Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 27

Θέμα: καλώδιο σε σουβεντεπί

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη stafidas
    Όνομα
    Σταφίδας
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή

    Στερεώνεις σε κάποια σημεία το καλώδιο με θερμοκόλλα και μετά περνάς από πάνω μια στρώση σιλικόνης ή στόκου. Το αφήνεις να στεγνώσει και μετά το βάφεις στο χρώμα του τοίχου και είναι σαν να μην υπάρχει...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον stafidas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    john micros (08-01-12)

  3. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stafidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στερεώνεις σε κάποια σημεία το καλώδιο με θερμοκόλλα και μετά περνάς από πάνω μια στρώση σιλικόνης ή στόκου. Το αφήνεις να στεγνώσει και μετά το βάφεις στο χρώμα του τοίχου και είναι σαν να μην υπάρχει...
    θα το δοκιμάσω και αυτό αγαπητέ και θα δούμε. πάντως αυτοί οι στόκοι είναι απελπισία όπου χρησιμοποιηθούν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Airwolf30
    Όνομα
    Παράσχος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Ηράκλειο - Κρήτης
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    θεωρώ οτι κανάλι είναι καλύτερη ιδεά. Μπορείς ακόμα και να το βάψεις το ίδιο χρώμα με το τοίχο σου και θα είναι πιο διακριτικό αν και σε αυτά υπάρχουν διάφοροι χρωματισμοί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη stafidas
    Όνομα
    Σταφίδας
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john micros Εμφάνιση μηνυμάτων
    πάντως αυτοί οι στόκοι είναι απελπισία όπου χρησιμοποιηθούν.
    Υπάρχουν στόκοι που κάνουν καλή δουλειά χωρίς να σκάνε μετά από κάποιο χρόνο. Αν πάντως έχεις αμφιβολίες για τον στόκο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις σιλικόνη που μπορείς να την βάψεις μετά (αντιμουχλική κατα προτίμηση).

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον stafidas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    john micros (08-01-12)

  7. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stafidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν στόκοι που κάνουν καλή δουλειά χωρίς να σκάνε μετά από κάποιο χρόνο. Αν πάντως έχεις αμφιβολίες για τον στόκο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις σιλικόνη που μπορείς να την βάψεις μετά (αντιμουχλική κατα προτίμηση).
    τα εχω δοκιμάσει αγαπητέ γιατί εχω τραγικο πρόβλημα με το πλήθος γραμμών που χρειάζομαι, αλλα σε περίπτωση που τραβηχτούν κάπως πιο δυνατά τα καλώδια , για κάποιο λόγο,ξεκολλουν μαζί με το χρώμα που είναι κολλημένα .ασε που δεν κάνουν σωστό τερματισμό ,μπριζες,φις κ.λ.π.
    παρ'ολο που είχα βάλει και στόκο ακριλικό είχα σκασίματα.με την σιλικονη ,απλώς γέμισα τον κόσμο με αυτήν παρ'ολο που είχα βάλει πετρέλαιο στο δάχτυλο.
    με τα καλώδια που χρειάζομαι, είναι αδύνατον να περαστούν σε οποιονδήποτε τοίχο, οπότε εγκατέλειψα και βάζω κανάλια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    δηλαδή μπορεί να μπει καλώδιο 6κάναλο και μετά να μπει σιλικόνη απο πάνω και να μην φαίνεται?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη GSR600
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    344

    Προεπιλογή

    Η προταση μου ειναι ΣΙΛΙΚΟΝΗ ΑΚΡΥΛΙΚΗ ΒΑΦΟΜΕΝΗ http://www.raliera.gr/category/185--.aspx μετα το βαψιμο με το ιδιο χρωμα του τοιχου δεν φαινετε καθολου.Αρκει βεβαια να την στρωσεις ομοιομορφα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    υπάρχει βαφόμενη στοκοσιλικόνη που ειναι ιδανική για τετοιες περιτπώσεις. Ο στόκος σκάει, συρικνώνεται κατά το στέγνωμα και κάνει ρωγμές στην επαφή με ξένες επιφανειες όπως η επένδυση ενός καλωδίου. Είναι μόνο για σπατουλάρισμα. Η απλή σιλικόνη δεν βάφεται και σε κάποιες περιπτώσεις μουχλιάζει κι όλας. Στοκισιλικόνη βαφόμενη, στα χρωματοπωλεία ξέρουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη stafidas
    Όνομα
    Σταφίδας
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή

    Νομίζω τελικά πως μιλάμε για το ίδιο προϊόν... είτε το πεις "σιλικόνη που μπορείς να την βάψεις μετά", είτε "ΣΙΛΙΚΟΝΗ ΑΚΡΥΛΙΚΗ ΒΑΦΟΜΕΝΗ", είτε "βαφόμενη στοκοσιλικόνη". Συμφωνώ στο ότι ο στόκος σκάει, συρικνώνεται και δημιουργεί ρωγμές, αλλά έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν ένα είδος στόκου που δεν τα είχε αυτά τα προβλήματα. Δυστυχώς δεν θυμάμαι μάρκα ή και πως λεγόταν. Εν πάσει περιπτώσει... σιλικόνη βαφόμενη είναι μια χαρά λύση για την συγκεκριμένη περίπτωση.

    Φίλε Γιάννη (john micros)... εγώ όταν δουλεύω σιλικόνη βάζω στο δάχτυλο μου υγρό κρεμοσάπουνο (αντί για πετρέλαιο). Είμαι αρκετά ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα. Δοκίμασε το αν θέλεις...
    Πάντως αν εσύ δουλεύεις με πολλά καλώδια, τότε σίγουρα το κανάλι είναι προτιμότερη λύση. Αυτή η λύση της σιλικόνης που ανέφερα, είναι για την περίπτωση του ενός καλωδίου μόνο. Το έχω κάνει σε 2 σπίτια και πραγματικά ΔΕΝ το καταλαβαίνεις ότι υπάρχει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον stafidas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    john micros (08-01-12)

  13. #20
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Πριν λιγες μερες με απασχολησε παρομοιο θεμα. Ηθελα να περασω καλωδιο 3χ1 και ενα ομοαξωνικο 75 ωμ. Σε καταστημα ηλεκτρολογικου υλικου καναλακι περιπου 1χ1 ισως και μικροτερο, τα 2 μετρα 3,20 ευρω το λευκο. Σε διαφορετικο χρωμα σχεδον διπλασια τιμη. Το λευκο βαφεται ανετα με χρωμα. Πραγματικα αορατο αν και ειμαι και ψειρας. Εχει αυτοκολητο πανω του με παρα πολυ καλη εφαρμογη και στηριξη. Το καναλι ειναι μονοδρομος γιαμενα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Καλώδιο
    By Follow Security in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-16, 23:30
  2. Καλώδιο ΤV
    By Dr_Giwrgos in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-13, 16:08
  3. Καλώδιο VGA ήχος
    By kostbo in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-09, 10:05
  4. Τι καλώδιο?
    By drPanos in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-08, 00:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας