Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 30

Θέμα: Internet cafe και ασφαλεια δεδομένων.

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη maouna
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    Nαι λεει να βάλεις username αλλα αρχικα ,πριν φτιαξεις username και password πρεπει να δωσεις ολα τα στοιχεια σου ,ονομα τηλεφωνο,διευθυνση... εγω εσβησα ιστορικο και Cookies οταν εφυγα,αλλα αυτο που θα θελα να ξερα ειναι αν καποιος προσπαθουσε μετα απο το ρουτερ του ιντερνετ cafe να κλεψει τα δεδομενα που ειχα στηλει εγω στο site θα εβλεπε ολα οτι εγραφα ονοματα διευθυνσεις κτλπ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Μετα απο το router πιστευω οτι ειναι αδυνατο.
    Την στιγμη που βαζεις τα στοιχεια σου μπορει καποιος να υποκλεψει την πληροφορια (να "sniff-αρει" οπως λεγεται την πληροφορια, απο το καλωδιο).

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.559

    Προεπιλογή

    για λόγους ταχύτητας/αξιοπιστίας, δεν χρησιμοποιούνται hub αλλά switch. Αρα δεν μπορεί κάποιος άλλος πελάτης του cafe, σε άλλον υπολογιστή, να καταγράψει τα δεδομένα σου (π.χ. μέσω wireshark), γιατί πολύ απλά... δεν φτάνουν μέχρι την κάρτα δικτύου του. Ο ιδιοκτήτης (αν έχει τις γνώσεις να επέμβει σε managed switch) μόνο θα μπορούσε... και πάλι χλωμό (υποβαθμίζει την ταχύτητα του LAN έτσι).

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον klik για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    The Professor (25-01-12)

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη maouna
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    αυτο μπορει να γινει και στα ασυρματα δικτυα που εχουν ελευθερα καποιοι δήμοι?δηλαδη αν εγω κάνω εγγραφη και δινω τα στοιχεια μου ειναι πιο επικινδυνοο να θποκλεψει καποιος την πληροφορια?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.559

    Προεπιλογή

    Στα ασύρματα δίκτυα χωρίς κωδικοποίηση, μπορεί οποιοσδήποτε, με ελάχιστες γνώσεις και με δωρεάν προγράμματα, χωρίς δυνατότητα να τον εντοπίσεις, να υποκλέψει διακινούμενες πληροφορίες μη κωδικοποιημένων ιστοσελίδων.
    Σε κωδικοποιημένες σελίδες, είναι πιό δύσκολο, αλλά όχι αδύνατο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον klik για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    The Professor (25-01-12)

  8. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bchris Εμφάνιση μηνυμάτων



    Επισης μπορει να μπει με αυτα στο εν λογω site και να κανει αγορες μεγαλες (παραγγελειες εστω, φυσικα και δεν θα πληρωσει. Η ακομα και να πληρωσει τοις μετρητοις, αλλα να παρει υλικα για την επομενη βομβιστικη επιθεση. Ολα με το ονομα του φιλου μας).

    Ολα αυτα ειναι πολυ δυσκολα ομως. Οχι βεβαια αδυνατα.

    Νομικα δεν κατοχυρωνεται αυτο γιατι μπορει εγω να φτιαξω λογαριασμο με ονομα Αθανασιος Διακος τι πα να πει οτι ειμαι εγω;
    Δυσκολα για καποιον που ξερει δεν ειναι. Ανουσιο ειναι γιατι να ειχε βαλει καρτα για να πληρωσει να πεις οτι θα εχει κερδος με το να μαθει τα στοιχεια του (στην εποχη του facebook) δεν εχει νοημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη edgar
    Όνομα
    *
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    *
    Μηνύματα
    326

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xarry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομικα δεν κατοχυρωνεται αυτο γιατι μπορει εγω να φτιαξω λογαριασμο με ονομα Αθανασιος Διακος τι πα να πει οτι ειμαι εγω;
    Δυσκολα για καποιον που ξερει δεν ειναι. Ανουσιο ειναι γιατι να ειχε βαλει καρτα για να πληρωσει να πεις οτι θα εχει κερδος με το να μαθει τα στοιχεια του (στην εποχη του facebook) δεν εχει νοημα.
    Έχεις διαβάσει ποτέ τους όρους χρήσης οταν κανεις εγγραφη? Αν όχι, τοτε πως βγάζεις συμπεράσματα για το πως και αν ο άλλος ειναι νομικά κατοχυρωμένος?
    Επίσης ποτέ μην βγάζεις συμπεράσματα βάζοντας σαν προϋπόθεση το χρήμα. Το data mining δεν κανει διακρισεις...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xarry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομικα δεν κατοχυρωνεται αυτο γιατι μπορει εγω να φτιαξω λογαριασμο με ονομα Αθανασιος Διακος τι πα να πει οτι ειμαι εγω;
    Δυσκολα για καποιον που ξερει δεν ειναι. Ανουσιο ειναι γιατι να ειχε βαλει καρτα για να πληρωσει να πεις οτι θα εχει κερδος με το να μαθει τα στοιχεια του (στην εποχη του facebook) δεν εχει νοημα.
    Δεν ειπα οτι θα τον στειλουν και στο Guantanamo Bay εν μια νυκτι.
    Μονο και μονο η ταλαιπωρια, ο κοινωνικος στιγματισμος, οι δικηγοροι φτανουν.

    Σκεψου για παραδειγμα το παρακατω: Εγω εχω φτιαξει λογαριασμο στην RS ας πουμε. Για να τον φτιαξω, μου ζητησε πληρη στοιχεια.
    Η RS σου δινει την δυνατοτητα να πληρωσεις και με αντικαταβολη επι τη παραδωση.

    Αν εσυ (οχι εσυ-εσυ, ο οποιοσδηποτε. Μην παρεξηγηθουμε) τωρα, παρεις το username/password μου και κανεις μια παραγγελεια για την "βρωμικη βομβα" που σκεφτεσαι να φτιαξεις, δεν θα περασω μια κολαση μεχρι (αν?) αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας?

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    για λόγους ταχύτητας/αξιοπιστίας, δεν χρησιμοποιούνται hub αλλά switch. Αρα δεν μπορεί κάποιος άλλος πελάτης του cafe, σε άλλον υπολογιστή, να καταγράψει τα δεδομένα σου (π.χ. μέσω wireshark), γιατί πολύ απλά... δεν φτάνουν μέχρι την κάρτα δικτύου του. Ο ιδιοκτήτης (αν έχει τις γνώσεις να επέμβει σε managed switch) μόνο θα μπορούσε... και πάλι χλωμό (υποβαθμίζει την ταχύτητα του LAN έτσι).
    μήπως τα είπες ανάποδα το hub με το shitch?
    νόμιζα οτι το switch είναι παθητικό και ότι στην ουσία υλoποιεί το ethernet, δηλαδή τα πακέτα τα βλέπουν όλοι

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 25-01-12 στις 23:28

  12. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.559

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    μήπως τα είπες ανάποδα το hub με το shitch?
    νόμιζα οτι το switch είναι παθητικό και ότι στην ουσία υλoποιεί το ethernet, δηλαδή τα πακέτα τα βλέπουν όλοι
    Σωστά τα λέω. Το hub είναι απλά ένας repeater. Το switch ανήκει σε ανώτερο επίπεδο του OSI.
    π.χ.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. cyber cafe pro
    By Χρήστος2011 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-13, 22:51
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-12, 01:51
  3. Ασφαλεια τηξεως και αυτοματη!!
    By redman7 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-11, 10:39
  4. φωτοβολταϊκα πινακας και ασφαλεια
    By vellamos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-11, 11:03
  5. Καλωδίωση τηλεφώνου και δεδομένων
    By vitar in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-09, 15:11

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας