Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 25

Θέμα: ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΛΑΘΟΣ ΠΟΛΙΚΟΤΗΤΑΣ

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Thumbs down ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΛΑΘΟΣ ΠΟΛΙΚΟΤΗΤΑΣ

    Καλημέρα παιδες.....αντιμετωπίζω εδώ και κανα μήνα το παρακάτω πρόβλημα σε ενα ψηφιακό πολυμετρο που το δουλεύω γύρω στα 8 χρόνια άψογα. Μου εμφανίζει λάθος πολικότητα. Το + πρεπει να το κανω - για να δειξει θετικο πρόσημο. Δεν ειχα ποτε πρόβλημα και δουλευω με το πολύμετρο αυτό όπως είπα αρκετά χρόνια. Νομίζω το εμφάνισε από τότε που άλλαξα μπαταρία, αλλά δεν είμαι και σίγουρος απλα έλεγα οτι τοσο καιρο που μου δειχνει αρνητικο πρόσημο εχω βάλει τα καλώδια λάθος.....Στο μεταξύ εγω αγόρασα ένα fluke και το ξεχασα το πολύμετρο αυτό. Αλλά εχθες πήγα να μετρήσω τη μπαταρία στο αμάξι ενός φίλου του πατέρα μου και "ξεχάστηκα" και εβαλα κανονικα τα καλώδια και εβγαλε - στον Θετικό πολο και εγινε καζούρα....ξέρετε.....τσαμπα τα λεφτά του πατερα που με σπούδαζε και κατι τετοια....Τι ακριβώς τρέχει με αυτο το πρόβλημα....είναι κοινό......Το πολύμετρο είναι το DVM83-OL της RadioShack (Το είχα φέρει απο Αμερική και ήταν και ακριβό) DVM83OL.jpg


    Περιμένω να μου πείτε λύσεις ή καμια ιδέα.....ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  2. #2
    Banned
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    1.586

    Προεπιλογή

    Αυτό το πολύμετρο έχει επηρεαστεί από κακά πνεύματα και θέλει εξορκισμό.
    Και ο Κινέζος που το έφτιαξε του αξίζει βραβείο παλαβομάρας.

    Τέλος ο Έλληνας που είναι και ο έξυπνος του πλανήτη, ή θα αλλάξει το ολοκληρωμένο μέσα του, ώστε να δείξει την αξία του ως τεχνικός, ή θα το χαρίσει στον εχθρό του, κατά προτίμηση κανένα χάφτα Σκοπιανό-μακεδιόνα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το πολύμετρο έχει επηρεαστεί από κακά πνεύματα και θέλει εξορκισμό.
    Και ο Κινέζος που το έφτιαξε του αξίζει βραβείο παλαβομάρας.

    Τέλος ο Έλληνας που είναι και ο έξυπνος του πλανήτη, ή θα αλλάξει το ολοκληρωμένο μέσα του, ώστε να δείξει την αξία του ως τεχνικός, ή θα το χαρίσει στον εχθρό του, κατά προτίμηση κανένα χάφτα Σκοπιανό-μακεδιόνα.
    +1000000000000 ΕΣΚΙΣΕΣ. Δυστυχώς όμως, έτσι ακριβώς είναι. Θα το τρέλανε η μποταρία φαίνεται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα παιδες.....αντιμετωπίζω εδώ και κανα μήνα το παρακάτω πρόβλημα σε ενα ψηφιακό πολυμετρο που το δουλεύω γύρω στα 8 χρόνια άψογα. Μου εμφανίζει λάθος πολικότητα. Το + πρεπει να το κανω - για να δειξει θετικο πρόσημο. Δεν ειχα ποτε πρόβλημα και δουλευω με το πολύμετρο αυτό όπως είπα αρκετά χρόνια. Νομίζω το εμφάνισε από τότε που άλλαξα μπαταρία, αλλά δεν είμαι και σίγουρος απλα έλεγα οτι τοσο καιρο που μου δειχνει αρνητικο πρόσημο εχω βάλει τα καλώδια λάθος.....Στο μεταξύ εγω αγόρασα ένα fluke και το ξεχασα το πολύμετρο αυτό. Αλλά εχθες πήγα να μετρήσω τη μπαταρία στο αμάξι ενός φίλου του πατέρα μου και "ξεχάστηκα" και εβαλα κανονικα τα καλώδια και εβγαλε - στον Θετικό πολο και εγινε καζούρα....ξέρετε.....τσαμπα τα λεφτά του πατερα που με σπούδαζε και κατι τετοια....Τι ακριβώς τρέχει με αυτο το πρόβλημα....είναι κοινό......Το πολύμετρο είναι το DVM83-OL της RadioShack (Το είχα φέρει απο Αμερική και ήταν και ακριβό) DVM83OL.jpg


    Περιμένω να μου πείτε λύσεις ή καμια ιδέα.....ευχαριστώ
    Τι μπαταρία παίρνει; μήπως έβαλες κάτι λάθος; Αλλά αν την έβαζες λάθος δε θα δούλευε, σωστά;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    καλα φιλε θα μας τρελανεις. αυτο το πολυμετρο ειναι αξιας 3-6€. αυτο ειναι τα πανακριβο πολυμετρο? για εμενα απλα εχεις βαλει αναποδα τους ακροδεκτες μετρησης. αν δεν συμβαινει αυτο τοτε το πολυμετρο εχει χαλασει. και το πιο πιθανο ειναι μαζι με αυτο το προβλημα να εχει και καποιο αλλο προβλημα που δεν το εχεις ανακαλυψει ακομη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον xsterg για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    stavros_97s (26-03-12)

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιμένω να μου πείτε λύσεις ή καμια ιδέα.....ευχαριστώ
    Άγι είσαι σίγουρος πως έβαλες σωστά τους ακροδέκτες, και αν ναι μόνο στην μέτρηση τάσης στο κάνει η και στην ένταση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Banned
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    1.586

    Προεπιλογή

    Εντάξει μην του την λέτε και από πάνω, και εγώ έκανα τον ήρωα και απάντησα μετά από 85 θεάσεις χωρίς απάντηση.
    Μπορεί να έχει συναισθηματική αξία το κατσαρολάκι, αλλά ακόμα και έτσι, δεν βάζουμε ένα ολόκληρο φόρουμ να κάνει μαντεψιές,
    ενώ εμείς δεν το έχουμε καν ξεβιδώσει ???? ΟΕοοοοοοο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 : 05-01-12 στις 17:47

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    παιδια αυτο μπορει να εχει σημερα 8-7 ευρω αλλα εγω το πηρα το 1992 απο το loca radio shack 45 USD τοσο τα χρεωνε τι να κανω? για μενα που κουρευα γκαζόν με την ωρα 15 δολλαρια για να κανω τα μεταπτυχιακα μου, μου φανηκε και εξακολουθει να φαινεται ακριβό. Παρόλαυτα ηταν αξιοπιστο....Δεν πειραξα τίποτα ξαφνικα μια μερα μετραγε κανονικα με μετά εγινε gay και άλλαξε πολικότητα αλλα εξακολουθει να μετραει άψογα. Εχει καινουργια μπαταρια και ειναι αψογο....απλα μου τη δίνει που αλλαξε πολικοτητα......και απλα αναζητώ το λογο και όχι την κριτική σας. Αμα ήθελα κριτική θα ρώταγα και τον πατερα μου που τσακωνόμαστε συνεχεια.....Οπως δεν ενοχλώ κανέναν και διατηρώ χαμηλο προφίλ εδω μέσα ετσι με τον ίδιο σεβασμο θελω να μου απαντουν ΟΣΟΙ θελουν. Κανεις δεν πιεζει κανεναν εδω μέσα....λίγο σεβασμό λοιπον.....





    ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μου φανηκε και εξακολουθει να φαινεται ακριβό.

    ...Δεν πειραξα τίποτα ξαφνικα μια μερα μετραγε κανονικα με μετά εγινε gay
    Και καλά κάνεις, το ακριβό με το φτηνό είναι σχετικό και έχει να κάνει με την οικονομική δυνατότητα του κάθε ενός!!


    Μήπως δεν ήσουν Αμερική αλλά Αγγλία "δεν πείρες εσύ αλλά το πολυμετράκη δεν την γλίτωσε"

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    γιατί δεν βγάζεις καμιά φωτογραφία εσωτερικά να δούμε το ολοκληρομένο?
    μήπως μπήκε ανάποδα η μπαταρία και έχει αλλάξει το vreference?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αλαγη πολικοτητας μοτερ
    By diamantisi in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-17, 11:48
  2. αλλαγη πολικοτητας τασης σε κινητηρα
    By stauros772000 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-14, 10:03
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-13, 17:31
  4. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-11, 00:33
  5. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-06, 10:31

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας