Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Επιτηρητής τάσης;

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή Επιτηρητής τάσης;

    Γεια σας!

    Εγκαθιστώ ένα μικρό φωτοβολταϊκό σύστημα (μη διασυνδεδεμένο) για τις ανάγκες μου του σπιτιού μου σε ρεύμα. Θα έχω μια αποθήκη ρεύματος δίβολτων στοιχείων (στα 24V) που τροφοδοτούν ένα inverter που δίνει ρεύμα στον πίνακα του σπιτιού μου. Η αποθήκη θα είναι αρχικά κοντά στα 600 αμπερώρια και στο μέλλον θα μεγαλώσει. Θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής: Θέλω να μπορώ να διακόπτω την εκφόρτιση των μπαταριών στο επιθυμητό σημείο και με δύο ρελέ (ένα να ανοίγει και ένα να κλείνει) να γυρίζω πάλι σε τροφοδοσία από το δίκτυο της ΔΕΗ. Κάποια στιγμή, όταν οι μπαταρίες έχουν φορτίσει πάλι από τα φωτοβολταϊκά θέλω να γυρίζω πάλι στην τροφοδοσία του πίνακα από το inverter. Πώς μπορώ να το κάνω αυτό;



    • Εάν βάλω έναν επιτηρητή τάσεως της μπαταρίας θα μπορώ να "δω" την πτώση τάσεως λόγω εκφόρτισης με την ακρίβεια που θέλω; Υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω ποια είναι η τάση για το επίπεδο εκφόρτισης που θέλω, ή πρέπει να απευθυνθώ στον κατασκευαστή των μπαταριών; Συγκεκριμενα θέλω να τις αποφορτίζω μέχρι το 50%. Το πού θα αρχίσω να τραβάω πάλι (στο 80%, 90%, 100% κλπ) πρέπει να μπορώ να επεμβαίνω και να το αλλάζω, διότι το σύστημα θα αρχίσει με λιγότερα πάνελ και σιγά σιγά θα γίνει μεγαλύτερο ώστε να αυτονομηθώ μια μέρα. Επίσης κάθε τόσο για το καλό των μπαταριών θα πρέπει να κάνω μια πλήρη φόρτιση.
    • Στην περίπτωση της παραπάνω λύσης θα πρέπει να βάλω δύο επιτηρητές τάσης (έναν για να βγάζει τις μπαταρίες εκτός και έναν για να τις βάζει πάλι);
    • Υπάρχει ίσως κάποια άλλη λύση που μπορείτε να προτείνετε;
    • Θα υπάρχει αισθητή καθυστέρηση κατα την ώρα της αλλαγής; Ενδέχεται να μου χαλάσει ευαίσθητα ηλεκτρονικά;


    Σας ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το μέγεθος της ανάρτησης. Όποιος χρειαστεί περισσότερες πληροφορίες να μου πει.


    Αντώνης

    ΥΓ Έψαξα τις παλιές αναρτήσεις και είδα κάποια που λέει για επιτηρητή τάσης Hager που το κάνει αυτό μάλλον αλλά δυστυχως δε δίνει πολλά στοιχεία...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Τα ιnverter εχουν επιλογη να κοβουν εε χαμηλη ταση.το δικο σου δεν εχει;

    Παντώς μεχρι στιγμης δεν εχω βρει επιτητηρητη ακριβειας πχ. 23,6.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Δεν έχω λύση με σχέδιο αλλά δες και αυτό . μήπως σου κατέβει και μια καλή ιδέα
    http://www.greenenergyparts.com/index.php/inverter3000w24vcom.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. (Βασίλη:) Ναι, τα inverter κόβουν από μόνα τους όταν δε βρουν αρκετή τάση στην είσοδο, αλλά σε αυτή την τάση που θα κόψει θα τις έχει ξελιγώσει ήδη τις μπαταρίες. Και μετά δε θα περιμένει να φορτίσουν όσο θέλω εγώ αλλά με το που θα βρει πάλι την τάση αυτή α ξαναπάρει οπότε πάλι θα ξανακόψει μετά από λίγο κλπ. (Μιχάλη:) Ευχαριστώ πολύ, βασικά αυτό το inverter σκέφτομαι να πάρω, από κει έχω πάρει και τα πάνελ μου, μάλιστα ο green έχει βγάλει από την Παρασκευή προσφορά πολύ φτηνά αυτό το inverter (3KW) αλλά δυστυχώς είναι το 12V και όχι το 24 που θέλω εγώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Αντώνη,
    Δεν χρειάζεσαι εξωτερικό επιτηρητή γιατί αυτός μπορεί να είναι ενσωματωμένος μέσα στον inverter / charger.
    Το μηχάνημα αυτό (π.χ. το GVFX3024E είναι 24V, 3kW), έχει auxiliary output το οποίο μπορεί να ρυθμιστεί έτσι ώστε να οδηγεί relay και να εμπλέκει / απ'εμπλέκει την παροχή της ΔΕΗ παρακολουθώντας την τάση της συστοιχίας των μπαταριών, σαν να ήταν γεννήτρια.
    Από την περιφερειακή οθόνη εποπτείας / ρύθμισης του μηχανήματος μπορείς να επιλέξεις να γίνεται φόρτισης εξισορρόπησης (αν απαιτείται) ανά τακτά χρονικά διαστήματα, ανάλογα με τον τύπο των μπαταριών και την χρήση τους.
    Η τάση δεν είναι βέβαια το ασφαλέστερο μέγεθος για να καταλάβεις το επίπεδο φόρτισης της μπαταρίας αλλά είναι μια πολύ καλή ένδειξη. Μετά από δοκιμές, θα βρεις τα επίπεδα που εξυπηρετούν την εφαρμογή σου.
    Επίσης, εφόσον σε ενδιαφέρει να μεγαλώσεις το σύστημα σε τέτοιο βαθμό ώστε να γίνεις εντελώς αυτόνομος, είναι σημαντικό το ότι τα συγκεκριμένα μηχανήματα έχουν δυνατότητα επέκτασης παραλληλίζοντας πολλές μονάδες μεταξύ τους για να πάρεις την ισχύ που χρειάζεσαι. Μπορείς να παραλληλίσεις μέχρι 10 μηχανήματα για συνολική ισχύ 30kW.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Genesis με προλαβες.

    Επισης αμα δεις προδιαγραφες ειναι 12-24 βολτ.
    Η μονη πατεντα ειναι αυτοματισμος που χρειαζεται να κανεις στην ψυχρη επαφη που εχει αυτός σαν σφαλμα εσυ θα οπλιζεις ενα ρελε για να περνεθς ρευμα απο δεη.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιτηρητής τάσης hager EU301
    By suicida in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-21, 22:49
  2. Επιτηρητής τάσεως ;
    By AccountSaver in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-15, 16:13
  3. Επιτηρητής τάσης για γεννήτρια
    By elektronio in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-14, 21:28
  4. Μονοφασικός επιτηρητής τάσης
    By Haros in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-13, 14:57
  5. Επιτηρητής τάσης
    By tco9998 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-10, 01:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας