Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: ROISCOK RP-208CN και πρόβλημα αναγνώρισης ζωνών απο το πληκτρολόγιο.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Καλλιθεα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή ROISCOK RP-208CN και πρόβλημα αναγνώρισης ζωνών απο το πληκτρολόγιο.

    Καλησπέρα σε όλους,

    σε μια εγκατάσταση ενός πελάτη μου στην οποία εγκατέστησα τον εν' λόγο συναγερμό, αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα:
    Είχα συνδέσει πέντε ζώνες ( μία καθυστέρησης Z1, μία ακολουθίας Z2 (ανιχνευτής κίνησης), δύο άμμεσες Z3,Z4 (μαγνητικές επαφές), δυο ακολουθίας (Stay) τις Z5,Z6 (ανιχνευτές κίνησης) μία 24 h την Z7 και της είχα προγραμματίσει.
    Στην λειτουργία - είχα βγεί απο την κατάσταση προγραμματισμού και δεν μου εμφάνισε την Z6. Ελέγχω και εγώ με την σειρά μου τις συνδέσεις και ητάν όλα μια χαρά. Είχα δηλαδή ελέγξει εαν είχα ξεχάσει την αντίσταση σε σειρά (2κ2 Ω) η εάν ενδεχομένως ειχε φύγει κάποιο καλώδιο απο τον ανιχνευτή της NC επαφής. Το ίδιο έκανα και στην μονάδα. ΤΙΠΟΤΑ! Ολα ήταν εντάξει. Μπήκα και πάλι στην καταστασή προγραμματισμου για να βεβαιωθω εαν παρέλειψα να την δηλώσω αλλά όλα οκ (Θέση 19 επιλογή 4 και 1) βγαίνω πάλι εκτός και πάλι τα ίδια. Πήρα τηλέφωνο και την αντιπροσωπεία και μου είπε ότι έχω κάνει κάποιο λάθος στις συνδέσεις και μου πρότεινε να βραχυκυλώσω στο τέλος της γραμμής την NC επαφή του ανιχνευτή και να μετρήσω με ωμόμετρο εάν μου εμφανίζει την αντίσταση η οπόια όπως ξέρουμε μπαίνει σε σειρά. Όπως και έγινε και όντως μου εμφάνιζε την τιμή της αντίστασης. Συνδέοντας την όμως, πάλι τα ίδια. Το παράξενό είναι ότι ούτε στη θέση Ζ8 της πλακέτας συνδέοντας την δεν την εμφανίζει . Τελευταία την ένωσα σε σειρά με τον ανιχνευτή της ζώνης Ζ5 και ..........την έβλεπε το πληκτρολόγιο. Βγάζω εκτός τον ανιχνευτή της ζώνης Ζ5 και συνδέω τον ανιχνευτή της Ζ6 στην Ζ5 και όλα μία χαρά??!!! Τί συμβαίνει?? Η αντιπροσωπεία μου είπε να τους φέρω την πλακέτα για έλεγχω για να την δοκιμάσουνε. Το πρόβλημα είναι ότι ο πελάτης μου έχει χάσει την υπομονή του και αρνείται πεισματικά να την παραδώσω. Αυτή την στιγμή δουλέυει μόνο σε σειρά με τον ανιχνευτή της Ζ5 ζώνης.

    Πληροφοριακά σας ενημερώνω ότι δεν είμαι αρχάριος. Συστήματα Συναγερμού της εταιρείας Paradox, Napco, Honeywell, Menvier 9651 έχω εγκαταστήσει κάτα εκατοντάδες. Απο την συγκεκριμένη (Roiscok RP-208CN) έχω συνδέσει 9 και δουλεύανε/δουλεύουνε απροβλημάτιστα.

    Όποια βοήθεια απο εσάς θα εκτιμηθεί βαθύτατα.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε απάντηση.

    Φιλικά Βασίλης

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη djsadim
    Όνομα
    ΘΑΝΑΣΗΣ
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Περιοχή
    ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
    Μηνύματα
    144

    Προεπιλογή

    Δοκίμασες να αλλάξεις την παγίδα μπας και εκεί είναι το πρόβλημα.
    άλλαξε και την αντίσταση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Καλλιθεα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djsadim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασες να αλλάξεις την παγίδα μπας και εκεί είναι το πρόβλημα.
    άλλαξε και την αντίσταση.
    Καλημέρα,

    εννοείς τον ανιχνευτή κίνησης.Τον δοκίμασα στην ζώνη Ζ5 και δούλευε. Την αντίσταση την βλέπει μια χαρά.

    Φιλικά

    Βασίλης

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    προσπάθησε να αλλαξεις τον προγραμματισμό πχ.εαν κάνεις
    την Ζ1 ακολουθίας (Stay)
    και τη
    Ζ6 καθυστέρησης ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Καλλιθεα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikknikk4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    προσπάθησε να αλλαξεις τον προγραμματισμό πχ.εαν κάνεις
    την Ζ1 ακολουθίας (Stay)
    και τη
    Ζ6 καθυστέρησης ?
    Καλησπέρα,

    το έκανα και αυτό. Όρισα διαφορετική ιδιότητα ζώνης και πάλι...............τίποτα. Λες και δεν υπάρχει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    για να βεβαιωθεις πως δεν ειναι προβλημα της καλωδιωσης βγαλε ολα τα καλωδια και τερματισε ολες τις ζωνες μεσα στον πινακα με αντισταση 2.2...αν και παλι αντιμετωπιζεις το ιδιο προβλημα τοτε να απευθυνθεις για βοηθεια στην αντιπροσωπεια...
    βγαλε τα καλωδια των ζωνων και κανε ενα reset στον συναγερμο και κοιτα τις εργοστασιακες ρυθμισεις των ζωνων αν λειτουργουν...μετα κανεις προγραμματισμο και εχε υπ οψην σου οτι ο συναγερμος εχει επενεργοποιηση 3 λεπτων σε ολες τις ζωνες...δηλαδη οτι κανεις θα ισχυει μετα απο 3 λεπτα απο την στιγμη που το εκανες...η αν τον κλεισεις και τον ανοιξεις για τα πρωτα 3 λεπτα θα βλεπεις την ενδειξη ROISCOK στην οθονη...το προβλημα που εχεις το ειχα αντιμετωπισει κι εγω σε μια περιπτωση αλλα ηταν θεμα καλωδιωσης

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Καλλιθεα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stinger Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να βεβαιωθεις πως δεν ειναι προβλημα της καλωδιωσης βγαλε ολα τα καλωδια και τερματισε ολες τις ζωνες μεσα στον πινακα με αντισταση 2.2...αν και παλι αντιμετωπιζεις το ιδιο προβλημα τοτε να απευθυνθεις για βοηθεια στην αντιπροσωπεια...
    βγαλε τα καλωδια των ζωνων και κανε ενα reset στον συναγερμο και κοιτα τις εργοστασιακες ρυθμισεις των ζωνων αν λειτουργουν...μετα κανεις προγραμματισμο και εχε υπ οψην σου οτι ο συναγερμος εχει επενεργοποιηση 3 λεπτων σε ολες τις ζωνες...δηλαδη οτι κανεις θα ισχυει μετα απο 3 λεπτα απο την στιγμη που το εκανες...η αν τον κλεισεις και τον ανοιξεις για τα πρωτα 3 λεπτα θα βλεπεις την ενδειξη ROISCOK στην οθονη...το προβλημα που εχεις το ειχα αντιμετωπισει κι εγω σε μια περιπτωση αλλα ηταν θεμα καλωδιωσης
    Καλησπέρα,

    ευχαριστώ καταρχάς για τις απαντήσεις σας. Stinger θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου με τις αντιστάσεις και τέλος εαν δεν πετύχει θα κάνω ενα reset πας και λυθει το πρόβλημα μετά τα χριστούγεννα.

    Ευχαριστώ και πάλι όλους για την βοήθεια σας.

    Καλά Χριστούγεννα με υγεία.

    Φιλικά

    Βασίλης

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    αν τα κανεις με την σωστη σειρα θα λυθει σιγουρα το προβλημα σου..δηλαδη
    1.απενεργοποιεις τον συναγερμο (πρωτα βγαλε μπαταρια σηρεινας για να μην χτυπα)
    2.αποσυνδεεις ολα τα καλωδια πλην του πληκτρολογιου
    3τερματιζεις ολες τις ζωνες με αντισταση 2.2 ΚΩ
    4.γεφυρωνεις το τζαμπερακι του reset
    5. ενεργοποιεις τον συναγερμο
    6. μετα απο 5 δευτερολεπτα βγαζεις το τζαμπερακι του reset
    7. περιμενεις 3 λεπτα διοτι ολες οι ζωνες εχουν παρακαμψη 3 λεπτων

    τωρα εχεις τον συναγερμο στις εργοστασιακες ρυθμισεις πλεον..στο manual λεει τις ιδιοτητες των ζωνων σε εργοστασιακες ρυθμισεις
    π.χ ζωνη 4 πανικου
    ζωνη 5 πυρκαγια κτλ
    αν δοκιμασεις ολες τις ζωνες και λειτουργουν συμφωνα με τις ιδιοτητες της η καθεμια τοτε θα κανεις προγραμματισμο ζωνων απο το πληκτρολογιο οπως θελεις εσυ...θα τις δοκιμασεις παλι με τις αντιστασεις μεσα στον πινακα να δεις αν σε καλυπτουν και αν ειναι ολα οκ ΤΟΤΕ και μονο τοτε θα τον απενεργοποιησεις παλι τον συναγερμο και θα συνδεσεις τα καλωδια σου...
    αν ολα δουλευαν καλως θα δουλευουν και τωρα...αν οχι τοτε η καλωδιωση σου καπου ειναι προβληματικη
    ελπιζω να σε βοηθησα...καλες γιορτες και ελπιζω να σου πανε ολα καλα

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Καλλιθεα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ Stinger,

    Καλή Χρονιά να έχεις.

    Φιλικά Βασίλης

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. 2 σειρηνες σε Roiscok 208cn
    By atevagge1983 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-14, 11:32
  2. Roiscok 208cn τηλεφωνητης
    By marioskak in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-14, 11:28
  3. ROISCOK 208CN
    By leosedf in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-13, 23:01
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-11, 23:27
  5. ROISCOK RP 208CN ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ ΦΩΤΑ
    By diamantis23 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-11, 21:29

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας