Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Ubuntu 11.04 και παιχνίδια

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή Ubuntu 11.04 και παιχνίδια

    Καλησπέρα σε όλους.Τον τελευταίο χρόνο ασχολούμε πλέον μόνο με λειτουργικό Linux συγκεκριμένα τα Ubuntu και το Opensuse..Μέχρι στιγμής είμαι όχι απλά ικανοποιημένος αλλά έχω φάει μεγάλο κόλλημα με τις δυνατότητες που σου προσφέρουν και δεν βρίσκω λόγο α ξανά εγκαταστήσω windows..
    Τον τελευταίο καιρό είπα να εγκαταστήσω κανένα κλασσικό game όπως call of duty,Pro 9 ή prince of percia αλλά έχω πρόβλημα με την εγκατάσταση
    έχω διαβάσει πολλούς τρόπους από κάποια φορουμ αλλά δεν έχω βγάλει κάποια άκρη
    μπόρει κάποιος να μου εξηγήσει πώς γίνεται η εγκατάσταση σε ubuntu και γενικά κάποια tips αν υπάρχουν;

    ευχαριστώ πολύ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Έρμεεεεεεεεεε! Δε θα μπει τίποτα, στο λέω από τώρα. Θα το μετανιώσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    χαχαχαχα....it's windows punishment for linux users......το κερασάκι στη τούρτα! Linux θέλετε.....φατε τη γατα στα games!!!!



    *******************************GAME OVER********************************************

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Εμ πώς, τόσο που την κακολογήσαμε τη microsoft, θ' απαντούσε κι αυτή με τον τρόπο της.
    Τώρα κάτσε και προγραμμάτισε εσύ ένα ή ψάξε στο αποθετήριο εφαρμογών που έχουν, όλο και κάτι θα βρεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ παιδιά..Βρήκα λύση με το Wolfenstein enemy territory
    Καλή μέρα σε όλους

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από autom1985 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους.Τον τελευταίο χρόνο ασχολούμε πλέον μόνο με λειτουργικό Linux συγκεκριμένα τα Ubuntu και το Opensuse..Μέχρι στιγμής είμαι όχι απλά ικανοποιημένος αλλά έχω φάει μεγάλο κόλλημα με τις δυνατότητες που σου προσφέρουν και δεν βρίσκω λόγο α ξανά εγκαταστήσω windows..
    Τον τελευταίο καιρό είπα να εγκαταστήσω κανένα κλασσικό game όπως call of duty,Pro 9 ή prince of percia αλλά έχω πρόβλημα με την εγκατάσταση
    έχω διαβάσει πολλούς τρόπους από κάποια φορουμ αλλά δεν έχω βγάλει κάποια άκρη
    μπόρει κάποιος να μου εξηγήσει πώς γίνεται η εγκατάσταση σε ubuntu και γενικά κάποια tips αν υπάρχουν;

    ευχαριστώ πολύ
    Προγράμματα για Win μπορείς να τρέξεις με το Wine. Αλλά αν θέλεις τα λεφτά που θα έδινες για τα Win, αντι Virus, κλπ τα κανεις μια παιχνιδομηχανη (ps2) και παίζεις εκεί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Σωστά φίλε Παναγιώτη ,ευχαριστώ πολύ..Απλά επειδή τα μηνύματα των προηγουμένων ήταν κάπως "ειρωνικά" να πω ότι το να παίξει κανείς παιχνίδια σε LINUX διανομές είναι δύσκολο, πολλές φορές δεν γίνεται αλλά αν κάτσεις και τα βάλεις σε μια ζυγαριά πιστεύω ότι τα windows χάνουν κατά πολύ

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Θα πας εδώ: http://appdb.winehq.org/objectManage...e+Applications και θα βρεις το παιχνίδι που σε ενδιαφέρει. Τα περισσότερα παιχνίδια παίζουν σε wine/ubuntu όπως θα δεις ακόμα και αν μιλάμε για το Call Of Duty: MW 3 !
    Δυστυχώς όπως κατάλαβες τα περισσότερα παιχνίδια που θα σου κολλήσουν στην εγκατάσταση στην πραγματικότητα παίζουν όταν τα έχεις ήδη εγκαταστήσει σε ένα partition με windows και τα τρέχεις από εκεί. Πχ στο συγκεκριμένο cod που δοκίμασες αν θυμάμαι θα σου ζητήσει να αλλάξεις τα cd εγκατάστασης και εκεί τρώει ένα κόλλημα. Φυσικά δεν αναφέρομαι σε πειρατικές εκδόσεις των παιχνιδιών.


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aeonios : 21-01-12 στις 03:03

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aeonios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πας εδώ: http://appdb.winehq.org/objectManage...e+Applications και θα βρεις το παιχνίδι που σε ενδιαφέρει. Τα περισσότερα παιχνίδια παίζουν σε wine/ubuntu όπως θα δεις ακόμα και αν μιλάμε για το Call Of Duty: MW 3 !
    Δυστυχώς όπως κατάλαβες τα περισσότερα παιχνίδια που θα σου κολλήσουν στην εγκατάσταση στην πραγματικότητα παίζουν όταν τα έχεις ήδη εγκαταστήσει σε ένα partition με windows και τα τρέχεις από εκεί. Πχ στο συγκεκριμένο cod που δοκίμασες αν θυμάμαι θα σου ζητήσει να αλλάξεις τα cd εγκατάστασης και εκεί τρώει ένα κόλλημα. Φυσικά δεν αναφέρομαι σε πειρατικές εκδόσεις των παιχνιδιών.
    Ένας ακόμη λόγος που δε θέλω emulators

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Το wine δεν ειναι emulator, ειναι "compatibility layer". Ουσιαστικα "μεταφραζει" τα API calls για win που περιμενουν να βρουν τα προγραμματα σε API calls για linux. Φιλε autom1985 αν παιζεις πολλα παιχνιδια, κρατα το μηχανημα dual boot, γιατι αλλιως πιο πολυ θα παιζεις με το wine παρα με τα παιχνιδια... Φυσικα κάποια ενδεχωμένως να παίξουν (δες στο link του aeonios) αλλα γενικα εινα μανουρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαράδεκτα Παιδικά 'Παιχνίδια'
    By Ακρίτας in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-14, 10:32
  2. Ψάχτε τα παιχνίδια σας
    By p.gabr in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-13, 18:59
  3. Τυχερά παιχνίδια και τεχνολογία
    By autom1985 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-12, 19:11
  4. παιχνίδια με L.E.D !!!
    By KOKAR in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-09, 20:31
  5. Επιτραπέζια παιχνίδια στο internet!!!
    By fkdpbpar in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-07, 18:38

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας