Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 30

Θέμα: ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    βασιλης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα φίλε μου..
    Είμαι υδραυλικός,διάβασα τα παραπάνω και η μόνη λογική εξήγηση που μπορώ να σου δώσω είναι η εξής:
    Πιθανόν να είναι ελαφρώς κλειστή η βάνα του ζεστού νερού.Υπάρχει βάνα στο πατάρι για το ζεστό νερό;
    Αν ανοίξεις μόνο το ζεστό νερό σε μια βρύση έχεις την ίδια παροχή και πίεση όπως και όταν ανοίγεις το κρύο;
    Οι περισσότεροι θερμοσίφωνες έχουν θερμόμετρο.Παρατήρησε την ένδειξη που σου δείχνει όταν είναι αναμμένος
    Πότε μα ποτέ για λόγους ασφαλείας ο θερμοστάτης να μην υπερβαίνει τους 65 βαθμούς
    Μήπως ο θερμοσίφωνας είναι μεγάλης χωρητικότητας νερού και όντως χρειάζεται τόση ώρα;σπάνια περίπτωση αλλά ποτέ δεν ξέρεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΓΙΑΟΥΤΣ
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Περιοχή
    ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ
    Μηνύματα
    109

    Προεπιλογή

    παιδια ειχα αντιμετωπισει και εγω ενα παρομοιο προβλημα πριν αρκετο καιρο ... και τελικα ειχε βουλωσει ενα σπειραλ που εστελνε ζεστο νερο στο δυκτιο του σπιτιου μου, μαλλον εστελνε αλλα ειχε πολυ μικρη πιεση με αποτελεσμα να μην εχω ζεστο νερο ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη panos318
    Όνομα
    ΠΑΝΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    178

    Προεπιλογή

    Εγώ άλλο υποψιάζομαι
    πες μας τι διατομή καλωδίου έχει η παροχή του θερμοσίφωνα
    στα παλιά σπίτια και όχι μόνο κάποιοι που λέγονται ηλεκτρολόγοι βάζουν 2,5ria ενώ θέλει 4aria

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    164

    Προεπιλογή

    Θύμιο, κατά την άποψή μου ο μόνος ασφαλής και σίγουρος τρόπος για να αποκλείσεις ότι φταίει ο Θερμοσίφωνας είναι αυτό που είπε και ο Γιάννης John micros, δηλαδή να ξεσφίξεις ελάχιστα την σύνδεση πάνω στην έξοδο του ζεστού του θερμοσίφωνα στο πατάρι, αφού πρώτα ανοίξεις μια βρύση (μπαταρία) τέρμα στο ζεστό, και με μια λεκάνη από κάτω από την σύνδεση για να μη γίνεις πολύ μούσκεμα, και εννοείται να τρέξει αρκετά λεπτά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis
    Όνομα
    antonis
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    Μήπως έχουν συνδέσει ανάποδα τις παροχές νερού? Το ίδιο είχαν κάνει και στο πατρικό μου και δημιουργούσε αρκετά προβλήματα συν το δικό σου. μάλλον ο θερμοσίφωνας δεν είναι γεμάτος νερό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483

    Προεπιλογή

    το π΄ροβλημα μάλλον έιναι υδραυλικό...το σπίτι έιναι καινούργιο; για τσεκαρε αν υπάρχει κάπου γεφύρωμα ζεστού και κρύου νερού...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως έχουν συνδέσει ανάποδα τις παροχές νερού? Το ίδιο είχαν κάνει και στο πατρικό μου και δημιουργούσε αρκετά προβλήματα συν το δικό σου. μάλλον ο θερμοσίφωνας δεν είναι γεμάτος νερό.
    Μου φαινεται η πιο λογικη εξηγηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    patra
    Μηνύματα
    613

    Προεπιλογή

    Μα που είναι Θύμιος??? μάλλον θα έφτιαξε το θερμοσίφωνο και θα απολαμβάνει ζεστό μπανάκι τώρα!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όποιος χαμογελάει ,όταν όλα γύρω του πάνε στραβά
    σίγουρα έχει σκεφτεί κάποιον για να ρίξει το φταίξιμο...
    ------------------------------------------------
    Τα πράγματα είναι απλά.
    Tο μπέρδεμα είναι να το καταλάβεις..

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    ΘΥΜΙΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΑΓΡΙΝΙΟ
    Μηνύματα
    348

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από soulhealer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα που είναι Θύμιος??? μάλλον θα έφτιαξε το θερμοσίφωνο και θα απολαμβάνει ζεστό μπανάκι τώρα!!
    Οχι ρε γαμωτο δεν το εφτιαξα εχω φυγει απο Αθηνα οπου μενει ο γιος μου και περασα μια περιπετεια με κολικο νεφρου χθες βραδυ!
    Ρε παιδια ξαναλεω ο θερμοσιφωνας ειναι καινουργιος και το ιδιο προβλημα ειχε και ο παλιος .Γιαυτο το λογο ακριβως αντικατασταθηκε.Δεν υπαρχει περιπτωση ηλεκτρικης βλαβης ....και 4αρια καλωδια εχει .....ο θερμοστατης πραγματι στους 20 εκοβε κανονικα .....ειναι 80 lit.ΙΔΙΑΣ χωρητικοτητας με του σπιτιου μου που σε 20 λεπτα λειτουργιας κανουν ανετα μπανιο 2 ατομα. Δεν ειναι ηλιακος να παιρνει υγρα και εξαερωσεις....και τελος φοβαμε οτι η πατατα ειναι στα υδραυλικα.Ναι αν ανοιξεις τη βρυση μονο στο ζεστο εχει κανονικοτατη ροη(πιεση).Το σπιτι δεν ειναι καινουργιο ειναι ομως πληρως ανακαινισμενο ....ολα στο μπανιο ειναι καινουργια .........το ζεστο απο το θερμοσιφωνα παει και στην μπαταρια της κουζινας.......που να βρω διασταυρωσεις σωληνων κ.λ.π μεσα στους τοιχους;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΘΥΜΙΟΣ : 13-01-12 στις 19:22

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    μαλλον αυτος που εκανε την ανακαινιση στα υδραυλικα ειναι για τον π......ο. η εγκατασταση να ελεχθει και απο αλλον υδραυλικο καθως και απο ηλεκτρολογο. βγαλε και φωτογραφιες και ανεβασε τες εδω. υποθετω οτι θα ειναι κατι πολυ απλο. ενας υδραυλικος που ξερει την εργασια του θα μπορεσει να το εντοπισει σε λιγα λεπτα. δεν ειναι και πολλα τα πραγματα που μπορουν να πανε λαθος αλλα αν ενα απο αυτα δεν ειναι σωστο τοτε δημιουργουνται προβληματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ηλιακος θερμοσιφωνας....
    By XALOULIS90 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-22, 09:25
  2. Ηλιακος Θερμοσιφωνας..??
    By tomhel in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-15, 08:26
  3. θερμοσιφωνας
    By makis 20 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-15, 09:53
  4. ΗΛΙΑΚΟΣ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ ΜΕ ΕΓΚΕΦΑΛΟ
    By vagroul in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-14, 19:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας