Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 40

Θέμα: Πρεσσα εφημεριδων για τζακι

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Έχω ...
    ... "τη γιορτή μου σήμερα".

    Αντώνη, χρόνια σου πολλά!
    G

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    GeorgeVita συμφωνώ απόλυτα με όσα έγραψες στο 13, υποφέρω και εγώ από τον ίδιο κοινό εχθρό!
    Να πω βέβαια ότι παρατήρησα κάτι που δεν νομίζω να είναι σύμπτωση:
    Τώρα που ζόρισαν τα πράγματα μειώθηκε το φαινόμενο παρά αυξήθηκε γιατί και τα ξύλα δεν είναι τζάμπα.
    Μάλλον άλλαξαν όλοι συνήθειες, συμβιβάστηκαν με χαμηλότερη θερμοκρασία και μειώθηκαν και τα υβριδικά τύπου: καλοριφέρ φουλ και τζάκι αναμμένο για το feeling.
    Και αν ζεσταθούμε πολύ...ανοίγουμε το παράθυρο ... σιγά, μην γινόμαστε και γύφτουλες (λεφτά έχουμε).
    Ακόμα και οι καυστήρες υπολειτουργούν.
    Σας λέω θα αναγεννηθεί η Ελλάδα και θα ξαναπάρουν όλα τα πράγματα την αξία που είχαν χάσει.
    Θυμάστε τη μαμά σας που έλεγε ότι είναι αμαρτία να πετάς το ψωμί ; Ποιος έδινε σημασία ;
    Ζούμε χρυσές στιγμές αλλά δυστυχώς με πολλές απώλειες παράλληλα !
    Τώρα όσο αφορά τα παιδιά που έγινε λόγος: Για θυμηθείτε μήπως συμβαίνει να τα ακούτε να βήχουν περισσότερο , παρά να έχουν πυρετό η οτιδήποτε άλλο !

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από γιωρυος Εμφάνιση μηνυμάτων
    καυτε μπρικετες να ζεστανουμε τα κολαρακια μασ

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    GeorgeVita συμφωνώ απόλυτα με όσα έγραψες στο 13, υποφέρω και εγώ από τον ίδιο κοινό εχθρό!
    Να πω βέβαια ότι παρατήρησα κάτι που δεν νομίζω να είναι σύμπτωση:
    Τώρα που ζόρισαν τα πράγματα μειώθηκε το φαινόμενο παρά αυξήθηκε γιατί και τα ξύλα δεν είναι τζάμπα.
    Μάλλον άλλαξαν όλοι συνήθειες, συμβιβάστηκαν με χαμηλότερη θερμοκρασία και μειώθηκαν και τα υβριδικά τύπου: καλοριφέρ φουλ και τζάκι αναμμένο για το feeling.
    Και αν ζεσταθούμε πολύ...ανοίγουμε το παράθυρο ... σιγά, μην γινόμαστε και γύφτουλες (λεφτά έχουμε).
    Ακόμα και οι καυστήρες υπολειτουργούν.
    Σας λέω θα αναγεννηθεί η Ελλάδα και θα ξαναπάρουν όλα τα πράγματα την αξία που είχαν χάσει.
    Θυμάστε τη μαμά σας που έλεγε ότι είναι αμαρτία να πετάς το ψωμί ; Ποιος έδινε σημασία ;
    Ζούμε χρυσές στιγμές αλλά δυστυχώς με πολλές απώλειες παράλληλα !
    Τώρα όσο αφορά τα παιδιά που έγινε λόγος: Για θυμηθείτε μήπως συμβαίνει να τα ακούτε να βήχουν περισσότερο , παρά να έχουν πυρετό η οτιδήποτε άλλο !
    H μάνα μου τώρα φτιάχνει δικό της ψωμί με 2ε αλεύρι, φτιάχνει ψωμί για μία βδομάδα που δεν μπαγιατεύει και φυσικά δεν είναι αφρός, καμία σχέση με αυτό του φούρνου, ο φούρνος πουλάει ψωμί τελευταίας ποιότητας με αέρα, 90λεπτά τα 300 γραμμάρια και μπαγιατεύει σε μισή μέρα.

    οσο για το καλοριφέρ είναι θέμα συνήθειας , τις καλές εποχές έμπαινε στους 18 βαθμούς ,
    τώρα μπαίνει το πολύ στους 15, μια χαρά νιώθεις και με 15 βαθμούς εγώ μάλιστα στο δωμάτιο μου βγάζω και τη μπλούζα.
    Αφίστε που έχει σχέση και η εξωτερική θερμοκρασία , δεν γίνεται να έχει έξω 10 και μεσα στο σπίτι να θες να έχεις 22

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    GeorgeVita συμφωνώ απόλυτα με όσα έγραψες στο 13, υποφέρω και εγώ από τον ίδιο κοινό εχθρό!
    Να πω βέβαια ότι παρατήρησα κάτι που δεν νομίζω να είναι σύμπτωση:
    Τώρα που ζόρισαν τα πράγματα μειώθηκε το φαινόμενο παρά αυξήθηκε γιατί και τα ξύλα δεν είναι τζάμπα.
    Μάλλον άλλαξαν όλοι συνήθειες, συμβιβάστηκαν με χαμηλότερη θερμοκρασία και μειώθηκαν και τα υβριδικά τύπου: καλοριφέρ φουλ και τζάκι αναμμένο για το feeling.
    Και αν ζεσταθούμε πολύ...ανοίγουμε το παράθυρο ... σιγά, μην γινόμαστε και γύφτουλες (λεφτά έχουμε).
    Ακόμα και οι καυστήρες υπολειτουργούν.
    Σας λέω θα αναγεννηθεί η Ελλάδα και θα ξαναπάρουν όλα τα πράγματα την αξία που είχαν χάσει.
    Θυμάστε τη μαμά σας που έλεγε ότι είναι αμαρτία να πετάς το ψωμί ; Ποιος έδινε σημασία ;
    Ζούμε χρυσές στιγμές αλλά δυστυχώς με πολλές απώλειες παράλληλα !
    Τώρα όσο αφορά τα παιδιά που έγινε λόγος: Για θυμηθείτε μήπως συμβαίνει να τα ακούτε να βήχουν περισσότερο , παρά να έχουν πυρετό η οτιδήποτε άλλο !
    Αυτο που λες για τα πιτσιρικια αδερφε ειναι μεγαλη αληθεια.
    Ο δικος μου (5 χρονων) εβηχε σχεδον 2 μηνες (on & off) και το ιδιο και η πλειοψηφια των συμμαθητων του.
    Η περιοχη ειναι Ανω Πατησσια - Λαμπρινη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    821

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως και με μια ντουλάπα παλιά κάνεις αφυγραντήρα.
    Δώσε μας κάποια πληροφορία γι αυτό αν μπορείς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη teo_GR
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αιγαλεω
    Μηνύματα
    619

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και συγγνώμη αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι τον Γιώργο GeorgeVita και τον MacGyver αλλά περισσότερο τον πρώτο.
    Τελικά αν κατάλαβα σωστά είσαι κατά των τζακιών γιατί σε αναγκάζουν να κλήσεις το παράθυρο σου νωρίς? Η μήπως εννοούσες κάτι άλλο ?
    Επίσης θα ήθελα να μου εξηγήσεις τι εννοείς όταν λες
    <<<Τζάκι στην Αθήνα σημαίνει "ακριβό σπίτι" που συνήθως έχει και καλοριφέρ, κλιματιστικό, κλπ>>> και συγκεκριμένα <<< ακριβό σπίτι>>>.
    Συνήθως αυτά τα θέματα τα διαβάζω μόνο χωρίς να παίρνω θέση αλλά θα εκτιμούσα αν μου απαντούσες στα παραπάνω και παρακαλώ με σαφήνεια για να καταλάβω ακριβώς αυτό που θέλεις να πεις.
    Τέλος να πω για να προλάβω πιθανών παρεξηγήσεις , το κείμενο μου δεν είναι αρνητικό ούτε ειρωνικό απλά προσπάθησα να είμαι ακριβής για να μην μπούμε σε διαδικασία πολλαπλών μηνυμάτων για να εξηγούμε τι εννοούσαμε .
    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    το τζάκι στην αθήνα προσφέρεται σαν είδος πολυτελείας και όχι σαν ένα μέσο για να ζεσταθείς,
    επίσης στην αθήνα δεν έχεις δικά σου ξύλα , άρα πρέπει να αγοράσεις 190ε το τόνο και στη τελική το απλό τζάκι δεν ζεσταίνει το σπίτι

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ezizu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δώσε μας κάποια πληροφορία γι αυτό αν μπορείς.
    Θα ανοίξουμε ένα καινούριο θέμα πιο σχετικό με αφυγραντήρες αν θέλετε για να μη χαλάσουμε και πολύ το θέμα εδώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teo_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... είσαι κατά των τζακιών ...
    Θεωρώ ότι το τζάκι στην Αθήνα δεν είναι απαραίτητο για θέρμανση. Τα περισσότερα κτίρια έχουν τζάκια στα μεγάλα διαμερίσματα των επάνω ορόφων, λόγω μόδας ή "παρέας" (κάνει το χώρο ψυχολογικά πιο "ζεστό"), ενώ ταυτόχρονα έχουν αυτόνομη θέρμανση, κλιματισμό και διπλά αεροστεγή παράθυρα. Η πυκνότητα των κτιρίων είναι μεγάλη, τα τελευταία χρόνια τα τζάκια ανάβουν τακτικότερα και όσοι είναι δίπλα και δεν τους αρέσει η κάπνα (η δεν την έχουν συνηθίσει), ενοχλούνται. Προσωπικά ενοχλούμαι αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό εκτός από το να κλείσω τα παράθυρα με την πρώτη μυρωδιά, δηλαδή σε λίγο ...

    Σε επαρχιακό περιβάλλον συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα λόγω περίσσιου χώρου ή ελαφρού αέρα.
    G

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον GeorgeVita για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    klik (17-01-12), leosedf (17-01-12), MacGyver (17-01-12)

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Motor Controller σε "ενεργειακο τζακι"
    By balantis20 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-13, 21:15
  2. ενεργειακο τζακι
    By xristosira in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-12, 21:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας