Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 41

Θέμα: βοηθεια για συνδεση θερμοστατη

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    βανα
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή βοηθεια για συνδεση θερμοστατη

    Γεια σας παιδια και καλη χρονια. Σημερα θα μου φερουν ενα καινουριο θερμοστατη χωρου Siemens RDH10 και θα ηθελα σας παρακαλω να με βοηθησετε να τον συνδεσω. Ο προηγουμενος ΙΜΙT ειχε συνδεση με τρια καλωδια: ενα καφε, ενα μπλε κι ενα κιτρινοπρασινο. Επισης εχει κι ενα κιτρινοπρασινο που κανει κατι σαν γεφυρα. Ο καινουριος, μου ειπαν απο το καταστημα, οτι θελει 2 καλωδια για να συνδεθει. Οπως θα δειτε και στη φωτογραφια εχει τρεις θεσεις: Lx, L1, L2. Ποιο χρωμα θα παει που?
    Ευχαριστω πολυ!

    IMIT.jpgsiemens thermostat4.jpgsiemens thermostat5.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Με μεγαλη προσοχη ,εχεις 220 και πιθανων δεν ειναι απο τον πινακα σου.Lx το καφε. L1 το κιτρινοπρασινο. Το μπλε το μονωνεις ειναι ουδετερος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    βανα
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με μεγαλη προσοχη ,εχεις 220 και πιθανων δεν ειναι απο τον πινακα σου.Lx το καφε. L1 το κιτρινοπρασινο. Το μπλε το μονωνεις ειναι ουδετερος.
    Ευχαριστω για την βοηθεια. Τι πρεπει να προσεξω και τα 220 τι εννοεις δεν ειναι απο τον πινακα μου?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για την βοηθεια. Τι πρεπει να προσεξω και τα 220 τι εννοεις δεν ειναι απο τον πινακα μου?
    εννοει πως τα 230V ερχονται απτον πινακα των κοινοχρηστων αρα κ τον γενικο να κλεισεις απτο σπιτι σου κατα 99 τις εκατο θα εχεις φαση!!!βρες την με προσοχη με ενα δοκιμαστικο κ προσεχε μην την ακουμπησεις...(βεβαια το καλυτερο θα ηταν να βρεις την ασφαλεια απτον πινακα των κοινοχρηστων να τη κλεισεις για λιγο κ να συνδεσεις τη φαση σου)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    βανα
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostasmadness Εμφάνιση μηνυμάτων
    εννοει πως τα 230V ερχονται απτον πινακα των κοινοχρηστων αρα κ τον γενικο να κλεισεις απτο σπιτι σου κατα 99 τις εκατο θα εχεις φαση!!!βρες την με προσοχη με ενα δοκιμαστικο κ προσεχε μην την ακουμπησεις...(βεβαια το καλυτερο θα ηταν να βρεις την ασφαλεια απτον πινακα των κοινοχρηστων να τη κλεισεις για λιγο κ να συνδεσεις τη φαση σου)
    Παιδια τα σπιτι ειναι μονοκατοικια το οποιο νοικιαζω. Για να υπαρχει ασφαλεια ποια ειναι τα βηματα που πρεπει να ακολουθησω? Ευχαριστω και παλι...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    χαλκιδικη
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Αυτος ο θερμοστατης δουλευει με μπαταριες 2χ1.5 και χρησιμοποιουνται πιο πολυ για καυστηρες αεριου εκει που η εντολη ειναι χαμηλης τασεως και δεν αναβει λαμπακι σε απλους θερμοστατες. Εδω θελει πολυ προσοχη στην συνδεση και αυτο διοτι η κλεμμα του ειναι πολυ μικρη και θα σε δυσκολεύει να βάλεις το καλώδιο διοτι ειναι υπο ταση,και θα πρεπει να κοψεις ετσι τα καλωδια ωστε να μην προεξεχουν πολυ και μετα δεν θα σου κουμπωνει καλα ο θερμοστατης για να δινει εντολη.Η συνδεσμολογια ειναι οπως εχουν αναφερει και πιο πανω.Καλη επιτυχια

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    βανα
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με μεγαλη προσοχη ,εχεις 220 και πιθανων δεν ειναι απο τον πινακα σου.Lx το καφε. L1 το κιτρινοπρασινο. Το μπλε το μονωνεις ειναι ουδετερος.
    Τελικα το συνεδεσα σημερα οπως μου ειπες. Ολα καλα και τελεια... ευχαριστω νασαι καλα και ολοι οσοι βοηθησαν. Κατι κανουμε κι εμεις οι γυναικες με τις αντρικες δουλειες! Γλυτωσα το 30αρι!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vamei Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα το συνεδεσα σημερα οπως μου ειπες. Ολα καλα και τελεια... ευχαριστω νασαι καλα και ολοι οσοι βοηθησαν. Κατι κανουμε κι εμεις οι γυναικες με τις αντρικες δουλειες! Γλυτωσα το 30αρι!
    μπράβο.

    το μόνο που χρειάζεται είναι πολλή προσοχή, σύνεση και λίγο θάρρος. και φυσικά αν δεν γνωρίζεις, να φροντισεις να μάθεις πριν βάλεις χέρι.

    πίστεψέ με, ξέρω πολλούς άντρες που είναι παντελώς άχρηστοι με το κατσαβίδι.. κι ας το παιζουμε όλοι ξερόλες...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    βανα
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jomor Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπράβο.

    το μόνο που χρειάζεται είναι πολλή προσοχή, σύνεση και λίγο θάρρος. και φυσικά αν δεν γνωρίζεις, να φροντισεις να μάθεις πριν βάλεις χέρι.

    πίστεψέ με, ξέρω πολλούς άντρες που είναι παντελώς άχρηστοι με το κατσαβίδι.. κι ας το παιζουμε όλοι ξερόλες...
    Δυσκολα να δεις αντρες να παραδεχονται την αδυναμια τους. Σε τιμαει η μετριοπαθεια σου κι αυτο διχνει πως οταν ξερεις κατι το ξερεις δεν το υποθετεις...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λεωνίδας
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Γιαννιτσά
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Θέλω να συνδέσω το θερμοστάτη με
    έναν λέβητα burnit active ξύλου έχει δύο εντολές


    Ο θερμοστάτης είναι αυτός




    Το έχω σύνδεση εν μέρη αλλά κάτι δεν μου αρέσει πήρα της δυο εντολές από τον λέβητα room controller και την μια την σύνδεσα στο L (μαύρο)του θερμοστάτη και το άλλο y1 με κίτρινο πράσινο και γέφυρα το y1 με το L4 για το λαμπάκι και στο N ουδέτερο
    Αλλά από ότι είδα με το δοκιμαστικό οι δυο εντολές αυτές δεν στέλνουν 230v και το λαμπάκι δεν ανάβει αλλά δίνει κανονικά εντολή στον κυκλοφοριτης άνοιξε κλείσε
    Ευχαριστώ

    Στάλθηκε από το HTC_M9u μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοηθεια για αλλαγη θερμοστατη χωρου
    By 00basil00 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-17, 21:56
  2. Συνδεση θερμοστατη
    By toalex in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-16, 13:03
  3. ΣΥΝΔΕΣΗ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΣΕ ΑΕΡΟΤΗΕΡΜΟ DC
    By giorgaki30 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-15, 16:40
  4. συνδεση θερμοστατη καλοριφερ για τηλεχειρισμο μεσω internet
    By geoal in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-13, 15:11
  5. ΣΥΝΔΕΣΗ ΚΑΥΣΤΗΡΑ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ
    By nikakis30 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-09, 20:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας