Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 54

Θέμα: Φθηνό πλην τίμιο πολύμετρο

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Κυριάκο

    Έχεις ένα περίεργο κόλλημα στο να υποβιβάζεις την αξιοπρέπεια των άλλων και να αυτό-επιδεικνύεις την πιθανά καλή σου οικονομική κατάσταση. Σου εύχομαι να είναι πάντα έτσι αλλά σου κάνω γνωστό ότι κανένας λογικός άνθρωπος δεν θα ήθελε να τονίσει την αδυναμία του στο οικονομικό κομμάτι. Απλά ο καθένας μας απλώνει τα πόδια του μέχρι που φθάνει το πάπλωμα του. Δεν συμφωνώ με τίποτα στο ότι το καλό και φθηνό πολύμετρο πρέπει να ξεκινά από 200 ευρώ και πάνω. Εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο από τον λόγο που το χρειάζεται ο καθένας. Για παράδειγμα και το Clio σε πάει στη δουλειά και το Mercedes, και μπορεί το δεύτερο να σε πάει πιθανά γρηγορότερα και ανετότερα, αλλά και το πρώτο θα σε πάει κανονικότατα όπου χρειάζεσαι. Ειδικά αν είσαι ερασιτέχνης, όπως εγώ, σε πληροφορώ ότι και με ένα πολύ φθηνότερο πολύμετρο, από το δικό σου φθηνό των 200 ευρώ, κάνεις τη δουλειά σου υπέρ του δέοντος καλά. Δεν θα ήθελα ένα τόσο απλό θέμα να καταλήξει σε διαμάχη μεταξύ μας, αφού συμφωνώ ότι ένα ακριβό πολύμετρο είναι σίγουρα καλύτερο από ένα αντίστοιχο φθηνό, και θα περιοριστώ να σου πω μόνο ότι μπορώ να σκεφτώ αρκετούς λόγους, που τέτοια θέματα θα έπρεπε να τυγχάνουν περισσότερης προσοχής από τα μέλη του forum και τουλάχιστον έναν λόγο, για τον οποίο ζητάς την διαγραφή του θέματος, το οποίο κατά την γνώμη σου δεν εξυπηρετεί σε τίποτα. Δεν θα επεκταθώ περισσότερο επειδή θεωρώ ότι οι έχοντες κρίση καταλαβαίνουν, αλλά θα ήθελα να σε ρωτήσω, νομίζεις ότι δεν υπάρχουν άλλα περιττά θέματα στο forum, που να έπρεπε να διαγραφούν και δεν το ζήτησε κανείς; Όπως και να 'χει βέβαια, είναι αποκλειστικά προσωπικό θέμα του Danza και ας αποφασίσει εκείνος για την τύχη του θέματος. Εμένα προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου η τύχη του. Ό,τι μπορούσα και ό,τι νομίζω ότι έπρεπε να κάνω από ηθικής άποψης το έκανα. Μακάρι να μπορούσα να κάνω και παραπάνω. Τέλος όσον αφορά την ιδέα του Danza δεν τη βρίσκω καθόλου άσχημη, αλλά επιπλέον, θα πρότεινα να δημιουργηθεί ένα θέμα στον κατάλληλο χώρο, που θα κρίνουν οι αρμόδιοι του χώρου και εφόσον βέβαια δεν υπάρχει, με τίτλο "Το δικό μου άχρηστο μήπως είναι χρήσιμο σε σένα", ή κάπως έτσι.
    Προσπάθησα να μην αγορεύσω, αλλά τελικά μακρηγόρησα.

    Φιλικά Δημήτρης

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον patent61 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Damiano (08-01-12), kaptenlouna (08-01-12), teo_GR (10-01-12)

  3. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    Κυριάκο συμφωνώ με τα παραπάνω που είπε ο Δημήτρης.

    7 χρόνια κράτησε το παλιό μου πολύμετρο και το είχα πάρει απο ένα μαγαζί στο Μαρούσι με 10Ε και ήταν της TELE ένα μαύρο.
    Δεν έπαθα και τίποτα να σου πω την αλήθεια, ούτε ρεύμα με χτύπησε ούτε καμιά ηλεκτροπληξία έπαθα γιατί όσο μπορούσα πρόσεχα.

    Όσο για το παράδειγμα για το Clio και το Mercedes είμαι σύμφωνος! Προτιμώ το Mercedes (και πιος δεν το προτιμά άλλωστε) αλλά και το Clio μπορεί να με πάει και στην δουλειά μου και την βόλτα μου και όπου θελήσω ανα πάσα στιγμή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hulk
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    951

    Προεπιλογή

    Συμφωνω κι'εγω με τα παραπανω, ο καθενας παιρνει οτι του χρειαζεται και οσο βασταει η τσεπη του.
    Οσο γι'αυτα που ειπε ο Δημητρης πιο πανω για καποιο θεμα (το δικο μου αχρηστο μηπως ειναι χρησιμο
    σε σενα) υπαρχει ηδη στο φορουμ οι αγγελιες:http://www.hlektronika.gr/forum/forumdisplay.php?f=332 ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ-ΠΩΛΕΙΤΑΙ-ΖΗΤΗΤΑΙ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Hulk για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    patent61 (08-01-12)

  6. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Το φαντάστηκα Σάββα. Απλά, κακώς, δεν το έψαξα. Ευχαριστώ για την υπόδειξη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #15
    Banned
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    1.586

    Προεπιλογή

    Κύριοι μπορείτε να μακρηγορήσετε όσο θέλετε.
    Μου άρεσε πολύ το παράδειγμα με τα αυτοκίνητα, μόνο που το τίμιο και φτηνό, δεν θα έχει φρένα, ζώνες ασφαλείας, παθητική ασφάλεια, εγγύηση, και ίσως και καθίσματα.
    Αλλά το ποιο σημαντικό είναι ότι μεγαλώνοντας αποκτάς την γνώση για να εκτιμάς σωστά τα πράγματα, και έτσι δεν εχω την απαίτηση οι πολύ νέοι σε ηλικία να συμφωνούν μαζί μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    εγω βλεπω φιλους εδω μεσα που εχουν παρουσιασει απιστευτες κατασκευες,ιδεες και πατεντες (που οποιος δεν τις εχει δει μπορει να παει στην κατηγορια 'ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ') που δεν εχουν να ζηλεψουν και πολλα απο ετοιμες και βαζω στοιχημα οτι ουτε το 5% αυτων δεν εχει πολυμετρο πανω απο 200 ευρω.Και πιστεψε με καποιοι απο αυτους τους φιλους εχουν απιστευτες γνωσεις και εμπειρια που στην κατηγορια των αυτοκινητων...ειναι ferrari!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΥ PROJECTS
    ''Θέλειν εστί δύνασθαι''

  9. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη xkosm
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ
    Μηνύματα
    161

    Προεπιλογή

    Να προτείνω ενα πολύμετρο που πήρα από ένα κινέζικο μαγαζί μόνο με 8€.Φτηνό και καλό με μεγάλη ανακλινόμενη οθόνη και με σωστές μετρήσεις.Για έναν ερασιτέχνη πιστεύω είναι καλό.
    polimetro.jpg

    Ο κωδικός του είναι DT9205 A

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη crown
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    764

    Προεπιλογή

    αντε μπαs και το καταλαβει

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη passer07
    Όνομα
    παναγιώτης
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    199

    Προεπιλογή

    ...επι τις ευκαιρίας , είμαι 23 χρονών με λίγες γνώσεις ηλεκτρονικών κ λόγο σπουδών (3 χρόνια ΤΕΕ τωρα ΤΕΙ τελειώνω)
    κ πολύ διαβασμα -κοίταγμα στο νετ πανω στο αντικείμενο οπως κ διαβασμα βιβλίων .
    Εχω καταλάβει οτι υπάρχουν πολύ έμπειροι ηλεκτρονικοί (πχ εδω μέσα) που εχουν
    διάθεση να δώσουν στους υπολοίπους πληροφορία .(κ αυτό τιμά των καθένα ξεχωριστά )
    ενας απο αυτούς εισαι κ εσυ ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69


    Αλλα οταν μου λες οτι χρειάζομαι άρτιο κ ακριβό εξοπλισμό που μπορεί καν να μην των αξιοποιήσω στο ελάχιστο τελικά χαμογελάω κ το παίρνω ως αστείο , δεν εχουμε ολοι τις ίδιες προτεραιότητες ούτε τις ίδιες ασχολίες

    ως ανερχόμενος ηλεκτρονικός εδω βρίσκω κίνητρα , λογια σαν τα δικά σου(που είπες παραπάνω ) μονο ασήμαντα μπορώ να τα θεωρήσω.

    Το θέμα δεν ειναι τι οδηγείς αλλα τι ζητάς.
    Αν είχαμε διαφορετική νοοτροπία ως λαός δεν θα χρειαζόμασταν ζώνες κτλπ.Μπορεί να έχεις αποκτήσει κάποιες αντίληψής μάλλον λανθασμένες που μονο απο το χέρι σου μπορούν να διαμορφωθούν

    Αλήθεια εσύ οταν ξεκίνησες είχες τα πάντα κ τα καλύτερα εργαλεία ?
    Αν η απάντηση σου ειναι "ναι" ζητάω συγνώμη για ολα τα προηγούμενα ,
    καθώς μιλάμε για διαφορετική αντίληψη των πραγμάτων.

    Να είσαι καλά

    φιλικά Πάνος

    0 Not allowed! Not allowed!
    __________
    Ο υπολογιστής είναι ενα μηχάνημα το οποίο μπορεί να κάνει κάποια πράγματα εκπληκτικά γρήγορα....
    όπως το να σου σπάσει τα νευρά...

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον passer07 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Danza (09-01-12)

  13. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Κύριοι μπορείτε να μακρηγορήσετε......

    Κυριάκο
    Έχεις έναν περίεργο τρόπο αντιμετώπισης ορισμένων θεμάτων και σίγουρα πολύ διαφορετικό από τον δικό μου. Θεωρώ ότι προκειμένου να υποστηρίξεις την άποψη σου χρησιμοποιείς ακραία παραδείγματα που προφανώς στην πράξη δεν ισχύουν. Επίσης έχουμε διαφορετική άποψη όσον αφορά το ακριβό και το φθηνό, αφού δίνω περισσότερη σημασία στην χρηστικότητα, που σε συνδυασμό με την καλή χρήση και την ανάλογη προσοχή, εξασφαλίζει και την ασφάλεια. Ούτε εγώ απαιτώ από εσένα να συμφωνήσεις μαζί μου, αν και είμαι μεγαλύτερος σου σε ηλικία. Η γνώμη σου είναι σεβαστή, όπως και να έχει, και επιπλέον σου δηλώνω ξεκάθαρα ότι δεν αμφισβητώ τις γνώσεις σου, οι οποίες σίγουρα σε κάποια θέματα είναι υψηλού επιπέδου. Σε άλλα διαφωνώ μαζί σου τα οποία εν ολίγοις προσπάθησα να σου πω παραπάνω. Μπορεί και να κάνω λάθος, δεν διεκδικώ το αλάθητο, άλλωστε ουδείς αλάθητος. Τέλος συμφωνώ απόλυτα με τον Βαγγέλη, (ikaros197, για τους ferrari του χώρου, πετυχημένος παραλληλισμός, όπως συμφωνώ και με τα άλλα παιδιά που έλαβαν θέση στην συζήτηση και προφανώς κλίνουν προς την δική μου άποψη. Καλά θα ήταν να είχαμε όλοι πολύμετρα των 200 ευρώ και άνω, αλλά και με τα φθηνότερα μας κάνουμε άψογα την δουλειά μας. Επειδή δεν έχουμε και τίποτα να μοιράσουμε θεωρώ ότι το θέμα έκλεισε.
    Φιλικούς χαιρετισμούς σε όλους.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη patent61 : 08-01-12 στις 21:42 Αιτία: Συμπλήρωση κειμένου

  14. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον patent61 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Danza (09-01-12), ikaros1978 (08-01-12)

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προτάσεις για φθηνό πολύμετρο.
    By DaDiRa in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-17, 07:40
  2. Φθηνό POWERBANK απο ΕΒΑΥ
    By maouna in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-15, 22:49
  3. Φθηνό heatgun για κολλήσεις;
    By ekostas in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-14, 13:11
  4. Φθηνό service αυτοκινήτου
    By Mihos in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-10, 11:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας