Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 40

Θέμα: Παραγωγή biodiesel

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη panos_panopoulos
    Όνομα
    Panagiotis
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -nikos- Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πανο απο οτι φενεται ξερεις ολη την διαδικασια απο το Α εως το Ω
    δεν μας τα λες αναλυτικα να μας ξεστραβωσεις ??

    γιατι εχουμε ολοι απο ενα κοματι του παζλ μα κανενας δεν το εχει ολοκληρο.
    Oχι δεν έχω γνώση επάνω στο βιοντίζελ αν και πολύ θα ήθελα. Εγώ επέρισυ είχα παράξει βιοαιθανόλη παρακολουθόντας αυτό το θέμα . Παρόλο που βρήκα πετρογκάζ και μπουκάλα υγραερίου δυστιχώς δεν ήταν ούτε τότε οικονομική η παραγώγή και δε μετράμε το χαμένο χρόνο εργασίας για την απόσταξη που είναι αρκετός, χώρια οτι η ζάχαρη έχει αυτή τη στιγμή 1,10 το κιλό. Ενδιαφέρον θα είχε να παρουσιάσω μονο τον αυτοσχέδιο αποστακτήρα, που όλα τα πειράματα έγιναν για εκπαιδευτικούς σκοπους. (!)

    Νίκο για πληροφορίες σχετικα με το βιοντίζελ θα έλεγα να σταθείς στο ποστ #8, #14, #39
    επίσης με λίγο ψάξιμο στο διαδύκτιο βρήκα μια σελίδα με οδηγίες παρασκευής : Ε Δ Ω

    * Υ.Γ. ρίξτε και καμία ιδεα για το που μπορούμε να βρούμε ικανοποιητικές ποσότητες σε καμμένα τηγανόλαδα

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον panos_panopoulos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    -nikos- (21-06-12)

  3. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Στράτος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    526

    Προεπιλογή

    Μια ερώτηση αν ξέρει κανεις με σιγουριά. Επιτρέπετε να το βάζεις στο αμάξι; Αν σε σταματήσουν και πάρουν δείγμα, δεν έχεις πρόβλημα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stratos111 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερώτηση αν ξέρει κανεις με σιγουριά. Επιτρέπετε να το βάζεις στο αμάξι; Αν σε σταματήσουν και πάρουν δείγμα, δεν έχεις πρόβλημα;
    ναι θα έχεις γιατί έχεις στο αμάξι αφορολόγητο καύσιμο

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panos_panopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oχι δεν έχω γνώση επάνω στο βιοντίζελ αν και πολύ θα ήθελα. Εγώ επέρισυ είχα παράξει βιοαιθανόλη παρακολουθόντας αυτό το θέμα . Παρόλο που βρήκα πετρογκάζ και μπουκάλα υγραερίου δυστιχώς δεν ήταν ούτε τότε οικονομική η παραγώγή και δε μετράμε το χαμένο χρόνο εργασίας για την απόσταξη που είναι αρκετός, χώρια οτι η ζάχαρη έχει αυτή τη στιγμή 1,10 το κιλό. Ενδιαφέρον θα είχε να παρουσιάσω μονο τον αυτοσχέδιο αποστακτήρα, που όλα τα πειράματα έγιναν για εκπαιδευτικούς σκοπους. (!)

    Νίκο για πληροφορίες σχετικα με το βιοντίζελ θα έλεγα να σταθείς στο ποστ #8, #14, #39
    επίσης με λίγο ψάξιμο στο διαδύκτιο βρήκα μια σελίδα με οδηγίες παρασκευής : Ε Δ Ω

    * Υ.Γ. ρίξτε και καμία ιδεα για το που μπορούμε να βρούμε ικανοποιητικές ποσότητες σε καμμένα τηγανόλαδα
    ξέρω οτι υπάρχουν διάφοροι που αγοράζουν τηγανόλαδο απο ταβέρνες κτλ, και τα εμπορευονται μετά για να γίνου βούτηρα , λάδια και άλλα.
    Υπολόγιες το κόστος παρασκευής? χωρί φυσικά την αρχική σου επένδυση

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Στράτος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    526

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι θα έχεις γιατί έχεις στο αμάξι αφορολόγητο καύσιμο
    Που το ξερουν ότι είναι αφορολόγητο;Πωλήται κανονικά. Αλλά δεν ξέρω αν επιτρέπετε για κίνηση. Αυτό ρώτησα


    • Όπως δείχνουν τα στοιχεία των πωλήσεων για το 1999 από τον παρακάτω πίνακα, η αποδοχή του βιοντίζελ από το κοινό ήταν ικανοποιητική:

    Πρατήριο Πωλήσεις Βιοντίζελ (lt) % Συνολικών Πωλήσεων Ντίζελ
    Ξάνθη (1) 15300 28
    Ξάνθη (2) 28200 53
    Κομοτηνή 69000 42
    Αλεξανδρούπολη 101000 29
    Φέρες 17800 41
    Πίνακας 1: Πωλήσεις βιοντίζελ από τα πρατήρια της ΕΛΙΝΟΙΛ το 1999


    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη panos_panopoulos
    Όνομα
    Panagiotis
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξέρω οτι υπάρχουν διάφοροι που αγοράζουν τηγανόλαδο απο ταβέρνες κτλ, και τα εμπορευονται μετά για να γίνου βούτηρα , λάδια και άλλα.
    Υπολόγιες το κόστος παρασκευής? χωρί φυσικά την αρχική σου επένδυση
    Ευχαριστώ, θα με ενδιέφερε μόνο και μονο σαν πείραμα αυτή τη στιγμή όχι ομως για παραγωγή και εμπορία. Αν παρήγαγα βιοντήζελ θα το έτρωγε δοκιμαστικά ο λεβητας το χειμώνα.

    Γνωρίζω επαγγελματίες που ρίχνουν σιωπηρά πετρελαιο θέρμανσης στο αμάξι τους λόγω της φθηνότερης μεχρι τώρα τιμής. Μη με ρωτήσετε τις συνέπειες αν υπάρχουν τελικά αυτές και δεν είναι μόνο σε φορολογία η διαφορά κινησης / θερμανσης.

    Και ένα εύλογο ερώτημα που δεν αφορά το βιοντήζελ αν και το περνει και αυτό η μπάλα, είναι αν εξισωθεί ο φόρος κατανάλωσης και έχει ίδια τιμή το κίνησης με το θέρμανσης και δεδομένου οτι το ντίζελ κίνησης είναι πιο καλύτερο σε θερμιδογόνο δύναμη και σε υπολείμματα ρύπων ποιος θα βάλει στο καυστήρα του πετρέλαιο θέρμανσης ? (τότε που θα έχει ίδια τιμή)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Κυριακος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    106

    Προεπιλογή

    Σπουδαζω χημικος μηχανικος στη Θεσσαλονικη (ελπιζω οχι για πολυτ ακομα 1 μαθημα εχω), ενας φιλος μου, ιδιο ετος με μενα, εκανε πριν ενα χρονο τη διπλωματικη του πανω σε αυτο το θεμα. Εχω να τον δω ενα χρονο (με καλεσε η μαμα πατριδα να υπηρετησω βλεπετε) αλλα σε μια συζητηση που καναμε περσι μου ειπε οτι επεξεργαζοταν τηγανολαδα καμμενα και παρηγαγε diesel, το οποιο μαλιστα δεν ειχε προδιαγραφες μονο για καυστηρες αλλα και για μηχανες, το καινε δοκιμαστικα μαλιστα και μερικα αποριμματοφορα του δημου Θεσσαλονικης αν δε κανω λαθος. Βεβαια, για την επιτευξη ολου αυτου, δεν ειχε κουβαδες με σοδες, χητρες και διαφορα τετοια, αλλα τα πειραματα γινονταν στο ερευνητικο εδω στη Θεσσαλονικη με σωστους αντιδραστηρες κτλ.... Η εργασια αυτη ειχε παρει μερος και στο πανελληνιο συνεδριο χημικης μηχανικης πριν 2 χρονια που ειχαμε κατεβασει αρκετες εργασιες το τμημα. Το σιγουρο λοιπον ειναι οτι γινεται, ΑΛΛΑ μπορω να σας πω οτι δεν θα γινει με τα κουβαδακια και τις αλλες μπακαλιστικες μεθοδους, θελει οπως τα παντα τα σωστα εγαλεια. Θα κοιταξω μηπως βρω την εργασια η το ποστερ να το ανεβασω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Κυριακος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    106

    Προεπιλογή

    http://www.8pesxm.gr/ αυτο ηταν το site, εχω να μπω απο περσι, το ειχε μεσα αλλα τωρα το εχουν ριξει παλιωσε, αλλα εχω το cd με τα πρακτικα καπου ξεχασμενο, οταν το βρω θα ανεβασω τα σχετικα

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον k_palios για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    leosedf (26-06-12)

  11. #29
    Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    ολυμπια
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή

    οταν λεμε το πλενουμε με νερο π.χ. πως γινεται αυτο?

    Εγω σκεφτομουν να δοκιμασω ενα φιλτρο ενεργου ανθρακα , θα τα παρακρατησει?

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #30
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Όταν λέμε το πλένουμε με νερό εννοούμε αυτό... Ότι το πλένουμε με νερό (με το λάστιχο με πίεση) αυτό βασικά ξεφορτώνεται το NaOH (καυστική σόδα).
    Τα βήματα είναι πολύ απλά αλλά αν θέλουμε να κάνουμε καλύτερη δουλειά παίρνουμε και κάποιο titration kit.
    Θα επανέλθω μόλις επανέλθει ο χρόνος μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παραγωγή ενέργειας!!! [Απάτη Ζωγράφου] [Ψευδοεπιστήμη]
    By Πατέντες in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 4368
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-22, 20:14
  2. Παραγωγή Ήχου από PIC
    By vaggelis25 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-11, 23:44
  3. Παραγωγή ήχου
    By triton21 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-09, 00:32

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας