τζάκι) και θα έχεις μια ατμομηχανή στο σπίτι σου και σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να υπολογίσεις τις συνέπειες από μια τέτοια κατάσταση.
    Για να σου δώσω να καταλάβεις το μέγεθος της δύναμης του ατμού, φαντάσου ότι έχεις μια χύτρα και βράζει και η βαλβίδα πηγαίνει στο καζανάκι σου. Εχεις την εντύπωση ότι θα γίνει πλήρωση;
    Εγώ σε προειδοποίησα, καλύτερα σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να ακούμε κάποιους γνώστες, γιατί όπως σου είπα οι συνέπειες είναι απρόβλεπτες.
    Εννοείται ότι όλη η συζήτηση γίνεται σε πολύ φιλικά πλαίσια.
    Αν θέλεις να μάθεις περισσότερα για την ασφάλιση με ανοιχτό δοχείο διάβασε εδώ:

    http://www.thegreekz.com/forum/showt...DD%EC%E1%F4%E1

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #112
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mihalas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενα προχειρο σχεδιακι
    Συνημμένο Αρχείο 30712

    οπως τα dry cell μηπως?

    ποτε μην λες ποτε.

    στην συγκεκριμενη κατασκευη
    η σωληνα της 1" ειναι υπεραρκετη.
    και με 1/2 μπορουσε να γινει....αλλα ειπαμε.
    ασφαλεια 100%

    για αυτο μην καταδικαζεις την κατασκευη καποιου
    αν δεν την εχεις κατανοησει πληρως

    παντα φιλικα
    μιχαλης

    με αυτο το σχεδιο καταλαβα τι εχεις κανει,,,και
    κατα την γνωμη μου ειναι ΟΚ.
    ειναι η ιδια συνδεσμολογια οπως το δοχειο διαστολης του αυτοκινητου.
    -
    απο εκει που πληρωνεται διαστελεται κιωλας.

    μια ενσταση ομως = υπαρχει περιπτοση να εξατμιστει το νερο σιγασιγα ?? και
    να μην το καταλαβεις η πληρωνεται αυτοματα με φλοτερ ??
    κατα τα αλλα ειναι και αυτο
    μια μορφη ανοιχτου κυκλοματος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #113
    Μέλος Το avatar του χρήστη mihalas2
    Όνομα
    Μιχαλης Γιαμαιος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Περαμα Πειραιας
    Μηνύματα
    636

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikolaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θέλω να σε απογοητεύσω Μιχάλη, αλλά είναι εντελώς λάθος η συνδεσμολογία σου.
    Πρόσεξε γιατί αν γίνει ατμοποίηση ο ατμός θα φύγει στην πιο εύκολη έξοδο που είναι το καζανάκι, θα βράσει το νερό από το καζανάκι (το οποίο παρεπιπτόντως δεν γίνεται σε καμία περίπτωση να περάσει πίσω στο τζάκι) και θα έχεις μια ατμομηχανή στο σπίτι σου και σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να υπολογίσεις τις συνέπειες από μια τέτοια κατάσταση.
    Για να σου δώσω να καταλάβεις το μέγεθος της δύναμης του ατμού, φαντάσου ότι έχεις μια χύτρα και βράζει και η βαλβίδα πηγαίνει στο καζανάκι σου. Εχεις την εντύπωση ότι θα γίνει πλήρωση;
    Εγώ σε προειδοποίησα, καλύτερα σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να ακούμε κάποιους γνώστες, γιατί όπως σου είπα οι συνέπειες είναι απρόβλεπτες.
    Εννοείται ότι όλη η συζήτηση γίνεται σε πολύ φιλικά πλαίσια.
    Αν θέλεις να μάθεις περισσότερα για την ασφάλιση με ανοιχτό δοχείο διάβασε εδώ:

    http://www.thegreekz.com/forum/showt...DD%EC%E1%F4%E1


    τι ειπες τωρα!!!!!!!


    κριμα και σε ειχα παρει για σοβαρο


    αντε γεια!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #114
    Μέλος Το avatar του χρήστη mihalas2
    Όνομα
    Μιχαλης Γιαμαιος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Περαμα Πειραιας
    Μηνύματα
    636

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -nikos- Εμφάνιση μηνυμάτων
    με αυτο το σχεδιο καταλαβα τι εχεις κανει,,,και
    κατα την γνωμη μου ειναι ΟΚ.
    ειναι η ιδια συνδεσμολογια οπως το δοχειο διαστολης του αυτοκινητου.
    -
    απο εκει που πληρωνεται διαστελεται κιωλας.

    μια ενσταση ομως = υπαρχει περιπτοση να εξατμιστει το νερο σιγασιγα ?? και
    να μην το καταλαβεις η πληρωνεται αυτοματα με φλοτερ ??
    κατα τα αλλα ειναι και αυτο
    μια μορφη ανοιχτου κυκλοματος.


    γεια σου ρε νικο

    το πιασες !
    και ευκολο και κατανοητο

    λοιπον

    οσο για την πληρωση εχει φλοτερ

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #115
    Μέλος Το avatar του χρήστη mihalas2
    Όνομα
    Μιχαλης Γιαμαιος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Περαμα Πειραιας
    Μηνύματα
    636

    Προεπιλογή

    νικολαρα



    Φωτογραφία2602.jpg
    εφτιαξα αυτο!
    και λειτουργει 4 χρονια στο σαλονι μου στον 2ο οροφο



    και εφτιαξες αυτο

    P1010160.jpg
    και καλα κανεις και το εχεις στο υπογειο
    γιατι δεν ειναι για παραπανω.

    οταν το ανεβασεις στον 1ο ελα να μου κανεις υποδειξεις!


    οποιος εχει ματια βλεπει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #116
    Μέλος
    Όνομα
    Αριστειδης
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    106

    Προεπιλογή

    Ο νικολαρας δινει τον σωστο τροπο συνδεσμολογιας του δοχειου,τωρα εαν ο καθενας θελει να παιζει με αυτα τα πραματα μπορει να το κανει στο σπιτι του,αλλα να μην βαζει κι'αλλους να κανουν λαθος συνδεση.
    δεν ειναι σωστο να γινονται προσωπικες αντιπαραθεσεις με τοσο σοβαρα ζητηματα.
    παραθετω γραφωμενα απο site υδραυλικων:
    ΣΩΛΗΝΑΣ ΕΚΤΟΝΩΣΗΣ

    Ο σωλήνας εκτόνωσης χρησιμοποιείται για να φεύγουν οι ατμοί, που τυχόν θα δημιουργηθούν, κατά την διάρκεια λειτουργίας του λέβητα και θεωρείται σαν σωλήνας ασφαλείας. Ξεκινά από το πάνω μέρος του λέβητα ή από τον σωλήνα προσαγωγής και ΠΑΝΤΑ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗ(μεταξύ λέβητα και κυκλοφορητή). Καταλήγει στο πάνω μέρος του δοχείου διαστολής, με μια διπλή καμπύλη, έτσι ώστε τυχόν νερά που ξεχειλίζουν, να χύνονται μέσα στο δοχείο. Ο σωλήνας εκτόνωσης, θα πρέπει στην πορεία του, να μην έχει καμπύλες κλειστές και να είναι κατακόρυφος, χωρίς οριζόντια τμήματα και ιδίως τμήματα που μπορούν να παρακρατήσουν αέρα.

    Μεταξύ του λέβητα και της σωλήνας εκτόνωσης, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να παρεμβάλλεται καμία βάνα. Έχει συμβεί να <<σκάσουν>> ξυλολέβητες, επειδή τοποθετήθηκε βάνα και η βάνα αυτή ήταν κλειστή. ΣΧΕΔΙΟ 1

    ΣΩΛΗΝΑΣ ΠΛΗΡΩΣΗΣ

    Ο σωλήνας πλήρωσης ξεκινά από το κάτω μέρος του δοχείου διαστολής και συνδέεται στον σωλήνα επιστροφής του λέβητα. Αν ο κυκλοφορητής της εγκατάστασης είναι τοποθετημένος στον σωλήνα επιστροφής, τότε ο σωλήνας πλήρωσης συνδέεται μεταξύ λέβητα και κυκλοφορητή.

    Σκοπός της σωλήνας αυτής, είναι να συμπληρώνει στην εγκατάσταση θέρμανσης, το νερό που <<χάθηκε>> λόγω εξάτμισης, διαρροών, βρασμού κ.λ.π.

    Μεταξύ της σωλήνας πλήρωσης και του λέβητα, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να παρεμβάλλεται βάνα. ΣΧΕΔΙΟ 1
    και το σχεδιο
    image001.gif

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον aristidis540 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nikolaras (15-03-12)

  8. #117
    Μέλος Το avatar του χρήστη mihalas2
    Όνομα
    Μιχαλης Γιαμαιος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Περαμα Πειραιας
    Μηνύματα
    636

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aristidis540 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο νικολαρας δινει τον σωστο τροπο συνδεσμολογιας του δοχειου,τωρα εαν ο καθενας θελει να παιζει με αυτα τα πραματα μπορει να το κανει στο σπιτι του,αλλα να μην βαζει κι'αλλους να κανουν λαθος συνδεση.
    δεν ειναι σωστο να γινονται προσωπικες αντιπαραθεσεις με τοσο σοβαρα ζητηματα.
    παραθετω γραφωμενα απο site υδραυλικων:
    ΣΩΛΗΝΑΣ ΕΚΤΟΝΩΣΗΣ

    Ο σωλήνας εκτόνωσης χρησιμοποιείται για να φεύγουν οι ατμοί, που τυχόν θα δημιουργηθούν, κατά την διάρκεια λειτουργίας του λέβητα και θεωρείται σαν σωλήνας ασφαλείας. Ξεκινά από το πάνω μέρος του λέβητα ή από τον σωλήνα προσαγωγής και ΠΑΝΤΑ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗ(μεταξύ λέβητα και κυκλοφορητή). Καταλήγει στο πάνω μέρος του δοχείου διαστολής, με μια διπλή καμπύλη, έτσι ώστε τυχόν νερά που ξεχειλίζουν, να χύνονται μέσα στο δοχείο. Ο σωλήνας εκτόνωσης, θα πρέπει στην πορεία του, να μην έχει καμπύλες κλειστές και να είναι κατακόρυφος, χωρίς οριζόντια τμήματα και ιδίως τμήματα που μπορούν να παρακρατήσουν αέρα.

    Μεταξύ του λέβητα και της σωλήνας εκτόνωσης, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να παρεμβάλλεται καμία βάνα. Έχει συμβεί να <<σκάσουν>> ξυλολέβητες, επειδή τοποθετήθηκε βάνα και η βάνα αυτή ήταν κλειστή. ΣΧΕΔΙΟ 1

    ΣΩΛΗΝΑΣ ΠΛΗΡΩΣΗΣ

    Ο σωλήνας πλήρωσης ξεκινά από το κάτω μέρος του δοχείου διαστολής και συνδέεται στον σωλήνα επιστροφής του λέβητα. Αν ο κυκλοφορητής της εγκατάστασης είναι τοποθετημένος στον σωλήνα επιστροφής, τότε ο σωλήνας πλήρωσης συνδέεται μεταξύ λέβητα και κυκλοφορητή.

    Σκοπός της σωλήνας αυτής, είναι να συμπληρώνει στην εγκατάσταση θέρμανσης, το νερό που <<χάθηκε>> λόγω εξάτμισης, διαρροών, βρασμού κ.λ.π.

    Μεταξύ της σωλήνας πλήρωσης και του λέβητα, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να παρεμβάλλεται βάνα. ΣΧΕΔΙΟ 1
    και το σχεδιο
    image001.gif

    για πες μου την διαφορα που βλεπεις
    και επ ισης
    τι θερμιδες ειναι το ενα
    τι θερμιδες ειναι το αλλο
    τι οπη εκτονωσης εχει το ενα
    και τι οπη εκτονωσης εχει το αλλο

    κανε την πραξη και θα δεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #118
    Μέλος
    Όνομα
    Αριστειδης
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    106

    Προεπιλογή

    εγω προσωπικα για την κατασκευη, σου βγαζω το καπελο πραγματι εχεις μερακι και γνωσεις.
    Αλλα οι υδραυλικοι εχουν αλλη γνωμη,οχι για διατομες αλλα για την συνδεση.
    παραθετω κι'αλλο σχεδιο των υδραυλικων ποιο κατατοπιστικο.συνδεση ανοιχτου και κλειστου δοχειου διαστολης.
    kleis-anoix.jpg

    πολυ απλα βλεπουμε οτι πανε 2 σωληνες προς το δοχειο(και μια τριτη για την πληρωση)

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #119
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikolaras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Φίλε Μιχάλη.
    Ξέφυγες λίγο στην συμπεριφορά σου, αλλά δεν με πειράζει γιατί έχω ξεφύγει πλέον του επιπέδου απάντησεις "αντε γεια" κλπ.
    Είμαι πολύ ώριμος για να υποπέσω σε τέτοιου είδους αντιπαραθέσεις και η γνώμη σου αν εγώ είμαι σοβαρός ή όχι, δεν με αγγίζει.
    Κάνεις όμως ένα τεράστιο λάθος που ενώ έχεις ψιλοκαταλάβει ότι δεν είναι σωστή η συνδεσμολογία σου στο τζάκι, συνεχίζεις να επιμένεις το δικό σου και μάλιστα διαφώνησες και με τον Αριστείδη (αντί να του πεις ευχαριστώ) που ανάλυσε με τον καλύτερο τρόπο την σωστή συνδεσμολογία.
    Το λάθος είναι ότι το φόρουμ επισκέπτονται και διαβάζουν άνθρωποι, οι οποίοι θα κινδυνέψουν αν υιοθετήσουν αυτή τη συνδεσμολογία.
    Εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με μια αντίσταση που θα καεί, αλλά με την ίδια την ασφάλειά μας.
    Σε τέτοιες περιπτώσεις αφήνουμε τον εγωισμό μας και τα κομπλεξικά μας απωθημένα (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) κατά μέρος και κάνουμε ένα βήμα πίσω.

    Πολύ ωραία η κατασκευή σου και μπράβο σου, αλλά τα 4 χρόνια που δουλεύει, εμένα δεν μου λέει απολύτως τιποτα, γιατί η κακή στιγμή δεν έτυχε να ρθει ακόμα, να εύχεσαι να μην έρθει γιατί μετά υπάρχει πιθανότητα να κλαις τα ωραία σου ηχεία και δεν θα αξίζουν ούτε καν για το υπόγειο.
    Η κατασκευή που έκανα, αν διαβάσεις καλά είναι εντελώς δοκιμαστική (πειράματα κάνω) και δεν είναι στο υπόγειο, αλλά σε ισόγεια αποθήκη και ζεσταίνει 2όροφο σπίτι μεζονέτα, όταν διαβάζεις κάτι να το διαβάζεις ολοκληρωμένα και μετά να βγάζεις τα συμπεράσματά σου (δημιουργούνται παρεξηγήσεις).

    Αν σε έθιξα κάπου να ξέρεις ότι δεν το έκανα σκόπιμα και σου ζητάω συγνώμη προκαταβολικά.
    Σέβομαι τους συνομιλητές μου όπως θέλω να με σέβονται και αυτοί.
    Η γλώσα του πληκτρολογίου, κρύβει πολλές παγίδες , άρα παρεξηγήσεις. Ομως είναι στο χέρι μας να τις κουμαντάρουμε.
    Αν πίναμε μαζί καφέ συζητώντας για τα υδραυλικά, είμαι σίγουρος ότι μετά θα καταλήγαμε για τσίπουρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #120
    Μέλος Το avatar του χρήστη mihalas2
    Όνομα
    Μιχαλης Γιαμαιος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Περαμα Πειραιας
    Μηνύματα
    636

    Προεπιλογή

    φιλε νικολαρα



    συνεχιζεις να ισχυριζεσαι λοιπον οτι
    θα φυσηξεις με το καλαμακι μεσα σε ενα ποτηρι νερο
    αυτο θα αφαιρεσει το νερο απο το ποτηρι
    και θα το γεμισει αερα με κινδυνο να εκραγει

    ετσι ακριβως δουλευει το τζακι μου και μην κινδυνολογεις για να εντυπωσιασεις.

    ισως δεν θελεις η δεν σε συμφερει να καταλαβεις

    αν κοιταξεις πιο πισω θα δεις οτι εγω εκανα προσπαθειες μεσω "πλακιτσας" να μην ερθουμε σε αντιπαλοτητα αλλα ,

    το... προσοχη μην κανεις αυτο που εκανε ο μιχαλης, γιατι θα εχεις μια βομβιτσα μεσα στο σπιτι σου ,δεν το ειπα εγω!.

    αν εχω μια βομβιτσα μεσα στο σπιτι ασε να το κρινει καποιος μαγκιωρος μηχανολογος που ξερει απο διατομες και υπολογισμους .

    λυπαμαι αλλα εσυ ειπες για την βομβιτσα,και εδειξες τις γνωσεις σου επι του θεματος

    περιμενα περισοτερο καποια ερωτηση η διευκρινιση

    γιατι ειπες οτι δεν το καταλαβαινεις ,και αντι αυτου

    πετας μια απορριψη χωρις καν να γνωριζεις τι,πως και γιατι.

    μετα απο αυτα μηπως περιμενες?

    κανα μεγαλο ευχαριστω?

    δεχομαι υποδειξεις αλλα τεκμηριωμενες. να εχουν μια βαση λογικης, μου αρκει.

    δεν ειπα ποτε οτι το τζακι μου εχει την καλυτερη αποδοση και κατασκευαστε το γιατι θα χασετε
    για την παρεα της φωτιας το εκανα
    και για την γνωση που θα προσφερα στους γυρω μου ,απο την εμπειρια της κατασκευης.

    τεσπα .να ζητησω και εγω συγνωμη που ξεφυγα λιγο.

    με τα τσιπουρα που ειπες
    με εβαλες σε σκεψεις . παω να κτυπησω ενα σφηνακι
    και επανερχωμαι....................................... ......



    μιχαλης

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 12 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 2 10 11 12 13 14 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μοτέρ αερόθερμου τζακιου
    By bobkarpenisi in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-17, 14:36
  2. Ρυθμιστής στροφών μοτέρ τζακιου.
    By rep in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-13, 03:00
  3. προβλημα με παρασιτα απο βεντιλατερ τζακιου
    By panty in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-13, 18:50
  4. ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ
    By crown in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-11, 09:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας