Σελίδα 1 από 10 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 100

Θέμα: Ερωτήσεις για σύνδεση roiscok RP 208CN

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή Ερωτήσεις για σύνδεση roiscok RP 208CN

    Για σας! δοκιμάζω να συνδέσω τον πρώτο μου συναγερμό και έχω μια δύο ερωτήσεις που πιθανόν θα τις βρείτε γελοίες :P Έχω τον roiscok RP 208CN

    Στο συγκεκριμένο σύστημα οι μαγνητικές επαφές που συνδέονται ; έχουν μονο 2 καλώδια

    Για σειρήνα εχω πάρει την MARS-250 εχω ένα ρελε αυτοκινήτου λετε να δουλέψει ;

    Γράφει ότι πρέπει να συνδέσουμε αντιστάσεις σε ολες τις ζώνες ακόμα και αν δεν τις χρησιμοποιούμε , σε πια κλεμα μπαίνουν οι αντιστάσεις αυτές

    Ευχαριστώ πάρα πολύ και συγγνώμη αν πολλά από αυτά που διαβάσατε τα θεορειτε αστεια , για μένα είναι μεγάλη βοηθεια!

    -1 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Καλλιθεα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Καλημέρα,

    Οι μαγνητικές συνδέονται στην τελευταία μαγνητική του βρόγχου της ζώνης και χρησιμοποιείς αντισταση 2κ2. Δηλαδή εάν χρησιμοποιείς λέμε τώρα τέσσερις μαγνητικές επαφές στην ίδια ζώνη, τότε στην τελευταία προσθέτεις την αντίσταση των 2κ2Ω.

    Το ρελέ πιθανών να σου κάνει αφού όπως προανεφερες είναι αυτοκινήτου και οπλίζει με 12V.

    Οι μαγνητικές είναι στον συναγερμό είναι NC επαφές με δυο καλώδια. Μια για την σταθερή επαφή και μία για την κινητή επαφή.

    Ελπίζω να βοηθησα.

    Φιλικά

    Βασίλης

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Καλημέρα Βασίλη και χρόνια πολλά ! ευχαριστώ για την πολύτιμη για μένα βοήθεια σου ! Αν κατάλαβα καλά θα συνδέσω το ένα καλώδιο από τη μαγνητική επαφή στη ζώνη που θέλω (π.χ. 3) και το άλλο καλώδιο στην επομένη μαγνητική επαφή και συνεχίζω έτσι μέχρι την τελευταία και το καλώδιο πού θα περισσέψει θα του βάλω την αντίσταση και σύνδεση στο tamper . Σωστά ; Επίσης δεν ξέρω πως θα βάλω την αντίσταση στις ζώνες που δεν χρησιμοποιώ . Θα βάλω την μια άκρη της αντίστασης στην ζώνη και την άλλη άκρη θα την αφήσω ελεύθερη ; Επίσης θελω να ρίξετε μια ματια στο σχέδιο που έφτιαξα για το πώς να συνδέσω δύο radar στην ιδια ζώνη να μου πειτε αν είναι εφικτό να περνουν ρευμα από το ιδιο καλώδιο 1.jpgΕυχαριστώ ξανά για την κατανόηση και τις απαντήσεις σας ! καλές γιορτές σε όλους.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gorge : 25-12-11 στις 12:02

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη djsadim
    Όνομα
    ΘΑΝΑΣΗΣ
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Περιοχή
    ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
    Μηνύματα
    144

    Προεπιλογή

    καλημέρα και χρόνια πολλά!
    οι επαφές - παγίδες (όταν είναι παραπάνω από μια) συνδέονται σε σειρά και στο τέλος της τελευταίας συνδέουμε το ενα άκρο της αντίστασης και το άλλο πάει στο Ζ1 ή Ζ2... ή Ζ8. το άλλο άκρο του βρόγχου καταλήγει στο com.
    η MARS-250 μπορεί να συνδεθεί και χωρίς ρελε βάζοντας το go- τής σειρήνα στο bell(-) του κέντρου ακόμα πρέπει να βάλεις και μια αντίσταση 2,2κ από το
    bell (+) στο bell (-).

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Θανάση σε ευχαριστώ για την κατατοπιστική απάντηση σου κατάλαβα πως συνδέω τις μαγνητικές επαφές . Αν μπορείς κάνε τον κόπο να δεις ένα σχέδιο που έβαλα στο προηγούμενο μήνυμα μου για την σύνδεση των ραντάρ .
    Στην σειρήνα έλεγα να βάλω ρελε που έγραφαν και τα αλά παιδιά εδώ σε μηνύματα που διάβασα , αλλά αυτό που μου είπες μου άλλαξε τέλος το σχέδιο της σειρήνας έχει 2 tamper, ένα +14v, ένα gnd, ένα go+, ένα go- και ένα fl- εγώ έλεγα να συνδέσω τα tamper σε com και tamper με αντίσταση το +14v στο aux το go+ στο ρελε το go- στο com μαζί με το fl- τα belt θα τα συνδεα στο πηνίο του ρελε όπου στο + και – θα είχα βάλει και μια αντίσταση ( την αντίσταση να την βάλω κατεφθιαν στην πλακέτα ή να την βάλω στο καλώδιο μετά ; ).

    Ελπίζω να μην σας κουράζω .

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    για τι θελεις να κανεις τα ευκολα δυσκολα??? καντο οπως το βλεπεις στο λινκ που βαζω και θα εισαι οκ με την σηρεινα..αυτο που θα πρεπει να εχεις ειναι ενα ρελεδακι 12v 1 επαφης (5 ποδαρακια)
    επισης για την σηρεινα χρειαζεσαι καλωδιο 4χ0.22+2χ0.50 (τα 2χ0.50 ειναι για την τροφοδοσια της μπαταριας..τα υπολοιπα ειναι για ταμπερ και για το ρελεδακι)
    http://www.e-anagnostou.gr/-συστήματα-πυρασφάλειας-σειρήνες-συναγερμών-με-flash-&-απλές-σειρήνες-12v-&-220v-mars-αυτοτροφοδοτουμενη-σειρηνα-με-φλασ-p-5099.html



    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stinger : 25-12-11 στις 12:51

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Καλλιθεα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,

    όπως βλέπω σου απαντήσανε πολύ σωστά οι φίλοι μας. Αυτό που σου έγραψε ο φίλος μας Stinger είναι πολύ σωστό. Μην παιδεύεσαι παραπάνω. Ακολούθησε πιστά την συνδεσμολογία του link και τελείωσες με την σύνδεση της Mars 250.

    Φιλικά

    Βασίλης

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Το έχω δει το σχεδιάγραμμα αυτό αλλά δεν με βοηθάει πολύ γιατι δεν εχει σχεση με τις υποδοχές που εχει η σειρήνα δειτε την παρακάτω εικόνα το εγχειριδιο που εχει η σειρήνα μεσα
    25-12-2011 01;12;10μμ.JPG

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gorge : 25-12-11 στις 13:13

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Καλλιθεα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Mars 250 δεν εχει power +,- εχει go + go-
    Θέλει μόνιμη τροφοδοσία στο +12V, Gnd. Στο σχέδιο που σου έστειλε ο stinger οπλίζεις το GO+ μέσω ρελέ. Δηλαδή δίνεις απο τον πίνακα Aux στην επαφή NO και απο την επαφή στο GO+. Το πηνίο του ρελέ θα το οπλίζεις περνωντάς απο το bell το + και το -. Μην ξεχάσεις παράλληλα στο bell την αντίσταση.

    Φιλικά,

    Βασίλης

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Όποτε συνδέω tamper στο tamper και com 14v στο 12v go+ στο ρελε και gnd στο com .

    Φαίνεται αρκετά εύκολο αλλα πραγματικά με έχει μπερδέψει ανεβάζω παλι την εικονα με το πος είναι τα κλεμα πανο στην σειρήνα , αν μπορείς να μου πεις που συνδέω κάθε κλεμα θα με ξεμπερδέψεις αφάνταστα.
    25-12-2011 01;12;10μμ.JPG

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 10 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-14, 00:17
  2. Roiscok 208cn τηλεφωνητης
    By marioskak in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-14, 11:28
  3. εξοδος UO ROISCOK 208CN
    By stinger in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-14, 23:35
  4. ROISCOK 208CN
    By leosedf in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-13, 23:01
  5. Ερωτήσεις για Roiscok RP-208CN
    By jomor in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-11, 09:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας