Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 30

Θέμα: ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΘΥΜΙΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΑΓΡΙΝΙΟ
    Μηνύματα
    348

    Προεπιλογή ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ

    Ζητω την γνωμη παντος ειδικου για θερμοσιφωνα που θελει να με τρελανει.
    Σε διαμερισμα που προσφατα ενοικιασα ο θερμοσιφωνας ζεστενε ελαχιστα το νερο το οποιο σε καμμια περιπτωση δεν επαρκουσε για να κανει κανεις μπανιο.
    Σε συνενοηση με την ιδιοκτητρια ηρθε μετα απο καποιες μερες ο υδραυλικος ο οποιος προχωρησε σε αντικατασταση του θερμοσιφωνα γιατι οπως ειπε ηταν καμμενος.ο γιος μου που ηταν παρον στην αντικατασταση μου ειπε οτι ηταν καμμενη η κλεμα των καλωδιων.
    Ο κανουργιος λοιπον θερμοσιφωνας κανει ακριβως οτι και ο παλιος!
    Μαλιστα για να κανει το ιδιο χρειαστηκε εγω ο ιδιος να ανεβω στο παταρι και να ανεβασω το θερμοστατη στους 80 c γιατι ο αθεοφοβος που στο μεταξυ τοχε παιξει και ηλεκτρολογος τον ειχε αφησει στους......20.
    Η μονη φορα που ο θερμοστατης εκοψε ηταν οταν τον αφησα σε λειτουργια επει 3 ολοκληρες ωρες!
    Ας απαντησει οποιος μπορει να γνωριζει κατι........υπαρχει περιπτωση το ζεστο νερο να..... ταξιδευει για αλλου;Εγω αλλη λογικη εξηγηση δεν βρισκω.
    Εφτασα στο σημειο να βαλω λαμπα 220v πανω ακριβως στα ποδια της αντιστασης για να βεβαιωθω οτι ειχα πραγματι 220v και να αποκλεισω κατι περιεργο να συνεβαινε στην ταση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Αν και δεν είμαι ειδικός θα έλεγα ότι η "εύκολη" λύση είναι να ακολουθήσεις την σωλήνα του ζεστού νερού και να δεις εάν διακλαδώνεται κάπου. Μια φωτογραφία ίσως βοηθήσει κάποιον έμπειρο να βγάλει συμπέρασμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    μηπως ...λεω μηπως θα ηταν πιο εκολο να τον βαλεις στους 80 και μετα απο μια ωρα τον κλεινης και ανοιγης ελαχιστα την εξοδο(εννοω να ξεσφυξης την συνδεση)του ζεστου νερου στην εξοδο του θερμοσυφωνα να δεις αν βγαζει καυτο νερο. αν ναι τοτε το νερο παει αλλου η ισως εχει χαλασει η μπαταρια(φουσκωσε το λαστιχακι)και εχει κλειση την ανετη παροχη του νερου και ΑΝΑΜΙΓΝΥΕΙ περισσότερο κρύο.για να πηγαινουν αλλου οι σωληνες χλωμο το βλεπω.ανοιξε το ζεστο στο τερμα εστω και αν ειναι κλειστος να δεις το ζεστο εχει κανονικη ροη;για τις σωληνες του ζεστου ποσο μηκος εχουν;μηπως κατεβαινουν 5 πατωματα και ειναι ακαλυπτες;αν ναι με τετοιο κρυο ειναι σιγουρο οτι θα παγωνει στην διαδρομη.
    συγνωμη ειδα οτι ειπες παταρι, οποτε ακυρο οι μακρυες σωληνες.
    το πιο σοβαρο....βαλε την λαμπα παλη συναιχεια να αναβει και κοιταξε την ασφαλεια του θερμοσιφωνου στον πινακα μην τυχον εχει αρχισει και καιγεται και μετα απο λιγο διακοπτη να δινει ρευμα.θα το καταλαβεις και απο μια περιεργη μυρωδια, επισης το ιδιο γινεται αν εχει καψει τα καλωδια ακριβως επανω στην ασφαλεια.αυτο μου εχει τυχει και εμενα.πρεπει ομωνα βγαλεις το καλυμα του πινακα και με ενα φακο να δεις εαν ειναι οι επαφες μαυρες.εαν δεν τα καταφερνεις φωναξε εναν ηλεκτρολογο να ριξει μια ματια στην ασφαλεια.μου ειχε τυχει και εμενα αλλα μυριζε πολυ και το ειδα αμεσως.τωρα το θυμηθηκα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john micros : 12-01-12 στις 19:43

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    και αυτο που εκανες δεν ειναι σωστο. βαλε τον θερμοστατη καπου αναμεσα στους 50-65 βαθμους. αν ειναι καινουργιος θα πρεπει να ζεσταινει. αν οχι τοτε η δεν πηγαινει η ταση στην αντισταση, η εχει προβλημα ο θερμοστατης. μετα απο αρκετη ωρα ο θερμοστατης κλεινει?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη john micros
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    περιστερι (Αθηνα)
    Μηνύματα
    277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    και αυτο που εκανες δεν ειναι σωστο. βαλε τον θερμοστατη καπου αναμεσα στους 50-65 βαθμους. αν ειναι καινουργιος θα πρεπει να ζεσταινει. αν οχι τοτε η δεν πηγαινει η ταση στην αντισταση, η εχει προβλημα ο θερμοστατης. μετα απο αρκετη ωρα ο θερμοστατης κλεινει?
    εχεις απολυτο δικιο για τους 65 βαθμους,αλλα ειναι καινουργιος ο θερμοσυφωνας ειπε και αποκλειεται να εχει και αυτος βλαβη με τον θερμοστατη.το ιδιο ακριβως εκανε και ο παλιος που ειχε.μαλλον για ταση φαινεται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη NOZZON
    Όνομα
    TCA
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    48

    Προεπιλογή

    Εφόσον μιλάμε για καινούργιο ο θερμοστάτης μόνο αν είναι ελλατωματικός θα φταίει...Πρώτη ενέργεια να κατεβάσεις την θερμοκρασία το πολύ μεχρι 70-72 C για λόγους ασφαλείας!Αν έχουν πρόβλημα τα λαστιχάκια που λέει και ο φίλος στις μπαταρίες αποκλείεται να έχουν σε όλες τισ βρύσες δοκίμασε λοιπόν και καμία άλλη!!!Εφόσον λες οτι αργεί θα συμφωνήσω με τον φίλο john micros.Το ότι έβαλες λάμπα δεν λέει τίποτα γοατί αν ήταν πυρακτώσεως ανάβει και με μικρότερη τάση (ντιμαρεται).Βάλε αλογόνου η φθορίου!Μάλλον η ασφάλεια στον πίνακα η το καλώδιο σου φταίει για αυτό η αντίσταση λειτουργεί σε μικρότερη τάση με αποτέλεσμα να αργεί!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    ΘΥΜΙΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΑΓΡΙΝΙΟ
    Μηνύματα
    348

    Προεπιλογή

    Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα εχω ελεγξει και την ασφαλεια και τον διακοπτη και εχω αφησει την λαμπα πανω στην αντισταση του θερμοσιφωνα ολη τη διαρκεια της δοκιμης.Οσο για λαστιχακια κ.λ.π δεν ισχυει τιποτα τετοιο μια και οι μπαταριες ειναι καινουργιες και ολες (νιπτηρα και ντουζιερας) παρουσιαζουν το ιδιο προβλημα.
    Οσο για την λαμπα ηταν πυρακτωσεως και μπορω να διακρινω την φωτεινοτητα της αν λειτουργει με χαμηλοτερη ταση ,που σε τετοια περιπτωση επρεπε να ψηνεται ειτε ο διακοπτης ειτε η ασφαλεια του πινακα.Κατι τετοιο ομως δεν συμβαινει και τα δυο ειναι ψυχρα.Εχω ανοιξει και τον πινακα οπου τα καλωδια δεν φαινονται πουθενα υπερθερμασμενα ,οι μονωσεις τους δεν δειχνουν τιποτα τετοιο ,ολα τα σημεια επαφης ειναι πεντακαθαρα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΘΥΜΙΟΣ : 12-01-12 στις 23:30

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    βγαλε φωτογραφιες του θερμοσιφωνα και του χωρου. επίσης φωτο του πινακα αν ειναι δυνατον να ειναι ανοιγμενος. παντως σε καθε περιπτωση να ξερεις οτι αυτη ειναι βλαβη που ειναι υπευθυνος ο ιδιοκτητης αφου απο την αρχη δεν λειτουργησε οπως επρεπε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    patra
    Μηνύματα
    613

    Προεπιλογή

    Κάνε έναν έλεγχο στον θερμοστάτη να δεις ότι λειτουργεί σωστά. Βάλε τον στους 20βαθμούς κελσίου και άναψε τον διακόπτη. Δες αν το φωτάκι επάνω στον θερμοσίφωνα λειτουργεί (=αναμμένο) και δες αν κόψει ο θερμοστάτης.. Έχει τύχει περίπτωση σε γνωστό όπου σε αντικατάσταση αντίστασης έπεσε σε 3 ελλατωματικές αντιστάσεις... Η 4 δούλεψε κανονικά.
    Μήπως έχεις τέτοια περίπτωση. Εάν δεις τον θερμοστάτη να κλείνει (ακούς τον ήχο κλακ) θα σβήσει και το φωτάκι στον θερμοσίφωνα, άρα είσαι μια χαρά.. Μετά βλέπουμε τι άλλο μπορεί να φτάίει

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όποιος χαμογελάει ,όταν όλα γύρω του πάνε στραβά
    σίγουρα έχει σκεφτεί κάποιον για να ρίξει το φταίξιμο...
    ------------------------------------------------
    Τα πράγματα είναι απλά.
    Tο μπέρδεμα είναι να το καταλάβεις..

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη ds electronics
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    179

    Προεπιλογή

    Χωρίς να είμαι ειδικός αλλά με μόνη γνώση απο προσωπικές βλάβες που είχα στον δικό μου, κοίταξε τα υγρά του θερμοσίφωνα (τα τελευταία μοντέλα παίρνουν αντιψυκτικό) και μια άλλη περίπτωση είναι να θέλει εξαέρωση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    La vie est belle

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ηλιακος θερμοσιφωνας....
    By XALOULIS90 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-22, 10:25
  2. Ηλιακος Θερμοσιφωνας..??
    By tomhel in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-15, 09:26
  3. θερμοσιφωνας
    By makis 20 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-15, 10:53
  4. ΗΛΙΑΚΟΣ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ ΜΕ ΕΓΚΕΦΑΛΟ
    By vagroul in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-14, 20:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας