Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 37

Θέμα: Συναγερμός από ζώνη σειρήνας - Sigma Venus FSD

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή Συναγερμός από ζώνη σειρήνας - Sigma Venus FSD

    Καλημέρα, σήμερα ξύπνησα βίαια. Χτύπησε ο συναγερμός τα ξημερώματα, από την ζώνη της σειρήνας. Ο συναγερμός ειναι Apollo και η σειρήνα Venus FSD, και η συνδεσμολογία είναι όπως στο σχεδιάγραμα της Sigma. Η σειρήνα έχει μια έξοδο alarm η οποία οδηγείται σε 24ωρη ζώνη, και στέλνει συναγερμό αν διαπιστώσει ύπαρξη αφρού, παραβίαση tamper, χαμηλή τάση τροφοδοσίας κάτω απο 9.5V (η τάση αυτην την στιγμή ειναι 13.4V). Το σύστημα λειτουργεί άψογα από τον Σεπτέμβρη και ποτέ δεν υπήρξε συναγερμός χωρίς να προκαλέσω εγώ παραβίαση. Πώς να τσεκάρω τι προκάλεσε την σειρήνα να στείλει σήμα συναγερμού? Δεν ξέρω και αν απομονώνεται και η λειτουργία ανίχνευσης αφρού.

    Καμιά ιδέα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    39

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jomor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, σήμερα ξύπνησα βίαια. Χτύπησε ο συναγερμός τα ξημερώματα, από την ζώνη της σειρήνας. Ο συναγερμός ειναι Apollo και η σειρήνα Venus FSD, και η συνδεσμολογία είναι όπως στο σχεδιάγραμα της Sigma. Η σειρήνα έχει μια έξοδο alarm η οποία οδηγείται σε 24ωρη ζώνη, και στέλνει συναγερμό αν διαπιστώσει ύπαρξη αφρού, παραβίαση tamper, χαμηλή τάση τροφοδοσίας κάτω απο 9.5V (η τάση αυτην την στιγμή ειναι 13.4V). Το σύστημα λειτουργεί άψογα από τον Σεπτέμβρη και ποτέ δεν υπήρξε συναγερμός χωρίς να προκαλέσω εγώ παραβίαση. Πώς να τσεκάρω τι προκάλεσε την σειρήνα να στείλει σήμα συναγερμού? Δεν ξέρω και αν απομονώνεται και η λειτουργία ανίχνευσης αφρού.

    Καμιά ιδέα?
    Καλησπέρα!

    Μήπως, όντως, υπήρξε απόπειρα παραβίασής της είτε με αφαίρεση, είτε με αφρό;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    παραβιαση
    υγρασια
    κρυο
    κακη συνδεση
    ψυχρη κολληση

    κατι απο αυτα κοιτα.θελει ψαξιμο καλο.αν εχεις αντισταση ριξε μια ματια.

    Καμιά ιδέα?[/QUOTE]

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    παραβίαση δεν υπήρξε, αν και σηκώθηκα ψυχραιμότερος από ότι φανταζόμουνα, δεν ανοιξα μπαλκονόπορτες για να δω τι συμβαίνει, αντιθετα περίμενα να δώ αν η ζώνη παραμείνει ανοιχτή ή όχι (δεν σημειώθηκε δεύτερο άνοιγμα). Αργότερα που ξημέρωσε, έλυσα την σειρήνα, δεν διαπίστωσα κανενα σημάδι παραβίασης, άλλωστε για να πλησιάσει κανείς αναγκαστικά θα περάσει απο τα beams, ειναι πολύ στενό το μπαλκόνι και θα πρέπει είτε να τα παραβιάσει είτε να περάσει απο μπροστά τους. Εκτός αν περπατήσει πάνω στην κουπαστή αλλά και παλι δεν φτάνει την σειρήνα έτσι. Παραβιαση στην ζώνη των beams δεν είχα. Εσφιξα όλες τις επαφές ξανα στην σειρήνα και στον πινακα αποσυνέδεσα την ζώνη και μέτρησα με το πολύμετρο. 2Κ2. Κατόπιν επικοινωνησα με την σιγμα και ο τεχνικός με συμβούλεψε να μειώσω την ευαισθησία του μικροφώνου, όπως και έκανα. Μπορεί με κραδασμό ή περίεργο θόρυβο να διεγερθεί, και παίζει είτε να εκανε κανένα "κρακ" το σασσί λόγω συστολής, ή να πέρασε από κάτω κανένα βρωμόπαπο με sebring. Ηταν το πρώτο που με συμβούλεψε, κάτι θα γνωρίζει. Ευελπιστώ να είναι αυτό. Το τριμμεράκι από το 50% το έχω πάει στο 25, και γύρισα και την ζώνη σε 24ωρη αθόρυβη για λίγες μέρες για να μην ξεσηκώνω και την γειτονιά. ήθελα και αντι-αφρούς τρομάρα μου..

    δεν ξέρω αν υπάρχει και η πλακετίτσα ως ανταλλακτικό στην περίπτωση που δεν βγάλω άκρη.

    PS: ένα έχω να πω: 1000 ευχαριστώ στον συμφορουμίτη που με συμβούλεψε να φοράω ωτοασπίδες. Εκανα την μλκ να ακουμπήσω πολύμετρο μεταξυ AL & 0V (χωρίς να εχω αποσυνδέσει τα πάντα) για να δώ ότι πατάει καλά η EOL στις επαφές και χτύπησε η σειρήνα 20 πόντους από τα αυτιά μου...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanos_x
    Όνομα
    Θανος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    81

    Προεπιλογή

    Φιλε καλησπέρα
    Η σειρηνα αυτη εχει εκτος απο το μικροφωνο και δυο λεντακια υπερυθρων για την προστασια απο αφρο...
    Λοιπον μου εχει τυχει το εξης περασε αναμεσα απο τα λεντακια καποια μικρη αραχνη και εδωσε συναγερμο!
    Ενα λοιπον που μπορει να κανεις και δεν ειναι αστειο αυτο που θα σου πω, εκτος απο εναν καλο καθαρισμο ριξε και λιγο εντομοκτονο!
    Επισης πολυ σωστα εκανες και μειωσες την ευαισθησια του μικροφωνου... προσωπικα σε εγκαταστασεις δικες μου το βγαζω εκτος... κοβεις ενα καλωδιακι και βγαινει εκτος... γιατι ετσι και περασει κανα παπι με κομενη εξατμιση κλπ μπορει να ενεργοποιηθει οπως επισης και αλλους μεγαλους θορυβους πχ σε καταιγιδα με κεραυνους!
    Παντως το πιθανοτερο ειναι καποιο ζωυφιο μου εχει τυχει 3 φορες σε διαφορετικες εγκαταστασεις με την εν λογω σειρηνα...
    Μιλαμε παντα για την προστασια απο αφρο το κυκλωμα ειναι αυτο που ειναι βιδωμενο το πλακετακι πανω στην κορνα
    Αυτα!

    0 Not allowed! Not allowed!
    " Στα γρανάζια του συστήματος φρόντισε να εισαι η Αμμος και οχι το Λάδι" ...

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον thanos_x για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jomor (17-01-12)

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    μπράβο φίλε μου, μου έλυσες την απορία, να είσαι καλά. δεν ειχα υπόψη μου για το πώς ανιχνέυεται ο αφρός με τα leds. Δεν τα πρόσεξα κι όλας. Θα το κάνω αυτό που λες. Θα το πλακώσω στα εντομοκτόνα γυρω γύρω. Το είδα το καλωδιάκι, εχει 3, τα δυο ειναι τροφοδοσία και το 3ο σήμα, μάλλον κόβεις το σήμα ή όλα? Δεν θα κόψω τιποτα προς το παρόν, αλλά καλό ειναι να ξέρουμε τι μας γίνεται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    θα μπορούσα να κολλήσω κι ένα κομμάτι καλσόν μέσα απο τις γρίλλιες για τους μικρούς εισβολείς, όπως έχουν και οι καλοί smoke detectors, αλλά ειναι και οι τρύπες στο πισω μέρος του σασσι...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jomor Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπράβο φίλε μου, μου έλυσες την απορία, να είσαι καλά. δεν ειχα υπόψη μου για το πώς ανιχνέυεται ο αφρός με τα leds. Δεν τα πρόσεξα κι όλας. Θα το κάνω αυτό που λες. Θα το πλακώσω στα εντομοκτόνα γυρω γύρω. Το είδα το καλωδιάκι, εχει 3, τα δυο ειναι τροφοδοσία και το 3ο σήμα, μάλλον κόβεις το σήμα ή όλα? Δεν θα κόψω τιποτα προς το παρόν, αλλά καλό ειναι να ξέρουμε τι μας γίνεται.
    Μην κοψεις καποιο απο τα τρια, εαν θελεις να απομονωσεις το μικροφωνο αρκει να κοψεις το ενα απο τα δυο καλωδιακια του μικροφωνου που πανε πανω στην πλακετα. Το μικροφωνο ειναι το χρυσο πιεζοηλεκτρικο αισθητηριο που ειναι κολλημενο στο κεντρο του μεγαφωνου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ggr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jomor (17-01-12)

  11. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ πολύ. προς το παρόν βέβαια δεν ξέρω αν ήταν θόρυβος ή έντομο..

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanos_x
    Όνομα
    Θανος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    81

    Προεπιλογή

    Φιλε Γιάννη συνήθως μπουκάρουν απο την πίσω πλευρά... οπότε.... αλλά καλή λύση να βάλεις κάτι προστατευτικό απο μπροστά...
    Το καλωδιάκι που κόβει το μικροφωνο αν θέλεις να το κανεις ειναι πανω στην πλακετα συνηθως πράσινου χρωματος και ειναι με μια μικρη κουρμπίτσα θα το καταλαβεις αμεσως μολις το δεις.... περίπου στην μεση της πλακετας και πανω απο την κλεμοσειρα των συνδεσεων!

    0 Not allowed! Not allowed!
    " Στα γρανάζια του συστήματος φρόντισε να εισαι η Αμμος και οχι το Λάδι" ...

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συναγερμός Sigma
    By apilot in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-16, 09:36
  2. Συναγερμός - Πολλοί αισθητήρες σε μια ζώνη.
    By JimKarvo in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-12, 12:06
  3. ΣΕΙΡΗΝΑ VENUS FSD ΚΑΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
    By glarosni in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-12, 18:38
  4. Sigma με μία ζώνη?
    By jomor in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-12, 14:11
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-12, 00:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας