Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Εγκατάσταση γεννήτριας

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νάσος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Διόνυσος
    Μηνύματα
    28

    Question Εγκατάσταση γεννήτριας

    Καλησπέρα,

    μετά τις καθημερινές πλέον διακοπές ρεύματος στην περιοχή μου (Διόνυσος) νομίζω ότι ήρθε η ώρα για μια γεννήτρια. Έχοντας διαβάσει αρκετά σχετικά posts, θα ήθελα μερικές συμβουλές μιας και βλέπω ότι δεν "επιλέγουμε τη σωστή ισχύ" και αυτό ήταν.

    Κατ'αρχάς, να πω τι ψάχνω:
    1/ Η τοποθέτηση θα γίνει σε σπίτι - στον κήπο, επομένως με ενδιαφέρει κάποιο μοντέλο που να είναι εξωτερικού χώρου. Κάποιου είδους προφύλαξη ενδεχομένως να υπάρξει, οπότε δε θα είναι εκτεθειμένη η γεννήτρια απευθείας σε βροχή κτλ. αλλά και πάλι θα βρίσκεται έξω.
    2/ Με ενδιαφέρει να σηκώνει το (τριφασικό) φορτίο όλου του σπιτιού (χωρίς βέβαια υπερβολές όπως π.χ. θερμοσίφωνο, φούρνο, κτλ.). Υπάρχει κάποιος/κάτι που να μπορεί να το μετρήσει αυτό απ'ευθείας στην κεντρική παροχή ώστε να έχουμε μια αληθινή ένδειξη και όχι απλά υπολογίζοντας στο μυαλό μας τα φορτία;
    3/ Με ενδιαφέρει να εκκινεί αυτόματα με το που θα γίνει διακοπή και ενδεχομένως στον "διακόπτη" όπου θα γίνεται αυτό να υπάρχει και η δυνατότητα να κάνω εξομοίωση διακοπής ρεύματος ώστε να μπορώ να τεστάρω ανά τακτά χρονικά διαστήματα ότι η γεννήτρια δουλεύει σωστά.
    4/ Εξομάλυνση τάσης: με ενδιαφέρει αλλά από αυτά που έχω διαβάσει λέγεται ότι είναι ιδιαίτερα ακριβό για μεγάλα φορτία. Για τι επίπεδο κόστους μιλάμε δηλ. γιατί δεν έχω βρει σχετική αναφορά.
    5/ Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω και δεν έχω λάβει υπόψη μου;


    Ευχαριστώ προκαταβολικά!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.751

    Προεπιλογή

    Πρέπει να επιλέξεις και το καύσιμο που θα χρησιμοποιεί. Τώρα πια υπάρχουν ωραιότατες επιλογές για τριφασικές γεννήτριες που καίνε υγραέριο με μίζα και μπαταρία για να παίρνουν αυτόματα στις διακοπές ρεύματος. Πιστεύω με ένα κόστος περίπου 2.500 ευρώ να είσαι κομπλέ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DrBrain Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    μετά τις καθημερινές πλέον διακοπές ρεύματος στην περιοχή μου (Διόνυσος) νομίζω ότι ήρθε η ώρα για μια γεννήτρια. Έχοντας διαβάσει αρκετά σχετικά posts, θα ήθελα μερικές συμβουλές μιας και βλέπω ότι δεν "επιλέγουμε τη σωστή ισχύ" και αυτό ήταν.

    Κατ'αρχάς, να πω τι ψάχνω:
    1/ Η τοποθέτηση θα γίνει σε σπίτι - στον κήπο, επομένως με ενδιαφέρει κάποιο μοντέλο που να είναι εξωτερικού χώρου. Κάποιου είδους προφύλαξη ενδεχομένως να υπάρξει, οπότε δε θα είναι εκτεθειμένη η γεννήτρια απευθείας σε βροχή κτλ. αλλά και πάλι θα βρίσκεται έξω.
    2/ Με ενδιαφέρει να σηκώνει το (τριφασικό) φορτίο όλου του σπιτιού (χωρίς βέβαια υπερβολές όπως π.χ. θερμοσίφωνο, φούρνο, κτλ.). Υπάρχει κάποιος/κάτι που να μπορεί να το μετρήσει αυτό απ'ευθείας στην κεντρική παροχή ώστε να έχουμε μια αληθινή ένδειξη και όχι απλά υπολογίζοντας στο μυαλό μας τα φορτία;
    3/ Με ενδιαφέρει να εκκινεί αυτόματα με το που θα γίνει διακοπή και ενδεχομένως στον "διακόπτη" όπου θα γίνεται αυτό να υπάρχει και η δυνατότητα να κάνω εξομοίωση διακοπής ρεύματος ώστε να μπορώ να τεστάρω ανά τακτά χρονικά διαστήματα ότι η γεννήτρια δουλεύει σωστά.
    4/ Εξομάλυνση τάσης: με ενδιαφέρει αλλά από αυτά που έχω διαβάσει λέγεται ότι είναι ιδιαίτερα ακριβό για μεγάλα φορτία. Για τι επίπεδο κόστους μιλάμε δηλ. γιατί δεν έχω βρει σχετική αναφορά.
    5/ Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω και δεν έχω λάβει υπόψη μου;


    Ευχαριστώ προκαταβολικά!
    θελεις μια γεννητρια με αυτοματο πινακα και ηχομονωμενο κουβουκλιο.Πες μου ποσα τμ ειναι το σπιτι και τι παροχη εχεις.
    Αν θες στειλε πμ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νάσος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Διόνυσος
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Το καύσιμο δεν αποτελεί ιδιαίτερο παράγοντα στην επιλογή μου, μιας και η γεννητρία θα δουλεύει ελάχιστες ώρες το χρόνο (μόνο στις διακοπές ρεύματος που δεν είναι μεγαλύτερες από 30-40 λεπτά στη χειρότερη περίπτωση - και αυτές κυρίως μόνο το καλοκαίρι).

    Μίζα, μπαταρία + αυτοματισμός είναι απαραίτητα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να επιλέξεις και το καύσιμο που θα χρησιμοποιεί. Τώρα πια υπάρχουν ωραιότατες επιλογές για τριφασικές γεννήτριες που καίνε υγραέριο με μίζα και μπαταρία για να παίρνουν αυτόματα στις διακοπές ρεύματος. Πιστεύω με ένα κόστος περίπου 2.500 ευρώ να είσαι κομπλέ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νάσος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Διόνυσος
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Καλημέρα,

    Το ηχομονωμένο κουβούκλιο έχει να κάνει με κάποια νομοθεσία; Διότι για τα 30-40' max θα λειτουργεί η γεννήτρια (και αυτό όχι απαραίτητα κάθε μέρα) δε νομίζω να φωνάζουν οι γείτονες οπότε οτιδήποτε μπορεί να μειώσει το όλο κόστος καλό είναι να αποφευχθεί.

    Το σπίτι είναι περίπου 220τμ και η παροχή είναι τριφασική - αν αυτό ρωτάς - αλλά υπάρχουν κάποια μηχανήματα που τρέχουν σε rack (υπάρχει ήδη UPS) καθώς και κλιματιστικό που δεν πρέπει ποτέ να κλείνουν, επομένως γιαυτό θέλω να γίνει κάποια μέτρηση στο χώρο ώστε να καταλήξουμε στα KVA της γεννήτριας και να μην υπερ/υπο-διαστασιολογηθεί.

    Αν υπάρχουν κάποιοι σχετικοί με το αντικείμενο στο forum θα με ενδιέφερε να πάρω 1-2 προσφορές (μέσω pm) γιατί με ενδιαφέρει άμεσα η εγκατάσταση.


    Thanks!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    θελεις μια γεννητρια με αυτοματο πινακα και ηχομονωμενο κουβουκλιο.Πες μου ποσα τμ ειναι το σπιτι και τι παροχη εχεις.
    Αν θες στειλε πμ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    ..
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    247

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να επιλέξεις και το καύσιμο που θα χρησιμοποιεί. Τώρα πια υπάρχουν ωραιότατες επιλογές για τριφασικές γεννήτριες που καίνε υγραέριο με μίζα και μπαταρία για να παίρνουν αυτόματα στις διακοπές ρεύματος. Πιστεύω με ένα κόστος περίπου 2.500 ευρώ να είσαι κομπλέ.
    Δλδ την κουμπώνεις στην υπάρχουσα εγκατάσταση φυσικού αερίου γτ πώς αλλιώς μπορείς να την γεμίσεις με LPG ??

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    ρε θηριο σπιτι με computer room;

    κοιτα αυτην την στιγμη παιζουν ηχομωνομενα κουβουκλια ή λυση να παρεις μια ανοιχτη και να φτιαξεις εσυ ενα σκεπαστρο.αλουμινας σιδερας μαραγκος.

    για το θεμα ηχου πρεπει στα ορια του οικοπεδου σου να εισαι μεχρι καποια db.70 αν δεν κανω λαθος.και σιγουρα με τους περιεργους γειτονες θα εχεις προβλημα.
    εσυ μπορει να λες 1-2 ωρες αλλα μου εχει τυχει διακοπη εκει που ειχε κρατησει 2-3 μερες με τα χιονια. και με την φωτια πιο παλια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νάσος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Διόνυσος
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Οκ, θα το δούμε, τα πάντα είναι θέμα κόστους άλλωστε .

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε θηριο σπιτι με computer room;

    κοιτα αυτην την στιγμη παιζουν ηχομωνομενα κουβουκλια ή λυση να παρεις μια ανοιχτη και να φτιαξεις εσυ ενα σκεπαστρο.αλουμινας σιδερας μαραγκος.

    για το θεμα ηχου πρεπει στα ορια του οικοπεδου σου να εισαι μεχρι καποια db.70 αν δεν κανω λαθος.και σιγουρα με τους περιεργους γειτονες θα εχεις προβλημα.
    εσυ μπορει να λες 1-2 ωρες αλλα μου εχει τυχει διακοπη εκει που ειχε κρατησει 2-3 μερες με τα χιονια. και με την φωτια πιο παλια.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανορθωτής Γεννήτριας
    By djnikosv in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-15, 19:43
  2. Αυτοματισμός Γεννήτριας
    By ds electronics in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-15, 20:03
  3. Επισκευή γεννήτριας!
    By soul in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-11, 17:24
  4. Ευρεση γεννήτριας...
    By Danza in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-11, 02:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας