Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 37

Θέμα: Πειραματικός πομπός

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    MAKHS
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    305

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papas00zas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι που θέλω να αποφύγω, να με κλείσουνε μέσα ή να φάω κανά πρόστιμο. Οσο για την ισχύ, τόσο θέλει ο φίλος μου. Εγώ απλά το έγραψα το θέμα για να τον βοηθήσω.Ψάχνω σχηματικά και τέτοια. Δε θα τον χειριστώ εγώ άλλωστε, φίλε Νίκο.
    Δημητρη,δεν απαντησες σε ποια μπαντα θελεις να τον κατασκευσεις?Οι εκπομπες δεν ειναι για ολες τις συχνοτητες και ολα τα μηχανηματα.Σχεδια μπορεις να βρεις παρα πολλα αλλα,θελουν βασικες γνωσεις και προσοχη στη κατασκευη.Πηγες αμεσως στα 60w?Θα ελεγα για πειραματικους σκοπους να κατασκευσει ο φιλος σου ενα πομπο μικρης ισχυος και ενα βουφο φορτιο (10 αντιστασεις και εγινε) ωστε να μην ενοχλει τιποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ***PLEON MEGALVSAME ME THN RF***

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Μάκη τι είναι το βουβό φορτίο; Και μάλλον στα fm θα είναι ο πομπός, παίζει πάντως και μεσαία. Θα τον ρωτήσω να μάθω. Η ουσία είναι όμως ότι τον πομπό θα τον χειρίζεται αυτός κι όχι εγώ. Έπειτα, για τις μπάντες ξέρω από τα ραδιόφωνα ποιες είναι αυτές που χρησιμοποιούνται για αναμετάδοση, όπως και στην τηλεόραση.
    Παρεμπιπτόντως, κάτι που ξέχασα. Εσύ είσαι ραδιοερασιτέχνης, αν κρίνω από την υπογραφή σου;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Papas00zas : 15-01-12 στις 14:23 Αιτία: Ελλιπές κείμενο

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    MAKHS
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    305

    Προεπιλογή

    Δημητρη Καλησπερα.Ειμαι ραδιοερασιτεχνης (radioamateur) απο το 1987 και ¨ραδιοπειραματιστης¨ απο το 1977.Τα ηλεκτρονικα και οι επικοινωνιες ειναι το χομπυ μου.
    Απο αυτα που γραφεις αντιλαμβανομαι οτι τα εχεις λιγο μπερδεψει τα πραγματα.Καθε φασμα συχνοτητων εχει τη δικη του χρηση.Ξεκινωντας απο τα Μεσαια και τα FM θα σου πω οτι απαγορευεται η χρηση τους (με κεραια) που σχετιζεται με μεταδοση φωνης,μουσικης κλπ.Γι αυτο και χρησιμοποιουμε συνηθως Βουβο φορτιο.Δηλαδη αντικαθιστα τη κεραια.Δεν ακτινοβολει και αντε αναλογα με την ισχυ να ακουσει το σημα σου καποιος σε αποσταση το πολυ 30 μετρων.Οι αλλες μπαντες που ρωτας ειναι των βραχεων , της χαμηλης(low vhf band) μπαντας vhf, των vhf και uhf που απαγορευεται ρητα και καθετα απο τη διεθνη νομοθεσια καθε εκπομπη εκτος των ραδιοερασιτεχνικων εντος του φασματος που τους επιτρεπετε.θα σου προτεινα να δωσεις αναζητηση στο διαδικτυο ωστε να διαβασεις τα αρθρα περι Ραδιοερασιτεχνων και ειμαι σιγουρος οτι θα σου τραβηξουν το ενδιαφερον.
    Σχετικα με τη κατασκευη του φιλου σου μαλλον θα πρεπει να ξεκινησει πρωτα το διαβασμα περι πομπων,τεσεων,υλικων, αντιστασεων,πυκνωντων και ακτινοβολιας και μετα ας επιλεξει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ***PLEON MEGALVSAME ME THN RF***

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Μάκη, θα μιλήσω μαζί του. Όσο για το φάσμα συχνοτήτων, σε ποια ζώνη είναι οι πειραματισμοί;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    MAKHS
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    305

    Προεπιλογή

    Πουθενα δεν μπορεις να κανεις πειραματα εκπομπης με κεραια.Μονο με βουβο φορτιο.
    Πειραματισμους με κεραια αλλα υπο προυποθεσεις μπορουν να κανουν μεσα στις ραδιοερασιτεχνικες συχνοτητες οι Ραδιοερασιτεχνες (radio amateur).Ρωτησε σχετικα για τον ραδιοερασιτεχνισμο το (τοπικο) συλλογο της περιοχης σου

    0 Not allowed! Not allowed!
    ***PLEON MEGALVSAME ME THN RF***

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Για σύλλογο, ξέρω μόνο έναν στην πόλη μου, αλλά εκείνος ασχολείται με cb. Θα ξέρουν; Και θα σε ξαναρωτήσω κάτι: Τι είναι το βουβό φορτίο; Μήπως υποκατάστατο κεραίας και πού το βρίσκω, ή μάλλον, πώς το κάνω; ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη NOE
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    581

    Προεπιλογή

    Έιναι υποκατάστατο της κεραίας και χρησημοποιείται οταν δεν θέλουμε ο πομπός να εκπέμψει πέρα από τα όρια του εργαστηρίου μας (για πειραματισμούς δλδ και σε μερικές άλλες περιπτώσεις). Παίρνεις μερικές αντιστάσεις ισχύος συγκεκριμένου τύπου, τις συνδέεις μεταξύ τους με κατάλληλο τρόπο ώστε η συνολική αντίσταση να είναι 50Ω και μόλις έφτιαξες ένα φορτίο!! αλλιώς μπορείς να το αγοράσεις έτοιμο. Αν ψάξεις στο φόρουμ εδώ θα βρείς κάποια θέματα για κατασκευή φορτίου ή ψάξε στο google για dumny load.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Καλώς, αν και νομίζω ότι έχει παρουσιαστεί τέτοια κατασκευή στο φόρουμ (50 βολτ, 10 αμπέρ τα χαρακτηριστικά της). Αυτό για εκεί προορίζεται;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη NOE
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    581

    Προεπιλογή

    τα κύρια χαρακτηριστικά ενός dumny load είναι τα Ωμ και τα βαττ

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    ΟΚ, ευχαριστώ για τη διευκρίνηση

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. πομπός FM
    By nikjohn in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-13, 18:20
  2. Πειραματικός "υβριδικός" πομπός MF - HF
    By Ακρίτας in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-09, 23:29
  3. Πομπός FM
    By iassael in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 118
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-08, 12:08
  4. Πομπός TV
    By Killo_Watt in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-07, 00:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας