Τι θυμήθηκα τώρα!!! Όταν είχα εργαστήριο μηχανές 2 είχαμε την άσκηση κινητήρας συνεχούς με αλλαγή φοράς περιστροφής μας είχε ζητήσει να κάνει και πέδηση όταν πάταγες το στοπ. Σκεφτόμασταν από δω μετράγαμε από κει δεν βγαίναν οι επαφές των ρελέ!!! Όταν το είπαμε στο γυρνά μ ένα ύφος και μας λέει ΑΠΟΛΥΕΣΤΕ ΚΥΡΙΟΙ Δεν θα ξοδεύω εγώ όλα τα λεφτά του εργοστασίου μου για να τα κάνετε εσείς ρελέδες έτσι όπως είναι να το φτιάξετε!!! .
Αυτό με τη δίοδο που του είπε είναι σωστό! Αν βάλεις σε σειρά τη δίοδο τι γίνεται? άγει μόνο κατά τη μία φορά (ας πούμε το θετικό ημικύμα) και ανάβει το λαμπάκι, κατά το αρνητικό ημικύμα δεν άγει και η τάση πέφτει στη δίοδο μέσα από την αντίσταση του νήματος της ενδεικτικής λυχνίας. Στα άκρα της διόδου έχω συνδέσει το πηνίο του ρελέ αλλά αυτό δεν είναι για 220~ αλλά για 110~. Τα 3 βατ που είναι το λαμπάκι είναι υπέρ αρκετά να κρατήσουν κολλημένο το ρελεδάκι (τύπου λυχνίας) και το λαμπάκι ανάβει με χαμηλότερη ένταση άλλα ενδεικτικό είναι δεν μας ενοχλεί και τόσο! Αν καεί το λαμπάκι το ρεύμα μηδενίζεται και το ρελέ πέφτει! Από μια επαφή NC έχω περάσει το δεύτερο ενδεικτικό ή τη ηχητική συσκευή αναγγελίας βλάβης!