Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 54 από 54

Θέμα: Φθηνό πλην τίμιο πολύμετρο

  1. #51
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patent61 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ' αρχάς σαν γεννήτορας του παραδείγματος των αυτοκινήτων, θα το υπερασπιστώ έναντι του Antonis_p, με τον οποίον σημειωτέον δεν διαφωνώ σε τίποτα από όσα γράφει, αλλά πρέπει να του πω ότι σαν παράδειγμα εξακολουθώ να το θεωρώ εύστοχο, αφού φρονώ ότι κανένα αυτοκίνητο δεν εισάγεται και δεν κυκλοφορεί στην αγορά εάν δεν καλύπτει τα υποχρεωτικά και έστω απαραίτητα στάνταρ, που πρέπει να πληροί. Αντώνη μη το θεωρήσεις υπερβολικό ζήλο εκ μέρους μου, δες το σαν πατρική φροντίδα.
    Το αυτοκίνητο καλύπτει πολλές προδιαγραφές (με εισαγωγικά και χωρίς) ταυτόχρονα. Το καλύτερο αυτοκίνητο ταυτόχρονα είναι γρηγορότερο, ασφαλέστερο, πλουσιότερο σε εξοπλισμό, "μουρατέστερο", οικονομικότερο, έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής κλπ. Το κλισέ "κάνω τη δουλειά μου με το 500άρι" δεν λέει σπουδαία πράγματα. Αν η δουλειά σου είναι να πας τα παιδιά στο σχολείο, τότε την κάνεις. Αν πρέπει να πας και στο χωριό με την οικογένεια, τότε δεν την κάνεις. Αν είσαι εμπορικός αντιπρόσωπος και κάνεις 30.000 ή 40.000 χλμ το χρόνο, πάλι δεν την κάνεις. Αν έχεις και μία βάρκα και πρέπει να τη ρίχνεις στη θάλασσα, ούτε τότε την κάνεις. Αν γουστάρεις να πυροβολάς πουλάκια στα βουνά, ούτε τότε την κάνεις.

    Το fluke (τυχαία το λέω, δεν είμαι ηλεκτρονικός και δεν ξέρω και άλλα καλά πολύμετρα) αν μη τί άλλο έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής (έχω ένα) και είναι προφανής η υπεροχή του από τα κινέζικα που έπιασα στα χέρια μου. Αν μπορέσεις να το βρεις σε καλή τιμή (πχ ebay) είναι προτιμότερο να πάρεις ένα τέτοιο μεταχειρισμένο από το να πάρεις ένα καινούριο από τη λαϊκή. Για πολλούς λόγους. Ένας βασικός είναι πως αυτό της λαϊκής θα το πετάξεις και κάποια στιγμή θα ξαναγοράσεις ένα καλύτερο. Το έχω ζήσει με άλλες συσκευές, δράπανα, κρουστικά, κολλητήρια, ποδήλατο, μηχανάκια κλπ. Όπως λέει και ο λαός: "το κακό το κρέας το τρώνε οι σκύλοι". Το φτηνό θα το ξαναπληρώσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #52
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σημαίνει ότι επειδή έχει μερικά πολύμετρα ότι είναι και ειδικός.
    Επειδή τροποποίησα το πιό πάνω μήνυμα μου (#45) και μπορεί να μην το είδες, σου παραθέτω το απόσπασμα που σε αφορά

    Υ.Γ. Ζητώ συγνώμη από τα μέλη που είχαν προλάβει να το διαβάσουν και τώρα το βλέπουν τροποποιημένο, όπως ο kiros. Ειδικά δε ο kiros, εάν νομίζει, πως τον κρεμώ, ας μου το πει και θα το αναρτήσω ξανά αυτούσιο.

    Φιλικά Δημήτρης

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #53
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αυτοκίνητο καλύπτει πολλές προδιαγραφές (με εισαγωγικά και χωρίς) ταυτόχρονα. Το καλύτερο αυτοκίνητο ταυτόχρονα είναι γρηγορότερο, ασφαλέστερο, πλουσιότερο σε εξοπλισμό, "μουρατέστερο", οικονομικότερο, έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής κλπ. Το κλισέ "κάνω τη δουλειά μου με το 500άρι" δεν λέει σπουδαία πράγματα. Αν η δουλειά σου είναι να πας τα παιδιά στο σχολείο, τότε την κάνεις. Αν πρέπει να πας και στο χωριό με την οικογένεια, τότε δεν την κάνεις. Αν είσαι εμπορικός αντιπρόσωπος και κάνεις 30.000 ή 40.000 χλμ το χρόνο, πάλι δεν την κάνεις. Αν έχεις και μία βάρκα και πρέπει να τη ρίχνεις στη θάλασσα, ούτε τότε την κάνεις. Αν γουστάρεις να πυροβολάς πουλάκια στα βουνά, ούτε τότε την κάνεις.

    Το fluke (τυχαία το λέω, δεν είμαι ηλεκτρονικός και δεν ξέρω και άλλα καλά πολύμετρα) αν μη τί άλλο έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής (έχω ένα) και είναι προφανής η υπεροχή του από τα κινέζικα που έπιασα στα χέρια μου. Αν μπορέσεις να το βρεις σε καλή τιμή (πχ ebay) είναι προτιμότερο να πάρεις ένα τέτοιο μεταχειρισμένο από το να πάρεις ένα καινούριο από τη λαϊκή. Για πολλούς λόγους. Ένας βασικός είναι πως αυτό της λαϊκής θα το πετάξεις και κάποια στιγμή θα ξαναγοράσεις ένα καλύτερο. Το έχω ζήσει με άλλες συσκευές, δράπανα, κρουστικά, κολλητήρια, ποδήλατο, μηχανάκια κλπ. Όπως λέει και ο λαός: "το κακό το κρέας το τρώνε οι σκύλοι". Το φτηνό θα το ξαναπληρώσεις.
    Αντώνη γεια σου.
    Θα απαντήσω στο θέμα σου με την σειρά που γράφεις, προκειμένου να αποφύγω τις παραθέσεις στις οποίες δεν τα πολύ καταφέρνω. Κατά πρώτον επιμένεις να σκοτώσεις το πνευματικό μου παιδί, κατά δεύτερο νομίζω ότι δεν έχεις παρακολουθήσει ολοκληρωμένα τα όσα γράφω, ή δεν κατάφερα να σου δώσω να καταλάβεις ότι δεν διαφωνώ ούτε εγώ, ούτε τα άλλα παιδιά της συζήτησης στο ότι το ακριβό είναι καλύτερο και κρυφός πόθος όλων μας. Το υποστηρίξαμε από την αρχή και παραθέσαμε τους λόγους που μας οδηγούν σε φθηνές λύσεις
    Αν κάνω λάθος υπέδειξε μου ένα από τα μηνύματα μου στο θέμα αυτό, που υποστηρίζω ότι το φθηνό είναι καλλίτερο του ακριβού.
    Το αν το αυτοκίνητο είναι “μουρέστερο” ή πλουσιότερο σε εξοπλισμό δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν δεν έχω να το πάρω. Όλα τα άλλα με ενδιαφέρουν, σε διαφορετικό βαθμό βέβαια και ανάλογα με την τσέπη μου. Έτσι ο όρος κλισέ στην συγκεκριμένη περίπτωση πρέπει να αντικατασταθεί με τον όρο ανάγκη. Για την ιστορία σου αναφέρω ότι ο σύγαμπρος μου με ένα ντε σε βο (συγνώμη αν το γράφω λάθος), γύρισε όλη την Ευρώπη λόγω ανάγκης την δεκαετία του 1990, και τα κατάφερε μια χαρά το αργό, το φτηνό σε εξοπλισμό, το μικρό κλπ -από δεύτερο χέρι αγορασμένο- αυτοκινητάκι. Επιπλέον το πανάκριβο saabτου πλουσίου της παρέας μας δεν του κάνει για να χτυπάει πουλάκια στο βουνό. Έπρεπε να είναι 4 Χ 4, ακριβό μεν αλλά για την χρήση αυτή άχρηστο. Το αρχαίο αγροτικό DATSUN, (και όχι 4 Χ 4) του θείου μου τα καταφέρνει μια χαρά

    Ούτε εγώ είμαι ηλεκτρονικός, αλλά ερασιτέχνης του χώρου, και έχω πάρει κι εγώ ένα Flukeμετά από αρκετά χρόνια που χρησιμοποιούσα, (αλλά και χρησιμοποιώ ακόμα), το φτηνιάρικο της λαϊκής, το οποίο όποτε το χρειάστηκα δήλωνε «παρών». Αν μπορούσα να βρω και τότε και τώρα, εγώ και όλοι οι άλλοι χρήστες του φθηνού πολυμέτρου, κάποιο καλό και ακριβό σε τιμή που να αντέχει η τσέπη μου, νομίζεις πως δεν θα το έκανα;
    Παρεμπιπτόντως να σου πω ότι η παροιμία σου "το κακό το κρέας το τρώνε οι σκύλοι". μου άρεσε πολύ και δεν την είχα ξανακούσει. Κανείς δεν συγκρίνει το φθηνό με το ακριβό. Αλλά όσοι απορρίπτουν το ασφαλές φτηνό τους εύχομαι να μην βρεθούν ποτέ στην θέση να προβούν σε μια αγορά που θα χαρακτηριστεί σαν «λύση ανάγκης».
    Δεν έχω κάτι μαζί σου, απλά σου εξηγώ την διαφορετική οπτική που μπορεί να έχει ο καθένας μας σε κάτι τόσο απλό όσο και σύνθετο μαζί. Πως παραδείγματος χάριν, το απλό για σένα μπορεί να είναι ακατόρθωτο για μένα.

    Με ειλικρινείς φιλικούς χαιρετισμούς Δημήτρης

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #54
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimk
    Όνομα
    dimitris
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    space
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    ρε παιδια αυτος που δεν εχει να δωσει 100αρα και βαλε για να παρει fluke σημαινει οτι δεν πρεπει να παρει κανενα κινεζικο πολυμετρο???δεν μπορουμε να συγκρινουμε ενα τον 10 και ενα τον 100 δεν γινεται...τι το ζοριζεται το θεμα.. τελος και ο ιδιος που το πηρε ξερει τι αγορασε.. και εγω εχω δωσει χιλιαδες ευρω για αλλα μηχνηματα για να κανω καλυτερα την δουλεια μου,αλλα αλλοι δεν μπορουν να δωσουν τοσα και παιρνουν με 100-200 ευρω με γεια τους με χαρα τους τη θα τους πω μην το αγοραζεται..αφου ξερουν τη περνουν..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον jimk για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (12-01-12)

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6

Παρόμοια Θέματα

  1. Προτάσεις για φθηνό πολύμετρο.
    By DaDiRa in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-17, 07:40
  2. Φθηνό POWERBANK απο ΕΒΑΥ
    By maouna in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-15, 22:49
  3. Φθηνό heatgun για κολλήσεις;
    By ekostas in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-14, 13:11
  4. Φθηνό service αυτοκινήτου
    By Mihos in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-10, 11:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας