Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 34

Θέμα: ΔΙΑΤΟΜΗ ΚΑΛΩΔΙΩΝ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ΗΛ/ΚΟΥ ΠΙΝΑΚΑ

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη NOZZON
    Όνομα
    TCA
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    48

    Question ΔΙΑΤΟΜΗ ΚΑΛΩΔΙΩΝ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ΗΛ/ΚΟΥ ΠΙΝΑΚΑ

    Έχω υπόψη μου να αλλάξω τις ηλεκτρολογικές γραμμές στο πατρικό μου.Ξέρετε καλώδια στα κανάλια πρίζες γραμμές φωτισμού κλπ!!!
    Θα ήθελα ως ειδικοί να μου δώσετε τα φώτα σας στα παρακάτω με κείμενο, πίνακα, φωτό ή και link που θεωρείτε απολύτως αξιόπιστο!!!
    1. Διατομή καλωδιου και νούμερο ασφάλειας σε Ampere που το ασφαλίζει...
    2. Μάρκα και ενδεχωμένως σημείο πωλήσεως σε πρίζες διακόπτες και ασφάλειες πουνα είναι αξιόπιστες αλλά κυρίως οικονομικές...(Είτε ως πακέτο είτε ξεχωριστά καθ'ένα)
    Το 1ο ερώτημα έχει απαντηθεί και σε παλιότερα post αλλά θα επιθυμούσα κάτι εξειδικευμένο.
    Ζητάω την κατανόηση σας και να μην με μαλώσετε , ναι μεν ειδικός δεν είμαι αλλά πιάνουν τα χέρια μου κ ως άνεργος, είναι και οι καιροί δύσκολοι, θα επιχειρήσω να κάνω μόνος μου τις απαραίτητες αλλαγές!!! Ευχαριστώ!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NOZZON : 30-12-11 στις 21:50

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη jami
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    Φίλε μου καλύτερα άνεργος, παρά ανερχόμενος δολοφόνος.Μην ασχολείσαι με ηλεκτρολογικά αν δεν είσαι αδειούχος.Αν δεν σκοτωθείς εσύ,τι θα γίνει αν σκοτώσεις απο αμέλεια κάποιον δικό σου;Σκέψου το λίγο γιατί το ρεύμα δεν συγχωρεί κανέναν.Καλύτερα να καλέσεις ένα τεχνικό και να συννενοηθείς την πληρωμή του,με δόσεις!Υπάρχουν πολλοί που θα συμφωνήσουν να σε εξυπηρετήσουν!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    336

    Προεπιλογή

    Δηλαδη αν εγω βγαλω ενα λιπωμα π.χ. καπου στο σωμα μου θα ρωτησω εναν εξειδικευμενο γιατρο να μου πει πως θα το βγαλω γιατι ειναι περιοδος κρισης?????Εσυ θα το εκανες?????Φυσικα και οχι!!!Τοτε γιατι να επιχειρησεις να κανεις κατι τετοιο εφοσον δεν εχεις τις απαραιτητες γνωσεις???και σκεψου στην καλυτερη περιπτωση αν γινει μια στραβη (χτυπα ξυλο) και παρει φωτια το σπιτι σου τα λεφτα που θα δωσεις θα ειναι πολλα παραπανω απο αυτα που θα εδινες σε εναν ηλεκτρολογο....οσο για την χειροτερη περιπτωση δεν θελεις να το σκεφτεσε τι θα γινει!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη NOZZON
    Όνομα
    TCA
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    48

    Προεπιλογή

    Εντάξει βρε παιδιά αδειούχος δεν είμαι δεν είπα κάτι τέτοιο...ούτε άσχετος όμως σε βαθμό κυνδίνου...πρώτα θέλω να φτιάξω σχέδιο ηλεκτρολογικής εγκατάστασης το οποίο θα ελενχθεί και θα υπογραφεί από πολιτικό μηχανικό (είναι το ξαδερφάκι μου)...Θα το αναρτήσω και εδώ αν θέλετε να μου πείτε και προτάσεις σε κάποιες ιδέες που έχω που σαν πιο έμπειροι όλο και κάτι θα ξέρετε ότι δουλεύει καλύτερα εκ πείρας!!!Αλλά δεν θεωρώ από την άλλη να παίρνω κάυε τρεις κ λίγο τον προαναφερθέντα και να λέω...ρε μεγάλε σωστό αυτό και το άλλο?εκεί τι είπαμε ότι βάζω???

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη johnnyb
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Καγιενοχωρι
    Μηνύματα
    470

    Προεπιλογή

    Δυστυχως (στο Ελλαντα) μπορουν να υπογραψουν μελέτη ηλεκτρολογικής εγκατάστασης και οι πολιτικοί μηχανικοί μέχρι κάποια ΚW.

    Οταν λες θα φτιάξεις σχέδιο ηλεκτρολογικής εγκατάστασης τι ακριβως έχεις στο νου σου να κάνεις ? γνωρίζεις ηλεκτρολογικό σχέδιο ή θα δοκιμάσεις να αντιγράψεις από κάποιο άλλο?
    Οταν λες ότι δεν είσαι ασχετος , τι γνώσεις έχεις πάνω στα ηλεκτρολογικά ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Bobiras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    349

    Προεπιλογή

    NOZZON ηθελα να σε ρωτησω οτι αν φτιαξεις το ηλεκτρολογικο σχεδιο σε υπαρχων διαμερισμα που εχει ειδη την εγγακαστασει προς τη το καινουργιο σχεδιο? μηπως για τυχον αλαγες? τη εννωεις να υπογραψει πολιτικος μηχανικος? αν θυμαμε καλα αν δεν εχεις ρολοι της ΔΕΗ και ηθελες να παρεις η υπογραφη του πολιτικου μηχανικου δεν φτανει θελει ηλεκτρολογου και επιδει δεν ειναι ολα ροδινα για να κανεις μια πληρη ανακατασκευη ειναι ενα θεμα που θελει γνωσεις για αυτο καλητερα να φωναξεις ηλεκτρολογο τις διατομες τον καλοδιων και με τη ασφαλιζουμε την εγγαταστασει ειναι ευκολο να το βρεις και στο ιντερνετ αλλα δεν νομιζο να φτανει μονο αυτο

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    219

    Προεπιλογή

    Καλά τα λένε φίλε μου οι περισότεροι εδώ οτι με το ρεύμα δε πρέπει να παίζεις άλλα για να βρεις μάστορα και να κάνει δουλειά της προκοπής παίξε καλύτερα τζοκερ. Πάρε όμως κανα 2 τιμές να δεις τι θα σου πούνε αλλά κανένας απ'αυτούς δε πρόκειται να σου δώσει σχέδιο αυτό ξέχνα το. Πρέπει να είναι πολύ επαγγελματίας ο άλλος για να σου δώσει σχέδιο εγκατάστασης.
    το σχέδιο είναι μονογραμμικό για μονοφασική παροχή και είναι τελίως τυπικό εσύ δες τι μπρίζες έχεις σε κάθε δωμάτιο - φώτα - πόσα κλιματιστικά και τροποποιησέ το . Είμαι της γνώμης να προσπαθήσεις μόνος σου αλλά να προσέξεις πολύ μη ντρέπεσαι να ρωτήσεις και αν έχεις χρόνο και δε καίγεσαι εγώ λέω να προσπαθήσεις μόνος σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    patra
    Μηνύματα
    613

    Προεπιλογή

    εγώ θα πρότεινα συμπληρωματικά με τους υπόλοιπους, να βρεις κάποιον ηλεκτρολόγο και αφού σου αρέσει και εσένα και θέλεις να ασχοληθείς, να γίνεις "βοηθός" του.. γιατί φαντάζομαι ούτε τα κατάλληλα εργαλεία θα έχεις για να σκάψεις ένα τοίχο αν χρειαστεί και μετά να τον κλείσεις κιόλας..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όποιος χαμογελάει ,όταν όλα γύρω του πάνε στραβά
    σίγουρα έχει σκεφτεί κάποιον για να ρίξει το φταίξιμο...
    ------------------------------------------------
    Τα πράγματα είναι απλά.
    Tο μπέρδεμα είναι να το καταλάβεις..

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη NOZZON
    Όνομα
    TCA
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    48

    Προεπιλογή

    Εμένα μου αρέσει που έχει ο καθένας απο μια γνώμη λες και με γνωρίζετε προσωπικά... Έτσι για μαθαίνουν μερικοί ο ΠΜ υπογράφει μέχρι 25KW σε εσωτερικές εγκαταστάσεις και 50KW σε εργοστασιακές.... Επέκταση στο υπάρχων θα κάνω φίλε Bobiras και τις απαραίτητες διορθώσεις και αναβαθμίσεις. Φίλε dimpet συμφωνώ μαζί σου...από μαστόρια ξέρω και μην ξεχνάς πως είναι ηλ/γοι οι περισσότεροι παλιοί μάστορες...από σχολή ίσα απ'έξω που περάσαν!Φ'ιλε soulhealer και εργαλειάκια έχω για να σκάψω και για να τον κλείσω!Και για να μας φεύγουν οι απορίες το άσχετος κόλλαγε όσων αφορά απέναντι σε πτυχιούχο Μηχανικό και δεν ήταν γενικό...JohnyB ελπίζω να απάντησα στην ερώτησή σου...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη kiros
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    312

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jami Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ασχολείσαι με ηλεκτρολογικά αν δεν είσαι αδειούχος.!
    Για να καταλάβω, η άδεια κάνει τον μάστορα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kiros για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (12-01-12)

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ασφαλειες πινακα
    By kleima in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-17, 00:11
  2. Διατομη καλωδιων.
    By dmpatanis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-16, 16:13
  3. Ασφαλειες ηλεκτρολογικου πινακα
    By dmpatanis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-16, 08:27
  4. ΔΙΑΤΟΜΗ ΚΑΛΩΔΙΩΝ
    By nos7 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-09, 19:53

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας