Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 28 από 28

Θέμα: Η ιστορία -και η εξόντωση- της Ελληνικής βιομηχανίας αυτοκινήτου

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδιά το θέμα του αυτοκινήτου έχει ξεφύγει πλέον, ένα αυτοκίνητο σήμερα κρύβει πολλές τεχνολογίες αιχμής που είναι δύσκολο να τις φτιάξεις απο το μηδέν,
    και μιλάω για ABS ESP , ανάρτηση κτλ, την εποχή του 80 έπαιρναν ένα κινητήρα απο τη γαλλία έναν πλαίσιο απο σίδερο και έτοιμο το αυτοκίνητο.
    Δεν είναι τυχαίο οτι καμία εταιρεία παραγωγής αυτοκινήτων του αναταλικού μπλοκ δεν μπόρεσε ποτέ να ανταγωνιστεί δυτικές εταιρείες (βλέπε ντάτσια που αγοράστηκε απο τους γάλλους), τα δυτικά αυτοκίνητα έχουν στη πλάτη τους δεκαετίες έρευνας και ανάπτυξης, που και λεφτά να έχεις δεν μπορεις να την αποκτήσεις
    Για αυτο λοιπον σημερα μια αυτοκινητοβιομηχανια δεν κατασκευαζει ολοκληρα τα αυτοκινητα αλλα συνεργαζεται με αλλες εταιριες οπως την bosch lucas κλπ για οτι αφορα τα ηλεκτρικα της.
    Σημερα επιτοπλειστον οι εταιριες αυτοκινητων επικεντρωνεται στους κινητηρες και στην εσωτ-εξωτ. σχεδιαση ενος αυτοκινητου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    εν μέρη έχεις δικιο αλλά οι αυτοκινητοβιομηχανίες κάνουν επενδύσεις πολλών εκατομύριων πάνω σε ηλεκτρικά ηλεκτρονικά μηχανολογικά, δεν λέει η bosh κάτσε να φτιάξω ενα abs και μετά να το πουλήσω

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    εν μέρη έχεις δικιο αλλά οι αυτοκινητοβιομηχανίες κάνουν επενδύσεις πολλών εκατομύριων πάνω σε ηλεκτρικά ηλεκτρονικά μηχανολογικά, δεν λέει η bosh κάτσε να φτιάξω ενα abs και μετά να το πουλήσω
    ολη η μελετη η σχεδιαση η λειτουργικοτητα ανηκει αποκλειστικα στην εκαστοτε εταιρια.
    πχ δυναμο bosch. του λεει η αυτο/νια εχω τοσα φορτια αυτο το χωρο και η bosch αναλαμβανει τα υπολοιπα.
    το συστημα can bus σημερα, esr,abs,esp airbags ολα εξω, hella φαναρια.
    οι αυτο/νιες σημερα ασχολουνται με πλαισιο αναρτησεις σαλονι(και αυτο αν ειναι ακριβα μοντελα δινεται εξω) σχεδιαση εξωτερικη και βουρ στο εργοστασιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    Λοιπόν μια ιστορία.....χιλιες σκέψεις για το πως πούλησαν την Ελλάδα....

    Από το 72-75 ο πατερας μου συνεργαζόταν με την ομάδα του νεόριου (ήμασταν στην Ερμουπολη τότε με δυμσενή μετάθεση απο Νομαρχία Βοιωτίας (χουντα) και ο πατερας μου δουλευε στη Νομαρχία και τα απογεύματα δίδασκε μηχανολογία αυτοκινήτου σε δημόσια σχολή...είχε ερθει θυμαμαι σπίτι μας ο ιδρυτής της ομαδας ο κος Μιχαήλ και έκανε πρόταση στον πατερα μου που την έκανε δεκτή......το 1973 ήταν ετοιμο ενα υβρδικο αυτοκίνητο σαν το autobianchi σε σχέδιο, που ξεκίναγε με βενζινοκινητηρα και μετα εσβυνε αυτός και επιανε δουλεια η μπαταρία....οι μπαταρίες έρχονταν απο τα ναυπηγεια Συρου και κυρίως Σκαραμαγκά απο μπαταρίες υποβρυχίων που τις μεταποιούσαν σε μεγεθος και απόδοση και τις βάζανε ανα 3 ή 4 στα αμάξια....επίσης η ιδια ομάδα τους είχε χαρίσει ο πατερας μου μια βεσπα και την έκαναν ηλεκτρική και αυτή και τη θυμάμαι που δεν εκανε θόρυβο αλλά ενας μακρόσυρτος συρικτικός ήχος ακουγόταν....Το 1975 τον Απρίλη ο πατέρας μου αποχώρησε απο την ομάδα καθως φυγαμε απο Συρο για Αθήνα (μεταπολίτευση)....όμως θυμάμαι τη πικρα του που μου είπε πως ήρθε χαρτί απο υπουργείο να κατασχεθούν τα αυτοκίνητα και τα εργαλεία και να κλείσει πάραυτα η μονάδα παραγωγής... μάλιστα τα οχήματα να διαθέτουν πρωτόκολλο καταστροφής.....τότε ο Νιάρχος εστειλε χρήματα και έναν οδηγό και πήρε ένα όχημα με ελικόπτερο και το οποίο φυλάσσεται απο την οικογενεια του, πρόκειται για ενα πρωτότυπο ηλεκτρικό σε όχημα σαν mini couper αλλά με μπορτμπαγκαζ (sedan) το οποίο είχα δει μια φορά που βόλταρε στο χώρο έξω απο το παλιο τελωνείο σύρου...
    Το εγγραφο εγραφε οτι η Ελλάδα δεν είναι ετοιμη ακόμη για παραγωγή αυτοκινήτου (πιστευω το αντίθετο) και ότι πρέπει να μάθουμε απο τους ξένους πως παραγονται τα αυτοκίνητα.....αυτά κυριοι εν έτη 1975 που κυβερνούσε ο προδότης Καραμαν-Αλής

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον agis68 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    -nikos- (01-07-12)

  6. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν μια ιστορία.....χιλιες σκέψεις για το πως πούλησαν την Ελλάδα....

    Από το 72-75 ο πατερας μου συνεργαζόταν με την ομάδα του νεόριου (ήμασταν στην Ερμουπολη τότε με δυμσενή μετάθεση απο Νομαρχία Βοιωτίας (χουντα) και ο πατερας μου δουλευε στη Νομαρχία και τα απογεύματα δίδασκε μηχανολογία αυτοκινήτου σε δημόσια σχολή...είχε ερθει θυμαμαι σπίτι μας ο ιδρυτής της ομαδας ο κος Μιχαήλ και έκανε πρόταση στον πατερα μου που την έκανε δεκτή......το 1973 ήταν ετοιμο ενα υβρδικο αυτοκίνητο σαν το autobianchi σε σχέδιο, που ξεκίναγε με βενζινοκινητηρα και μετα εσβυνε αυτός και επιανε δουλεια η μπαταρία....οι μπαταρίες έρχονταν απο τα ναυπηγεια Συρου και κυρίως Σκαραμαγκά απο μπαταρίες υποβρυχίων που τις μεταποιούσαν σε μεγεθος και απόδοση και τις βάζανε ανα 3 ή 4 στα αμάξια....επίσης η ιδια ομάδα τους είχε χαρίσει ο πατερας μου μια βεσπα και την έκαναν ηλεκτρική και αυτή και τη θυμάμαι που δεν εκανε θόρυβο αλλά ενας μακρόσυρτος συρικτικός ήχος ακουγόταν....Το 1975 τον Απρίλη ο πατέρας μου αποχώρησε απο την ομάδα καθως φυγαμε απο Συρο για Αθήνα (μεταπολίτευση)....όμως θυμάμαι τη πικρα του που μου είπε πως ήρθε χαρτί απο υπουργείο να κατασχεθούν τα αυτοκίνητα και τα εργαλεία και να κλείσει πάραυτα η μονάδα παραγωγής... μάλιστα τα οχήματα να διαθέτουν πρωτόκολλο καταστροφής.....τότε ο Νιάρχος εστειλε χρήματα και έναν οδηγό και πήρε ένα όχημα με ελικόπτερο και το οποίο φυλάσσεται απο την οικογενεια του, πρόκειται για ενα πρωτότυπο ηλεκτρικό σε όχημα σαν mini couper αλλά με μπορτμπαγκαζ (sedan) το οποίο είχα δει μια φορά που βόλταρε στο χώρο έξω απο το παλιο τελωνείο σύρου...
    Το εγγραφο εγραφε οτι η Ελλάδα δεν είναι ετοιμη ακόμη για παραγωγή αυτοκινήτου (πιστευω το αντίθετο) και ότι πρέπει να μάθουμε απο τους ξένους πως παραγονται τα αυτοκίνητα.....αυτά κυριοι εν έτη 1975 που κυβερνούσε ο προδότης Καραμαν-Αλής
    Oλος τυχαιως πριν ενα τριμηνο διαβασα ενα αρθρο σε περιοδικο για αυτα αυτοκινητα(μαλιστα ειχαν παρει συνεντευξη απο εναν θειο μου που δουλευε τοτε νεωρειο)
    το Νεωρειο τοτε ηταν ιδιωτικο αν δεν κανω λαθος του Νιαρχου.Ειχαν παει τοτε σε εκθεση οπου περιμεναν παραγγελιες και χρησματοδοτηση και δεν ηρθε ποτε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.366

    Προεπιλογή

    Πολύ περίεργα όλα αυτά να μην έχει τύχη η Ελληνική παραγωγή βλέπω ηλεκτρικές συσκευές ΙΖΟΛΑ και θλίβομαι μιλάμε για ποιότητα και αξιοπιστία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Κατα καιρους ολοι μας εχουμε ακουσει απο φιλοτιμες προσπαθειες που επεσαν στο κενο, μεχρι επιστημονες που φυγαν στη NASA(κλασιη δικαιολογια-θρυλος, περισσοτερες φορες ψεμα παρα αληθεια) και αλλους που τους σκοτωσαν για να μην φανει η πατεντα.Δεν ξερεις τι να πιστεψεις πια.

    Ας ελπισουμε να μην εχει την ιδια καταληξη και μια πολυ αξιολογη εφευρεση, η αναρτηση Κορρε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Phatt για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    KOKAR (01-07-12)

  10. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oλος τυχαιως πριν ενα τριμηνο διαβασα ενα αρθρο σε περιοδικο για αυτα αυτοκινητα(μαλιστα ειχαν παρει συνεντευξη απο εναν θειο μου που δουλευε τοτε νεωρειο)
    το Νεωρειο τοτε ηταν ιδιωτικο αν δεν κανω λαθος του Νιαρχου.Ειχαν παει τοτε σε εκθεση οπου περιμεναν παραγγελιες και χρησματοδοτηση και δεν ηρθε ποτε.
    Iδιωτικής πρωτοβουλίας ελεχγόμενο απο το νοσηρό κράτος δυστυχώς....τοτε η ιδιοτική πρωτοβουλία ήταν έννοια ιση με τον Κουμουνισμο!!! περίεργο και οξύμορο για ένα αμερικανοτραφές κρατος. Το όλο κόλπο ήταν να χασει οριστικά η Ελλάδα το τρένο των εξελίξεων και φυσικά δεν έδινε σε κανεναν κατασκευαστή αδεια....μιλημένα-πουλημένα (ως χώρα)

    και ετσι να μια ακομη αιτία για το ρημαδιό της οικονομίας του 12...και βάλε!

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Python και Αυτοματισμος/Βιομηχανια
    By karabill93 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-16, 11:17
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-16, 12:57
  3. Ιστορία της ΕΡΑ Κέρκυρας.
    By PARKER in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-15, 14:52
  4. Και λίγη ιστορία...
    By Ακρίτας in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-11, 17:59

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας