Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: 3 way crossover 4 h 8 ohm

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή 3 way crossover 4 h 8 ohm

    Θέλω να βρώ από που να παραγκείλω crossover 3 δρομων αλλά το μεσαίω είναι τα 8m100 Bayma από 150-7000 συχνότητα. Και θα έχω 2 από αυτά και μια κορνα τουιτερ στη μεση και θα είναι το κεντρικό μου ηχείο στο Home cinema. Έχω καψει ήδη ένα 8Μ100 λόγο crossover και ψάχνω για τα συκγεκριμένα ηχεια μεσαια. Ο ενησxυτής είναι 7.1 Yamaha Rxv771 7x160 watt.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takistrigonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να βρώ από που να παραγκείλω crossover 3 δρομων αλλά το μεσαίω είναι τα 8m100 Bayma από 150-7000 συχνότητα. Και θα έχω 2 από αυτά και μια κορνα τουιτερ στη μεση και θα είναι το κεντρικό μου ηχείο στο Home cinema. Έχω καψει ήδη ένα 8Μ100 λόγο crossover και ψάχνω για τα συκγεκριμένα ηχεια μεσαια. Ο ενησxυτής είναι 7.1 Yamaha Rxv771 7x160 watt.

    Τα bayma δεν είναι μεγάφωνα για σπίτι. Επίσης, η κόρνα δεν κολλάει στο Home cinema.
    Τι εννοείς όταν λες "μια κορνα τουιτερ"? Μια κόρνα και ένα τουίτερ? Το crossover που ακριβώς θα το βάλεις?
    Πως ξέρεις ότι κάηκε απο crossover?
    Το μεγάφωνο είναι 100Wrms και ο ενισχυτής 95Wrms. Πως σου τα έκαψε? Μήπως τα bayma ήταν 4Ω και όχι 8Ω?
    Μπορεί να μην χρειάζεσαι καν crossover. Πάρε το manual σου και πες μας πόσα Watt βγάζει που και σε τι συχνότητες η κάθε έξοδος. Ψάχνω το manual και δεν το βρίσκω...

    Δεν έχω καταλάβει πως τα έχεις συνδέσει... Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι έχεις βάλει απο ένα bayma σε 6 εξόδους και μια κόρνα και ένα tweeter στην έξοδο του κεντρικού.
    Ένα μπάχαλο βλέπω και δεν βοηθάει και ο τρόπος γραφής σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Λοιπον, θελω να φτιαξω ενα κεντρικο ηχείο με 2 x8'' Beyma 8m100 μεσαίο ηχειο φωνής και αναμεσα στην μεση δηλαδή ενα celection hf50 (Τ3421) supertweeter 8ohm. Όταν παλιά είχα καψει το ενα 8'' beyma το είχα χωρίς crossover και έτσι κάηκε αφού του τα έχωσα. Όταν το επισκεύασα το έκανα 4ohm οπότε θα πάρω άλλο ένα στα 4ohm να έιναι ίδια τα μεσαία, σύν και το tweeter, οπότε ψάχνω ένα crossover για αυτά τα ηχεία, το οποίο θα γίνει κεντρικό ηχείο αυτό. Ένα φτιαχτώ crossover θέλω για την περιπτωσή μου. Ο Yamaha ...http://uk.yamaha.com/en/products/aud...mps/rx-v771_g/ που θα τα οδηγεί είναι αυτός.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Υπάρχει κάποιο μαγαζι να φτιάχνει crossover οπως το θέλω για τα ηχεία μου?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    Έχω ηχεία σε φιλικό σπίτι με 2x 8m100 (4Ω έκαστο) και 1 κόρνα bullet (8Ω) ανα καμπίνα για δορυφόρους.

    Τα μεγάφωνα τα έχω συνδέσει σε σειρά για να έχω 8Ω φορτίο στον ενισχυτή.

    Θα χρειαστείς ένα απλό crossover BandPass για τα midrange και ένα HighPass για την κόρνα.

    BandPass:
    bpass12db.gif

    Λοιπόν είναι υπολογισμένο για φορτίο 8Ω (τα ηχεία σε σειρά) με αποκοπή: 200Hz HighPass και 7000Hz για LowPass

    Οι τιμές των εξαρτημάτων είναι:
    Coil 1: 8.74842mH
    Cap C1: 2.06849 (2.2)μF
    Coil 2: 0.26485mH
    Cap C2: 68.32635 (68 )μF

    Πηγή: http://www.the12volt.com/caraudio/crosscalc2.asp

    Για το tweeter τώρα ισχύει αυτό:
    Πολύ απλοποιημένα, θα μπορούσες να αρχίσεις θεωρώντας ότι η χωρητική αντίσταση του πυκνωτή στη συχνότητα cross θα πρέπει να ισούται με το 1.414 της ονομαστικής αντίστασης του μεγαφώνου που τροφοδοτεί. Από εκεί, κάνοντας τις πράξεις καταλήγεις στη σχέση :

    C (μF) = 112556 / (αντίσταση μεγαφώνου x συχνότητα cross)


    Τυπικά, η αντίσταση του μεγαφώνου είναι 4, 6 ή 8 Ω, αλλά κανονικά στις υψηλότερες συχνότητες που αναφέρεσαι είναι λίγο μεγαλύτερη (θα πρέπει να έχεις τις καμπύλες σύνθετης αντίστασης των μεγαφώνων).

    Οι χρησιμοποιούμενοι πυκνωτές θα πρέπει να είναι μη-πολικοί με αντοχή σε τάσεις >100 Volt rms.

    Δηλαδή εάν το tweeterάκι είναι 8Ωhms και θέλω να το κόψω στα 3.500Hz

    112556 / (8 * 3500) = 4.02 μF
    Πηγή: http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/44915-Χωρητικότητα-πυκνωτών-για-αποκοπή-συχνοτήτων-σε-μεγάφωνα.

    Οπότε εσύ θα βάλεις πυκνωτή σε σειρά απο την έξοδο του ενισχυτή (απο την είσοδο του ηχείου δηλαδή) με το + της κόρνας:
    112556/(8*6500)= 2.16 (2.2)μF

    PCMan πάλι προτρέχεις.... Τα Βeyma (συγκεκριμένα τα 8m100) κυκλοφορούν στην Ελληνική αγορά πάνω απο 20 χρόνια, αρχικά τα τοποθετούσαν σε μαγαζιά ως δορυφόρους λόγο υψηλής ευαισθησίας (για να ακούγεται δυνατά η μουσική επειδή είναι midrange με εύρος λειτουργείας 150Hz - 7kHz) και συμπλήρωναν το "κενό" συχνοτήτων με subwoofer και κόρνες.
    Μπαίνουν ΑΝΕΤΑ σε σπίτι όπου αν συνδιαστούν με σωστό ενισχυτή και σωστή επιλογή περιφερειακών (midbass, tweeter ή και subwoofer) έχεις ένα πολύ ωραίο και δυνατό σύνολο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω πολυ! Θα ψαξω με αυτά τα στοιχεια και βλέπουμε τι θα γινει, θα παω σε καποιον που ειναι ηλεκτρονικος και ξέρει. Εγω δεν το κατεχω το αθλημα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    αδερφέ επειδή τυγχάνει να το κατέχω σε αρκετό βάθος το θέμα, χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, μπορώ να σου πώ ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση να παιξει σωστά. Το να φτιαξει κανείς κροσόβερ, από το να φτιάξει σωστό κροσόβερ απέχει πααααρα πολύ. Είναι κατι πολυ εξειδικευμένο που θελει χρόνια εμπειρίας, θα τολμήσω να πω και ταλέντο, πάρα πολύ χρόνο, δουλειά και ξενύχτια. Δεν είναι κατι που μπορει να σου φτιάξει ένας ηλεκτρονικός. Crossover σωστό, μπορει να φτιάξει μόνο κάποιος που έχει ασχοληθεί σοβαρά με τον σχεδιασμό ηχείων. Δεν μπορεις να φτιάξεις κροσόβερ με τυπολόγια, είναι σα να προσπαθείς να σχεδιάσεις από το μηδέν ένα αυτοκίνητο με αριθμητήριο. Τα εργαλεία αυτά δεν λαμβάνουν υπόψη σοβαρότατες παραμέτρους όπως το γεγονός ότι το φορτίο κάθε φιλτρου δεν είναι ωμικό αλλά μιγαδικό, τις ιδιαιτερότητες της απόκρισης της κάθε μονάδας, τις διαφορετικές αποστάσεις των ακουστικών κέντρων των μονάδων από τον ακροατή που εισάγουν φασικές ανισορροπίες, το φαινόμενο μπάφλας και ένα σωρό άλλα στοιχεία που πρέπει να λάβει υπόψη του ο σχεδιαστής για να φέρει το αποτέλεσμα εκεί που πρέπει/θέλει.

    Χρειαζεται εξοπλισμός μετρήσεων, κατάλληλος χώρος, εμπειρία στην μεθοδολογία μετρήσεων ηχείων και κατόπιν να χρησιμοποιηθούν οι μετρήσεις της κάθε μονάδας στο τελικό κουτί, σε εργαλείο εξομοίωσης, όπου θα προκύψει μια πρώτη έκδοση των φίλτρων. Κατόπιν ακολουθεί η πρώτη υλοποίηση, προσεκτικές ακροάσεις, τροποποιήσεις με βάση τις ακροάσεις προσέχοντας ταυτόχρονα να μην χαλάνε κάποιες απαραίτητες προϋποθέσεις που πρέπει να πλοιρούνται, κτλ. Μπορει με την 2η η 3η εκδοση το αποτελεσμα να βγει εξαιρετικό, μπορει να χρειαστει και 7η και 8η υλοποίηση, ανάλογα με την περίπτωση. Μιλάμε για δουλειά εβδομάδων για κάποιον πολύ έμπειρο.

    Αυτά για δίδρομο. Στο τρίδρομο η δυσκολία αυξάνει πολύ περισσότερο, γιατι πειράζοντας το ένα φίλτρο, πρεπει ταυτόχρονα να πειράξεις και τα άλλα δύο.

    Διαβάζοντας όλα αυτά όπως τα γράφω, θα σου φανουνε υπερβολικά, αν πάρεις όμως την μεγάλη απόφαση να ασχοληθείς σο-βα-ρα με το θεμα, θα δεις στην πορεία ότι σου προκύπτουν δυσκολίες που δεν μπορεις να φανταστείς και τρελαινεσαι μέχρι να αντιληφθεις τι παίζει, όπως πχ η μη σταθερή επαγωγή / χωρητικότητα με την συχνότητα των πηνίων με πυρήνα / ηλεκτρολυτικών, κάτι που πρέπει επίσης να μπει στην εξομοίωση, αν αναγκαστείς να χρησιμοποιησεις τέτοια υλικά. Είναι όμως μαγεία και αξίζει τον κόπο, πρέπει όμως να το αγαπάς. Οι περισσότεροι που ξεκινουν, καταλήγουν στα τυπολόγια και άντε γεια, ειναι ο εύκολος δρόμος, αλλά ειναι παντελώς λάθος προσέγγιση. Θα σου πώ μόνο ότι αν ρίξεις συχνότητες στο τουίτερ κοντά ή πάνω στο Fs του, στην καλύτερη περίπτωση θα τσιρίζει, και σχεδόν σίγουρα θα στο κάψει μόλις ανεβάσεις ένταση. Θα το υπολογίσεις με το calculator, νομίζοντας ότι εχεις πεσει μέσα, αλλά αν δεις πόσο απέχει μια τετοια προσέγγιση από την πραγματικότητα όταν μετρήσεις το αποτέλεσμα, θα φρικάρεις..

    που θέλω να καταλήξω... δεν προσπαθώ να ισοπεδώσω την προσπάθειά σου, απλά πρόσεξε πολύ πριν δώσεις λεφτά όπου το αναθέσεις, εκτός αν αυτά δεν είναι πολλά. ειδικά στην κατηγορία μεγαφώνων που κινείσαι ( που αν θες την γνώμη μου είναι λάθος προσεγγιση τέτοιες μονάδες για κεντρικό, αλλά αν αυτες έχεις ήδη, προχώρα, η χαρά της δημιουργίας είναι πάντα σημαντικότερη ανεξαρτήτως στόχων και αποτέλεσματος)

    α, και η προσέγγιση band pass στο χαμηλομεσαίο και πρώτης τάξης στο υψηλών, είναι επίσης λάθος από άποψη εμπεδησης, το φορτίο που θα προκύψει θα ειναι πολύ έντονα μιγαδικό, δύσκολο για εναν πολυκάναλο ενισχυτή. Κατι αλλο που δεν ανέφερα στην προηγούμενη παράγραφο, κρισιμότατο, είναι η εμπέδηση του ηχείου που θα προκύψει, θελει πολύ προσοχή η καμπυλη να μην έχει εντονες μεταβολές με όσο το δυνατόν προσέγγιση στον ωμικό χαρακτήρα, και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να παρουσάζει χωρητική συμπεριφορά στις υψηλές, γιατι αυτό οδηγεί μερικούς ενισχυτές σε ταλάντωση.

    Οπως καταλαβαίνεις, τα πράγματα δεν ειναι καθολου απλά. Δυστυχώς, το μόνο που μπορεις να κάνεις, αν δεν εχεις την διάθεση και την υπομονή να ανακαλύψεις εναν καινούργιο κόσμο, αγοράζεις ένα έτοιμο κρος ή το υπολογίζεις μπακαλίστικα (και ο όρος είναι ελαφρυς) με ένα calculator και απλά μετά κάνεις τον σταυρό σου να σου κάτσει κάπως καλά ηχητικά και το πιο σημαντικό από όλα, ηλεκτρικά.

    good luck

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον jomor για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    john micros (07-01-12)

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Νεος Κοσμος
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takistrigonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποιο μαγαζι να φτιάχνει crossover οπως το θέλω για τα ηχεία μου?
    ξεχνα το φασμα που εχει την δυνατοτητα το midrange σου. Πηγαινε σε ενα μαγαζι και τσιμπα ενα ζευγαρι crossover. το midrange κατεβαινει στους σιγουρα στους 200 κυκλους αλλα οχι να ενεβει στα 7000hz. Ta τυπικα και συνηθισμενα crossover αλλαζουν στα 3-4khz

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. antenna fm 50 ohm
    By kostassss in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 271
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-17, 18:38
  2. Τι να κανω με τα ohm?
    By djroule in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-13, 15:06
  3. Resistor Network 56 OHM
    By Xapns in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-12, 21:56
  4. Ηχεία 3 ohm σε ενισχυτή 6 ohm
    By Crisis2050 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-12, 17:40
  5. Αγορα 1200 ohm to 8 ohm miniature audio power transformer
    By mixalis1988 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-11, 00:24

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας