Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 44

Θέμα: Μονοπολικός ή Διπολικός διακόπτης;

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή Μονοπολικός ή Διπολικός διακόπτης;

    Θα ήθελα την γνώμη σας για το ποιος από τους δύο διακόπτες θεωρείτε ότι είναι καταλληλότερος για την χρήση του ως γενικό διακόπτη σε εγκαταστάσεις με μονοφασική παροχή. Εκ πρώτης όψεως η απομόνωση και της φάσης και του ουδέτερου που επιτυγχάνεται με τον διπολικό προτείνεται στον HD384 (παράγραφος 462.1 ...Η διάταξη αυτή πρέπει να απομονώνει όλους τους ενεργούς αγωγούς με τις εξαιρέσεις που αναφέρονται στο άρθρο 461.2.). Όμως διαβάζοντας μια σχετική συζήτηση εδώ κάποιος αναφέρει ότι ΔΕΝ πρέπει να κόβεται ο ουδέτερος όταν τροφοδοτούμε φορτία που υποστηρίζονται από UPS. (διαβάστε την σχετική συζήτηση, νομίζω είναι πολύ ενδιαφέρουσα). Ποια είναι η δική σας γνώμη / εμπειρία επί του θέματος;


    Επίσης στον HD384 (παράγραφος 473.3.3 Διακοπή και επανασύνδεση του ουδέτερου αγωγού) αναφέρετε:

    "Στις περιπτώσεις που απαιτείται η διακοπή του ουδέτερου αγωγού, η διακοπή και η επανασύνδεση πρέπει να γίνεται κατά τρόπο που ο ουδέτερος αγωγός να μη διακόπτεται πριν από τους αγωγούς φάσεων και να επανασυνδέεται ταυτόχρονα ή πριν από τους αγωγούς φάσεων."

    Η ερώτηση μου εδώ είναι εάν ένας διπολικός διακόπτης πληρεί αυτές τις προϋποθέσεις;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kazas : 31-01-12 στις 00:31

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    336

    Προεπιλογή

    Σχετικα με την διακοπη και την επαναφορα του ουδετερου στους τριπολικους διακοπτες οπως επισης και στα 3φασικα ΔΔΕ ο ουδετερος απομονωνεται τελευταιος (κατα την απενεργοποιηση του) και επισης επανασυνδεεται πρωτος (κατα την ενεργοποιηση του).Αυτο τουλαχιστον στις σοβαρες εταιρειες, τωρα αν παρεις κανα κινεζικο δεν ξερω τι παιζει σιγουρα.Τωρα για τον διπολικο δεν το γνωριζω σιγουρα αν θα πρεπει να πληρει και αυτος αυτες τις προυποθεσεις αλλα πιστευω οτι δεν υπαρχει προβλημα οπως υπαρχει στο 3φασικο διοτι μπορει καποια συσκευη να βρεθει σε πολικη ταση (400v) και να καει.

    Τωρα για το αν θα πρεπει να διακοπεται ο ουδετερος αγωγος υπαρχουν οι εξης περιπτωσεις:
    1)Να εχεις συστημα γειωσης ΤΝ-C (ουδετερογειωση) οπου εκει απαγορευεται να τον διακοψεις
    2)Να εχεις συστημα γειωσης ΤΝ-S οπου εκει αν θες τον διακοπτεις αν θες και οχι
    3)Να εχεις συστημα γειωσης ΤΤ (αμεση γειωση) οπου εκει πρεπει να τον διακοψεις.
    Τα παραπανω τα διαβασα σε ενα αρθρο του Γ. Σαρρη.

    Οσο για το UPS που λες το εχω ακουσει οτι δεν πρεπει να τον διακοψεις αλλα δεν το ξερω στα σιγουρα.

    Τωρα καποιο μελος του forum ποιο εξειδικευμενο μπορει να μας επιβαιβεωσει τα παραπανω με σιγουρια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Μιχάλη σ' ευχαριστώ για την απάντηση.
    Πως όμως θα διαπιστώσω τί σύστημα γείωσης έχω εγώ. Εδώ (μήνυμα #3) διαβάζω ότι "σε ολη την Ελλαδα εχουμε ουδετερογειωση, εκτος απο την Αττικη οπου εφαρμοζεται η αμεση γειωση". Ισχύει κάτι τέτοιο; και άρα εγώ που βρίσκομαι στο Ηράκλειο Κρήτης έχω ουδετερωγείωση;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σας..
    Να ρωτήσω και εγώ κάτι...
    Είναι υποχρεωτική η διακοπή και του ουδετέρου σε καταναλώσεις πάνω από κάποια KW (πόσα ; ) ;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GREG11 : 10-02-12 στις 16:43

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Αρα τα τετραπολικα/διπολικα ρελε διαρροης που χρεισιμοποιουμε ειναι λαθος και δεν πρεπει.η εστω για να προλαβω καποιους, οταν πεσουν να σηκωσουμε με καποιο αλλο τροπο πρωτα τον ουδετερο!!!!!
    Προσωπικα σε εκατονταδες συστηματα μεταγωγης η/ζ δεν εχει διαπιστωθει προβλημα απο τις πληρης διακοπες ολων των πολων(ειτε 4πολικο ρελε -διακοπτη ειτε διπολικο)

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Κατ' αρχάς πριν συνεχιστεί αυτή η κουβέντα νομίζω ότι πρέπει πρώτα να γίνει σαφής διάκριση ανάμεσα στα μέσα προστασίας (μικροαυτόματοι ή αλλιώς αυτόματες ασφάλειες) και στα μέσα χειρισμού (Ραγοδιακόπτες).

    Όταν ξεκίνησα αυτό το θέμα δεν ήταν εν γνώση μου αυτή η διαφορά και θεωρούσα ότι τις δύο έννοιες συνώνυμες. Μετά όμως την ανάγνωση αυτής της πολύ ενδιαφέρουσας συζήτησης (Στην οποία συμμετέχει και ο Γιώργος Σαρρής) διαπίστωσα ότι πρόκειται για διαφορετικά πράγματα τα οποία απαιτούνται και τα δύο σε μια σωστή ηλεκτρολογική εγκατάσταση.

    Όπως λέει λοιπόν και ο κύριος Σαρρής στο μήνυμα του στις 25 April 2008:
    "...Σχετικά με τις διαφορές μικροαυτομάτων - ραγοδιακοπτών για απομόνωση και χειρισμό φορτίων: Οι μικραυτόματοι σαν μέσα προστασίας πρέπει να κάνουν απόζευξη σε υπερφόρτιση, βραχυκύκλωμα και χειροκίνητα. Υπάρχουν περιπτώσεις μικροαυτομάτων που από αστοχία υλικού σε χειροκίνητο χειρισμό το πλήκτρο μπορεί να δείχνει OFF και οι επαφές (ιδιαίτερα σε πολυπολικούς) να έχουν παραμείνει ON και αντίστροφα. Αυτό δεν μπορεί να συμβεί στους ραγοδιακόπτες γιατί ο τρόπος λειτουργίας τους είναι πολύ διαφορετικός."

    Με λίγα λόγια οι μικροαυτόματοι (μέσα προστασίας) προορίζονται για προστασία έναντι υπερεντάσεων ενώ οι ραγωδιακόπτες (μέσα χειρισμού) για 100% απομόνωση.

    Ξαναεπιστρέφω λοιπόν στο αρχικό μου ερώτημα. Όταν μιλάμε για μονοπολικούς ή διπολικούς διακόπτες σε τι ακριβώς αναφερόμαστε; Σε μικροαυτόματους ή απλούς ραγοδιακόπτες;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα τα τετραπολικα/διπολικα ρελε διαρροης που χρεισιμοποιουμε ειναι λαθος και δεν πρεπει.η εστω για να προλαβω καποιους, οταν πεσουν να σηκωσουμε με καποιο αλλο τροπο πρωτα τον ουδετερο!!!!!
    Προσωπικα σε εκατονταδες συστηματα μεταγωγης η/ζ δεν εχει διαπιστωθει προβλημα απο τις πληρης διακοπες ολων των πολων(ειτε 4πολικο ρελε -διακοπτη ειτε διπολικο)
    Να σε ενημερώσω ότι σε ΟΛΑ τα 3Φ ρελέ διαρροής ο ουδέτερος διακόπτεται τελευταίος και επανασυνδέεται πρώτος. Το ίδιο και σε μερικά 1Φ ρελέ διαρροής, όπου βέβαια και να μην γίνει αυτό δεν κινδυνεύει καμιά κατανάλωση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Nemmesis (14-02-12)

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kazas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως λέει λοιπόν και ο κύριος Σαρρής στο μήνυμα του στις 25 April 2008:
    "...Σχετικά με τις διαφορές μικροαυτομάτων - διακοπτών για απομόνωση και χειρισμό φορτίων: Οι μικραυτόματοι σαν μέσα προστασίας πρέπει να κάνουν απόζευξη σε υπερφόρτιση, βραχυκύκλωμα και χειροκίνητα. Υπάρχουν περιπτώσεις μικροαυτομάτων που από αστοχία υλικού σε χειροκίνητο χειρισμό το πλήκτρο μπορεί να δείχνει OFF και οι επαφές (ιδιαίτερα σε πολυπολικούς) να έχουν παραμείνει ON και αντίστροφα. Αυτό δεν μπορεί να συμβεί στους ραγοδιακόπτες γιατί ο τρόπος λειτουργίας τους είναι πολύ διαφορετικός."
    Καταρχήν αντιπαρέρχομαι το γεγονός ότι είναι αδύνατον να είναι κατεβασμένος ο διακόπτης και εντούτοις να μην έχει διακόψει το κύκλωμα.

    Όσο για τα υπόλοιπα, νομίζω ότι ο κατασκευαστής του εκάστοτε υλικού (π.χ. μικροαυτόματου) γνωρίζει καλύτερα από οποιονδήποτε άλλον εάν αυτό είναι κατάλληλο για απομόνωση ή όχι, και αν υπάρχει περίπτωση να δείχνει ότι έχουν διακοπεί οι πόλοι και εντούτοις να μην συμβαίνει αυτό (βλέπε π.χ. την σειρά Acti9 της Schneider Electric)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kazas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξαναεπιστρέφω λοιπόν στο αρχικό μου ερώτημα. Όταν μιλάμε για μονοπολικούς ή διπολικούς διακόπτες σε τι ακριβώς αναφερόμαστε; Σε μικροαυτόματους ή απλούς ραγοδιακόπτες;
    Έτσι όπως το λες αναφέρεσαι σε (μη αυτόματο) διακόπτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Εχεις απολυτο δικιο,ειναι και παραειναι δυνατον κατι τετοιο.Προσωπικα μου εχει τυχει δυο φορες σε διπολικο διακοπτη πολυ γνωστης εταιριας (ΑΒΒ ) να τον ανοιξω και παρολαυτα να μου δειχνει 1.5Ω. Ρωτωντας συναδελφους εμαθα οτι εχει τυχει και σε αρκετους αλλους..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις απολυτο δικιο,ειναι και παραειναι δυνατον κατι τετοιο.Προσωπικα μου εχει τυχει δυο φορες σε διπολικο διακοπτη πολυ γνωστης εταιριας (ΑΒΒ ) να τον ανοιξω και παρολαυτα να μου δειχνει 1.5Ω. Ρωτωντας συναδελφους εμαθα οτι εχει τυχει και σε αρκετους αλλους..
    Κανονικός ήτανε ή στενός;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-17, 09:51
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-16, 19:04
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-16, 15:49
  4. Διακόπτης τροφοδοτικού Η/Υ
    By Inferno in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-11, 18:54
  5. Διακόπτης με καθυστέρηση
    By hargoul in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-09, 21:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας