Σελίδα 15 από 27 ΠρώτηΠρώτη ... 5 13 14 15 16 17 25 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 141 έως 150 από 266

Θέμα: ενέργεια απο το κενό...energy from the vacuum

  1. #141
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων
    mihalas2

    100% σωστος!!!!


    γιατι να κανει ολα αυτα για να καταληξει....
    να παρει παλι την ιδια μορφη ενεργειας



    Αν αυτά που γράφει αυτό το άρθρο είναι αλήθεια, έρχονται σε πλήρη αντίθεση με αυτά που λέτε.
    δειξε μου που ακριβως ειπαμε οτι δεν υσχιουν αυτα που λες παρακατω
    Απόσπασμα από άρθρο της ιστοσελίδας
    http://www.anemogennitria.gr/faq.htm

    ( Ποια είναι η σχέση μεταξύ μήκους πτερυγίων (ή διαμέτρου ρότορα) και ισχύος;

    Για διπλάσιο μήκος πτερυγίων, έχουμς τετραπλάσια ισχύ της ανεμογεννήτριας.


    Ποια είναι η σχέση μεταξύ ταχύτητας ανέμου και ισχύος;


    Για διπλάσια ταχύτητα ανέμου, έχουμε οκταπλάσια ισχύ της ανεμογεννήτριας. )

    Οπότε οι όποιες... απώλειες ενέργειας... υφίστανται από την μέθοδο που ανέφερα πριν, η πάρα πάνω σχέσει ανάμεσα στον πεπιεσμένο αέρα και την πτερωτή του αερο μοτέρ...

    Αυτή η σχέση δεν είναι πολλαπλασιασμός ενέργειας?

    + το ότι ...με το αερο μοτέρ μπορώ να διεγείρω απευθείας ωμική αντίσταση μεγαλύτερη των 12 v οπότε μπορώ να θερμάνω τον θερμοσυσσωρευτή που ανέφερα πριν.

    αντισταση 12V??? καλο και αυτο..

    λοιπον... σε αφηνω στην ησυχια σου και αφου κανεις κατι τοτε ελα να σου πουμε γιατι δεν εκανε αυτο που ηθελες...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  2. #142
    Banned
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Μηνύματα
    343

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    αντισταση 12V??? καλο και αυτο..

    λοιπον... σε αφηνω στην ησυχια σου και αφου κανεις κατι τοτε ελα να σου πουμε γιατι δεν εκανε αυτο που ηθελες...
    Θα με απαλλάξεις από τον κόπο της κατασκευής, αν μου
    πεις τώρα για την παραπάνω σχέση, και πόσα volt αντίσταση μπορούμε να διεγείρουμε με 1500 στροφές το λεπτό που στρέφεται το αερο μοτέρ .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 13-03-12 στις 00:13

  3. #143
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ Ε
    Όνομα
    Στυλιανός
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, καταρχήν ξέρω τι είναι τα watt,και μου αρέσει να ασχολούμε με κομμάτια που είναι πολύ δύσκολο να "φτιαχτουν". μια μικρή πληροφορία να σας δώσω ,,,,,, Περίπου 120 transistor IRFP260 και [+ 190v - 0 - 190v -]Και μην κοροϊδεύετε συνεχεια, κάτι ξέρουμε και εμείς από τα watt.Μην είστε τόσο σίγουροι σαν να τα ξέρετε όλα μονο και μονο εσείς. Μπορεί να μην γράφω καλά τα ελληνικά επειδή δεν είμαι Έλληνας αλλα αγαπάω τους Έλληνες, αλλα δεν δέχομαι την κοροϊδία.Όταν μίλησα για τον ηλιακό άνεμο μπορεί να έκανα λάθος στις λέξεις, δεν ξέρω,εννοούσα ότι ο ήλιος με τις εκρήξεις που κάνει "ελευθερώνει" σωματίδια ,"ηλεκτρόνια" δεν ξέρω πως να το ονομάσω και όταν η έκρηξη σταματάει πάλι αυτά τα "ηλεκτρόνια" ,σωματίδια έρχονται σε πιο μικρή ποσότητα αλλα υπάρχουν παντού μέρα νύχτα ,,,,,,,,,, Και μπορεί να μην σας ενοχλήσω και πάλι με τα "σχόλια μου", ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ "ΑΣΧΟΛΙOΥΝΤΑΙ" ΜΕ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΠΟU ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΤΑ "ΘΕΩΡΟΥΝ" ΧΑΣΙΜΟ ΧΡΟΝΟΥ, ΜΗΝ ΣΤΑΜΑΤΑΤΕ.
    Genti πολυ ωραία τα δείγματα των Ενεργοποιητών σου,πραγματικά σε ευχαριστούμε που τα μοιράζεσαι μαζί μας! Να συμπληρώσω, είναι η ενέργεια ακτινοβολίας (Radiant Energy) όπως την ονόμασε ο Νίκολα Τέσλα και όπως έχουν παρατηρήσει αρκετοί ανα τον κόσμο που ασχολιούνται με τους Ενεργοποιητές οτι σε διάστημα που έχουμε πανσέληνο ανα τον κόσμο, οι ρότορες των Ενεργοποιητών αυξάνουν στροφές λόγω των μαγνητικών πεδίων που συγκλίνουν με της Γής.

    Η ουσία είναι να καταλάβουμε και να κατανοήσουμε ότι δεν μας λείπει τίποτα! Κυριολεκτικά δεν μας λείπει τίποτα!
    Αρκεί να μετατοπίσουμε το νού μας και να ευθυγραμμίστουμε με αυτό που μας ενώνει! Την Αγάπη μέσα μας για τον Άνθρωπο.
    Αυτή είναι η έννοια του μετανοώ - μετακινώ το νού μου. Βλέπω τα πράγματα από την άλλη όψη και η πρώτη μας κίνηση είναι να μάθουμε πως να γίνουμε μαθητές του εαυτού μας. Όλα είναι εκπαιδευτικά, ξεχνάμε ότι γνωρίζουμε και ανοίγουμε το νού την καρδιά και τη συνείδησή μας σε ότι νέο μας παρέχεται πάντα με διάκριση.


    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΣΤΕΛΙΟΣ Ε για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    genti (13-03-12)

  5. #144
    Banned
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Μηνύματα
    343

    Προεπιλογή

    Μην ξεχνάμε ότι
    α) ότι ξέρουμε σήμερα βγήκε από την έρευνα.
    β) όλα όσα ξέρουμε είναι σωστά, μέχρι της αποδείξεως του αντιθέτου.
    γ) όλα αυτά που ξέρουμε είναι πολύ λίγα συγκρινόμενα με αυτά που δεν ξέρουμε.
    δ) Πρωτοπόροι δεν είναι αυτοί που ξέρουν, αλλά αυτοί που ερευνούν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον seismic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    genti (13-03-12)

  7. #145
    Μέλος Το avatar του χρήστη tao
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    597

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ξεχνάμε ότι
    α) ότι ξέρουμε σήμερα βγήκε από την έρευνα.
    β) όλα όσα ξέρουμε είναι σωστά, μέχρι της αποδείξεως του αντιθέτου.
    γ) όλα αυτά που ξέρουμε είναι πολύ λίγα συγκρινόμενα με αυτά που δεν ξέρουμε.
    δ) Πρωτοπόροι δεν είναι αυτοί που ξέρουν, αλλά αυτοί που ερευνούν.
    Ρε φίλε πραγματικά θα ήθελα να σε ρωτήσω 2,3 πράγματα χωρίς παρεξήγηση
    1)πόσο χρονών Ισσέ
    2)στην κατασκευή σου τι είδους φιάλη έχεις το μυαλό σου ότι χρησιμοποιήσεις (Δημάδη μέγεθος λίτρα και τη πίεση αντέχει)
    3)γιατί πιστεύεις ότι μια ανεμογεννήτρια θα μπορεί να σου περιστρέφει πάντα το εμβολο που θα της βάλεις (τον αεροσυμπιεστή που λες)όταν αυξάνετε η πίεση στην φιάλη σου νόμιζες ότι θα έχει δύναμη να πρεσάρει αέρα??
    (η πίεση που ασκεί ο ελεύθερος αέρας στης πτέρυγες την ανεμογεννήτριας θα είναι λίγο μικρότερος από την πίεση που θα έχεις μέσα στην φιάλη )
    Έχεις δει ποτέ κομπρεσέρ αέρος που όταν φτάνει στο σιμιο να γεμίσει ότι κωλώνει το μοτέρ??? Κόπος έτσι φαντάσου και τον ανεμόμυλο σου όσο είναι ίδια η φιάλη θα γύρνα ελευθέρα όσο γεμίζει τόσο θα κωλώνει και στην τελική θα έχεις μια φιάλη με 2ή3ή 7bar πίεση ε και πόσα λίτρα 300ή 400ή 1000 ε και θα έχεις αέρα για 5 με 10 λεπτά και θα γέμιση πάλι η φιάλη σου σε πόσο χρόνο??? Αν φύσει συνεχόμενα κάθε μέρα 5,6 Μποφώρ κάτι κάνης αλλά αν φύσει κάθε μέρα 5,6 μποφόρ πάρε μόνο μια ανεμογεννήτρια

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #146
    Μέλος Το avatar του χρήστη tao
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    597

    Προεπιλογή

    Φίλε genti έχεις να μας δήξεις κάποιο βιντεακι δικό σου με της μηχανές αυτές να δουλεύουν??? Αν ναι θα το ήθελα πολύ να το δω νομίζω ότι ίσως και να μπω στην διαδικασία να κάνω μια τέτοια κατασκευή για να δω και εγώ με τα μάτια μου

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genti Εμφάνιση μηνυμάτων


    Καλησπέρα, καταρχήν ξέρω τι είναι τα watt,και μου αρέσει να ασχολείτο με κομμάτια που είναι πολύ δύσκολα να "φιαχτουν". μια μικρή πληροφορία τα σας δώσω ,,,,,, Περίπου 120 transistor IRFP260 και [+ 190v - 0 - 190v -]Και μην κοροϊδεύετε συνεχεια, κάτι ξέρουμε και εμείς από τα watt.Μην είστε τόσο σίγουρη σαν να τα ξέρετε όλα μονο και μονο εσείς. μπορεί να μην γράφω καλά τα ελληνικά eπιδη δεν είμαι έλληνας αλλα αγαπάω τους έλυνες αλλα δεν δέχουμαι την κοροϊδία.Όταν μίλησα για τον ηλιακό άνεμο μπορεί να έκανα λάτος τις λέξης, δεν ξέρω,εννοούσα ότι ο ήλιος με τις έκρηξης που κάνει "ελεφερονι" σωματίδια ,"ελεκτρονια" δεν ξέρω πως να το ονομάσω και όταν η έκρηξης σταματάνε πάλι αυτά τα "ελεκτονια" ,σωματίδια έρχονται σε πιο μικρή ποσότητα αλλα υπάρχουν παντού μέρα νύχτα ,,,,,,,,,, Και μπορεί να μην σας ενοχλήσω και πάλι με τα "σκολιαμου", ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΟΛΗ ΟΣΗ "ΑΣΚΟΛΙOUΝΤΕ" ΜΕ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΠΟU Η ALI ΤΑ "ΤΕΟΡΟUΝ" ΧΑΣΙΜΟ ΧΡΟΝΟ, ΜΗΝ ΣΤΑΜΑΤΑΤΕ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #147
    Μέλος Το avatar του χρήστη tao
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    597

    Προεπιλογή

    Ρε παιδιά μας δουλεύετε????? Το μοτέρ bedini είναι σαν τα διακοσμητικά με τους μαγνήτες που έχουμε δηλαδή έχουμε έναν ηλεκτρομαγνήτη για να δίνη μια τυπική ωθήσει να συνεχίσει να περιστρέφετε η ρόδα γιατί αλλιώς θα σταματούσε λόγο τριβών άρα τι κερδίζουμε με κάτι τέτοιο???? κουκουρουκου

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #148
    Μέλος Το avatar του χρήστη fmav
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ..
    Μηνύματα
    313

    Προεπιλογή

    Παιδιά, ελπίζω να έχετε καταλάβει ότι ο genti απλά τρολλάρει και προσπαθεί να σπάσει πλάκα προκαλώντας.
    Αν παρατηρήσετε θα δείτε ότι εκεί που γράφει άψογα, με τέλεια ορθογραφία και σύνταξη, πετάει και μια ανορθογραφία μέσα σε εισαγωγικά.
    Οπότε προσέξτε σε τι απαντάτε και μη δίνετε σημασία σε ό,τι γράφεται σε αυτό το thread. Βέβαια, όχι ότι είναι σοβαρό το θέμα του thread...

    Μακάρι να ίσχυε το ίδιο και για τον seismic, ο οποίος δεν τρολλάρει, αφού άλλωστε γράφει επώνυμα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #149
    Μέλος Το avatar του χρήστη tao
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    597

    Προεπιλογή

    ναι πάντα υπάρχουν τέτοιοι τιποι μέσα σε forum αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το εξής έχουν τόσο μυημένη αντίληψη του χιούμορ? Η είναι τόσο αργόσχολοι ????

    θα ήθελα κόπιας να μου έδινε μια απάντηση

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #150
    Μέλος Το avatar του χρήστη mihalas2
    Όνομα
    Μιχαλης Γιαμαιος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Περαμα Πειραιας
    Μηνύματα
    636

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε φίλε πραγματικά θα ήθελα να σε ρωτήσω 2,3 πράγματα χωρίς παρεξήγηση
    1)πόσο χρονών Ισσέ
    2)στην κατασκευή σου τι είδους φιάλη έχεις το μυαλό σου ότι χρησιμοποιήσεις (Δημάδη μέγεθος λίτρα και τη πίεση αντέχει)
    3)γιατί πιστεύεις ότι μια ανεμογεννήτρια θα μπορεί να σου περιστρέφει πάντα το εμβολο που θα της βάλεις (τον αεροσυμπιεστή που λες)όταν αυξάνετε η πίεση στην φιάλη σου νόμιζες ότι θα έχει δύναμη να πρεσάρει αέρα??
    (η πίεση που ασκεί ο ελεύθερος αέρας στης πτέρυγες την ανεμογεννήτριας θα είναι λίγο μικρότερος από την πίεση που θα έχεις μέσα στην φιάλη )
    Έχεις δει ποτέ κομπρεσέρ αέρος που όταν φτάνει στο σιμιο να γεμίσει ότι κωλώνει το μοτέρ??? Κόπος έτσι φαντάσου και τον ανεμόμυλο σου όσο είναι ίδια η φιάλη θα γύρνα ελευθέρα όσο γεμίζει τόσο θα κωλώνει και στην τελική θα έχεις μια φιάλη με 2ή3ή 7bar πίεση ε και πόσα λίτρα 300ή 400ή 1000 ε και θα έχεις αέρα για 5 με 10 λεπτά και θα γέμιση πάλι η φιάλη σου σε πόσο χρόνο??? Αν φύσει συνεχόμενα κάθε μέρα 5,6 Μποφώρ κάτι κάνης αλλά αν φύσει κάθε μέρα 5,6 μποφόρ πάρε μόνο μια ανεμογεννήτρια

    πες τα "χρυσοστομε "

    ολα αυτα δεν μπορει να καταλαβει

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 15 από 27 ΠρώτηΠρώτη ... 5 13 14 15 16 17 25 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-14, 08:56
  2. VACUUM
    By μποζονιο in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-13, 13:40
  3. smd vacuum
    By mtzag in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-13, 10:02
  4. Vacuum Tubes
    By thrashkots in forum Ηλεκτρονικά Κυκλώματα στο Διαδίκτυο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-12, 21:00
  5. Κενό ασφαλείας στον flash player
    By alani1984 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-08, 14:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας