Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23

Θέμα: ΜΕΤΡΗΣΗ ΤΑΣΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    9

    Question ΜΕΤΡΗΣΗ ΤΑΣΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ

    ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΩΣ ΜΕΤΡΑΜΕ ΜΕ ΠΟΛΥΜΕΤΡΟ ΤΗΝ ΤΑΣΗ ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΕΝΟΣ ΕΠΙΒΑΤΙΚΟΥ(ΟΤΑΝ ΑΥΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ Κ ΟΤΑΝ ΟΧΙ) Κ ΠΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΑΥΤΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ;ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Η μπαταρία μετρριέται εκτός του αυτοκινήτου (χωρίς τα καλώδια) και μετριέται με ειδικό όργανο το οποίο είναι βολτόμετρο και έχει και μία αντίσταση για να τραβάει κάποιο ρεύμα αν η μπαταρία σου είναι χάλια θα πέσει η τάση. Δες και αυτό πιστεύω να σε βοηθήσει! http://www.naspor.gr/old/useful/battery.htm

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη oldmen
    Όνομα
    Σταθης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    επίσης σημαντικό είναι την ώρα που λειτουργεί ο κινητήρας να φορτώνει με 13.8 volts

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    στο site που επισυναψες Παναγιωτη λεει το εξης: Για να βρω τα αναγκαία Amperes ώστε να εκκινήσω ένα κινητήρα, πρέπει να πολλαπλασιάσω την ιπποδύναμη του με τον αριθμό 3,85.

    περίπτωση για ένα κινητήρα 150 h/p έχω 3,85Χ150=577 Α δηλαδή η μπαταρία μου θα πρέπει να μπορεί να μου δώσει 577 ampers.



    Το δικο μου ας πουμε που ειναι 100hp θελει συμφωνα με το site αυτο 385Α!!!!Σαν πολλα δεν ειναι?
    Η εγω δεν καταλαβα κατι η καποιο λαθος υπαρχει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΥ PROJECTS
    ''Θέλειν εστί δύνασθαι''

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ikaros1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο site που επισυναψες Παναγιωτη λεει το εξης: Για να βρω τα αναγκαία Amperes ώστε να εκκινήσω ένα κινητήρα, πρέπει να πολλαπλασιάσω την ιπποδύναμη του με τον αριθμό 3,85.

    περίπτωση για ένα κινητήρα 150 h/p έχω 3,85Χ150=577 Α δηλαδή η μπαταρία μου θα πρέπει να μπορεί να μου δώσει 577 ampers.



    Το δικο μου ας πουμε που ειναι 100hp θελει συμφωνα με το site αυτο 385Α!!!!Σαν πολλα δεν ειναι?
    Η εγω δεν καταλαβα κατι η καποιο λαθος υπαρχει.
    Μια χαρά μου φαίνονται.
    Δηλαδή θα μπορείς με μία μπαταρία 50Ah, να βαράς μίζα για περίπου 7 λεπτά.

    Μπορέι να κάνω και λάθος.. Πρωί είναι ακόμα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Η μπαταρία ενός κανονικού αυτοκινήτου αποτελείται από μια σειρά στοιχείων όπου το κάθε ένα από αυτά έχει ηλεκτρεγερτική δύναμη (Τάση χωρίς φορτίο, δηλαδή εκτός κυκλώματος) όταν είναι τελείως φορτισμένο 2,2 Volt, έτσι λοιπόν για μια μπαταρία 12 Volt ονομαστική τάση θα χρειαστούμε 6 τέτοια στοιχεία 6Χ2,2=13,2 Volt. Σε πλήρη φόρτιση μια μπαταρία μπορεί να φτάσει έως και τα 14,4 V. Μια μπαταρία με φορτίο (εντός κυκλωματος) θεωρείται καλή εάν αποδίδει τάση από 10,6V και πάνω. Στην πράξη η τάση αυτή πρέπει να είναι μεγαλύτερη των 11 με 11,50 V. Μπαταρία που δείχνει τάση μικρότερη ή ίση με 10,5 V (ή 1,75V ανά στοιχείο) είναι τελείως αφόρτιστη
    Το μέγεθός και ο συνολικός αριθμός των πλακών ανά στοιχειό έχει να κάνει με τα αμπέρ (A) (Ah αμπερώρια) της μπαταρία και όχι με την τάση. Όσο το εμβαδόν των πλακών ανά στοιχείο αυξάνεται , αυξάνονται και τα Αμπέρ (και όχι τα volt , τα οποία έχουν να κάνουν με των συνολικό αριθμό των στοιχείων). Έτσι προκύπτει και η διαφορά μιας μπαταρίας 12V 55Ah και μιας 12V 65Ah . Προσοχή είναι λάθος να αγοράζουμε μια μπαταρία με πολύ περισσότερα Ah από αυτή που αρχικά ήταν εφοδιασμένο το αυτοκίνητο μας επειδή, αυτή η μπαταρία δεν θα φορτιστεί ποτέ σωστά από την γεννήτρια (δυναμό) Άρα μπορεί μια μπαταρία στιγμιαία ή για μικρό χρονικό διάστημα να δώσει τα Amperes που σου φαίνονται υπερβολικά

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    μην μπερδευεστε.τα Α που αναφερουν ειναι ποσα μπορει να δωσει στιγμιαια η μπαταρια και ειναι βεβαια αναλογα με την χωρητικοτητα της.αν δειτε μια μπαταρια γραφει πχ. 12v/45AH 400 A.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Πρακτικός έλεγχος κατάστασης Μπαταριών
    Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να ελέγξουμε την κατάσταση της μπαταρίας μας. Εδώ θα αναφέρω μόνο έναν αρκετά εύκολο τρόπο γιατί διαφορετικά θα χρειαστούμε όργανα ακριβείας όπως πχ ψηφιακό Βολτόμετρο και Αμπερόμετρο.
    Για την μέτρηση χρειαζόμαστε δύο ηλεκτρόδια συνδεδεμένα σε ένα βολτόμετρο και μια αντίσταση σύρματος χαμηλής Ωμικής τιμής πχ 1,5 Ω αλλά τουλάχιστον 100 Watt.
    Αφήνουμε να περάσει ρεύμα δια μέσου της αντίστασης για λίγο χρόνο και μετράμε την τάση στους πόλους. Εάν παρατηρήσουμε ότι η πτώση τάσης κάτω από αυτό το φορτίο είναι μικρή σημαίνει ότι η μπαταρία μας είναι σε καλή κατάσταση, διαφορετικά χρειάζεται αλλαγή.
    Όπως διαπιστώσατε η μέθοδος είναι εμπειρική αλλά νομίζω ότι είναι η μόνη την οποία μπορεί να πραγματοποιήσει ένας ερασιτέχνης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ORIGIN2000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΩΣ ΜΕΤΡΑΜΕ ΜΕ ΠΟΛΥΜΕΤΡΟ ΤΗΝ ΤΑΣΗ ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΕΝΟΣ ΕΠΙΒΑΤΙΚΟΥ(ΟΤΑΝ ΑΥΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ Κ ΟΤΑΝ ΟΧΙ) Κ ΠΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΑΥ
    ΤΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ;ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    3 μετρησεις.
    1η. η ταση με σβηστη μηχανή.12-12,5v
    2η. ταση με αναμενη μηχανη. 13,4-14,2v
    3η. ταση στην διαρκεια της μιζας. <9,5v

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη innova
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    240

    Προεπιλογή

    Mercedes A160 ξέχασε όλο το βράδυ την πλαφονιέρα αναμμένη. Το πρωΐ δεν έπαιρνε μπρος. Φέρανε άλλο αυτ/το δίπλα και πάλι δεν (άναβαν λαμπάκια, έκανε κοκ...κοκ...κοκ αλλά δεν έπαιρνε).
    Μέτρησα τη μπαταρία με το βολτόμετρο και έδειχνε 12,6V (επάνω στο σβηστό αμάξι).
    Κάλεσαν άνθρωπο από μαγαζί με μπαταρίες, είπε πως η μπαταρία ήταν βραχυκυκλωμένη, έβαλε την καινούρια και το αμάξι πήρε μπρος.
    Πως μπορώ να ξέρω αν όντως είναι η μπαταρία βραχυκυκλωμένη, αφού έκλεινε κύκλωμα;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. μετρηση υψηλης τασης
    By vikiath in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-16, 14:51
  2. απορια για μετρηση τασης πριζας
    By giannaras13 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-14, 20:14
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-11, 23:32
  4. μετρηση μπαταριας κινητου
    By alex20 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-10, 14:59
  5. ελεγχος τασης μπαταριας
    By smokejohn13 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-10, 17:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας