Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 36

Θέμα: 2 φωτιστικα 1διακοπτης

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αννα
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Κύπρος
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή 2 φωτιστικα 1διακοπτης

    γεια σας.
    ειμαι νεο μελλος της κοινοτητας συζητησης.
    σας βρηκα τυχαια ,ψαχνωντας στο διαδυκτιο για ενα προβλημα που εχω.
    καταρχην να σας πω ,πως ειμαι πρωτοετης στα τει,τμημα ηλεκτρολογων.
    στο προβλημα τωρα.
    στο σαλονι,εχει 2 φωτιστικα(μια λαμπα απλη),που αναβουν απο εναν και μονο διακοπτη μονο.
    τα φωτιστικα θα αλλαχθουν και θα μπουν πιο καλα οπως ταιριαζει να εχει ενα σαλονι(6,8,10 λαμπες)
    το προβλημα ειναι πως θελω να αλλαξω τον διακοπτη και να βαλω διπλο,οποτε να αναβει μονο το ενα φωτιστικο και οχι και τα δυο μαζι.
    στο διακοπτη εχει 2 καλοδια.τι πρεπει να κανω?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Καλημέρα φίλε μου.

    Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να σκεφτείς αν μπορείς να επέμβεις στο κουτί διακλάδωσης που είναι πάνω από τον διακόπτη. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να δουλέψεις χωρίς ρεύμα στο σπίτι, και ότι πρέπει να πιάνουν τα χέρια σου λίγο.


    Τι πείρα έχεις με τα ηλεκτρολογικά? Μπορείς να κάνεις συνδέσεις σωστά? Μήπως ξέρεις κάποιον άλλο που έχει κάποια εμπειρία? Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για 220V και όχι για μπαταρίες, το ρεύμα σκοτώνει!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Παρε τηλεφωνο εναν ηλεκτρολογο δεν θα σου ζητησει πολλα και θα σου διξει κιολας το πως γινετε live!
    Ετσι και εσυ θα εισαι ευχαριστημενη και ο ηλεκτρολογος και τα φωτιστικα και το σπιτι!!!

    Υ.Γ.Βλεπω η γυνεκια παρεα μεγαλωνει!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.463

    Προεπιλογή

    Καλημέρα.
    Αν δεν ήταν << πρωτοετης στα τει >> θα σώπενα.
    Σ΄αυτή την περίπτωση πιστεύω πως για πολλούς λόγους, πρέπει να συνεχίσει να το φτιάξε, και βεβαίως με μεγάλη προσοχή.
    Ας αναρτήσει μια φωτό όλου του τοίχου που είναι ο διακόπτης, και1 φωτί του ταβανιού

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Μόλις τώρα πρόσεξα ότι η γραφών ανήκει στο «αδύναμο» φύλλο!

    Διχάζομαι ομολογώ, από την μία ΤΕΙ ηλεκτρολόγος, από την άλλη γυναίκα με κατσαβίδι… Όχι ότι δεν γίνεται, μην παρεξηγηθώ (είχα και γυναίκα καθηγήτρια στην Σιβιτανίδειο), απλώς δεν το συναντάς συχνά να ξέρει να κάνει ενώσεις σε κουτί γυναίκα.

    Άννα αν πιστεύεις ότι το έχεις, προχωράμε!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 19-12-11 στις 11:40

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Και τί γίνεται αν τα καλώδια πηγαίνουν από το ένα φωτιστικό στο άλλο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τί γίνεται αν τα καλώδια πηγαίνουν από το ένα φωτιστικό στο άλλο;
    Αυτή είναι άτυχης περίπτωση… Ευελπιστώ ότι όλα θα είναι καλά και θα έχουμε δύο πλακέ ΝΥΜ στο κουτί.


    Τώρα αν πέσουμε σε περίπτωση… Αν δεν μας πει/δείξει τι παίζει μέσα στο κουτί, τίποτα δεν είναι σίγουρο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Ρε τι νομίζατε ? σε λίγα χρόνια οι άντρες θα φορέσουν ποδιές και στην κουζίνα κατ ευθείαν!
    Νομίζω ότι δεν γίνεται από την άποψη ότι ήδη (από αρχικής κατασκευής του σπιτιού) έχουν περάσει καλώδια μέχρι τις λάμπες το πιθανότερο (2 καλώδια φυτευτά μέσα στο τσιμέντο ) και για τις 2 λάμπες παράλληλα. και μάλλον στα ταβάνια δυστυχώς δεν περνάνε σωλήνες . για να μπορεί στην συνέχεια να "προσθέσει" καλώδια υποτίθεται για ξεχωριστή φάση για την άλλη λάμπα.

    Εκτός αν .... λέω αν .... είναι το τυχερό αυτό το καλώδιο που είναι φυτευμένο στο ταβάνι να έτυχε να το έχουν περάσει και με γείωση . και να χρησιμοποιήσει το καλώδιο της γείωσης σαν δεύτερη φάση .... βέβαια θα μου πείτε κάπως ανορθόδοξο αλλά άλλη λύση δεν υπάρχει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε τι νομίζατε ? σε λίγα χρόνια οι άντρες θα φορέσουν ποδιές και στην κουζίνα κατ ευθείαν!
    Νομίζω ότι δεν γίνεται από την άποψη ότι ήδη (από αρχικής κατασκευής του σπιτιού) έχουν περάσει καλώδια μέχρι τις λάμπες το πιθανότερο (2 καλώδια φυτευτά μέσα στο τσιμέντο ) και για τις 2 λάμπες παράλληλα. και μάλλον στα ταβάνια δυστυχώς δεν περνάνε σωλήνες . για να μπορεί στην συνέχεια να "προσθέσει" καλώδια υποτίθεται για ξεχωριστή φάση για την άλλη λάμπα.

    Εκτός αν .... λέω αν .... είναι το τυχερό αυτό το καλώδιο που είναι φυτευμένο στο ταβάνι να έτυχε να το έχουν περάσει και με γείωση . και να χρησιμοποιήσει το καλώδιο της γείωσης σαν δεύτερη φάση .... βέβαια θα μου πείτε κάπως ανορθόδοξο αλλά άλλη λύση δεν υπάρχει.
    Καλά, σωλήνα σε ταβάνι δεν έχω δει ποτέ μου! Επίσης διπλό καλώδιο μόνο 1-2 έχω δει, όλοι 3x1,5mm βάζουν. Αν είναι και σχετικά νέο (όχι του 1940) το σπίτι, λογικά θα είναι εύκολο (ένα εξτρά καλωδιάκι και δύο ενώσεις δουλειά).

    Κάτσε να δούμε και αν μπορεί να το κάνει η Άννα (ή κάποιος άλλος)… μπορούμε να σφίξουμε καλά τα καλώδια μεταξύ τους,? Αν είναι και τα καλώδια κομμένα ίσα-ίσα στα κουτιά και είναι στριμόκ@λη η κατάσταση…

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. προβλημα με φωτιστικα PL
    By pankon10 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-15, 10:39
  2. στεγανα φωτιστικα
    By personaldrummer in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-13, 17:41
  3. προβλημα με φωτιστικα
    By fm344 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-11, 20:17
  4. Φωτιστικα ουρανου-searchlights
    By giorgos3400 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-06, 13:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας