Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: ενεργειακο τζακι

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή ενεργειακο τζακι

    χροννια πολλα. εχει βαλει κανεις σπιτι του τζακι ενεργειακο να μασ πει για τη ν αποδοση του. σκεφτομαι να βαλω το idro30 για 100τμ στην ηλεια τι λετε για το συγκεκριμενο. ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikolaras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    358


    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    το εχω διαβασει εσυ εισαι ενθουσιασμενος νικολαρα το βρηκα 1000 καλη τιμη ειναι

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikolaras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Nαι φίλε μου πολύ καλή τιμή και πολύ καλό τζάκι.
    Το συστήνω ανεπιφύλακτα. Να φανταστείς στη γειτονιά μου δεν υπάρχει σπίτι που να μη το έχει.
    Προσοχή μόνο στα ξύλα να είναι ξερά, τότε πραγματικά θα κυκλοφορείς γυμνός στο σπίτι.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    υπαρχει κατι αλλο αξιολογο να κοιταξω. αν εχει καποιος να προτεινει . ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    εγω που μενω σε πολυκατοικια και ειναι πρακτικα αδυνατο η αποξυλωση των σωληνων γινεται με αεραγωγους και αερα η δουλεια?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    ναι ειναι αλλο τζακι

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    εχω ηδη τζακι και σκεφτομαι την τοποθετηση κασσετας ενεργειακο και αεραγωγο σε ολα τα δωματια.
    σιγουρα στα κρυα ειναι μια πολυ οικονομικη λυση.τι γινεται στην περιπτωση που θες να ΄΄σπασεις'' λιγο το κρυο στο σπιτι?(μιας και το μεγαλυτερο μερος του χειμωνα στην αθηνα εχουμε 13-16 βαθμους).για ποσες ωρες ενδεικνυεται το ελαχιστο αναμα?
    εχετε καποιο να προτεινεται?σε ισχυ για ενα διαμερισμα βορεινο 90 τμ. κανα 18αρι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Βασίλη (είσαι και γείτονας!), κάντο, μην το σκέφτεσαι.
    Χρησιμοποιώ για 4ο χειμώνα ένα ενεργειακό τζάκι, αερόθερμο φυσικής ροής χωρίς βεντιλατέρ και αεραγωγούς, μαντεμένιο, με ονομαστική ισχύ 12,5kW και απόδοση 65%.
    Δεν είναι δευτερογενούς καύσης και λόγω κόστους επέλεξα η πόρτα του να ανοίγει στα πλάγια και όχι να "εξαφανίζεται" (σαφώς βολικότερο).
    Η εστία είναι Ιταλικής κατασκευής αλλά δεν θυμάμαι μάρκα και τύπο.

    Το τζάκι λειτουργεί σε διαμέρισμα 4ου ορόφου, βορινό, περίπου 97 τ.μ. και βρίσκεται στον ενιαίο χώρο καθιστικού κουζίνας περίπου 55 τ.μ.

    Αυτές τις ημέρες με θερμοκρασίες αρκετά κάτω των 10 C εξωτερικά, θα κάψω περίπου 20 - 30 kg ξύλα όλο το 24ωρο (πιο εντατικά από τις 5 - 6μμ μέχρι τις 1πμ) και φεύγοντας το πρωί θα βρω θράκα και θα αφήσω ένα "χοντρό" να σιγοκαίει.
    Η θερμοκρασία που διατηρώ εσωτερικά είναι πάνω από 21 C (στο "εντατικό" κομμάτι της ημέρας) και ανάβω πολύ σπάνια το καλοριφέρ κυρίως για τις κρεββατοκάμαρες που έχουν περίπου 2 βαθμούς λιγότερους. Φέτος, για οικονομικούς λόγους, δεν έχω ανάψει καλοριφέρ καθόλου.
    Το "ταίζω" περίπου κάθε 3 - 5 ώρες ανάλογα με το τύπο του ξύλο (αποφεύγω το πεύκο γιατί καίγεται έντονα και γρήγορα, είναι σαν να πετάς πυροτέχνημα μέσα!), το πόσο χοντρό είναι και το που έχω ρυθμίσει τον αέρα.

    Τους προηγούμενους χειμώνες, λειτούργησα το καλοριφέρ μόλις στο 1/6 και λιγότερο του χρόνου που το λειτούργησαν τα υπόλοιπα διαμερίσματα με παρόμοια χρήση.

    Συνολικά είμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημένος γιατί όταν το έβαλα (2005) υπήρχε ελάχιστη εμπειρία στο θέμα και ήμουν λίγο επιφυλακτικός.
    Πραγματικά όμως δεν περίμενα ότι θα μπορούσε να ζεστάνει το σπίτι τόσο καλά.
    Είναι μια πολύ καλή επένδυση για ένα σπίτι που θα έβαζε έτσι κι αλλοιώς τζάκι.
    Η καύση ξύλων σε ανοιχτά τζάκια είναι σπατάλη κατά τη γνώμη μου.
    βεβαίως, τα ανοιχτά, παραδοσιακά τζάκια, έχουν άλλη χάρη

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη genesis : 13-01-12 στις 00:06

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Κωστα τωρα ειδα την απαντηση.
    Λυσε μου δυο αποριες.αυτο που σκεφτομαι ειναι κυκλοφορια με βεντιλατερ με ευκαμπτο σωληνα μεχρι τα δωματια (στην ουσια ειναι δυο υπνου και τουαλετα) .
    Θα βαλω τυπου κασετας? Μιας και εχω ηδη τζακι η να βαλω εξαρχης ενα νεο ενεργειακο?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Motor Controller σε "ενεργειακο τζακι"
    By balantis20 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-13, 22:15
  2. Πρεσσα εφημεριδων για τζακι
    By koulis/koulis.gr in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-12, 01:13

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας