Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: Καλό σχεδιαστικό πρόγραμμα?

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή Καλό σχεδιαστικό πρόγραμμα?

    Γειά σας!
    Χρησιμοποιώ το express PCB εδώ και καιρό... Αφού μπήκα στο νόημα και έμαθα να σχεδιάζω κάπως καλύτερα τις πλακέτες το πρόγραμμα που τρέχω δεν μου τυπώνει σε real time διαστάσεις....

    Πρέπει να παίζω με τις ρυθμίσεις δηλαδή και να τυπώνω 3-4 φορές μέχρι να πετύχω τις διαστάσεις που έχω ορίσει με συνέπεια να τρόω αρκετό μελάνι!

    Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάνω εγώ κάποιο λάθος ή υπάρχει κάποιο καλύτερο πρόγραμμα για να σχεδιάζω τυπωμένα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Γειά σου Δημήτρη.

    Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη, θέλω να σημειώσω. Εγώ χρησιμοποιώ το Altium Designer 6.8 (τώρα, Altium DXP παλαιότερα και ΕDA Client-Altium πολύ πολύ παλιά!) και δεν το αλλάζω με τίποτα!
    Είναι βέβαια απαιτητικό στην εκμάθηση, αλλά η παραμετροποίησή του σου λύνει τα χέρια σε πολλά θέματα.

    Αν θυμάμαι καλά, στο site της Altium υπάρχει για download μια δοκιμαστική έκδοση 30 ημερών για να μπορέσει κάποιος να παίξει μαζί του.
    Αν είσαι τυχερός και ελιχθείς ανάλογα, μπορεί να βρείς και τίποτε άλλα, σχετικά

    Στην εκτύπωση του PCB, ρυθμίζεις μια φορά σε scaled print 1:1 και είναι στις πραγματικές διαστάσεις. Για πολύ καιρό
    τύπωνα διαφάνειες και εμφάνιζα πλακέτες χωρίς κανένα πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    Καλημέρα Μάνο! Δηλαδή αφού ρυθμίσουμε τις πραγματικές διαστάσεις της πλακέτας, φτιάχνουμε το τυπωμένο και εκτυπώνουμε σε scale 1:1?

    Μάλλον κάτι δεν πάει καλά με το express pcb......!

    Θα το .....ψάξω να το βρώ το πρόγραμμα
    Σε ευχαριστώ!

    Βρήκα και το Sprint Layout, ομολογώ πως έχει μακράν καλύτερη βιβλιοθήκη απο αυτή του express pcb, είναι πιο professional! Θα ασχοληθώ όμως μαζί του αύριο να σχεδιάσω μια μικρή πλακέτα, μου φαίνεται σχετικά εύκολο!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη mihalas2
    Όνομα
    Μιχαλης Γιαμαιος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Περαμα Πειραιας
    Μηνύματα
    636

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Danza Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα Μάνο! Δηλαδή αφού ρυθμίσουμε τις πραγματικές διαστάσεις της πλακέτας, φτιάχνουμε το τυπωμένο και εκτυπώνουμε σε scale 1:1?

    Μάλλον κάτι δεν πάει καλά με το express pcb......!

    Θα το .....ψάξω να το βρώ το πρόγραμμα
    Σε ευχαριστώ!

    Βρήκα και το Sprint Layout, ομολογώ πως έχει μακράν καλύτερη βιβλιοθήκη απο αυτή του express pcb, είναι πιο professional! Θα ασχοληθώ όμως μαζί του αύριο να σχεδιάσω μια μικρή πλακέτα, μου φαίνεται σχετικά εύκολο!


    γειασου δημητρη!

    αυτο ηθελα να σου προτεινω αλλα με προλαβες.

    πολυ ευκολο !

    με αυτο σχεδιαζω και εγω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Acinonyx
    Όνομα
    Acinonyx
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πατήσια, Αθήνα
    Μηνύματα
    134

    Προεπιλογή

    Αν δεν κάνω λάθος, το Altium κοστίζει γύρω στα 1000$.

    Μια δωρεάν και ανοιχτού κώδικα σουίτα είναι το gEDA.

    0 Not allowed! Not allowed!
    jhsadkkj
    lkjsadlkj
    as;lkdlkasd
    kasjd
    aslkdjlaksd
    lksakjhgfuyrf
    kahfkjhrf

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Acinonyx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν κάνω λάθος, το Altium κοστίζει γύρω στα 1000$.

    Μια δωρεάν και ανοιχτού κώδικα σουίτα είναι το gEDA.
    Γκούχου γκούχου.... Κόστιζε... χαχαχα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη radiotimes
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αρτα
    Μηνύματα
    257

    Προεπιλογή

    Γεια σου συνονοματε κι εγω χρησιμοποιω το Sprint Layout και δεν το αλλαζω.Ειναι ευκολο και μπορεις να φτιαξεις και δικα σου Macros.Μπορεισ να κατεβασεις και απο το site της εταιρειας πολλα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    κοζάνη
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Τα προγράμματα που κυκλοφορούν πλέον και είναι σχεδιαστικά, είναι πάρα πολλά και απαιτείται αρκετός χρόνος για να μπορέσει κάποιος να τα αξιολογήσει και να εκθέσει μια αξιόπιστη λύση φθηνή (ή δωρεάν) και εύχρηστη. Βέβαια είναι σχετικό το κατά πόσο βλέπουμε μια λύση εύχρηστη αφού εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Στην περίπτωση αυτή λαμβάνουμε συνήθως ως βάση ότι ο ενδιαφερόμενος γνωρίζει τα στοιχειώδη πέρι ηλεκτρονικών. Μπορείς να δείς κάποια προγράμματα, εδώ (DEMO) και εδώ. Χρόνια πολλά, καλές γιορτές και ευτυχισμένο το νέο έτος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλοπονησος
    Μηνύματα
    274

    Προεπιλογή

    GΓεια σας ,χρησιμοποιώ το eagle εδω ,αλλά έχει αρχίσει να με κουράζει , με κουράζει διοτι σχεδιάζω το κύκλωμα και όταν παω να το βγάλω τη πλακέτα ενω έχω ψιλοπειράξει το routing δε κάνει αυτονόητα πράματα και με αναγκάζει να σχεδιάζω τη πλακέτα σχεδόν μόνος μου βγάζοντας την με πολύ καλύτερα αποτελεσματα. Θεωρώ μεγάλοο λάθος να μην έχει αυτόματη τακτοποιηση εξαρτημάτων λες και με ενδιαφέρει που θα παει το κάθε εξάρτημα ,(εκτός απο ελάχιστές περιπτώσεις) και πιστεύω οτι αν είχε αυτό θα λυνόταν το πρόβληαμα αυτό ,δε ξερω και εσείς ποι αείναι η γνώμη σας, οπότε σκέφτομαι να αρχίσω να ασχολούμε με to kicad Που έχει αναφέρει εκτενός ο φίλος γιώργος http://www.hlektronika.gr/forum/show...ighlight=kicad διότι είδα έχει αυτή τη λειτουργία. Δε θέλω εξεζητημενα πραματα.
    Και αυτό όμως καλό φαίνεταιι http://www.abacom-online.de/uk/html/sprint-layout.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Παντελή αυτό είναι το καλύτερο ..., μόνο αν θες να "ξεπατικώσεις" PCB απο jpeg, bmp, ... φωτό γενικά.
    Απο κει και πέρα δεν έχει αυτόματο route (τουλάχιστον της προκοπής), και δεν ενδείκνυται για κάτι τετοιο.
    Είναι όμως "μάνα" που λένε, στην "χειροκίνητη" λειτουργεία Route, για μικρά (και οχι μόνο) πλακετάκια. Με το
    Sprint Layout έχω
    σχεδιάσει αυτό. Πέρα απο αυτό παρόλο που έχω πληρώσει software 400ε, το Sprint Layout
    το χρησιμοποιώ πάρα πολύ, είναι και αυτό αγορασμένο (40ε), το υπεραγαπώ, και μου είναι πανεύκολο.

    Το Eagle δεν το συμπάθησα ΠΟΤΕ. Το καλύτερο "φθηνότερο" επαγγελματικό software, αυτήν την στιγμή για
    μένα πάντα
    , είναι αυτό. Το οποίο και έχω αγοράσει. Υπάρχει βέβαια και η Free έκδοση, που είναι Full, αλλά
    με περιορισμό στα Pins. Άπαιχτο !!!.

    Μπες αν θες στο site μου, στο τέλος της σελίδας, έχω τα περισσότερα γνωστά software για σχεδιασμό PCB.

    Όσον αφορά το KiCaD δεν έχω γνώμη, μιας και δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, οπότε θα ήταν άδικο να εκφράσω
    την γνώμη μου, χωρίς να το γνωρίζω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moutoulos : 14-02-12 στις 17:45
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-15, 23:16
  2. Τι κάνει έναν συναγερμό καλό, μέτριο ή κακό;
    By john_b in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-15, 19:57
  3. σχεδιαστικό πρόγραμμα
    By Panοs in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-12, 23:13
  4. Σχεδιαστικό προσόψεων?
    By ds electronics in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-11, 19:53
  5. Ψάχνω σχεδιαστικό πρόγραμμα
    By johntas in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-05, 22:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας