Σελίδα 3 από 16 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 151

Θέμα: Απορειες για ROISCOC 208 CN

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atevagge1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..
    2)Ολο αυτο που μου λες γιατην διοδο σε τι βοηθαει αφου και χωρις αυτην το συστημα λειτουργει μια χαρα.
    το ότι λειτουργεί δεν συνεπάγεται και το μιά χαρά

    Και επιπλεον και τα σχεδια συνδεσης της σειρηνας αλλα και κανενας αλλος φιλος του forum δεν διαβασα να εχει βαλει τετοια διοδο.
    προφανώς τα σχέδια σύνδεσης δεν τα έχει φτιάξει ηλεκτρολόγος μηχανικός.

    το μαγνητικό πεδίο που δημιουργείται από το ρευμα που διαρρέει το πηνίο, στο κλεισιμο του ρελέ καταρρέει απότομα. Αυτή η βίαιη μεταβολή στο μαγνητικό πεδίο, επάγει στιγμιαία ένα αντιστροφης φοράς ρεύμα στο πηνίο το οποιο επιστρέφει στο κύκλωμα οδηγησης του ρελέ (στην προκειμένη περίπτωση στην εξοδο bell). Αυτό σε κάποιες περιπτώσεις είναι ικανό να κάψει το κύκλωμα οδήγησης του ρελέ, αν αυτο αποτελείται απο τρανζιστορ ή ολοκληρωμένο. Και συνήθως οι PGM στους συναγερμούς είναι ανοιχτού συλλέκτη, όπως και στον roiscok.

    τώρα γιατι δεν το εφαρμόζει κανείς δεν έχω να πω κάποιο σχόλιο.. ελπίζω ότι δεν είναι έτσι, θεωρώ ότι πολλοί θα βάζουν δίοδο ίσως χωρίς να ξέρουν το γιατί, έστω κι έτσι καλά ειναι, γενικά θεωρώ όμως ότι όταν κάνεις κατι, πρέπει να ξέρεις τι σου γίνεται, όχι απλά γιατί έτσι λενε οι οδηγίες.. (μετά φταίει ο κινέζος που δεν είναι αξιόπιστος...)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    αν δεν κανω λαθος γιαννη στο παρελθον που ειχα παρει τηλ στην tele για ενα προβλημα που ειχα το ειχα ρωτησει κι αυτο για την διοδο σβεσης και μου ειχε πει ο τεχνικος πως δεν χρειαζεται διοτι η πλακετα εχει προστασια απο περιπτωση αναστροφου ρευματος..

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    στην έξοδο bell δίοδος? μήπως μιλάγατε για την UO που προορίζεται για να ελέγξει εξωτερική συσκευή και το πιο πιθανό είναι να γίνει μέσω ρελέ. Mην ξεχνάμε ότι στις οδηγίες του κατασκευαστή δεν υπάρχει πουθενά αναφορά σε συνδεσμολογία σειρήνας με κατανάλωση άνω του 1Α (σου δίνει την εντύπωση ότι υπάρχει η πρόβλεψη για απ ευθείας συνδεση μόνο για εσωτερική σειρήνα), τέσπα δεν επιμένω φυσικά, αν αισθάνεστε σίγουροι μην βάζετε δίοδο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jomor : 08-01-12 στις 23:59

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Βεροια
    Μηνύματα
    99

    Προεπιλογή

    Γιαννη αυριο θα παρω την Tele να δω τι θα μου πουν και αυτοι. Παντως το σκεφτηκα σαν κυκλωμα και πιστευω οτι δεν εχεις αδικο. Ας ακουσουμε και την αποψη των "ειδικων" για την ασφαλεια του συστηματος που λεει ο stinger και πρατουμε μετα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Βεροια
    Μηνύματα
    99

    Προεπιλογή

    Μιλησα με την Τελε και λενε οτι δεν ειναι απαραιτητο η διοδος στο πηνιο . Δεν εχει προκληθει ποτε βλαβη. Εγω θα το αφησω χωρις τωρα. Αλλα με την πρωτη ευκαιρια που ανοιξω την σειρηνα θα την βαλω.
    Να ρωτησω 2 πραγματα.
    1)Αν πεσει το ρευμα οι μπαταριες ποση ωρα περιπου θα κρατουν σε λειτουργια τον συναγιαρμο?
    και 2) Μου επεσε το ρευμα λογω ΔΕΗ . Οι μπαταριες δουλεψαν κανονικα, αλλα απο το πληκτρολογιο ακουγοταν περιπου καθε 1 λεπτο 1 ηχος με τρια μπιπ,
    για οσο ο πινακας ηταν με τις μπαταριες. Αυτος ο ηχος με τα 3 μπιπ απενεργοποιειται ή θα ακουγετε παντα οταν πεφτει το ρευμα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    1) μπορει και 2 μερες να αντεξει χωρις ρευμα αν και εξαρταται απο την κατασταση των μπαταριων παντα..
    2)αν πατησεις *+3 θα δεις για ποιο λογο καθε φορα κανει τα τρια μπιπ..στην περιπτωση σου λεει AC POWER ..μπορεις να απενεργοποιησεις την λειτουργια της ειδοποιησης .. *+8+κυριως κωδικως+3

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Βεροια
    Μηνύματα
    99

    Προεπιλογή

    να σαι καλα stinger ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    εγω φιλε μου δεν την εχω απενεργοποιησει αυτην την λειτουργια διοτι εχει και αλλους λογους που μπορει να σε ειδιοποιησει ο συναγερμος..π.χ αν κοπει η τηλεφωνικη γραμμη...σου προτεινω να μην την απενεργοποιησεις μονιμα αλλα παροδικα..δηλαδη οταν ακουσεις τα μπιπ να δεις πρωτα τον λογο στο πληκτρολογιο και μετα να την απενεργοποιεις ωστε να μην σου σπαει τα νευρα...αλλα να την επαναφερεις οταν λυσεις το προβλημα

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Βεροια
    Μηνύματα
    99

    Προεπιλογή

    Καλησπερα εχω μια απορεια με τον συναγιαρμο Roiscoc 208 cn
    Αφου τον εγκατεστησα ολα δουλευουν μια χαρα και με ARM και με STAY ολα μια χαρα.
    Εκα ομως σημερα μια δοκιμη στον συνδιασμο κουμπιων αναγκης και ειχα θεμα.
    Πατω 1+2 ταυτοχρονα για 2 δευτ , η οθονη μου γραφει burglar alarm, αναβοσβηνει και το λαμπακι του ARM αλλα η σηρινα δεν χτυπαει
    Το ιδιο κανει και οταν πατησω το 7+8, η οθονη γραφει medical help αλλα η σηρινα δεν χτυπαει
    Οταν πατω ομως το 4+5 για 2 δευτ(συναγιαρμος πυρκαιας) αναβει το fire και η σηρινα χτυπαει μια χαρα.
    Να διευκρινισω οτι με οπλιση και αφοπλιση δεν εχω κανενα προβλημα και οταν προκαλω διεγεςρση καποιας ζωνης η σηρινα χτυπαει κανονικα.

    Γιατι δεν παιζει ομως ο συναγιαρμος πανικου 1+2 ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Βεροια
    Μηνύματα
    99

    Προεπιλογή

    Καποια λυση ρε παιδια?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 16 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. απορειες για θερμανση
    By kleima in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-15, 23:40
  2. Πληκτρολογιο roiscoc 208 cn προβλημα σοβαρο
    By atevagge1983 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-13, 21:59
  3. ΑΛΛΑΓΗ ΘΕΣΗΣ ROISCOC 208 CN
    By atevagge1983 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-12, 00:48
  4. ΟΠΛΙΣΜΟΣ ΣΕ ROISCOC 208 και ΘΕΜΑ ΜΕ ΡΑΝΤΑΡ
    By atevagge1983 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-12, 18:56
  5. Μετασχηματιστης Roiscoc 208
    By atevagge1983 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-12, 20:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας