Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: bosch

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    διονύσης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή bosch

    καλησπερα.μηπως μπορει καποιος να μου λυσει μια απορια?εχω εναν συναγερμο bosch.πινακα,πληκρολογιο,εσωτερικη σειρηνα και ενα ρανταρ.θα ηθελα μονο την συνδεσμολογια του ρανταρ σε τι κλεμες θα συνδεθει.(κοκκινο +12v,γκρι γκραουντ,κιτρινο ζ1,ασπρο com και πρασινο με πορτοκαλι βραχυκυκλωμενα στον αερα?μονο για ρανταρ πειτε μου να μου λυθει μια απορια.ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    39

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα!

    Τα χρώματα που αναφέρεις δεν παίζουν ρόλο και είναι μόνο για δική σου διευκόλυνση. Π.χ., στο κόκκινο θα μπορούσες να συνδέσεις στη μία άκρη το Z1 και στην άλλη το NC της επαφής του ανιχνευτή.

    Αν θες, πες μου ποιός πίνακας είναι (Solution; ) μήπως καταφέρω να βρω ακριβώς το σχέδιο σύνδεσής του, αν και νομίζω πως δε θα διαφέρει και πολύ από τους υπόλοιπους πίνακες "της σειράς"

    Btw, στα πράσινο και πορτοκαλί, θα μπορούσες να συνδέσεις το tamper!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    κόκκινο μαύρο είναι πάντα τροφοδοσία + και - , ειδικά το κόκκινο είναι κοινή πρακτική σε πολλούς τομείς (πχ στα 230v είναι φάση). Το κίτρινο - πράσινο είναι συνήθως ζώνη ή bus. Η χρωματολογία δεν γίνεται για προσωπική χρήση και τυχαία, στο μέλλον θα κληθεί κάποιος άλλος να δει την εγκατάσταση (δεν μπορείς ποτέ να αποκλεισεις αυτην την περίπτωση) και τα λάθος χρώματα θα κάνουν την δουλειά του πιο δύσκολη, και καμιά φορά μπορεί να γίνει και ζημιά, αν πχ θεωρήσει οτι στο κόκκινο θα είναι +12v και τελικά από την άλλη άκρη είναι σε γείωση. Επίσης ένα αυτοκόλλητο στο μέσα μέρος του πίνακα με τα χρώματα και την χρήση του, θα φανεί πολύ εξυπηρετικό στο μέλλον για κάποιον αλλον ή για σένα που θα έχεις ξεχάσει μετά απο 5 χρόνια τι ακριβώς είχες κάνει.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Makita ή Bosch ;;;;
    By giorgosxristou in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-15, 11:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας