Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 56

Θέμα: Φωτοβολταϊκό πάνελ 5,5v 1.2A (6W)

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis
    Όνομα
    antonis
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή Φωτοβολταϊκό πάνελ 5,5v 1.2A (6W)

    Παρακάτω παρουσιάζω ένα μικρό πάνελ με 10 φωτοβολταϊκά στοιχεία διαστάσεων 2,5χ15 στα 0,55volt 1.2A έκαστο από εδώ.Τα στοιχεία έχουν συνδεθεί σε σειρά για φόρτιση μπαταρίας 3,7volt η οποία θα τροφοδοτεί προς το παρόν τα χριστουγεννιάτικα φωτάκια (led) σε εξωτερικό χώρο, και αργότερα τα φωτιστικά κήπου δικής μου κατασκευής. Η κατασκευή είναι εύκολη και διασκεδαστική λόγω των ημερών. Αναμένεται συνέχεια της κατασκευής.
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  140.jpg Εμφανίσεις:  821 Μέγεθος:  5,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  377509_2420374064223_1097558131_32005892_281155675_n.jpg Εμφανίσεις:  757 Μέγεθος:  82,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  387741_2420373224202_1097558131_32005891_789317394_n.jpg Εμφανίσεις:  696 Μέγεθος:  96,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  402875_2420369504109_1097558131_32005889_1065836511_n.jpg Εμφανίσεις:  647 Μέγεθος:  58,7 KB  

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antonis : 21-12-11 στις 18:20

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Airwolf30
    Όνομα
    Παράσχος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Ηράκλειο - Κρήτης
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    Καλημέρα πατριώτη. Το λινκ που έχεις δεν λειτουργεί, το πάνελ το αγόρασες ως έχει ή το συναρμολόγησες; Με ενδιαφέρει μια παρόμοια κατασκευή αλλά για μεγαλύερη για τη περιοχή του Ηρακλείου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Airwolf30 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    dmixalis (05-01-12)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis
    Όνομα
    antonis
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    Το link διορθώθηκε είναι και εδώ. Τα κύτταρα τα έχω συναρμολογήσει. Στείλε pm και θα βρούμε λύση

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Πολύ καλό φίλε! Για να αγοράσω από εκεί τι πρέπει να κάνω? Αν μπορείς στείλε ΠΜ για να μή χαλάσει το θέμα εκτός και ενδιαφέρει και άλλους!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Γεια σας παιδιά ... ενδιαφέρον το θέμα .
    Αλλά ας μου πει κάποιος .. έχω φτιάξει στο παρελθόν πανελ κάπου στα 90 βαττ . και με αυτά φόρτιζα 400 ΑΗ μπαταρίες . και όλα βαίνουν καλά
    Αλλά θέλω να σας ρωτήσω ... αν σε περίπτωση φτιάξω με τέτοιες μικρές κυψέλες μικρότερα σε βατ πάνελ . ας πούμε 30 βατ . και για να φτάσω στα 90 βατ ... κατασκευάσω επί 3 τέτοια μικρά πάνελ ... ισχύει?
    Δεν ξέρω σας ρωτάω γιατί ανησυχώ στο ότι ίσως να υπάρχουν περιορισμοί στα "μικρά" πάνελ όταν τα συνδέουμε παράλληλα για αύξηση των βαττ . Μήπως δεν "αντέχουν" πέρα από κάποιο όριο παράλληλης σύνδεσης. και πιο είναι το όριο αυτό? υπάρχει κάποιος κανόνας?
    Αυτό υποτίθεται θέλω να το κάνω για "ευκολία" στο να φτιάχνω μικρότερα πλαίσια με τζάμια κτλ για να είναι και ελαφρύτερα και πιο εύκολα κατασκευαστικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis
    Όνομα
    antonis
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδιά ... ενδιαφέρον το θέμα .
    Αλλά ας μου πει κάποιος .. έχω φτιάξει στο παρελθόν πανελ κάπου στα 90 βαττ . και με αυτά φόρτιζα 400 ΑΗ μπαταρίες . και όλα βαίνουν καλά
    Αλλά θέλω να σας ρωτήσω ... αν σε περίπτωση φτιάξω με τέτοιες μικρές κυψέλες μικρότερα σε βατ πάνελ . ας πούμε 30 βατ . και για να φτάσω στα 90 βατ ... κατασκευάσω επί 3 τέτοια μικρά πάνελ ... ισχύει?
    Δεν ξέρω σας ρωτάω γιατί ανησυχώ στο ότι ίσως να υπάρχουν περιορισμοί στα "μικρά" πάνελ όταν τα συνδέουμε παράλληλα για αύξηση των βαττ . Μήπως δεν "αντέχουν" πέρα από κάποιο όριο παράλληλης σύνδεσης. και πιο είναι το όριο αυτό? υπάρχει κάποιος κανόνας?
    Αυτό υποτίθεται θέλω να το κάνω για "ευκολία" στο να φτιάχνω μικρότερα πλαίσια με τζάμια κτλ για να είναι και ελαφρύτερα και πιο εύκολα κατασκευαστικά.
    Δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα, απλά θα σου ανέβει το κόστος κατασκευής.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Το ίδιο βγαίνει στο κόστος περίπου από ότι υπολογίζω ... ίσως λίγο ακριβότερα εξαιτίας ότι θα χρειαστούν λίγο περισσότερα μέτρα αλουμινένια πηχάκια για την περίμετρο.
    Για πες μου επίσης Αντώνη ... επειδή σε προηγούμενα μου πάνελ έπαθα "πατάτα" που τα έκλεισα ανάμεσα σε 2 τζάμια (όπως κάνουν οι τζαμάδες) ... και με τον καιρό είδα να κολυμπάνε οι κυψέλες μέσα στην υγρασία .... εσύ με ποιόν τρόπο το σφραγίζεις? και το στεγανοποιείς με ασφάλεια?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis
    Όνομα
    antonis
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    H στεγανοποιηση γινεται με πολυμερες με βαση τη σιλικονη η με EVA film. Οταν ρωτησα τζαμα γιατι τα τζαμια που φτιαχνουν δεν παρουσιαζουν υγρασια μου απαντησε οτι τα υλικα που χρησιμοποιουν ειναι ειδικα οπως η κολα που βαζουν για να σφραγισουν η οποια αφηνει την κατασκευη να αναπνεει. Στα πζνελ ομως εχουμε και τον παραγοντα διαφορα θερμοκρασιας με μεγαλη αποκλιση. Δεν εχω πειραματιστει αλλα αν μπορουσαμε να κανουμε το τζαμι να ζναπνεει το προβλημα ισως εξαφανιζοταν η να μειωνοταν σε μεγαλο βαθμο. Τεσπα για να εχεις καλο αποτελεσμα Eva film με θερμοπιστολο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antonis : 22-12-11 στις 01:16

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    έχω καταστρέψει 3 πάνελ 90 άρια με αυτόν τον τρόπο
    Άστο Αντώνη (με δυο τζάμια είναι 100% αποτυχία ακόμη και αν "αναπνέει"

    Τα πρώτα 2 πάνελ τα έκανα με αυτό τον τρόπο με απλή δική μου σιλικόνη και είχα βάλει όπως οι τζαμάδες την ειδική σίλικα που τοποθετούν μέσα σε κάτι τετραγωνικά σωληνάρια με τρύπες (στην περίμετρο) για να απορροφούν την υγρασία... και εκτός του ότι έπιασαν και πάλι υγρασία ... ράγισαν τα τζάμια ... επειδή δεν ήξερα ότι οι κυψέλες αναπτύσσουν θερμοκρασίες όταν λειτουργούν.

    Παρακολουθούσα ένα αγοραστό (έτοιμο) πάνελ. πως το φτιάξανε . και μου έκανε εντύπωση πως το τζάμι μπροστά ήταν πολύ ψιλό , τόσο που θαρρείς ότι ακουμπούσαν με τις κυψέλες, και απόρησα πως και αφού είναι τόσο ψιλό δεν "δείχνει " εύκαμπτο" το τζάμι , και για πίσω κάλυψη αν και δεν τόλμησα να το ανοίξω , μου έδινε την εντύπωση ότι βάζουν αυτό το φίλμ που λες και επιπλέον ένα στρώμα πλαστικής ζελατίνας , με αποτέλεσμα η θερμοκρασία να "ξεφεύγει " από πίσω από τις ζελατίνες και φυσικά να παραμένει στεγανό αφού τα φίλμ "καταπλακώνουν " τις κυψέλες και δεν υπάρχει ίχνος αέρα μέσα.
    Τα δικά σου πανελάκια σαν να διακρίνω από τις φωτογραφίες Αντώνη , ότι έβαλες φίλμ? και που το βρήκες? μέσα από Ελλάδα? αν ναι στείλε μου τηλέφωνο την εταιρία που τα πουλάει, εγώ τα βρίσκω αυτά τα φίλμ αλλά από το εξωτερικό ... άντε τώρα να τα παραγγείλεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis
    Όνομα
    antonis
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    Το film το αγοράζα από γνωστό ο οποίος κατασκεύαζε πάνελ αν δεν κάνω λάθος ~9 ευρώ το μέτρο με πλάτος 0,68 μέτρα. δεν ήταν και τόσο ακριβό για να γλιτώσεις το πάνελ από την υγρασία.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. πρόβλημα σε μηχάνημα ηλεκτρικής περίφραξης για ζώα με φωτοβολταϊκό πάνελ
    By vassdrak in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-16, 21:11
  2. Φόρτιση μπαταρίας αυτοκινήτου με φωτοβολταϊκό πάνελ.
    By mits in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-13, 14:25
  3. Ερώτηση για φωτοβολταϊκά πάνελ Renesola
    By le.z in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-13, 21:53
  4. Βάση περιστροφής για φωτοβολταϊκά πάνελ
    By hardcode in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-12, 22:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας