Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 34

Θέμα: ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΓΕΙΩΣΗΣ ΚΑΙ ΟΥΔΕΤΕΡΟΥ

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.463

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από podpowerbest Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι ναι..αγώρασα και εγώ μια προσφατά και ειναί με φισ! πανε οι παλιές καλες εποχές που επρεπέ να παιδευτείς για να γίνει η εγκατάσταση.. ετσί λοιπόν εβγαλά την παλιά μου που ητάν κανονικότατη με τα καλλωδιάκια της και στα καλώδια του το τοίχου έβαλα υποδωχή μπρίζας..λειτουργεί άψόγα!!! πες μας λιγό τι χρώματα καλώδια έχεις απο μέσα.. το κιτρινοπρασινο ειναι η γείωση σου..απο εκεί και πέρα τα χρώματα διαφέρουν απο μάστορα σε μάστορα..
    Ποια είναι η ονομαστική ισχύς του ηλ μαγειρείου που αγόρασες; Ποια είναι η ον ένταση αυτής της << υποδωχή μπρίζας >> που έβαλες;

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    336

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΣΚΙΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητοί φίλοι
    Ελπίζω κάποιος ειδικός στα ηλεκτρολογικά να με βοηθήσει στο πως μπορώ να ξεχωρίσω σε μια μπρίζα που θέλω να συνδέσω την ηλεκτρική μου κουζίνα, ποιός είναι ο ουδέτερος και ποιά είναι η γείωση.
    Ευχαριστώ ο ανίδεος.

    Φιλε μου η ηλεκτρικη κουζινα ειναι η συσκευη με την μεγαλυτερη ισχυ που υπαρχει μεσα σ ενα σπιτι.Μια λαθος συνδεσμολογια και θα συμβουν τραγικα πραγματα.Δεν μπορεις να συνδεσεις μια ηλεκτρικη κουζινα χωρις να ξερεις ποιος ειναι ο ουδετερος και η γειωση και ποσο μαλλον να παρεις οδηγιες μεσα σ' ενα φορουμ.Το καλυτερο που εχεις να κανεις για την ασφαλεια την δικια σου και των μελων τις οικογενειας σου αλλα και του σπιτιου σου ειναι να φωναξεις εναν αδειουχο ηλεκτρολογονα σου κανει την εγκατασταση.Ενα λαθος και θα σου στοιχισει πολλα παραπανω απ οτι να φωναζες εναν ηλεκτρολογο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη wizard_xrc
    Όνομα
    Διονύσης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια είναι η ονομαστική ισχύς του ηλ μαγειρείου που αγόρασες; Ποια είναι η ον ένταση αυτής της << υποδωχή μπρίζας >> που έβαλες;
    Έλα ντε, και εμένα μου έκανε εντύπωση αλλά δεν σχολίασα. Ομολογώ δεν το έχω ξαναδεί / ακούσει αυτό.
    Έτσι δεν υπάρχει κίνδυνος να λιώσει το πλαστικό του φις, ή ακόμα χειρότερα να λιώσουν και να κολληθούν μαζί η υποδοχή της μπρίζας με το φις της κουζίνας (οι μεταλλικοί ακροδέτες) ?
    Αλλιώς με αυτήν την λογική θα βάζαμε και εκεί μπρίζες και θα ξεμπερδεύαμε μια και καλή...
    Επίσης κουζίνα που έτοιμη μόλις την αγοράζεις να είναι με φις, πάλι πρώτη φορά ακούω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    Oi νέες PITSOS και οι υπόλοιπες του ίδιου ομίλου BOSCH & SIEMENS όταν ανοίξεις το καπάκι της ηλεκτρολογικής σύνδεσης πίσω (καλώδιο δεν έχουν) αριστερά στην ίσια χάλκινη βίδα είναι η γείωση οι τρείς υπόλοιπες υποδοχές που είναι γεφυρωμένες με δύο γέφυρες είναι η φάση και η τέρμα δεξιά υποδοχή είναι ο ουδέτερος όσο για τα καλώδια που είναι στο τοίχο αν είναι σχετικα νέο σπίτι και έχει κανονική γείωση θα είναι κίτρινο χρώμα και θα κατεβαίνει μαζί μαζί με τα άλλα καλώδια μαύρο φάση και γκρίζο ουδέτερος αν είναι πολύ παλιό σπίτι η γείωση θα έρχεται απο οριζόντια απο το μέρος που είναι βρύση του νεροχύτη και ίσως έχει γκρίζο πολύ ανοιχτό χρώμα 'η κίτρινο ανοιχτό ένας τρόπος να το καταλάβεις αν δεν μπορεις να τη ξεχωρίσης απο τον ουδέτερο είναι η φορά του καλωδίου έρχεται απο οριζοντια θέση γράψε πιο συγκεκριμένα τα χρώματα και φορά να βοηθήσουμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη gas_liosia
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Άνω Λιόσια
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια είναι η ονομαστική ισχύς του ηλ μαγειρείου που αγόρασες; Ποια είναι η ον ένταση αυτής της << υποδωχή μπρίζας >> που έβαλες;
    Ήθελα να τον ρωτήσω και εγώ το ίδιο αλλά θέλω να πιστεύω οτι για να έχει βύσμα σούκο από εργοστάσιο θα είναι και χαμηλής ισχύος. Άν και εγώ θα το έκοβα. Πάντως το θέμα γραμμής ηλεκτρικής κουζίνας είναι παρεξηγημένο. Το ότι στη γραμμή της κουζίνας βάζουμε καλώδιο 6 mm^2 δε σημαίνει οτι η κάθε κουζίνα τραβάει 25 Α. Βλέπω ηλεκτρολόγους που πάνε και συνδέουν όλες τις κουζίνες με 6άρι στην παροχή... Η κάθε κουζίνα γράφει από πίσω το προτεινόμενο καλώδιο για μονοφασικό και αντίστοιχα για τριφασικό. Δε νομίζω να είναι χαζοί οι κατασκευαστές. Πρόσφατα μάλιστα που είχα συνδέσει μια ο κατασκευαστής πρότεινε για μονοφασικό 3 x 2.5 mm^2.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Βοηθάτε αλλήλους!!!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    336

    Προεπιλογή

    οι κουζινες εχουν εναν συντελεστη ταυτοχρονισμου.Συνηθως αυτον τον περνουμε στο 0,7.Τι θα γινει αν βαλεις 2.5mm^2 καλωδιο και η νοικοκυρα τωρα στις γιορτες βαλει ενα κεικ στο φουρνο και αναψει 2 ματια στο φουλ για ενα φαγητο???

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    To 3*2.5 είναι όντως ανεπαρκές αλλά αν το έχει πάνω ο κατασκευαστής? χθές σύνδεσα μια INDESIT κεραμική και είχε απο το εργοστάσιο πάνω 3*4.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη gas_liosia
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Άνω Λιόσια
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mixalis1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι κουζινες εχουν εναν συντελεστη ταυτοχρονισμου.Συνηθως αυτον τον περνουμε στο 0,7.Τι θα γινει αν βαλεις 2.5mm^2 καλωδιο και η νοικοκυρα τωρα στις γιορτες βαλει ενα κεικ στο φουρνο και αναψει 2 ματια στο φουλ για ενα φαγητο???
    Μιχάλη τον συντελεστή ταυτοχρονισμού που λες τον βάζουμε εμείς για να υπολογίσουμε την ηλεκτρική μας εγκατάσταση. Δεν έχει σχέση με αυτό που λέω. Άν ο κατασκευαστής σου λέει ότι για μονοφασικό χρειάζεται 3 x 2.5 πάει να πει ότι έχει υπολογιστεί για το μέγιστο ρεύμα που μπορεί να τραβήξει η κουζίνα. Δε χρησιμοποιεί ο κατασκευαστής συντελεστή ταυτοχρονισμού. Αλλιώς εννοείται οτι θα είχαμε φωτιές.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Βοηθάτε αλλήλους!!!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    336

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστω πολυ .Αυτο δεν το γνωριζα.Νομιζα οτι χρησιμοποιουσε και κατασκευαστης συντελεστη.Απλα μου φαινετε και εμενα λιγο το 2.5mm^2.Αν βαλεις την αντιστοιχη ασφαλεια δεν θα εχεις φωτιες θα πεσει η ασφαλεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gas_liosia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήθελα να τον ρωτήσω και εγώ το ίδιο αλλά θέλω να πιστεύω οτι για να έχει βύσμα σούκο από εργοστάσιο θα είναι και χαμηλής ισχύος. Άν και εγώ θα το έκοβα.
    Γιατι να το κοψεις;Για να χασεις την εγγυηση; Αφου και εσυ το λες για να το βαλει ο κατασκευαστης κατι παραπανω θα ξερει..Εχω βαλει αρκετες τα τελευταια χρονια με φις και ποτε δεν υπηρχε προβλημα.Ιδιως οι ακριβες(οπως μια NEFF που εβαλα εχθες) ειναι οι περισσοτερες με φις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-15, 15:24
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-13, 06:23
  3. Χωρισμος οθόνης σε 4
    By katsigiannis in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-12, 22:58
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-10, 01:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας