Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2

Θέμα: arduino ethernet mega?

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη takhs764
    Όνομα
    ΤΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Μηνύματα
    373

    Προεπιλογή arduino ethernet mega?

    γεια σας εδω και καιρο εχω ασχολιθει με τα arduino,θελω να κανω μια ερωτηση παραγγελια μεσω εβαυ το arduino mega 2560 και θελω να το ελεγχω μεσω ethernet ξαχνωντας στο εβαυ βρηκα πολλα ΕΤΗΕΡΝΕΤ p.x. το w5100.
    ξαχνωντας ακομα περισωτερο βρηκα και αυτο ENC28J60 Ethernet Shield for Arduino MEGA / MEGA2560 .http://www.ebay.com/itm/ENC28J60-Eth...item3cb6218823
    θα ηθελα να ρωτησω εχει ασχολιθει κανεις με αυτο?(μου κανει εντυπωση οτι μεσω εβαυ το εχουν μονο 3)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Γειά σου Τάκη,
    Το W5100 φαίνεται να είναι το standard ethernet module που χρησιμοποιείται με τα Adruino (δεν ξέρω και πολλά για Adruino αλλά με λίγο ψάξιμο αυτό κατάλαβα - διορθωσέ με αν κάνω λάθος). Αυτό σημαίνει ότι υπάρχουν έτοιμα libraries που σου επιτρέπουν να το χρησιμοποιήσεις στην εφαρμογή σου χωρίς να χρειάζεται να γράψεις εσύ τους drivers.

    To module που βρίκες στο ebay είναι βασισμένο στον ENC28J60 της microchip. Επικοινωνεί με τον μ/ε σου μέσω SPI. Το ερώτημα είναι αν θα βρείς έτοιμα libraries για το συγκεκριμένο module ώστε να μπορεί το Adruino σου να επικοινωνήσει με αυτό.

    Ένα άλλο θέμα είναι ότι το ENC28J60 υλοποιεί το MAC και Physical layers του TCP/IP stack. Τα υπολοιπα layers θα πρέπει να υλοποιηυούν σε software. H microchip από όσο ξέρω σου δίνει έτοιμο το TCP/IP stack το οποίο έχει σχεδιαστεί για να δουλεύει με τα τσιπάκια της microchip. Άρα για να συνδέσεις το Adruino σου (το οποίο είναι βασισμένο σε μ/ε της Αtmel) με το ENC28J60 (της microchip) θα πρέπει να φορτώσεις το stack της microchip στον Atmel μ/ε σου. Αυτό ίσως να μην είναι και τόσο εύκολο.

    Θεωρητικά πάντως Adruino και ENC28J60 θα πρέπει να μπορόυν να επικοινωνήσουν μεταξύ τους χωρίς προβλήματα, με το σωστό library.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hlias0 : 04-01-12 στις 13:11

Παρόμοια Θέματα

  1. αλλαγη σε κωδικα arduino mega
    By gourtz in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-17, 23:13
  2. Προβλημα με arduino mega kai ethernet shield
    By gourtz in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-16, 19:05
  3. Arduino mega 2560 μετρητης
    By nio-4- in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-15, 22:05
  4. Αγορά Arduino Mega
    By xmaze in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-14, 00:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας