Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: 3 x ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΜΕ ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΟ ΡΕΥΜΑ ΚΑΙ ΤΑΣΗ

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΓΓΕΛΗΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή 3 x ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΜΕ ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΟ ΡΕΥΜΑ ΚΑΙ ΤΑΣΗ

    Καλημέρα σε όλους,

    Η αρχική σκέψη "λέει" για ενα τροφοδοτικό με τρείς ρυθμιζόμενες και κατά ρεύμα και τάση, εξόδους ξεκινώντας από το/α τροφοδοτικό/ά

    http://www.electronics-lab.com/projects/power/001/index_gr.html


    και θα ήθελα να ρωτήσω
    α) για το θέμα του 24V 3A μετασχηματιστή (συνδεσμολογία με τα τρία τροφοδοτικά) και
    β) για το θέμα πρόσθεσης V-μετρων και A-μετρων στην κατάσκευη

    Υ.Γ. το kit του τροφοδοτικού είναι στα 40 ευρώ......σε περίπτωση ιδιοκατασκευής ποιός είναι ο βαθμός δυσκολίας και το κόστος?

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
    Βαγγέλης (αρχάριος της τάξεως των 4 ιδιοκατασκευών από τυποποιημένα).

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη gas_liosia
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Άνω Λιόσια
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Γεια σου Βαγγέλη και καλώς ήρθες!
    Να σε ρωτήσω, πόσο απαραίτητες θεωρείς οτι σου είναι οι τρεις διαφορετικές ρυθμιζόμενες τροφοδοσίες; Πως έχεις σκοπό να το χρησιμοποιήσεις; Γιατί κατά τη γνώμη μου ένα εργαστηριακό τροφοδοτικό με δύο ρυθμιζόμενες τροφοδοσίες άντε και μια σταθερή 5Vdc που έχουν πολλά του εμπορίου όπως αυτό εδώ, είναι υπεραρκετό νομίζω. Αν σου είναι απαραίτητο όπως το σκέφτηκες ζητώ συγνώμη και συνεχίζω.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mgstanou Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...και θα ήθελα να ρωτήσω
    α) για το θέμα του 24V 3A μετασχηματιστή (συνδεσμολογία με τα τρία τροφοδοτικά)...
    Αν χρησιμοποιηθούν τρεις διαφορετικοί μετασχηματιστές τα πρωτεύοντα πηνία τους θα συνδεθούν παράλληλα και τα δευτερεύοντα σε κάθε τροφοδοτικά ξεχωριστά. Αλλά νομίζω καλύτερα θα ήταν να βάλεις ένα μεγαλύτερης ισχύος κοινό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mgstanou Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...και β) για το θέμα πρόσθεσης V-μετρων και A-μετρων στην κατάσκευη
    Τα βολτόμετρα συνδέονται παράλληλα στην έξοδο και τα αμπερόμετρα σε σειρά με αυτήν.

    Έχεις ασχοληθεί ξανά με τροφοδοτικά ή είναι η πρώτη σου φορά; Ρωτάω γιατί ίσως θα ήταν καλύτερο να ασχοληθείς με κάτι πιο απλό σαν πρώτη κατασκευή.

    Φιλικά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Βοηθάτε αλλήλους!!!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Βαγγελη καλως ηρθες.

    Φανταζομαι οτι θα θελεις να μπορουν και τα τρια τροφοδοτικα να δωσουν το μεγιστο (3Α) ανα πασα στιγμη.
    Με το σκεπτικο αυτο, θα χρειαστεις ενα μετασχηματιστη 200V/3x 24V 3A. Θα ειναι λιγο θηριακι

    Για τα οργανα τωρα, θα βρεις πολλες κατασκευες στο forum.
    Προσωπικα, αν εφτιαχνα τωρα κατι, θα εφτιαχνα ΑΥΤΟ(Α) και ΑΥΤΟ(V)

    Οσον αφορα την δυσκολια, δεν μου φαινεται δυσκολη κατασκευη, αλλα αυτο ειναι τελειως υποκειμενικο.
    Για το κοστος, βαλε τα υλικα ΕΔΩ να δεις το κοστος. Δεν πιστευω να ειναι τραγικη η διαφορα...

    ΥΓ.
    Αντε ξεκινα το και εδω υπαρχουν πολυ καλα παιδια με τεραστια μυαλα. Οπου κι αν κολλησεις θα βοηθηθεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΓΓΕΛΗΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
    ξεκινάω από:
    -Θεωρώ απαραίτητες τις τρείς εξόδους διότι θέλω το τροφοδοτικό να μπεί σε σημείο του σπιτιού όπου υπάρχουν συσκευές με διάφορα τροφοδοτικά όπου θέλεις το πολύμπριζο "κτήνος" για να το κάνεις και βέβαια όλο και κάτι καίγεται πρόπερσι το τροφοδοτικό του dreambox, φέτος του zte router με τελευταίο συμβάν το μετασχηματιστή του thomson router 22V 818mA και τώρα άντε βρές και πόσο.....+ οποιαδήποτε άλλη χρήση...
    -Βασικό για μένα είναι να ασχοληθώ και να ξεκινήσω μια τέτοια κατασκευή....!
    -Δε θεωρώ σωστά ότι αυτή η λύση είναι καλύτερη από το κάθε ChinaTown τροφοδοτικό???

    Υ.Γ.1 Θηριάκη, ε???!!!!!
    Υ.Γ.2 ....και ήμουν έτοιμος να ρωτήσω για ψηφιακό Vμετρο και Aμετρο....!!!
    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη gas_liosia
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Άνω Λιόσια
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Επειδή θα χρειαστούν έξι όργανα ενδείξεων θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις κάτι τέτοιο από ebay που με το πάτημα ενός κουμπιού αλλάζεις την ένδειξη V/Α (οπότε θα χρειαστείς 3), διαφορετικά καλύτερα να κατασκευάσεις κάτι μόνος σου. Οι τιμές είναι άμεση αγορά αλλά έχει μεγάλη ποικιλία σε πλειστηριασμούς με μηδενικές τιμές. Εγώ αν δεν έπαιρνα αυτά μάλλον θα χρησιμοποιούσα μικροελεγκτή με μια οθόνη LCD για όλα. Αλλά δεν ξέρω αν έχεις γνώσεις σε mcu.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Βοηθάτε αλλήλους!!!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΓΓΕΛΗΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    ....η αλήθεια είναι ότι δεν τις έχω τις γνώσεις.....προς το παρόν, λίγες γνώσεις και πολύ όρεξη.
    ....gas_liosia η μια οθόνη LCD που προτείνεις νομίζω ότι είναι η καλύτερη λύση αν και το κόστος είναι στα ίδια επίπεδα.

    Υ.Γ.1 Ήδη έχω ζητήσει τιμή και διαθεσιμότητα από κατάστημα για τα υλικά των τροφοδοτικών και περιμένω απάντηση και
    μετά θα χρειαστώ τη βοήθειά σας για τη κατασκευή η οποία θα γίνει από την αρχή απ' ότι φαίνεται...

    Υ.Γ.2 Φίλε bchris η λύση του ενός 200V/3x 24V 3A τί πλεονεκτήματα ή και μειονεκτήματα έχει?

    Βαγγέλης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη gas_liosia
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Άνω Λιόσια
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mgstanou Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Φίλε bchris η λύση του ενός 200V/3x 24V 3A τί πλεονεκτήματα ή και μειονεκτήματα έχει...
    Αυτό σου πρότεινα και εγώ πιο πολύ από άποψη χώρου. Όσο λιγότερα υλικά (πόσο μάλιστα μετασχηματιστές) τόσο το καλύτερο. Στο εμπόριο δε νομίζω να βρεις αλλά σίγουρα μπορείς να παραγγείλεις έναν να στον φτιάξουν όπως θες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Βοηθάτε αλλήλους!!!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mgstanou Εμφάνιση μηνυμάτων
    .
    .
    .
    Υ.Γ.2 Φίλε bchris η λύση του ενός 200V/3x 24V 3A τί πλεονεκτήματα ή και μειονεκτήματα έχει?

    Βαγγέλης.
    Υποθετωντας παντα οτι θελεις να μπορεις να τραβηξεις ανα πασα στιγμη 24V / 3A και απο τα τρια τροφοδοτικα ταυτοχρονα, εχεις τις παρακατω λυσεις:

    1. Να βαλεις 3 ξεχωριστους μετασχηματιστες 24V 3A.
    2. Να βαλεις 1 μετασχηματιστη 24V 9A
    3. Να βαλεις ενα μετασχηματιστη 200V/3x 24V 3A
    Στα παραπανω αμπεραζ, θα προτεινα να βαλεις +1 (24V 4A λχ) για να εχει λιγο "αερα"

    Τωρα, η λυση #1 ειναι σαφως η χειροτερη. Τοσο απο πλευρας κοστους, οσο και χωροταξιας. Επισης δεν παρουσιαζει κανενα πλεονεκτημα σε σχεση με τις αλλες δυο.

    Η λυση #2 ειναι κατα την γνωμη μου αρκετα καλη, αλλα αν δεν διαχωριζει/απομομωνει τα φορτια.

    Η λυση #3 ειναι αυτη που θα προτιμουσα εγω, γιατι και εχεις ενα πρωτευων στον μετασχηματιστη, αλλα και προσφερει απομονωση/διαχωρισμο των φορτιων απο την αλλη ακρη. Μπορει βεβαια, να κανω και λαθος.
    Οπως ειπα υπαρχουν πολλα παιδια με γνωσεις παρασσαγγας μακρυα απο τις δικες μου, αλλα αυτο θα διαλεγα εγω.

    (Αν θες να εισαι 100% ιγουρος, περιμενε και την απαντηση του FILMAN και οτι σου πει, ακολουθα το με κλειστα ματια).

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη gas_liosia
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Άνω Λιόσια
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Και εγώ προτιμώ τα πολλαπλά τυλίγματα καθώς μπορείς να "παίξεις" μαζί τους παράλληλα/σειρά με αποτέλεσμα να έχει περισσότερες εφαρμογές (έστω και μελλοντικά ίσως), αλλά εκτός αυτού είναι και πιο σωστό νομίζω το κάθε τροφοδοτικό να έχει το δευτερεύον του. Πες πχ. οτι κάποια στιγμή καίγεται κάποιο από αυτά (τα δευτερεύοντα τυλίγματα), θα μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις τα υπόλοιπα εφόσον δεν έχουν επηρεαστεί. Ενώ αν έχεις ένα μόνο δευτερεύον τύλιγμα σαφώς για περισσότερα αμπέρ, και πάθει ζημιά τότε δε θα δουλεύει τίποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Βοηθάτε αλλήλους!!!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη NOE
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    581

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Να βαλεις 3 ξεχωριστους μετασχηματιστες 24V 3A.
    2. Να βαλεις 1 μετασχηματιστη 24V 9A
    3. Να βαλεις ενα μετασχηματιστη 200V/3x 24V 3A
    Στα παραπανω αμπεραζ, θα προτεινα να βαλεις +1 (24V 4A λχ) για να εχει λιγο "αερα"
    1. Η καλύτερη λύση από άποψη τεχνικών χαρακτηριστικών γιατί προσφέρει την καλύτερη απομόνωση. Π.Χ. αν τραβήξεις στιγμιαία, υψηλό ρεύμα από τα πρώτα 2 τροφοδοτικά, το 3ο θα μείνει εντελώς ανεπηρέαστο (εφόσον θα έχεις περιορισμό ρευματος στο κύκλωμα ίσως και να μήν είναι χρήσιμο αυτό το πλεονέκτημα). Μειονέκτημα το υψηλότερο κόστος.

    2. Δεν το προτείνω γιατί δεν μπορείς να συνδέσεις π.χ. 2 τροφοδοτικά σε σειρά ώστε να πάρεις συμμετρική τάση ή τάση >30V.

    3. Το προτείνω, είναι μια καλή λύση.

    ΥΓ. Αν θέλεις να έχεις την δυνατότητα να τραβάς όλο το ρεύμα που μπορεί να δώσει το τροφοδοτικό (δλδ 3Α) σε τάσεις >=20V τότε πρέπει ο το κάθε 2ον του μετασχηματιστή σου να είναι μεγαλύτερο από 3A για να μην κάνει πτώση τάσης.

    ΥΓ2. αυτό: http://www.electronics-lab.com/proje.../index_gr.html είναι κύκλωμα της smart kit και είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ, το δούλεψα αρκετό καιρό, άλλες φορές μου έκαιγε στα καλά καθούμενα τον τελεστικό, άλλες φορές το τρανζίστορ εξόδου, άλλες φορές το τρανζίστορ οδήγησης ... δεν έχω να σου προτείνω κάποιο καλύτερο με ρύθμιση ρεύματος, ψάχνω και γώ να βρώ καλό κύκλωμα συμμετρικού σταθεροποιημένου τροφοδοτικού με ρύθμιση τάσης και ρευματος.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΟ SWITCING ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ
    By marder in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-14, 16:46
  2. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-13, 15:59
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-12, 02:27
  4. ΤΑΣΗ-ΡΕΥΜΑ SCREEN ΣΕ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΑΜ 813
    By tzitzikas in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-06, 10:02
  5. ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ 0-30V 0-5Α ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΟ
    By ALAMAN in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-05, 15:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας