Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: Λογικη πυλη XNOR

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή Λογικη πυλη XNOR

    Καλησπερα παιδια, στα πλαισια του μαθηματος της ψηφιακης σχεδιασης στη σχολη μου(ειναι ιδιο με τη λογικη σχεδιαση σε αλλες σχολες) ο καθηγητης μας εβαλε να φτιαξουμε ενα κυκλωμα σε διατρητη πλακετα.Εγω επελεξα να φτιαξω ενα κυκλωμα που θα υλοποιει την λογικη πυλη XNOR με πυλες NOT,AND και OR.Eχω φτιαξει το λογικο κυκλωμαXNOR.jpg και το κυκλωμα υλοποιησης της πλακεταςXNORcir.jpg.Αυτο που θελω να σας ρωτησω ειναι αν ειναι σωστο το κυκλωμα υλοποιησης ετσι ωστε να προχωρησω στην κατασκευη του.

    Υ.Γ Καλως σας βρηκα ειναι το πρωτο μου μηνυμα.Επισης αυτη ειναι η πρωτη μου κατασκευη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.016

    Προεπιλογή

    Είναι σωστά τα σχέδια (με μόνη εξαίρεση ότι κάτω αριστερά δείχνεις την τροφοδοσία βραχυκυκλωμένη με τη γείωση). Αλλά: Αν χρησιμοποιήσεις ολοκληρωμένα CMOS τις αχρείαστες εισόδους δεν πρέπει να τις αφήσεις στον αέρα. Επίσης θα χρειαστεί να βάλεις δυο pull up αντιστάσεις στους διακόπτες. Ακόμα βάλε έναν πυκνωτή 10μF στο σημείο που ενώνεται η τροφοδοσία στην πλακέτα σου, όπως επίσης και από έναν πυκνωτή 100nF παράλληλα στα πόδια τροφοδοσίας κάθε ολοκληρωμένου. Επίσης το λαμπάκι που έχεις σχεδιάσει στην έξοδο εννοείται ότι θα πρέπει να είναι πολύ μικρό σε ισχύ. Αν είναι LED πρέπει να του βάλεις επίσης μια αντίσταση σε σειρά. Kαι όσο για το πρακτικό κομμάτι: Πέραν του ότι υπάρχουν έτοιμες πύλες XNOR σε μορφή IC, συνήθως επιδιώκουμε να εκμεταλλευόμαστε στο έπακρο τα χρησιμοποιούμενα ολοκληρωμένα κυκλώματα. Για παράδειγμα εσύ έχεις χρησιμοποιήσει 3 IC, όπου εκμεταλλεύεσαι μόνο το 1/3 του πρώτου, μόνο το 1/2 του δεύτερου, και μόνο το 1/4 του τρίτου. θα μπορούσες π.χ. αντί να βάλεις ένα IC με πύλες ΝΟΤ, και άλλο ένα με πύλες OR 2 εισόδων, να βάλεις μόνο ένα με πύλες NOR 2 εισόδων. Τις δυο θα τις χρησιμοποιούσες ως NOT (γεφυρώνοντας τις δυο εισόδους της καθεμιάς μεταξύ τους), και με τις υπόλοιπες δύο θα έφτιαχνες μια OR (μια NOR με μια OR στην έξοδό της η οποία θα είναι ενωμένη ως αναστροφέας). Έτσι θα είχες καταφέρει να χρησιμοποιήσεις μόνον 2 IC από όπου θα εκμεταλλευόσουνα μόνο το μισό του πρώτου, και πλήρως το δεύτερο. Και όλα αυτά, ξαναλέω, παραβλέποντας το γεγονός ότι υπάρχουν έτοιμες XNOR.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.016

    Προεπιλογή

    Διόρθωση: Στο προηγούμενο ποστ, όπου pull up, βάλτε pull down (δεν μου βγάζει edit να το διορθώσω).

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-11, 16:10
  2. Πυλη OR αναζητηση
    By pit21 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-09, 21:59

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας