Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 34

Θέμα: ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΓΕΙΩΣΗΣ ΚΑΙ ΟΥΔΕΤΕΡΟΥ

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη her
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    1.123

    Προεπιλογή

    Όταν η κουζίνα δεν έχει και μάτια μαζί τότε το ρεύμα δεν είναι μεγάλο που καταναλώνει. Το μεγαλύτερο ρεύμα το καταναλώνουν οι εστίες και όχι ο φούρνος (σύμφωνα με το εγχειρίδιο της NEFF). Σε κουζίνα της Neff είχε φις σούκο. Ενώ σε εστίες ίδιας τεχνολογίας και ίδιας μάρκας δεν είχε φις.
    Υπόψη ότι όλα τα φις σούκο που υπάρχουν στην αγορά έχουν μέγιστο ρεύμα τα 16A. Νομίζω σε φις σούκο δεν βγαίνει με μεγαλύτερο ρεύμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη gas_liosia
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Άνω Λιόσια
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι να το κοψεις;Για να χασεις την εγγυηση; Αφου και εσυ το λες για να το βαλει ο κατασκευαστης κατι παραπανω θα ξερει..Εχω βαλει αρκετες τα τελευταια χρονια με φις και ποτε δεν υπηρχε προβλημα.Ιδιως οι ακριβες(οπως μια NEFF που εβαλα εχθες) ειναι οι περισσοτερες με φις.
    Δεν αντιλέγω αλλά σου φαίνεται σωστό να βάλεις ρευματοδότη στη γραμμή της κουζίνας με 6άρι καλώδιο και 25Α ασφάλεια; Και να πάει μετά και η ανίδεη νοικοκυρά να βάλει και κανά σταυρό πάνω και ποιος ξέρει τι θα γίνει. Ή μάλλον ξέρω...

    Για την κουζίνα δεν θα είναι πρόβλημα αλλά αυτό δε σημαίνει οτι θα καταργήσω και το πρότυπο ΕΛΟΤ για την κουζίνα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Βοηθάτε αλλήλους!!!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gas_liosia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μαύρο είναι ουδέτερος??? Παιδιά να είμαστε λίγο προσεκτικοί σε αυτά που γράφουμε για να μην πάρουμε κανέναν στο λαιμό μας... Χρόνια τώρα το μαύρο είναι φάση και το μπλε ουδέτερος... και οι κουζίνες δεν βγάζουν πάντα τα ίδια χρώματα γι 'αυτό η σύνδεση γίνεται βάσει σχεδίου της κουζίνας. Το L είναι η φάση και Ν ο ουδέτερος. Η φάση γεφυρώνει με τις άλλες δύο επαφές φάσεων της κουζίνας και ο ουδέτερος με άλλη μία στις μονοφασικές γραμμές. Η γείωση πάει στο PE.
    Συμφωνώ, κεκτημένη ταχύτητα ως τα χρώματα.
    Όταν όμως θέλεις να συνδέσεις κουζίνα ρίχνεις τον γενικό απο όσο ξέρω αφού τσεκάρεις με δοκιμαστικό κατσαβίδι να μάθεις ποιά είναι η φάση και ποιός ο ουδέτερος....
    Γιατί απο σπίτι σε σπίτι αλλάζουν τα χρώματα, εδώ είναι Ελλάδα όπως έχουμε ξαναπεί, δυστηχώς!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Danza για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    gas_liosia (26-12-11)

  5. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Καλημέρες και από μένα. Στα χέρια μου τις προάλλες έπεσε μια κουζίνα, ο φούρνος, όχι οι εστίες που ο κατασκευαστής του είχε βάλει 1,5άρι καλώδιο και στο manual έλεγε ότι 1,5άρι είναι ΟΚ. Μου έκανε κι εμένα τρομερή εντύπωση...
    Εκεί τι πρέπει να γίνει, να αλλάξει η εσωτερική εγκατάσταση;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gas_liosia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αντιλέγω αλλά σου φαίνεται σωστό να βάλεις ρευματοδότη στη γραμμή της κουζίνας με 6άρι καλώδιο και 25Α ασφάλεια; Και να πάει μετά και η ανίδεη νοικοκυρά να βάλει και κανά σταυρό πάνω και ποιος ξέρει τι θα γίνει. Ή μάλλον ξέρω...

    Για την κουζίνα δεν θα είναι πρόβλημα αλλά αυτό δε σημαίνει οτι θα καταργήσω και το πρότυπο ΕΛΟΤ για την κουζίνα.
    Για βαλε σταυρο πισω απο την κουζινα να σε δω..Δηλαδη τι θα κανει,θα τραβηξει την κουζινα,θα βαλει τον σταυρο και θα την αφησει να κρεμεται εξω απο το ντουλαπι;Και σε οποιαδηποτε γραμμη αν βαλεις σταυρο και τρια καλοριφερ επανω θα εχεις προβλημα ετσι δεν ειναι;Το θεμα ειναι να υπαρχει κοινη λογικη στην χρηση της εγκαταστασης.
    Αφου αυτη η εντελως απιθανη περιπτωση πιστευεις οτι μπορει να συμβει, αλλαξε την 25αρα με 16αρα στον πινακα και τελειωσες..Αυτο δεν απαγορευεται σωστα;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον JOUN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    selectronic (24-12-11)

  8. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη gas_liosia
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Άνω Λιόσια
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Μην ξεχνάς ότι δεν είναι όλες οι κουζίνες εντοιχιζόμενες... Το θέμα είναι οτι σαν ηλεκτρολόγοι και πόσο μάλιστα μηχανικοί, να σκεφτόμαστε σωστά και να λαμβάνουμε υπόψιν τα χειρότερα σενάρια, καθώς επίσης και τον επόμενο μετά από εμάς ηλεκτρολόγο.
    Τώρα αν νομίζεις οτι είναι πιο εύκολο να τοποθετήσεις ρευματοδότη με 6άρι καλώδιο και να αλλάξεις μικροαυτόματο στον πίνακα (επιβαρύνοντας και τον πελάτη με έξτρα έξοδα) από το να κόψεις το βύσμα που ανέφερα αρχικά... τί να πω. Ο καθένας κρίνει και πράττει όπως νομίζει.

    Φιλικά πάντα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Βοηθάτε αλλήλους!!!

  9. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.463

    Προεπιλογή

    Έχω δει πολλά ηλ μαγειρεία με φις, κυρίως αυτά που είναι μικρά σε όγκο.
    Πιστεύω πως βάλουν φις για εμπορικούς και μόνο λόγους.
    Όποτε έχω συνδέσει τέτοια συσκευή, αδιαφόρησα αν θα χάσω ή όχι την υποτιθέμενη εγγύηση και προχώρησα στην κανονική σύνδεση, και μάλιστα σε μερικές που είχαν 1.5 mm² τροφ καλώδιο, αντικατέστησα το 1.5 mm² που είχαν με 2,5 mm².

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  10. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Εγώ πάντως έχω δει πορσελάνινη χωνευτή πρίζα 25Α με 3 ακροδέκτες με ελάσματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη graphist83
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή

    Ερωτηση

    Εχω δει σε εγκατασταση σπιτιου υποδοχη κουζινας οπου και 3 καλωδια να εχουν το ιδιο χρωμα. Σε αυτην περιπτωση την φαση την βρισκεις ευκολα. Τον ουδετερο πως τον ξεχωριζεις απο την γειωση?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μελετες - Εγκαταστασεις Hi-Fi, TV Home Cinema, PA

  12. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    κατεβασε ολες τις αφαλειες για προστασια.ριξε ενα καλωδιο απο μια πριζα και γεφυρωσε την γειωση της πριζας με ενα-ενα απο τα δυο που περισευουν.σε οποιο πεσει το ρελε ειναι ουδετερος.

    ΥΓ αν ειναι διπολικη στην κουζινα μην την κατεβασεις βαλε ταινια στην φαση και δοκιμασε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από graphist83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερωτηση

    Εχω δει σε εγκατασταση σπιτιου υποδοχη κουζινας οπου και 3 καλωδια να εχουν το ιδιο χρωμα. Σε αυτην περιπτωση την φαση την βρισκεις ευκολα. Τον ουδετερο πως τον ξεχωριζεις απο την γειωση?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-15, 15:24
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-13, 06:23
  3. Χωρισμος οθόνης σε 4
    By katsigiannis in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-12, 22:58
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-10, 01:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας