Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ακρίτας Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα παραπάνω είναι βεβαίως αυτονόητα. Εντύπωση μου κάνει λοιπόν ότι κανείς από τους σχολιαστές δεν αναφέρει ότι ο μόνος ήχος αναφοράς είναι ο ήχος της πραγματικής μουσικής, παιγμένης από πραγματικά μουσικά όργανα, στον φυσικό της χώρο δηλαδή στις αίθουσες συναυλιών. Σε κάποιο μηχάνημα ήχου μπορεί να γίνουν μετρήσεις παραμόρφωσης, απόκρισης συχνοτήτων ή δυναμικής περιοχής αλλά εκτιμήσεις πιστότητας, μουσικότητας κλπ. με βάση ένα άλλο μηχάνημα (οποιοδήποτε και να είναι αυτό) είναι απλώς...κυκλική αναφορά. Προσωπικά θεωρώ ότι οι καθαρά τεχνικές μετρήσεις ενός μηχανήματος είναι υπεραρκετές. Τα υπόλοιπα είναι υποκειμενικές εκτιμήσεις.
Όσο για τα περιοδικά του είδικού τύπου...Δεν είχα ποτέ την ευκαιρία να ακούσω κάποιο από τα εξωτικά μηχανήματα που παρουσίαζαν, αλλά αν κρίνω απο το ότι μερικές απο τις μεγαλύτερες μουσικές φόλες που έχω στη δισκοθήκη μου τις απόκτησα πιστεύοντας καποιες δισκοκριτικές...

Λυπαμαι αλλα η αποψη σου ειναι παγερα εσφαλμενη ....

Στον συγκεκριμενο φυσικο χωρο μπορεις να διαμορφωσεις μια αποψη η οποια θα ειναι στοιχειοθετημενη αποκλειστικα και μονο απο συγκεκριμενους παραγοντες ...ενορχηστρωση , οι ιδιοι οι μουσικοι και το παιξιμο τους , ο ιδιος ο χωρος , και το κυριοτερο η θεση σου μεσα σε αυτο τον χωρο ....Εαν ο χωρος περιεχει και ηχητικα τοτε βαζεις τον παρονομαστη ηχοληπτης/παραγωγος σε ολα τα παραπανω .

Αλλα το υλικο ηχογραφηθει τοτε πολλαπαλασιαζεις ολα τα παραπανω επι δυο διοτι αλλος ο μηχανικος ηχου που δουλευει για την αιθουσα και αλλος για την εγγραφη οποτε το καθε αποτελεσμα ειναι απολυτα λογικο να φερει την υπογραφη του καθενος ....

σαφως η Χ ορχηστρα αλλιως θα ακουστει στον χωρο Α με ενορχηστρωση Α σε σχεση με τον χωρο Β και την ενορχηστρωση Β ...

Θα μπορουσε για αυτα καποιος να ακολουθησει την αποψη ενος μουσικου αλλα δυστυχως οι αποψεις τους ειναι τοσο πολωμενες που ο καθε ενας μπορει να σου δωσει πληροφοριες για το οργανο του και μονο και παρα πολυ σπανια για το συνολο αλλων πραγματων που συνυπαρχουν στο χωρο ...Οι πληροφοριες αυτες ειναι εξαιρετικα χρηστικες σε καποιον ο οποιος μπορει να τις φιλτραρει να αφαιρεσει μεσα απο το κειμενο τις λεξεις ""ΕΓΩ"" , ''ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ"" ''Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ "" "" ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΕΤΣΙ "" ( που ειναι ιδιαιτερα αγαπητες στους μουσικους ) και να βγαλει ""ζουμι "" μεσα απο αυτες ....

Στο παρελθον χαρισματικοι ανθρωποι και ενας παλμογραφος εκαναν την δουλεια αυτη μεχρι οι Γερμανοι να θεσπισουν τα "" ορια "" του HIFI κατα DIN και με την εξελιξη ηρθαν πολυ πιο σοβαρα εργαλεια και πιο δυνατα υπολογιστικα συστηματα για να ανεβασουν τα ορια του ευρους , της ταχυτητας , και της ισχυος στον ουρανο ...

Γεγονος παραμενει οτι ολα αυτα τα πραγματα κατα κανονα πολυ λιγα πραγματα μπορουν να σου πουν για τα ηχοχρωματα του ηχου αλλα και να καθορισουν σε ενα χαρτι με γραμματα και αριθμους την Ανθρωπινη αντιληψη πανω σε αυτα τα πραγματα ...

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος