Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 27 από 27

Θέμα: καλώδιο σε σουβεντεπί

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stafidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω τελικά πως μιλάμε για το ίδιο προϊόν... είτε το πεις "σιλικόνη που μπορείς να την βάψεις μετά", είτε "ΣΙΛΙΚΟΝΗ ΑΚΡΥΛΙΚΗ ΒΑΦΟΜΕΝΗ", είτε "βαφόμενη στοκοσιλικόνη". Συμφωνώ στο ότι ο στόκος σκάει, συρικνώνεται και δημιουργεί ρωγμές, αλλά έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν ένα είδος στόκου που δεν τα είχε αυτά τα προβλήματα. Δυστυχώς δεν θυμάμαι μάρκα ή και πως λεγόταν. Εν πάσει περιπτώσει... σιλικόνη βαφόμενη είναι μια χαρά λύση για την συγκεκριμένη περίπτωση.

    Φίλε Γιάννη (john micros)... εγώ όταν δουλεύω σιλικόνη βάζω στο δάχτυλο μου υγρό κρεμοσάπουνο (αντί για πετρέλαιο). Είμαι αρκετά ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα. Δοκίμασε το αν θέλεις...
    Πάντως αν εσύ δουλεύεις με πολλά καλώδια, τότε σίγουρα το κανάλι είναι προτιμότερη λύση. Αυτή η λύση της σιλικόνης που ανέφερα, είναι για την περίπτωση του ενός καλωδίου μόνο. Το έχω κάνει σε 2 σπίτια και πραγματικά ΔΕΝ το καταλαβαίνεις ότι υπάρχει.
    ευχαριστω αγαπητε για την λυση με το σαπουνι. ναι δυστηχως εχω προβλημα....θα ανεβαζα φωτο αλλα θα λαμβανετο σαν διαφημηση εταιρειας καλωδιων. για μενα ειναι μονοδρομος....δυστηχως.
    ασ το δοκιμασει ο φιλος αυτο που λες, και αν δεν πετυχει περνα καναλι απο πανω .
    δεν εχω τιποτα αλλο να προτεινω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john micros : 08-01-12 στις 16:20 Αιτία: ορθογραφια

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη GSR600
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    344

    Προεπιλογή

    Εγω εννουσα κατι τετοιο: http://www.psem.gr/images/pdf/DUROST...OS_STOKOS_.pdf

    Eπισης και η λyση με το καναλι ειναι πολυ καλη αλλα το προτιμω σε περιπτωσεις στο ταβανι πισω απο το γυψινο,χωραει τελεια αυτο που αναφερει και ο marios814.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη passer07
    Όνομα
    παναγιώτης
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    199

    Προεπιλογή

    Επειδή τελικά καταλαβαίνω οτι υπάρχουν πολλές γνώμες (κ αυτό ειναι ενα απο τα ωραία)
    δηλαδή αν ήθελα να καλύψω καλώδιο επαφής συναγερμού ποιος θα ήταν ο ιδανικός τρόπος ?.



    Πάνος

    0 Not allowed! Not allowed!
    __________
    Ο υπολογιστής είναι ενα μηχάνημα το οποίο μπορεί να κάνει κάποια πράγματα εκπληκτικά γρήγορα....
    όπως το να σου σπάσει τα νευρά...

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    τα καναλάκια με αυτοκόλλητο (εκτός του ότι είναι ακριβότερα) μετά από χρόνια ξεκολλάνε. Τα χρησιμοποιώ μόνο σε περιπτώσεις που δεν γίνεται αλλιώς, διαφορετικά χρησιμοποιώ καναλάκια με τρύπες στο πίσω μέρος για βίδες, με μικρά ούπα, σταθερά για μιά ζωή. Για μονό καλώδιο, σκέτο με θερμόκολλα. Στο χωλ μου που περασα καλώδιο συναγερμου στο σοβαντεπι και δεν ήθελα να φαίνεται απολύτως τίποτα, έσκαψα ψιλό λουκάκι και έχωσα το καλώδιο μέσα, στοκάρισα, έτριψα, έβαψα τοπικά και δεν φαίνεται απολύτως τίποτα. Αλλά ειναι πολλή δουλειά, που την κάνεις μόνο στο σπίτι σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stafidas Εμφάνιση μηνυμάτων

    Φίλε Γιάννη (john micros)... εγώ όταν δουλεύω σιλικόνη βάζω στο δάχτυλο μου υγρό κρεμοσάπουνο (αντί για πετρέλαιο). Είμαι αρκετά ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα. Δοκίμασε το αν θέλεις...
    .
    εννοείς ότι περνάς το δάχτυλό σου με κρεμοσάπουνο για να μην κολλάει η σιλικόνη πάνω του όταν κάνεις την εφαρμογή? καλή φάση, θα το έχω υπόψη μου

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jomor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο χωλ μου που περασα καλώδιο συναγερμου στο σοβαντεπι και δεν ήθελα να φαίνεται απολύτως τίποτα, έσκαψα ψιλό λουκάκι και έχωσα το καλώδιο μέσα, στοκάρισα, έτριψα, έβαψα τοπικά και δεν φαίνεται απολύτως τίποτα. Αλλά ειναι πολλή δουλειά, που την κάνεις μόνο στο σπίτι σου.
    Φαντάζομαι ότι έκανες μερακλίδικη δουλειά. Αλλά Γιάννη δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα ένα θαμμένο καλώδιο στο μέλλον, σε μια πιθανή τοποθέτηση από εσένα ή κάποιον άλλο ενός νέου καλωδίου πάνω από το σαβαντεπί; Πάντως θερμόκολλα με τίποτα ξεκολλάει με την πάροδο του χρόνου και δημιουργεί και πρόβλημα στους τοίχους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    τι πρόβλημα να δημιουργήσει? στον χώρο κυριας εισόδου χύμα καλώδιο αποκλείεται να βάλω. το σπιτι ειναι δικό μου αλλά εν πάσει περιπτώσει αν κάποιος βάλει απο πάνω καλώδιο με ρόκα και τύχει και τρυπήσει το καλώδιο του συναγερμού, ασθενές σήμα είναι, πρόβλημα ασφάλειας δεν υπάρχει. Το ίδιο μπορεί να συμβεί οποτεδήποτε ανοίγουμε τρύπα στον τοίχο (τώρα που οι μπογιατζήδες σπατουλάρουν τα κουτιά διακλάδωσης και δεν βλέπεις τι πάει πού, θελει πολλή προσοχή που τρυπάς!!)

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Καλώδιο
    By Follow Security in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-16, 23:30
  2. Καλώδιο ΤV
    By Dr_Giwrgos in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-13, 16:08
  3. Καλώδιο VGA ήχος
    By kostbo in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-09, 10:05
  4. Τι καλώδιο?
    By drPanos in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-08, 00:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας