Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 38

Θέμα: Επεξήγηση ηλ. πίνακα

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolis ts Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραιος πινακας νοικοκοιρεμενος οσο για το by pas ας μη προβλεπεται μερικες φορες ειναι σωτηριο αν σου κανει ουδετερογειωση απο υγρασια και με κατεβασμενη ασφαλεια ακομη να ριχνει το διαροης και νασαι μακρια καπου η αποκλεισμενος στο εξοχικο το χειμωνα να κρυωνεις θα κοιτας το παπαροΕΛΟΤ το λειτουργει καποιος υπ ευθυνητου
    << οσο για το by pas ας μη προβλεπεται μερικες φορες ειναι σωτηριο αν σου κανει ουδετερογειωση απο υγρασια .>>….<< απο υγρασια .>>….
    Σε μια προσεγμένη εγκατάσταση δεν μπαίνει υγρασία.
    Σε μια μη προσεγμένη εγκατάσταση μπαίνει υγρασία, και είναι μια από τις χειρότερες λύσις ανάγκης το BY-PASS του ΔΔΕ.
    Ερωτώ ποιο είναι προτιμότερο: προσεγμένη εγκατάσταση ή μη προσεγμένη εγκατάσταση:
    << ωραιος πινακας νοικοκοιρεμενος>>
    Ναι δε λέω,……….. αλλά αυτός που τον έφτιαξε γνώριζε ότι θα κάνει και μια μη προσεγμένη εγκατάσταση και για αυτό και το BY-PASS του ΔΔΕ.
    Συμπέρασμα η ωραία εμφάνιση του είναι για λόγους διαφίμησης και μόνο δηλ για μπαλαμούτι
    << ακομη να ριχνει το διαροης και νασαι μακρια καπου η αποκλεισμενος στο εξοχικο το χειμωνα να κρυωνεις θα κοιτας το παπαροΕΛΟΤ >>
    Αν κάποιος παρά το ότι έκανε μια προσεγμένη εγκατάσταση, συνεχίζει να φοβάται για αυτά που αναφέρεις μπορεί να επιμερίσει τα φορτία σε 2,3,……όσους θέλει ΔΔΕ

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    και για εκεινη την γραμμη που δεν την περναει ουτε μεσα απο τις ασφαλειες δεν θα πει κανενας τπτ???δευτερη γραμμη τερμα ξεξια... οσο για τον πικανα τσιγκουνευτηκε να βαλει χαλκινες μπαρες στα θερμικα??? εμενα παντος δεν μου αρεσε... βαζει 2χ2.5mm^2 απο τις ασφαλεις και παιζει με τα φισακια για να συνδεσει 10 θερμικα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Ποια γραμμη λες, δεν καταλαβα.. Για τις γεφυρες που λες ασε ειναι και τριφασικες(ποιο ακριβες) και δεν φαινεται και τοσο καλωδιο για να πουλησουμε "μουρη"..
    Τους μικροαυτοματους γιατι τους λες " θερμικα"; Ειναι εντελως λαθος ορολογια, θερμικα βαζεις σε κινητηρες..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη gas_liosia
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Άνω Λιόσια
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...και για εκεινη την γραμμη που δεν την περναει ουτε μεσα απο τις ασφαλειες δεν θα πει κανενας τπτ???δευτερη γραμμη τερμα ξεξια...
    Πού την πρόσεξες ρε θηρίο; Κοίτα, δε μου κάνει εντύπωση. Εφόσον είδα το by-pass τα άλλα είναι περιττά. Τη λογική του Ελληνάρα ή την έχεις ή δεν την έχεις. Για τις μπάρες γεφύρωσης ήθελα να αναφερθώ και εγώ αλλά δεν ήθελα να φανώ πολυξερίδης με απανωτά σχόλια γιατί απ' οτι βλέπω τη λογική του "επαγγελματία" που έφτιαξε τον πίνακα κάποιοι την υποστηρίζουν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Βοηθάτε αλλήλους!!!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη gas_liosia
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Άνω Λιόσια
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Ποια γραμμη λες, δεν καταλαβα...
    Στη μεσαία σειρά τον τελευταίο μικροαυτόματο δεν τον περνάει από τις βραδείας τήξεως ασφάλειες. Συνδέεται κατευθείαν στον "γενικό..." που αναφέραμε και νωρίτερα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Βοηθάτε αλλήλους!!!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gas_liosia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πού την πρόσεξες ρε θηρίο;
    Αυτο ακριβως!!

    Ενας ακομα λογος για να μπουν γεφυρες ,και να θελεις να το κανεις αυτο καταλαθος,δεν γινεται..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    κομοτινή
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Εγω δεν μιλαω για με να και για οποινδηποτε τεχνιτη μιλαω για καποιον φιλομου μου πηρε τηλ απο το εξοχικο χιονια κρυο να παω 70 χιλ για βλαβη ευτυχως θυμηθηκα το by pas που εβαλε ο ηλεκτ/γος που φτιαξε την εγκ/ση και το οποιο κατεκρινα τοτε οπως εσυ του ειπα το σηκωσε και ολα ωραια δεν βρεθηκε ποτε ουτε υγρασια ουτε βλαβη. Ισως να ηταν απο τη φωλια που κανουν κατι μικρες σφηκες με λασπη την οποια βρηκα τυχαια αλλη φορα μεσα σε εξωτερικη μπριζα στις επαφες αυτα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια γραμμη λες, δεν καταλαβα.. Για τις γεφυρες που λες ασε ειναι και τριφασικες(ποιο ακριβες) και δεν φαινεται και τοσο καλωδιο για να πουλησουμε "μουρη"..
    Τους μικροαυτοματους γιατι τους λες " θερμικα"; Ειναι εντελως λαθος ορολογια, θερμικα βαζεις σε κινητηρες..
    εχει απολυτο δικαιο... θερμικα ξερω οτι ειναι αυτα που κουμπονουν στα τριφασικα ρελε και ειναι ρυθμιζομενα (εγω αυτον τον τυπο ξερω μιας και δεν ειμαι του επαγγελματος) απλα λογο συνηθειας ειναι αυτο το λαθος μιας και απο μικρος ολο θερμικα τα ακουγα απο ολους... και γενικα πολλοι στην πολη μου (οχι οι επαγγελματιες) ετσι τα λενε...
    να δω ποτε θα το διορθωσω... τεσπα... ελπιζω να μην μπερδεψα κανεναν.. οσο για το αλλο που λεω δες την φοτο.
    4oikia6.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ενας ακομα λογος για να μπουν γεφυρες ,και να θελεις να το κανεις αυτο καταλαθος,δεν γινεται..
    κατι μου λεει οτι δεν ηταν απο λαθος.. δυσκολα να κανεις τετοιο να λαθος... δλδ να περασεις φισακι, κομματι καλλωδιο, κλπ κλπ..

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolis ts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω δεν μιλαω για με να και για οποινδηποτε τεχνιτη μιλαω για καποιον φιλομου μου πηρε τηλ απο το εξοχικο χιονια κρυο να παω 70 χιλ για βλαβη ευτυχως θυμηθηκα το by pas που εβαλε ο ηλεκτ/γος που φτιαξε την εγκ/ση και το οποιο κατεκρινα τοτε οπως εσυ του ειπα το σηκωσε και ολα ωραια δεν βρεθηκε ποτε ουτε υγρασια ουτε βλαβη. Ισως να ηταν απο τη φωλια που κανουν κατι μικρες σφηκες με λασπη την οποια βρηκα τυχαια αλλη φορα μεσα σε εξωτερικη μπριζα στις επαφες αυτα..
    Αφου την μοναδικη φορα που κανει την δουλεια του ( που ειναι να πεφτει σε διαρροη) τον ακυρωνεις , τοτε γιατι να υπαρχει; Λεω εγω τωρα..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον JOUN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Nemmesis (02-01-12)

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επεξήγηση pins USB
    By Τανασης in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-15, 12:31
  2. Επεξήγηση περίεργου κυκλώματος
    By picdev in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-13, 21:58
  3. Επεξήγηση εξομάλυνσης τροφοδοτικού
    By nathanas in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-09, 12:31
  4. επεξήγηση κυκλώματος
    By darthtony in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-09, 20:26
  5. Επεξήγηση κυκλώματος
    By waverunner in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-09, 05:51

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας