Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: ΠΗΝΙΟ

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη NOZZON
    Όνομα
    TCA
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    48

    Question ΠΗΝΙΟ

    Βρε παλικάρια πηνίο σε διάγραμμα με στοιχεία 3m7 τι σημαίνει?Παίζει κανένα λινκ να πάρω μάτι πως είναι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    3,7mH αλλα πρεπει να ξερεις και το ρευμα που θα το διαπερνα.Και αν θα ειναι αερος , σε φερριτη η κατι αλλο

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΥ PROJECTS
    ''Θέλειν εστί δύνασθαι''

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ikaros1978 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    NOZZON (31-12-11)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη NOZZON
    Όνομα
    TCA
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    48

    Προεπιλογή

    Ένας τυπάκος που το είδε είπε ότι φερριτη ήταν...αλλά ποιός ξέρει?!!Το ρεύμα πως μπορώ να το βρω βρε φιλαράκι γιατί έχω μπλεξει άσχημα...Από τόσο πράγματα καρβούνιασε το πηνίο σε ένα monitor και δεν φαίνονται τα χαρακτηριστικά του.Σερβις ενγχειρίδιο δεν έχει και έχω βρει από ένα παρόμοιο ότι στην ίδια θέση έχει αυτό το πηνίο...Αν δεν σου κάνει κόπο δες μια το post για το monitor Philips 107p40/20 και θα καταλαβεις...Έχω βρει όμως μόνο του 107p10 ή 107p2 τα οποία έχουν μεν αυτό το πηνίο εκεί αλλά οι πυκνωτές γύρω είναι αλλης χωρητικότητας και παρουσιάζουν νομίζω και άλλες διαφορές στην πλακέτα (Δεν ξέρω και πολλά μην νομίζεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    οποιαδηποτε δοκιμη να ξερεις δεν ειναι ακινδυνη ειδικα σε περιβαλλον με ΥΨΗΛΗ ΤΑΣΗ!
    Kαι πολυ φοβαμαι οτι για να φτασει το πηνιο να καρβουνιαστει τοσο πολυ κατι αλλο θα εχει ζημια και αναγκαστηκε τοσο ρευμα να περασει μεσα του.
    Ειδα το ποστ καθως και τις φωτογραφιες.Το καλυτερο που εχεις να κανεις πιστευω ειναι να την δωσεις σε καποιον ειδικο ωστε να ψαξει και τα υπολοιπα εξαρτηματα για τυχον βραχυκυκλωμα.Και σιγουρα θα μπορει να βρει και το καταλληλο πηνιο

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΥ PROJECTS
    ''Θέλειν εστί δύνασθαι''

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη NOZZON
    Όνομα
    TCA
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    48

    Προεπιλογή

    Δεν διαφωνώ με την συμβουλή σου φίλε μου...μόνο που διαφωνει αυτή την περίοδο η τσέπη μου!Υπάρχει το εξής πρόβλημα... η ίδια η Philips (έχω μιλήσει και με εξωτερικό) δεν έχει το service manual ή data sheet και θέλουν ένα κατοσταστο και το θέλουν στο ψαχτήρι.Οι άλλοι τεχνικοί κάτω απο ταρίφα των 50 δεν είδα κανένα...Θέλει σίγουρα 6-7 πυκνωτές...και μέρες πριν καεί έκανε και ένα θόρυβο για κάτι ψιλά όποτε το θυμόταν...Θέλω να πιστεύω ότι δεν συντρέχει κάτι άλλο εκτός από τα προαναφερθέντα.Και επειδή δεν παίζει φράγκο να πάει για service δεν παίζει και ειδικά με τέτοια κοστολόγια...που αγγιζοθν τιμές καινούργιας...Εάν έχεις καμιά ιδέα θα οφελούσε πολύ...Σε ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη NOZZON
    Όνομα
    TCA
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    48

    Προεπιλογή

    Αναζητούμε λοιπόν ένα πηνίο που είναι το Philips 242253600039 COIL IND FXD TSL0808 S 180U PM5 A !!!!!!!!!!!!
    Ο αριθμός 242253600039 είναι ο αριθμός παρτίδας. Με το COIL δηλώνει ότι πρόκειται για απλό πηνίο. Τα υπόλοιπα τι είναι ένα προς ένα? Τι θα ζητήσω στο μαγαζί να αγοράσω?Δώστε και κανά link αν το ξέρουμε να δούμε και πως είναι....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Χρήσιμ’ ειδώς ουχ ο πολλά ειδώς σοφός.
    Multa paucis.

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.284

    Προεπιλογή

    Την αυτεπαγωγη του πηνιου μπορεις να τη μετρησης με το καταλληλο οργανο δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβο
    Το ρευμα στο περιπου απο το παχος του συρματος
    ΑΛΛΑ ΜΗΝ εστιαζεις στην αντικατασταση του πηνιου, γιατι οπως προειπε ο Βαγγελης κατι αλλο ευθυνεται για τη καταστροφη του

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη NOZZON
    Όνομα
    TCA
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    48

    Προεπιλογή

    Δεν μετριέται από ότι μου είπανε γιατί εφόσον άρπαξε βραχυκύκλωσε λένε!!!! Και το άλλο που μπορεί να ευθύνεται δεν το έχω και πολύ σαν θέμα!!! Επομένως θέλω εξήγηση στο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NOZZON Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναζητούμε λοιπόν ένα πηνίο που είναι το Philips 242253600039 COIL IND FXD TSL0808 S 180U PM5 A !!!!!!!!!!!!
    Ο αριθμός 242253600039 είναι ο αριθμός παρτίδας. Με το COIL δηλώνει ότι πρόκειται για απλό πηνίο. Τα υπόλοιπα τι είναι ένα προς ένα? Τι θα ζητήσω στο μαγαζί να αγοράσω?Δώστε και κανά link αν το ξέρουμε να δούμε και πως είναι....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Χρήσιμ’ ειδώς ουχ ο πολλά ειδώς σοφός.
    Multa paucis.

Παρόμοια Θέματα

  1. πηνιο
    By Μιμης13 in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-12, 20:50
  2. smd πηνιο
    By pavlakis in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-11, 22:51
  3. Πηνιο
    By pas2007 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-10, 21:43
  4. πηνιο
    By akisssssssss in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-09, 01:48
  5. HAIRPIN ΠΗΝΙΟ???
    By tzitzikas in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-06, 02:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας