Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Εναλλακτικοί πάροχοι ΔΕΗ...

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή Εναλλακτικοί πάροχοι ΔΕΗ...

    Καλή χρονιά με Υγεία και Υπομονές...

    Τελικά οι εναλλακτικοί πάροχοι ΔΕΗ έχουν κάνει την εμφάνισή του δυναμικά αλλά (αν κρίνω από κάποιες απόψεις φίλων που επικοινωνήθηκαν από αυτούς) ολίγον... μπακαλίστικα εμπορικά... π.χ. επιχειρήματα του τύπου 25% μείωση λογαριασμού και άλλα τέτοια...

    Απ'ότι διάβασα σε έγκριτη εφημερίδα που παρέπεμπε στην ιστοσελίδα της ΡΑΕ κάποιες συγκεκριμένες κατηγορίες νοικοκυριών δηλ. που κινούνται σε συγκεκριμένα πλαίσια καταναλώσεων θα δουν μειώσεις. Οι υπόλοιποι θα κινηθούν από υψηλότερα τιμολόγια έως εκπτώσεις της τάξης μερικών Ευρώ που δεν αγοράζεις ούτε Κυριακάτικη εφημερίδα με αυτές.

    Η ΡΑΕ προτείνει άσκηση επί χάρτου δηλ. ο καταναλωτής να πάρεις τα τελευταία τρία (τετράμηνα) εκκαθαριστικά ρεύματος ώστε να καλύψει το ένα έτος και με βάση τον πίνακα πακέτων των εναλλακτικών να υπολογίσει ο ίδιος την τον συμφέρει.

    Εγώ λέω με το φτωχό μου το μυαλό όταν ενοχλεί ο εναλλακτικός χτυπώντας το τηλέφωνο του καταναλωτή θα πρέπει να μπορεί να απαντήσει στην αυτονόητη (υποθετική) ερώτηση πόσο θα κόστιζε η υπηρεσία που προτείνει βάσει των προηγούμενων καταναλώσεων ΔΕΗ που προκύπτουν από τα εκκαθαριστικά ΔΕΗ που θα του προσκομίσει ο καταναλωτής. Αν δεν είναι σε θέση να το κάνει δεν θα πρέπει να ενοχλεί στο τηλέφωνο που δεν του διέθεσε έτσι ή αλλιώς για (γενικόλογη) ενημέρωση ο καταναλωτής. Εντέλλει αν την άσκηση επί χάρτου έχει να την κάνει ο καταναλωτής σαφώς και ο καταναλωτής θα είναι εκείνεος που θα αναζητήσει τον κατάλληλο πάροχο για να γλιτώσει το κατιτίς. Αν τίθεται και θέμα χρήσης νυχτερινού ρεύματος το πράγμα περιπλέκεται και μάλλον δεν είναι εφικτό να γίνει ο υπολογισμός αυτός από τον καταναλωτή. Για έναν πωλητή εναλλακτικού παρόχου θα ήταν piece of cake στο laptop με το σωστό λογισμικό το οποίο θα έπρεπε κατ'ελάχιστο να διαθέτει.

    Πάντως η όλη ιστορία μοιάζει ολίγον μούφα αφού το δίκτυο παραμένει της ΔΕΗ, τα Δημοτικά τέλη και η ΕΡΤ (αν δεν κάνω λάθος) θα εξακολουθούν να έρχονται από τη ΔΕΗ (διπλές διαδικασίες πληρωμής για τον καταναλωτή) και το service του δικτύου θα παραμείνει στη... ΔΕΗ. Τα υπόλοιπα ειναι θέμα χαρτιών δηλ. συμβολαίων.

    Η όλη κατάσταση μου θυμίζει το τι έγινε στις τηλεπικοινωνίες με τους εναλλακτικούς και τους ρυθμιστές. Έχει περάσει τόσο καιρός από τότε που έγινε το 'άνοιγμα' και η αγορά όχι μόνο δεν εξυγειάνθηκε αλλά εξακολοθυεί να κινείται στα όρια της... χρεωκοπίας για τους παρόχους με ότι συνεπάγεται αυτό για τους καταναλωτές και την πρόσβαση στις νέες υπηρεσίες.

    Αν έχει εμβαθύνει κανείς στο θέμα ή έχει φτιάξει κανένα Excel-άκι υπολογισμού ας μας διαφωτίσει σχετικά.

    Αν πάλι υπάρχει πάροχος που παρέχει την παραπάνω ενημέρωση σαφώς εξαιρείται από το παραπάνω σχόλιο!

    Χαιρετώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Ακριβως τα ιδια με τους "εναλλακτικους" τηλεπικοινωνιων θα γινουν κι εδω αδερφε. Μονο που οι συνεπειες θα ειναι καπως σοβαροτερες, μιας και μιλαμε για ρευμα κι οχι για internet & τηλεφωνο.

    Οι ιδιοι μπακαληδες που πουλαγαν (και πουλανε ακομα) υπηρεσιες πριν ακομα τις υλοποιησουν, που εκαναν (και κανουν) R&D στην πλατη του πελατη και φυσικα με το ιδιο καροτο, την "αποδεσμευση" απο τον κακιστο κρατικο φορεα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Τι κακό έγινε με τους εναλλακτικούς στις τηλεπικοινωνίες;
    Εγώ πάντως αυτό που έπαθα είναι ότι έφυγα από τον ΟΤΕ (πριν 3 χρόνια νομίζω) όπου πλήρωνα 40 με 120 ευρώ το δίμηνο. (χωρίς ίντερνετ)
    Από τότε πληρώνω στη Vivodi 36 το δίμηνο. Στάνταρ. (με ίντερνετ)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι κακό έγινε με τους εναλλακτικούς στις τηλεπικοινωνίες;
    Εγώ πάντως αυτό που έπαθα είναι ότι έφυγα από τον ΟΤΕ (πριν 3 χρόνια νομίζω) όπου πλήρωνα 40 με 120 ευρώ το δίμηνο. (χωρίς ίντερνετ)
    Από τότε πληρώνω στη Vivodi 36 το δίμηνο. Στάνταρ. (με ίντερνετ)

    Εσυ αδερφε εισαι απο τους τυχερους.
    Εγω σε εναν απο τους ISP/Telco που δουλευα στο παρελθον, ετυχε το γραφειο μου να ειναι πισω απο την εξυπηρετηση πελατων.
    Καθε μερα λοιπον γινοταν της @#$@$@ απο αγριεμενους πελατες (επαγγελματιες συνηθως) που ειχαν μεινει ΜΗΝΕΣ χωρις τηλεφωνο, μιας και τσιμπησαν κι αυτοι το δολωμα του "Να γλυτωσω απο τον ΟΤΕ".

    Εναν μαλιστα τον πηραν με το ασθενοφορο, μιας κι επαθε εμφραγμα ο ανθρωπος...

    Κατ' αλλα μια χαρα ειναι οι εναλλακτικοι.
    Ειδικα τωρα που ωριμασε η τεχνολογια/υποδομη (στις πλατες μας παντα) ειναι ολα μια χαρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι κακό έγινε με τους εναλλακτικούς στις τηλεπικοινωνίες;
    Εγώ πάντως αυτό που έπαθα είναι ότι έφυγα από τον ΟΤΕ (πριν 3 χρόνια νομίζω) όπου πλήρωνα 40 με 120 ευρώ το δίμηνο. (χωρίς ίντερνετ)
    Από τότε πληρώνω στη Vivodi 36 το δίμηνο. Στάνταρ. (με ίντερνετ)
    OK! δεκτό αν και νομίζω όπι πλέον έχουν αμβλυνθεί οι διαφορές. Σκέψου όμως ότι τις τιμές του ΟΤΕ τις διαμορφώνουν οι ρυθμιστές και δεν μπορεί να πουλήσει φθηνές υπηρεσίες ούτε να εισάγει νέες λόγω του "ρυθμιστή"! Έτσι έρχονται οι Κύπριοι (με όλο το σεβασμό στους αδελφούς μας) να τις λανσάρουν στην χώρα μας. Όσο για τη συγκεκριμένη εταιρεία που αναφέρεις όπως και για άλλες αντίστοιχου βεληνεκούς η κατάστασή τους παραμένει μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας και με δεδομένο το δεκανίκι του ρυθμιστή, που εντάξει είπαμε να στηριχτούν στην αρχή ως βρέφη αλλά έχουν καταντήσει γέροι και δυστυχώς με το ένα πόδι στον τάφο της εγχώριας αγοράς. Γι'αυτό μιλάμε για στρέβλωση της αγοράς, της έννοιας ΄ρύθμιση΄ή εξυγίανση΄ και για όλα αυτά τα... περίεργα με τα οποία εξακολουθούν να πορεύονατι οι εταιρείες. Και αν σου κάτσει βλάβη το helpdesk είναι έως ανύπαρκτο, όπως ανέφερε ο φίλος παραπάνω... Τέλος πάντων, χιλιοειπωμένα πράγματα και ο καθένας κάνει τις επιλογές του!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Πέρασε καιρός από το τελευταίο μήνυμα. Έχει κάποιος εμπειρία από κάποιον πάροχο; Υπάρχει διαφορά στη χρέωση ή δεν αξίζει;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Αντώνη,
    κατ' αρχήν διευκρινίζω οτι εργάζομαι σε εταιρία της οποίας η Volterra είναι κατά 50% θυγατρική (το άλλο 50% το έχει η ιδιωτική Sorgenia από Ιταλία).
    http://www.volterra.gr/el/power-supp...households-gr/
    Τα πράγματα στην ενέργεια είναι (πλέον) απλά, και μη συγκρίσιμα με τα παλιότερα χρόνια τόσο στην ενέργεια όσο και στις τηλεπικοινωνίες.
    Σου δίνουν μία τιμή για KWh, που παρουσιάζει Χ% έκπτωση έναντι της αντίστοιχης τιμής της ΔΕΗ, χωρίς μάλιστα κλιμάκωση της τιμής προς τα πάνω ανάλογα με την κατανάλωση. Δεν είμαι σίγουρος αν κάποιος πάροχος προσφέρει έκπτωση και στο μειωμένο τιμολόγιο (νυχτερινό).
    Για βλάβες κλπ αναλαμβάνει ο διαχειριστής του δικτύου, ο ΑΔΜΗΕ, όπως συμβαίνει και αν είσαι συνδρομητής στη ΔΕΗ.
    Πάρε προσφορές από πάροχους και σύγκρινε. Το όφελος είναι της τάξης μερικών ευρώ ανά μήνα, αρκετών για να αξίζει τον κόπο στις μέρες μας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον rama για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    antonis_p (03-11-15)

Παρόμοια Θέματα

  1. πάροχοι ηλεκτρικού ρεύματος
    By Spark in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 76
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-21, 11:45
  2. 3G router, πάροχος WIND και κάμερες
    By nestoras in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-14, 16:28
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-10, 19:18
  4. Θέλει ΟΤΕ η μόνο πάροχο?
    By Mousakias in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-09, 16:42
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-09, 14:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας