Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 25

Θέμα: Πηνιο που "γειωνει" τα στασιμα ..

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη savnik
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    844

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από performer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η λύση είναι φίλε μου να βάλεις ένα τσόκ 2,5mH για αρκετά mA απο την κεραία στο σασσί. Αυτό αφ ενός παρουσιάζει μεγάλη αντίσταση στα RF
    και αφ εταίρου γειώνει τα στάσιμα της κεραίας αλλά και εμποδίζει να πάει στην κεραία σου ρεύμα DC σε περίπτωση που βραχυκυκλώσει ο πυκνωτής
    του κυκλώματος εξόδου
    .
    Αφού είναι σίγουρο για πές μας και τι άλλο γίνεται;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον savnik για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aeonios (10-02-12)

  3. #12
    Μέλος
    Όνομα
    MAKHS
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    305

    Προεπιλογή

    Καλημερα φιλοι και καλο μηνα..Ναι αυτο ισχυει και κανει δουλεια στις κεραιες συρματος..Αναφερεται ο τροπος σε πολλα handbook..

    0 Not allowed! Not allowed!
    ***PLEON MEGALVSAME ME THN RF***

  4. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAKHS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα φιλοι και καλο μηνα.. Ναι αυτο ισχυει και κανει δουλεια στις κεραιες συρματος..Αναφερεται ο τροπος σε πολλα handbook..
    Συγγνώμη... αλλά ΤΙ ισχύει ακριβώς? Τα παρακάτω?
    γειώνει τα στάσιμα της κεραίας αλλά και εμποδίζει να πάει στην κεραία σου ρεύμα DC σε περίπτωση που βραχυκυκλώσει ο πυκνωτής
    του κυκλώματος εξόδου.
    ΓΕΙΩΝΕΙ ΤΑ ΣΤΑΣΙΜΑ? ΤΑ ΣΤΑΣΙΜΑ ΚΥΜΑΤΑ? Τα ίδια στάσιμα κύματα που οφείλωνται στα οδεύωντα κύματα και είναι απλά το αποτέλεσμα λόγο ανακλάσεως αυτών? Αλήθεια πως διαχωρίζει το ποιό είναι το ανακλώμενο (στάσιμο) ή μη? Έχει και σύμβολο φοράς το τσόκ αυτό? Ποιά είναι η είσοδος προς και τι κατευθυντικότητα έχει? Τι είναι το τσοκ αυτό? Circulator είναι? Απλά με ένα τσοκ προς γή? Πατενταρισμένο ελπίζω!
    Μήπως γειώνει τις στατικές εκφορτίσεις που πιθανώς θα μπορούσαν να 'έρθουν' από την κεραία προς το μηχάνημα? Γιατί αν αυτές τις βαφτίζουμε "στάσιμα" τότε να συμφωνήσουμε! Επειδή έχω αρκετά handbook κάθε δεκαετίας από το 60 και μετά... μήπως μπορείς να μου πεις καμμιά αναφορά από αυτά, με σελίδα εννοώ?
    Το εμποδίζει το συνεχές να πάει στην κεραία το αφήνω ασχολίαστο... αφού δεν εμποδίζει... αλλά λειτουργεί ως βραχυκυκλωτήρας ΑΝ ο πυκνωτής ΠΟΥ ΑΥΤΟΣ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ ΟΝΤΩΣ, βραχυκυκλώσει. Τότε και μόνον τότε, θα συμβούν δύο πράγματα! Είτε θα καεί η ασφάλεια, ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣ, είτε θα καεί το τσοκ και πιθανέστερα θα κοπεί εξ' αυτού, οπότε αμέσως μετά (αν δεν υπάρχει ασφάλεια που να αντέχει μικρότερο ρεύμα από αυτό του τσοκ, εξυπακούεται) θα εμφανιστεί η DC στην κεραία μας, σαν να μην υπήρχε τίποτα!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη performer
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    439

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη... αλλά ΤΙ ισχύει ακριβώς? Τα παρακάτω?

    ΓΕΙΩΝΕΙ ΤΑ ΣΤΑΣΙΜΑ? ΤΑ ΣΤΑΣΙΜΑ ΚΥΜΑΤΑ? Τα ίδια στάσιμα κύματα που οφείλωνται στα οδεύωντα κύματα και είναι απλά το αποτέλεσμα λόγο ανακλάσεως αυτών? Αλήθεια πως διαχωρίζει το ποιό είναι το ανακλώμενο (στάσιμο) ή μη? Έχει και σύμβολο φοράς το τσόκ αυτό? Ποιά είναι η είσοδος προς και τι κατευθυντικότητα έχει? Τι είναι το τσοκ αυτό? Circulator είναι? Απλά με ένα τσοκ προς γή? Πατενταρισμένο ελπίζω!
    Μήπως γειώνει τις στατικές εκφορτίσεις που πιθανώς θα μπορούσαν να 'έρθουν' από την κεραία προς το μηχάνημα? Γιατί αν αυτές τις βαφτίζουμε "στάσιμα" τότε να συμφωνήσουμε! Επειδή έχω αρκετά handbook κάθε δεκαετίας από το 60 και μετά... μήπως μπορείς να μου πεις καμμιά αναφορά από αυτά, με σελίδα εννοώ?
    Το εμποδίζει το συνεχές να πάει στην κεραία το αφήνω ασχολίαστο... αφού δεν εμποδίζει... αλλά λειτουργεί ως βραχυκυκλωτήρας ΑΝ ο πυκνωτής ΠΟΥ ΑΥΤΟΣ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ ΟΝΤΩΣ, βραχυκυκλώσει. Τότε και μόνον τότε, θα συμβούν δύο πράγματα! Είτε θα καεί η ασφάλεια, ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣ, είτε θα καεί το τσοκ και πιθανέστερα θα κοπεί εξ' αυτού, οπότε αμέσως μετά (αν δεν υπάρχει ασφάλεια που να αντέχει μικρότερο ρεύμα από αυτό του τσοκ, εξυπακούεται) θα εμφανιστεί η DC στην κεραία μας, σαν να μην υπήρχε τίποτα!
    Αυτονόητο είναι φίλε μου οτι ενεργεί σαν βραχυκύκλωμα για το DC και ότι θα καεί η ασφάλεια . Το μέλημά μας είναι να μη πάει ρεύμα στην κεραία.
    Αυτό δεν θέλουμε; Όσο για τα στάσιμα και βέβαια δεν παίζει ρόλο. Γειώνει τον στατικό ηλεκτρισμό της κεραίας. Τα αυτονόητα παραλείπονται. Σε βρίσκω λίγο υπερόπτη όμως και δεν ταιριάζει σε μέλη του forum. Στό κάτω -κάτω δεν μπορούν να έχουν όλοι τις ίδιες γνώσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη performer : 01-03-12 στις 11:28

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη savnik
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    844

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από performer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτονόητο είναι φίλε μου οτι ενεργεί σαν βραχυκύκλωμα για το DC και ότι θα καεί η ασφάλεια . Το μέλημά μας είναι να μη πάει ρεύμα στην κεραία.
    Αυτό δεν θέλουμε; Όσο για τα στάσιμα και βέβαια δεν παίζει ρόλο. Γειώνει τον στατικό ηλεκτρισμό της κεραίας. Τα αυτονόητα παραλείπονται. Σε βρίσκω λίγο υπερόπτη όμως και δεν ταιριάζει σε μέλη του forum. Στό κάτω -κάτω δεν μπορούν να έχουν όλοι τις ίδιες γνώσεις.
    Και πως γίνεται αυτό;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από performer Εμφάνιση μηνυμάτων
    γειώνει τα στάσιμα της κεραίας αλλά και εμποδίζει να πάει στην κεραία σου ρεύμα DC σε περίπτωση που βραχυκυκλώσει ο πυκνωτής
    του κυκλώματος εξόδου.
    ....

    ....
    Αυτονόητο είναι φίλε μου οτι ενεργεί σαν βραχυκύκλωμα για το DC και ότι θα καεί η ασφάλεια . Το μέλημά μας είναι να μη πάει ρεύμα στην κεραία.
    Αυτό δεν θέλουμε; Όσο για τα στάσιμα και βέβαια δεν παίζει ρόλο. Γειώνει τον στατικό ηλεκτρισμό της κεραίας. Τα αυτονόητα παραλείπονται. Σε βρίσκω λίγο υπερόπτη όμως και δεν ταιριάζει σε μέλη του forum. Στό κάτω -κάτω δεν μπορούν να έχουν όλοι τις ίδιες γνώσεις.
    Με βρίσκεις 'υπερόπτη" αλλά όχι σωστό? Γιατί αν είμαι σωστός, τότε υπερόπτης ή μη, σωστός θα είμαι σίγουρα! Έχω έστω κάτι θετικό & σαφέστατα το σημαντικότερο εκ των δύο! Εσύ βεβαίως θεωρείς ότι δεν είσαι ούτε υπερόπτης (που κρίνεις με υπεροψία ως υπερόπτη κάποιον επειδή σε διορθώνει)! Αλλά ταυτοχρόνως ούτε σωστός είσαι! Εκτός και εγώ ο "υπέρόπτης" κατ' εσέ είμαι αυτός που έγραφε ότι γειώνει τα στασιμα!!! Μετά Χριστόν προφήτες που τα σφάλματά τους τα βαφτίζουν αυτονόητα η λογικά, υπάρχουν πάντα!
    Είναι αλήθεια άραγε, άσχημο ή σπουδαίο προσόν, όταν σε διορθώνουν να πιστεύεις/συμπεραίνεις αυθαιρέτως ότι οφείλεται σε υπεροψία του άλλου? Εσύ επιλέγεις ότι είναι σπουδαίο προσόν, ως φαίνεται! Άρα η κρίση σου περί υπεροψίας και του τι ταιριάζει στο φόρουμ ή όχι, είναι ακριβώς ισάξια της γειώσεως των στασίμων σου!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από savnik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πως γίνεται αυτό;
    Τι πως γίνεται! Γίνεται άμα δεν είσαι υπερόπτης!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη performer
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    439

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με βρίσκεις 'υπερόπτη" αλλά όχι σωστό? Γιατί αν είμαι σωστός, τότε υπερόπτης ή μη, σωστός θα είμαι σίγουρα! Έχω έστω κάτι θετικό & σαφέστατα το σημαντικότερο εκ των δύο! Εσύ βεβαίως θεωρείς ότι δεν είσαι ούτε υπερόπτης (που κρίνεις με υπεροψία ως υπερόπτη κάποιον επειδή σε διορθώνει)! Αλλά ταυτοχρόνως ούτε σωστός είσαι! Εκτός και εγώ ο "υπέρόπτης" κατ' εσέ είμαι αυτός που έγραφε ότι γειώνει τα στασιμα!!! Μετά Χριστόν προφήτες που τα σφάλματά τους τα βαφτίζουν αυτονόητα η λογικά, υπάρχουν πάντα!
    Είναι αλήθεια άραγε, άσχημο ή σπουδαίο προσόν, όταν σε διορθώνουν να πιστεύεις/συμπεραίνεις αυθαιρέτως ότι οφείλεται σε υπεροψία του άλλου? Εσύ επιλέγεις ότι είναι σπουδαίο προσόν, ως φαίνεται! Άρα η κρίση σου περί υπεροψίας και του τι ταιριάζει στο φόρουμ ή όχι, είναι ακριβώς ισάξια της γειώσεως των στασίμων σου!
    Φίλε μου, εξακολουθείς να δείχνεις την υπεροψία σου απέναντι σε κάποιους συνανθρώπους σου οι οποίοι ασκούν καλώς ή κακώς κάποιο χόμπι μέσα απο ενα forum. Εάν εσύ έχεις εξιδεικευμένες γνώσεις επάνω στο αντικείμενο αυτό αφορά τον εαυτό σου και κανένα άλλο. Το μένω <<έκπληκτος>> και το <<δις έκπληκτος >> είναι δείγματα υπεροψίας και τίποτε άλλο. Εν τη ρήμη του λόγου μου και λόγω βιασύνης έγραψα στάσιμα αντί για στατικά. Το θέμα πάντως αυτό το γνωρίζω πολύ καλά γιατί το αντιμετώπησα και πρακτικά σε πομπό AM πρίν αρκετά χρόνια. Μπορούσες λοιπόν να αναπτύξεις αμέσως τις θεωρίες σου για την ορθότητα των λεγομένων σου και να αφίσεις τις εκπλήξεις.
    Εάν πάντως εκ των αναγραφομένων πιστεύεις οτι σε πρόσβαλα σου ζητώ συγνώμη. Το θέμα έκλεισε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη performer : 01-03-12 στις 17:36

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Πάντως Βασίλη - καθαρά εγκυκλοπαιδικά - υπάρχουν περιπτώσεις που θέλουμε κάποιο DC να περάσει από την έξοδο του πομποδέκτη στο coaxial πχ για να κλείσει το ρελέ ενός προενισχυτή λήψης ιστού όταν εκπέμπουμε κτλ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη performer
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    439

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aeonios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως Βασίλη - καθαρά εγκυκλοπαιδικά - υπάρχουν περιπτώσεις που θέλουμε κάποιο DC να περάσει από την έξοδο του πομποδέκτη στο coaxial πχ για να κλείσει το ρελέ ενός προενισχυτή λήψης ιστού όταν εκπέμπουμε κτλ.
    Σαφέστατα σε αυτές τις περιπτώσεις

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 14:51
  2. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 17:32
  3. HELP καηκε ενα SMD που πανω εγραφε μονο "2 Χ"
    By dalai in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-11, 22:00
  4. Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-11, 10:18
  5. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 13:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας