Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 34

Θέμα: αναβοσβημα led οταν ανοιγω αλλον διακοπτη

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή αναβοσβημα led οταν ανοιγω αλλον διακοπτη

    μετα απο ανακαινηση στο σπιτι μου αλλαξα στο μπανιο την οροφη με γυψοσανιδα και εβαλα σποτ με led . επισης και στον διαδρομο μπροστα το ιδιο.το τρελο τωρα οταν παταω τον ξεχωριστο διακοπτη του ανεμιστηρα της τουαλετας , για 1 δευτερολεπτο αναβουν και τα 3 σποτακια (διαδρομου-τουαλετας)! τα οποια ειναι με χωριστο διακοπτη η καθε γραμμη, ο ηλεκτρολογος ειπε οτι ειναι ευαισθητα τα λεντ!τι μπορει να φταιει?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη jami
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    Πιθανόν τα led να είναι χαμηλής ποιότητος και το κύκλωμα τους να λείπει κάποια διάταξη που να απορροφάει τέτοιου είδους παρεμβολές!Δεν δοκιμάζεις με κάποια άλλη λάμπα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Ιεραπετρα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Κανε ακομα μια δοκιμη. Βαλε το πλυντηριο να δουλευει, ('η αλλο μοτερ με πυκνωτη,)και δες αν αναψουν τα λεντ την ωρα που ξεκινα το μοτερ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από καπιστρι Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανε ακομα μια δοκιμη. Βαλε το πλυντηριο να δουλευει, ('η αλλο μοτερ με πυκνωτη,)και δες αν αναψουν τα λεντ την ωρα που ξεκινα το μοτερ.
    εβαλα πλυντηριο και ναι αναβουν!! τι στο καλο γινεται??

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Ιεραπετρα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    ειλικρινα δεν εχω να σου δωσω μια ικανοποιτικη απαντηση.
    Τωρα που αρχισαμε να χρησιμοποιουμε φωτισμο με λεντ, πρεπει να ξαναγραψουμε τα βιβλια της ηλεκτροτεχνιας.
    Εχει παντως σχεση με την μεγαλη ευαισθησια στο ρευμα που εχουν τα λεντ. Εξηγουμαι: Ενα λεντ για να αναψει θελει μερικα μιλιαμπερ ρευμα.
    Ακομη ομως και με μικροαμπερ θα αναψει, αλλα αμυδρα.
    Απο τη αλλη, καθε κινητηρας την στιγμη που ξεκινα, δημιουργει -εξ'αιτιας του μεγαλου ρευματος εκκινησης- μια βυθιση τασης, η οποια επανερχεται ναι μεν αμεσως, ομως παραγει μια στιγμιαια υπερταση, που ταξιδευει μεσα απο τα καλωδια της εγκαταστασης με τη μορφη παλμου.
    Αυτος ο παλμος, περνα απο καλωδιο σε καλωδιο , ακομη και οταν ειναι απομονωμενα απο τον διακοπτη, και ενω ειναι πολυ μικρης εντασης, αυτη η ενταση ενω αφηνει αναισθητες τις λαμπες πυρακτωσεως, αρκει να αναψει αμυδρα ενα λεντ.
    Στο σπιτι μου εχω διπλη εγκατασταση. Μια 12 βολτ απο ηλιακα που αναβω λεντοταινιες, και μια κανονικη, 230 βολτ. Οταν (με σβυστη μια λεντοταινια) δωσω ρευμα στο σπιτι απο τον ινβερτερ, ολα καλα. Αν δωσω απο την δεη , τρια απο τα τριαντα λεντ τις ταινιας, αναβουν αμυδρα.
    Αυτο γινεται σε δυο διαφορετικες ταινιες απ τις 12 που εχω εγκαταστισει.Τα δυο κυκλωματα ειναι τελειως ανεξαρτητα, εκτος απο την γειωση, που ειναι και το πλην 12 βολτ. Παντως μην ανυσηχεις. Ειναι φυσιολογικο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον καπιστρι για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    abet (22-12-11)

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη gas_liosia
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Άνω Λιόσια
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Νομίζω πως είναι καθαρά επαγωγικό φαινόμενο και όχι θέμα υπέρτασης. Γι' αυτό όπως λες και εσύ έχεις το ίδιο πρόβλημα σε δυο τελείως ανεξάρτητες γραμμές. Απλά οι αγωγοί είναι πολύ κοντά μεταξύ τους και η μια γραμμή δημιουργεί ρεύμα λόγω επαγωγής στην άλλη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Βοηθάτε αλλήλους!!!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Ιεραπετρα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gas_liosia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πως είναι καθαρά επαγωγικό φαινόμενο . Απλά οι αγωγοί είναι πολύ κοντά μεταξύ τους και η μια γραμμή δημιουργεί ρεύμα λόγω επαγωγής στην άλλη.
    Συμφωνω οτι ισως προκειται για επαγωγικο φαινομενο. Ομως ειναι κατι παραπανω. Προσεξε την διαρκεια αναματος που ειναι για 1 δεπτερολεπτο.
    Στην δικια μου εγκατασταση, ναι , προκειται για επαγωγικο 'η χωρητικο φαινομενο , αλλα παλι το κανει μονο οταν τροφοδωτω με 230 απο την δεη. Οχι απο το ινβερτερ. Στου Γιωργου την εγκατασταση η διαρκεια ειναι χρονικα περιορισμενη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    οποτε λογικα δεν μπορω να κανω τιποτα? και εγω σκεφτηκα το φαινομενο επαγωγης γιατι ο Γιαννης εχει δικιο σχετικα με τον χρονο

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Ιεραπετρα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Τα λεντ ειναι στα 12 'η στα 220? Στα 12 μπορεις να δοκιμασεις εναν ηλεκτρολυτικο 100 με 1000 μικροφαραντ παραλληλα με την τροφοδοσια τους, πολυ κοντα στα λεντ.
    Στα 220β δεν εχω σχετικη εμπειρια, και δεν μπορω να βοηθησω.
    Τα λεμε παλι αυριο.
    Καληνυχτα

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη gas_liosia
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Άνω Λιόσια
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Λόγω επαγωγής είναι απλά στην περίπτωσή σου προφανώς το ικανό ρεύμα λόγω επαγωγής είναι αυτό που αντιστοιχεί στην εκκίνηση του κινητήρα γι' αυτό και διαρκεί λίγο χρόνο. Έτσι πιστεύω τουλάχιστον. Απλά δεν συμφωνώ με την παραπάνω περιγραφή της υπέρτασης. Το οτι δηλαδή η υπέρταση ταξιδεύει μέσα από όλες τις γραμμές της εγκατάστασης και μάλιστα μέσα από ανοιχτούς διακόπτες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Βοηθάτε αλλήλους!!!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΜΕ LED ΤΑΙΝΙΑ
    By vagroul in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-15, 00:40
  2. Αναμα led οταν δεν υπάρχει ρεύμα
    By mtzag in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-13, 03:26
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-12, 19:55
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-12, 18:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας