Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 42

Θέμα: Παρραληλισμός γραμμών ADSL...

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή Παρραληλισμός γραμμών ADSL...

    Γειά σας,

    νομίζω ότι και οι εγκ/σεις για ασθενή ρεύματα εντάσσονται στα ηλεκτρολογικά, για τον λόγο αυτό νομίζω καταρχήν ότι δεν κάνω λάθος στην κατηγορία του παρόντος post.

    Το θέμα μου είναι η βέλτιστη σχεδίαση της εσωτερικής ηλεκτρολογικής εγκατάστασης ώστε να επιτύχω τη μέγιστη δυνατή ταχύτητα ADSL2+ σε σύνδεση μέχρι 24 Mbps και με τα παρακάτω δεδομένα:

    Η μέχρι τώρα (καθαρά τηλεφωνική) εγκατάσταση έχει ως εξής:

    1. Τηλεφ. συσκευή PSTN συνδεδεμένη στη ροζέτα εισόδου της γραμμής στο διαμέρισμα (μήκος καλωδίου σύνδεσης 1 μ.).

    2. Παράλληλη γραμμή με καλώδιο τύπου ραζίμ (ζεύγος χωρίς επένδυση) μήκους 7 μ. για διασύνδεση σε δεύτερη τηλεφ. συσκευή.

    3. Δεύτερη παράλληλη γραμμή με τηλεφ. καλώδιο τύπου εξωτερικού χώρου με μπλεντάζ και πλαστική επένδυση μήκους 20μ. το οποίο υποστηρίζει τηλεφ. συσκευή σε παρακείμενη αποθήκη.

    Η νέα κατάσταση τώρα:

    4. Σύνδεση ADSL2+ με MDM σε γραμμή μήκους 8μ. (δυστυχώς ο συγκεκριμένος χώρος δεν εγυπηρετείται τηελφωνικά από τις παραπάνω υφιστάμενες τηελεφωνικές γραμμές).

    5. Διατήρηση του παραπάνω αριθμού (3) τηλεφ. συνδέσεων.

    6. Μελλοντικά και τηλεφ. συσκευή πλησίον του MDM (too much?), οπότε πάμε στις 4!

    Σκεφτόμουν καταρχήν να αποφύγω το νέο παραλληλισμό για το MDM με το να καταργήσω τον παραλληλισμό των 7μ. που είναι και με ραζίμ (δηλ. όχι ότι καλύτερο) και να οδηγήσω το νέο παραλληλισμό με καλώδιο τηλεφωνικό καλής ποιότητας στο MDM όπου εκεί θα γίνεται το split με το voice για να οδηγήσω από την έξοδο voice του splitter ένα καλώδιο ίδιας καλής ποιότητας στο άλλο δωμάτιο που συνδέονταν με το ραζίμ. Έτσι τελικά οι παραλληλισμοί θα παραμείνουν δύο στην είσοδο (ροζέτα) του ΟΤΕ. Μήπως όμως και αυτό από μόνο του είναι πάλι λίγο?

    Εντέλλει υπάρχουν (?) κάποιοι πρακτικοί κανόνας εγκ/σης:

    α. για τον αριθμό παράλληλων συνδέσεων γραμμών τηλεφωνίας,
    β. για το που συνίσταται να γίνει το splitting, κοντά στο mdm ή στην είσοδο όταν μεταξύ τους υπάρχει ένα καλώδιο σχετικά μεγάλου μήκους,
    γ. μήπως πρέπει να γίνει σχεδίαση-εγκ/ση from scratch?
    δ. ποιoύς extra (πέραν αυτού του mdm) splitter να επιλέξω ή/και να αντικαταστήσω αυτούς του mdm.

    Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις (αν δεν βαρεθήκατε να διαβάζετε τα παραπάνω),
    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Ανώνυμος : 19-01-12 στις 11:28

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Φίλε μου, στην περιγραφή... έχασα την μπάλα.
    Αν θές κάνε ένα πρόχειρο σχέδιο του πρίν και μετά να το δώ.
    Τώρα, για το aDSL ROUTER σε απλή τηλεφωνική γραμμή (PSTN - ΑΝΝΕΧ Α) δεν μπαίνει splitter. Η τηλεφωνική γραμμή πάει ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στο router. Σε κάθε συσκευή τηλεφώνου θα βάλεις και απο ενα φίλτρο aDSL. Ο κανόνας είναι το router να βρίσκετε όσο το δυνατόν πιο κοντά στη ροζέτα εισόδου μι ΚΟΝΤΑ καλώδια, ΧΩΡΙΣ ΚΟΥΛΟΥΡΕΣ και όσο το δυνατόν λιγότερα τηλέφωνα συνδεδεμένα σε παράληλη συνδεσμολογία. (Στις εταιρικές εγκαταστάσεις που κάνουμε στην εταιρεία που εργάζομαι, δεν συνδέουμε ΚΑΜΙΑ τηλεφωνική συσκευή στην γραμμή. ΜΟΝΟ το router).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα, για το aDSL ROUTER σε απλή τηλεφωνική γραμμή (PSTN - ΑΝΝΕΧ Α) δεν μπαίνει splitter. Η τηλεφωνική γραμμή πάει ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στο router. Σε κάθε συσκευή τηλεφώνου θα βάλεις και απο ενα φίλτρο aDSL. Ο
    Καλησπέρα,

    αν θέλω στο σημείο σύνδεσης του router να συνδέσω και τηλέφωνο τότε χρησιμοποιώ το splitter με τις δύο εξόδους για voice και data. Σωστά?

    Στο σημείο σύνδεσης του router προς το παρόν δεν θα συνδέσω τηλέφωνο, απλά χρησιμοποιώ τον splitter στο σημείο σύνδεσης με τον router για να δημιουργήσω μία ΄προέκταση΄ της γραμμής από την έξοδο του splitter για τηλέφωνο για να συνδέσω το καλώδιο τηλεφώνου προς το άλλο δωμάτιο.

    Τι γλιτώνω με αυτό? Έναν ακόμα παράλληλο κλάδο από την ροζέτα προς το τηλέφωνο του άλλου δωματίου. Τουλάχιστον μέχρι τον router θα υπάρχει ένας μόνο κλάδος. Βέβαια στη ροζέτα θα παραμείνουν το απ'ευθείας (1μ.) τηλέφωνο και η μεγάλη γραμμή (20μ.) προς
    την αποθήκη.

    Δεν ξέρω αν είμαι πιο κατανοητός τώρα.

    Δυστυχώς αφοσιωμένη γραμμή για το router είναι πολυτέλεια! Πρέπε να ζήσω με το... σουρφετό από τηλέφωνο αλλά να κάνω και τη δουλειά μου με το Internet σίγουρα όμως όχι στην υψηλότερη δυνατή ταχύτητα!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Ανώνυμος : 19-01-12 στις 14:51

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.776

    Προεπιλογή

    Επειδη σε βλεπω εχεις τρελαθει να σου δωσω μια συμβουλη.
    Το .εγαλο προβλημα σε θορυβο και απωλειες ειναι απο το σπιτι σου μεχρι τον οτε,και οχι μεσα στο σπιτι σου.
    Ξηλωσε τα ολα κανε μια δοκιμη και ξαναδοκιμασε με ολα πανω.
    Απο προσωπικη εμπειρια με μονιμα δυο τηλεφωνα συναγερμο και router οι απωλειες που ειχα μετα απο δοκιμη ηταν το. Τιποτα.
    Εννοειται οτι ο router ειναι στην πρωτη πριζα και οι συνδεσεις αψογες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    plouf (19-01-12)

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    οπως προείπε ο φίλος μεσα στο σπίτι η διαφορα ειναι ασήμαντη... το προβλημα είναι μεχρι το σπίτι σου.

    απλώς συνηθώς στο τηλέφωνο οι πάροχοι σου λένε το κλασικο οτι εχεις πρόβλημα εσυ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από plouf Εμφάνιση μηνυμάτων
    οπως προείπε ο φίλος μεσα στο σπίτι η διαφορα ειναι ασήμαντη... το προβλημα είναι μεχρι το σπίτι σου.

    απλώς συνηθώς στο τηλέφωνο οι πάροχοι σου λένε το κλασικο οτι εχεις πρόβλημα εσυ...
    ανάλογα το σπίτι και ανάλογα τις συνδέσεις, στο σπίτι μου έχω διαφορά μέχρι και 4mbit απο τη πρώτη μπρίζα,
    κάνεις μια δοκιμή στη πρώτη μπρίζα και βλέπεις, οι συνδέσεις που κάνουν οι ηλεκτρολόγοι με το απλό καλώδιο,που απλά το στρίβουν είναι ότι χειρότερο για το ADSL

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    ανάλογα το σπίτι και ανάλογα τις συνδέσεις, στο σπίτι μου έχω διαφορά μέχρι και 4mbit απο τη πρώτη μπρίζα,
    κάνεις μια δοκιμή στη πρώτη μπρίζα και βλέπεις, οι συνδέσεις που κάνουν οι ηλεκτρολόγοι με το απλό καλώδιο,που απλά το στρίβουν είναι ότι χειρότερο για το ADSL
    κανενας ηλεκτρολογος δεν στριβει... περιστραμενο ειναι κατα την αγορα

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ts0gl1s
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    katerini
    Μηνύματα
    485

    Προεπιλογή

    Κάπου άκουσα ότι άμα αγοράσεις δικό σου modem royter θα έχεις καλύτερη απόδοση από αυτό που σ δίνει η εταιρία δεν ξέρω άμα ισχύει αλλα ικανούς τους έχω καταρχάς όλους μας έχουν σε φίλτρα ανάλογα τι τραβάμε μας κόβουν δεν μας δίνουν

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosinsuex
    Όνομα
    Μάριος Φασουλάκης
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    293

    Προεπιλογή

    ΝΑΙ.....
    Με το να αντικαταστήσεις το Modem -router με ένα από άλλη γνωστή εταιρία,εκτός άλλων λόγων και ΜΟΝΟ αν οφείλεται στην αδυναμία του συγκεκριμένου modem -router να διαχειριστεί την σύνδεσή σου,τότε θα δεις μεσαία εώς καλή απόκριση της συμπεριφοράς και σταθερότητας της γραμμής.
    Υπάρχουν πολλές αξιόλογες συσκευές στο εμπόριο.
    Απλά διάλεξε εκείνη που κάνει καλύτερα τη δουλειά που θέλεις.
    Υπάρχουν κάποια (2 μόνο) τα οποία έχουν δυνατότητα καλύτερης διαχείρισης για κατέβασμα αρχείων πχ (να έχουν εώς 3 Mbs upload),όχι ότι οι γραμμές μας φτάνουν σε αυτό το σημείο ,απλά έχουν καλύτερη απόκριση στο uploading("δεν μπουκώνουν").
    Με περίπου 10 λεπτά διάβασμα είμαι σίγουρος ότι θα καταλήξεις στην καλύτερη επιλογή .

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από plouf Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανενας ηλεκτρολογος δεν στριβει... περιστραμενο ειναι κατα την αγορα
    Ενωεί το "στρίψιμο" που κάνουν οι "μάστορες" στον χαλκό για να συνδέσουν τα καλώδια. Οχι το στρίψιμο του UTP μέσα στο καλώδιο....

    ΣΑΦΩΣ και η κακή εσωτερική καλωδίωση τηλεφώνου είναι πρόβλημα. Η κακή καλωδίωση θα ανεβάσει ΠΟΛΥ το ποσοστό θορύβου στην γραμμή και οι πολές συσκευές θα κατεβάσουν την ολική αντίσταση του κυκλώματος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Διατομή Γραμμών Πρίζας
    By ioannistsi in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-21, 21:24
  2. Τρόπος σύνδεσης πολλών γραμμών 1-wire
    By high frequency in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-11, 20:20
  3. Επαγωγή μεταξύ τηλεφωνικών γραμμών?
    By dal_kos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-10, 21:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας