Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Αγορά μικρού τηλεφωνικού κέντρου ή κάτι τέτοιο

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη stafidas
    Όνομα
    Σταφίδας
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή Αγορά μικρού τηλεφωνικού κέντρου ή κάτι τέτοιο

    Καλησπέρα,
    δεν ξερω αν ανοιγω το θέμα στην σωστή ενότητα...

    Με ενδιαφέρει να έχω κάτι οικονομικό αλλά και αξιόπιστο. Θέλω να εχω μια γραμμη για fax και μια γραμμη για τηλεφωνο. Στον χωρο μου θα εχω 4 γραφεια (άρα 4 εσωτερικά τηλέφωνα). Φυσικά στο χώρο θέλω και internet.
    Σκεφτόμουν μια ISDN γραμμή για να έχω μόνο ένα πάγιο. Η μία γραμμή της ISDN θα οδηγηθεί στο fax αμέσως μετά το NETMOD του ΟΤΕ και η άλλη γραμμή σκεφτόμουν να μπει σε ένα μικρό τηλεφωνικό κέντρο το οποίο θα έχει 4 extension και όλες τις απλές δυνατότητες ενός PBX (call transfer κ.τ.λ.). Λογικά σε αυτήν την περίπτωση μιλάμε για DSL over ISDN για να έχω και internet στο χώρο.

    Τι μου προτείνετε για μια τέτοια περίπτωση? Ισως το τηλεφωνικό κέντρο θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο (π.χ. κονσολοτηλέφωνο, υπηρεσίες του provider χωρίς να έχω καθόλου PBX στο χώρο μου, ή οτιδήποτε άλλο).

    Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη και έτοιμος για συζήτηση

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Μαρινο τι θα ελεγες για κατι τετοιο;



    bd-72-02.jpg


    Συγνωμη απο καινουργια δεν μπορω να σε βοηθησω.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    patent61 (03-02-12)

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    αγαπητε φιλε,
    μπορεις να παρεις τηλ κεντρο απο την auerswald. θα σου προτεινα 6-10 εσωτερικα. μια η δυο γραμμες isdn και απαραιτητα ενα msn που θα παει στο fax.
    το fax δηλαδη θα ειναι εσωτερικο του κεντρου. απλα η κληση επειδη θα ειναι με βοηθητικο νουμερο θα πηγαινει κατ ευθειαν στο fax χωρις να ενοχλουνται τα αλλα τηλεφωνα. και απαραιτητα isdn. οποιος σου πει για απλη γραμμη απλα κανει λαθος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη kxenos
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Μηνύματα
    133

    Προεπιλογή

    Θα σου πρότεινα να δεις τα PBX της Panasonic και της Siemens. Το πρώτο είναι κατα τη γνώμη μου καλύτερο μιας και με τα hipath έχω αντιμετωπίσει κάποια προβλήματα. Επίσης στα Siemens οι επιπλέον κάρτες (π.χ. για music on hold κ.τ.λ.) είναι πιο ακριβές. Υπάρχουν φυσικά και πιό κινέζικες λύσεις αλλά δεν τα έχω δουλέψει ποτέ και δεν ξέρω να σου πω κάτι παραπάνω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη stafidas
    Όνομα
    Σταφίδας
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή

    χαχαχαχα φοβερό!!! Τουλάχιστον εντυπωσιακό

    edit: Αναφερομαι στο μηνυμα του Παναγιώτη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stafidas : 02-02-12 στις 22:26

  7. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον stafidas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p.gabr (02-02-12), patent61 (03-02-12)

  8. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη stafidas
    Όνομα
    Σταφίδας
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή

    Κωσταντίνε με τα hipath που αναφέρεις ανεβάζεις πολύ τον πήχη. Ψάχνω για κάτι φτηνό. Από Panasonic δεν ξέρω... έχεις να μου προτείνεις κάποιο μοντέλο να το ψάξω (πάντα για κάτι φθηνό και μικρό σχετικά)?

    xsterg, κάπως έτσι το σκέφτομαι κι εγώ. Μια γραμμή ISDN για αρχή (χλωμό το βλέπω να μπαίνει δεύτερη στο μέλλον). Τα 4 εσωτερικά είναι αρκετά για την ώρα. MSN όπως λες για το FAX αλλά εδώ έχω ένα ερώτημα: Αν το fax πηγαίνει μέσω του κέντρου, σε περίπτωση που θα μιλάνε 2 τηλέφωνα ταυτόχρονα... το fax θα δείχνει busy, σωστά? Εγώ θέλω να έχω την μια γραμμή dedicated για το fax.
    Εχεις να μου προτείνεις κάποιο μοντέλο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη kxenos
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Μηνύματα
    133

    Προεπιλογή

    Το hipath1210 έχει γύρω στα 300€. Το ίδιο περίπου και το tea308 της panasonic. Δε γνωρίζω το budget σου αλλά δύσκολα θα πέσεις πιο κάτω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kxenos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    stafidas (03-02-12)

  11. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    μιας και μιλας για χαμηλό προυπολογσμό και ΜΙΑ γραμμη (isdn Με ΦΑΞ + 1 Τηλέφωνο)

    ένδεχωμένος να σε βολεύει να αγοράσεις 4 ιδια ασυρματα τηλεφωνα, και να συντονίσεις τα 4 ακουστικά στην ίδια βάση, και να απενεργοποιησεις τον χτύπημα εισερχομένων στα 3 άλλα ακουστικά.

    έτσι έχεις, και ενδοεπικοινωνία, το ένα ακουστικό μπορεί να καλέσει το άλλο, ΚΑΙ μεταφορά γραμμής αν το σηκώσει ο ένας στο άλλο ακουστικό. (για το δεύτερο δεν ξέρω αν όλα το κάνουν αλλα τα panasonic,siemens σίγουρα)



    παράδειγμα ενα φτηνό που είδα μόλις τώρα http://www.panasonic.gr/manual/kx-tg1611-0 στη σελίδα 25 σου λέει για τις δυνατότηες ενδοεπικοινωνίας, μεταφοράς γραμμής και τηλεσυνδιασκεψης ..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη plouf : 03-02-12 στις 09:17

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον plouf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    stafidas (03-02-12)

  13. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Καλημέρα,

    Μια και θες κάτι οικονομικό, μπορείς να φτιάξεις ένα PBX βασισμένο στο Asterisk. To Asterisk είναι open source λογισμικό που υλοιποιεί την λειτουργεία ενός IP/PSTN PBX σε software. Μπορείς να μάθεις περισσότερα εδώ.

    Θα χρειαστείς έναν Linux υπολογιστή, και τις interface κάρτες που μπορείς να προμηθευτείς από εδώ. Για την εγκατάσταση που αναφέρεις θα χρειαστείς μία κάρτα για ISDN BRI όπως αυτή εδώ. Επίσης θα χρειαστείς μία καρτα για POTS (βλέπε εδώ) για το εσωτερικο δίκτυο με 4 FXS's επάνω.

    Στον κόσμο των τηλεφωνικών κέντρων, λύσεις βασισμένες στο Asterisk θεωρούνται πολύ οικονομικές (<500 euro) για τις υπηρεσίες και την ευελιξεία που προσφέρουν. Για να πάρεις ένα έτοιμο PBX που να προσφέρει τις ίδιες λειτουργείς θα χρειαστείς μερικές χιλιάδες euro.

    Προσοχή όμως, το σετάρισμα ενος τέτοιου PBX απαιτεί αρκετό ψάξιμο και κάποιες γνώσεις για τηλεφωνικά δίκτυα. Αν μπείς στον κόπο θα βγείς κερδισμένος γιατι θα έχεις ένα πολύ ευέλικτο PBX και θα έχεις μάθει σίγουρα πολλά πράγματα. Αν δεν θες να ασχοληθείς και τόσο καλύτερα άσε το Asterisk στην άκρη .

    Για κάτι πιο απλό σε Software PBX δες επίσης και το AsteriskNow (http://www.asterisk.org/asterisknow) και το OpenPBX (http://www.voicetronix.com/openpbx.htm)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hlias0 : 03-02-12 στις 10:18

  14. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον hlias0 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    stafidas (03-02-12)

  15. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη stafidas
    Όνομα
    Σταφίδας
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή

    Χρήστο πολύ καλή η ιδέα σου, σ'ευχαριστώ. Θα το κοιτάξω ζεστά αυτό το ενδεχόμενο. Λογικά για την αρχή με καλύπτει πλήρως (και ίσως όχι μονο για την αρχή).

    Ηλία, σήμερα μόλις έμαθα για το asterisk. Βγαίνει και σε windows version από ότι άκουσα (3CX ή κάτι τέτοιο). Είναι και αυτή πολύ καλή λύση. Δεν με φοβίζει να μπω στο κόσμο των τηλεφωνικών κέντρων. Routers στήνω και έχω βάλει ένα σκασμό FXS & FXO στα routerάκια μου. Εχω κάποια εμπειρία στο χώρο
    Από πλευρας ευκολίας και μόνο θα κοιτάξω τη λύση του Χρήστου σε πρώτη φάση, και αν για κάποιο λόγο δεν μου κάνει, μάλλον θα προχωρήσω για asterisk (ή 3CX).

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια για επιλογή τηλεφωνικού κέντρου
    By info@kalarakis.com in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-17, 20:26
  2. Επιλογή Τηλεφωνικού Κέντρου
    By Googlis in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-14, 20:30
  3. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο;
    By kakomiris in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-13, 17:48
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-12, 13:08
  5. Θυροτηλέφωνο Τηλεφωνικού Κέντρου
    By plouf in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-08, 15:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας