Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: erv

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή erv

    εχω ηλιακο 160λτ. απο τις αρχες του κρυου νοεμβρη περιπου το ζεστο νερο δεν φτανει.Οποτε δουλευει ρευμα για να ζεστανειτο μεσημερι καννενα δυωρο μεχρι τις 17:30 (νυχτερινο) και πιο αργα αφου το νερο δεν φτανει.και το πρωι το νερο ειναι παγωμενο.
    Σκεφτηκα να βαλω ενα ταχυθερμοσιφωνα εν σειρα με το ν ηλιακο οπου θα εχω 24 ωρες ζεστο νερο .το θεμα ειναι λογω μονοφασικου και γραμμων (4mm) να βαλω μεχρι 5,5kw.
    Η ποσοτητα σε αυτη την ισχυ αρκει?πολλη μου προτεινουν 18 κw οτι χρειαζεται .ειναι οντως ετσι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω ηλιακο 160λτ. απο τις αρχες του κρυου νοεμβρη περιπου το ζεστο νερο δεν φτανει.Οποτε δουλευει ρευμα για να ζεστανειτο μεσημερι καννενα δυωρο μεχρι τις 17:30 (νυχτερινο) και πιο αργα αφου το νερο δεν φτανει.και το πρωι το νερο ειναι παγωμενο.
    Σκεφτηκα να βαλω ενα ταχυθερμοσιφωνα εν σειρα με το ν ηλιακο οπου θα εχω 24 ωρες ζεστο νερο .το θεμα ειναι λογω μονοφασικου και γραμμων (4mm) να βαλω μεχρι 5,5kw.
    Η ποσοτητα σε αυτη την ισχυ αρκει?πολλη μου προτεινουν 18 κw οτι χρειαζεται .ειναι οντως ετσι.
    δεν θα κανει τιποτα ο ταχυθερμοσυφωνας γιατι για να δωσει ζεστο νερο θα πρεπει να εχει πολυ χαμηλη ροη το νερο,το εχω δοκιμασει,απο την αλλη δεν θα ανεξουν οι γραμμες του θερμοσιφωνου σε τοσο μεγαλη ισχυ.μποριεις βαλεις εξτρα γραμμη για τον ταχυθερμοσυφωνα αλλα τις πολυ κρυες μερες μονο με χρονοδιακοπτη θερμοσίφωνου να σου ζεσταινει το νερο μια ωρα πριν το χρησιμοποιήσεις.εχω εναν 8 KW και δεν εχω μεγαλη ροη.για κανονικες θερμοκρασιες ειναι τελειος για γρηγορη δουλεια.αν αναψουν και οι δυο σε 4αρη θα λειωση το καλωδιο.θελει εξτρα γραμμη 3Χ6 για να εχεις ανοχες λογω αποστασης. το προβλημα σου ειναι η ροη και οχι το καλωδιο.θα ειναι πιο σωστο με χρονοδιακοπτη.περιμενε μηπως καποιος ηλεκτρολογος σου δωσει μια πιο εξυπνη λυση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john micros Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν θα κανει τιποτα ο ταχυθερμοσυφωνας γιατι για να δωσει ζεστο νερο θα πρεπει να εχει πολυ χαμηλη ροη το νερο,το εχω δοκιμασει,απο την αλλη δεν θα ανεξουν οι γραμμες του θερμοσιφωνου σε τοσο μεγαλη ισχυ.μποριεις βαλεις εξτρα γραμμη για τον ταχυθερμοσυφωνα αλλα τις πολυ κρυες μερες μονο με χρονοδιακοπτη θερμοσίφωνου να σου ζεσταινει το νερο μια ωρα πριν το χρησιμοποιήσεις.εχω εναν 8 KW και δεν εχω μεγαλη ροη.για κανονικες θερμοκρασιες ειναι τελειος για γρηγορη δουλεια.αν αναψουν και οι δυο σε 4αρη θα λειωση το καλωδιο.θελει εξτρα γραμμη 3Χ6 για να εχεις ανοχες λογω αποστασης. το προβλημα σου ειναι η ροη και οχι το καλωδιο.θα ειναι πιο σωστο με χρονοδιακοπτη.περιμενε μηπως καποιος ηλεκτρολογος σου δωσει μια πιο εξυπνη λυση.
    john σε ευαχριστω για την απαντηση.το θεμα δεν ειναι ηλεκτρολογικο.
    ειναι για το αν τα 5,5kw καλυπτουν εναν μεσο ανθρωπο να κανει μπανιο το χειμωνα.εσυ εισαι ευχαριστημενος με την παροχη που εχεις σε ζεστο νερο?
    δεν εχω σκοπο να τραβηξω νεες γραμμες για πιο μεγαλο θερμοσιφωνο αφου πεον η ισχυ του δεν θα εχει και καθολου οικονομια.

    οταν λες για κανονικες θερμοκρασιες ειναι τελειος???
    εννοεις θερμοκρασιες περιβαλοντος??
    ας πουμε τωρα με 6-7 βαθμους?τι κανεις?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    αγαπητε αυτο λεω οτι τωρα που το νερο ειναι πολυ παγωμενο αναγκαζεσαι και μειωνεις την ροη για να προλαβαινει να ζεσταινει το νερο. οχι για τα 8 KW αντισταση δεν ειμαι ικανοποιημενος απο την ροη και την θερμανση του νερουπου βγαζει και δεν ειναι καποιος φτηνος.εαν η θερμοκρασια ειναι 15 και ανω ναι δουλευει κανονικα και ειναι λυση.δεν εχει προβλημα δινει συνεχεια ζεστο νερο για εκατο ατομα αλλα σε χαμηλες θερμοκρασιες θα τρεχει φλιτζανακι φλιτζανακι για να προλαβαινει να ζεστανει.τωρα αναβω θερμοσυφωνα οταν δεν ειναι το καλοριφερ αναμενο που ζεσταίνει απο εκει

    ειμαι και λιγο περιεργος γιατι θελω καπως ζεστο το νερο....και δεν ειναι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john micros : 12-01-12 στις 00:57 Αιτία: συμπληρωση

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    και εγω φιλε εχω δυο ηλιακους. ειναι μεσα γεναρη και με την ηλιοφανεια που εχει το νερο απο 20C που ειναι το πρωι το μεσημερι 3-4 εχει φτασει τους 52C τουλαχιστον. πανω απο τους 38C κανει ανετα μπανιο ενα ατομο. για να καταλαβεις τι σου λεω κανουν ανετα μπανιο 3-4 ατομα. και αυτο τωρα τον γεναρη. το καλοκαιρι το καυτο νερο ειναι πραγματικα ανεξαντλητο. εγω θα σου ελεγα να κοιταξεις τις σκιασεις που πιθανον να εχει ο ηλιακος και το αν εχει γινει σωστη εγκατασταση. ακομη κοιτα και το αν εχει υγρα το κλειστο κυκλωμα. επίσης μια φωτογραφια του ηλιακου θα βοηθουσε.

    0 Not allowed! Not allowed!

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας