Σελίδα 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 86

Θέμα: Θερμομετρο σε ηλιακο!

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη DJman
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    405

    Προεπιλογή

    Εγω παντως το τοποθετησα στο σημειο που ειναι η υποδοχη για την αντισταση(αν θελεις να βαλεις ρευμα στον ηλιακο με αντισταση) και εχω αποκλιση 1 βαθμο κατω στην μετρηση μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jun 2017
    Περιοχή
    Β. Ελλάδα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Αυτό κάνει για αυτή την δουλειά: https://www.aliexpress.com/item/Digi...999.264.qoeeo6

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Adavis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό κάνει για αυτή την δουλειά: https://www.aliexpress.com/item/Digi...999.264.qoeeo6
    Αν απαντάς, είναι 2μιση χρόνια μετά...
    Αν ρωτάς, βάλε και ένα ( ; )
    Και ναι κάνει.

    Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Adavis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό κάνει για αυτή την δουλειά: https://www.aliexpress.com/item/Digi...999.264.qoeeo6
    Στο αυτοκόλλητο πάνω στη συσκευή λέει για τα καλώδια τροφοδοσίας και αισθητήρα
    πως πρέπει να παραμείνουν σε μία proper distance. Ποια είναι αυτή;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.389

    Προεπιλογή

    δεν κανει το max temp ειναι περιπου 70c οποτε δεν θα διαβαζει πανω απο 70 και το αλλο αν επεκτινεις το καλωδιο του αισθητηρα παλι δεν θα μπωρει να διαβασει τιμες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jun 2017
    Περιοχή
    Β. Ελλάδα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από el greco 1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν κανει το max temp ειναι περιπου 70c οποτε δεν θα διαβαζει πανω απο 70 και το αλλο αν επεκτινεις το καλωδιο του αισθητηρα παλι δεν θα μπωρει να διαβασει τιμες.
    Θα μπορούσες μήπως να μου προτείνεις κάποιο κατάλληλο; Και για την σύνδεση αισθητήρα με το θερμόμετρο θα χρειαστώ καλώδιο UTP ή 2 καλώδια 0,75;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #37
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Αγαπητοί καλησπέρα.
    Ανακάλυψα τυχαία τη σελίδα σας στο internet σας και θα ήθελα, εάν μπορείτε, να με βοηθήσετεγια μια εγκατάσταση που σκοπεύω να κάνω. Μερικές από τις ερωτήσεις μου έχουν απαντηθεί στο παρελθόν ωστόσο όχι με απόλυτη σαφήνεια.
    Συγκεκριμένα πρόκειται να αγοράσω ένα ηλιακό θερμοσίφωνο Calpac Vacuum ts το boiler (δοχείο νερού) του οποίου ΔΕΝ έχει ειδική υποδοχή για αισθητήριο θερμοκρασίας κι αυτό το αναφέρω επειδή στόχος μου είναι να τοποθετήσω θερμόμετρο (ηλεκτρονικό) εντός της οικίας με σκοπό να διαπιστώνω ποια είναι η θερμοκρασίατου νερού του ηλιακού ούτως ώστε να μην χρείαζεται να ανοίγω τη βρύση (άσκοπη κατανάλωση νερού) ώστε να καταλάβω εάν έχει ικανοποιητικά ζεστό νερό χρήσης. Όπως αντιλαμβάνεστε δεν με ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια της θερμοκρασίας του νερού (εάν είναι πάνω από 30/35οC δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσω την αντίσταση του ηλιακού).
    Έπονται οι ερωτήσεις:
    Α) Πως πρέπει να γίνει η σύνδεση του αισθητηρίου με το boiler του συγκεκριμένου ηλιακού ;
    Υποψιάζομαι με ένα ¨ταφ¨ στην έξοδο ζεστού νερού του boiler ™όποτε σε αυτή την περίπτωση

    1. το κυάθιο του αισθητηρίου (και κατ΄ επέκταση και το αισθητήριο) που θα τοποθετηθούν στο ¨ταφ¨ πρέπει να έχει/ουν αρκετό μήκος ώστε να φτάνει/ουν μέσα στο boiler (δοχείο νερού) ή αρκεί (δεδομένου ότι υπάρχει σύστημα ανακυκλοφορίας του νερού χρήσης) ένα κοντό κυάθιο/αισθητήριο;
    2. Σεμια τέτοια συνδεσμολογία (μακρύ κυάθιο και αισθητήριο ώστε να φτάνουν μέσα στο δοχείο του νερού) δεν θα περιορίζεται η ροη του ζεστού νερού προς την οικία;
    3. Εφόσον λειτούργει το σύστημα ανακυκλοφορίας του νερού χρήσης φαντάζομαι να μην χρειάζεται να ανοίγω τη βρύση (ροη νερού) ώστε το αισθητήριο να αντιλαμβάνεται την σωστή θερμοκρασίατου νερού μέσα στο boilerή μήπως δεν είναι έτσι;


    Β) Έχετε να μου προτείνετε ένα φθηνό και σχετικά αξιόπιστο ηλεκτρονικό θερμόμετρο (μπαταριάς) στο οποίο να μπορώ εγώ ο ίδιος να προσαρμόσω (κολλήσω με καλάι ενδεχομένως) οποιουδήποτε μήκους (χρειάζομαι πάνω από 15 μέτρα) καλώδιο (απ΄όσο ξέρω UTP) το μήκος του οποίου δεν θα επηρεάζει έντονα την ακρίβεια των μετρήσεων του θερμομέτρου;
    Γ) Έχετε να μου προτείνετε ένα φθηνό και σχετικά αξιόπιστο αισθητήριο στο οποίο να μπορώ εγώ ο ίδιος να προσαρμόσω (κολλήσω με καλάι ενδεχομένως) το παραπάνω μακρύ καλώδιο ή ακόμη, εάν υπάρχει έτοιμο σετ αισθητηρίου/καλωδίου σε τέτοια μήκη; (διότι, απ΄ όσο έχω ψάξει στο internet δεν βρίσκω).

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και φυσικά οποιαδήποτε άλλη πρόταση ή υπόδειξηείναι ευπρόσδεκτη.



    ΚΩΣΤΑΣ

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #38
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    για το κυαθιο που αναφερεις δεν χρειαζεται να το εχεις βουτηξει μεσα στο μποιλερ.στο ταφ που θα βαλεις θα το συνδεσεις στο πλαι και θα εκμεταλευτει την ιδιοτητα του ζεστου νερου(να ανεβαινει πανω) οποτε θα κανεις την δουλεια σου.

    https://www.skroutz.gr/c/1195/asfale...B1%CE%BA%CE%B1

    αυτο σε φτηνο https://www.ergo-tel.gr/product_info...ducts_id=30709

    kai αισθητηριο https://www.skroutz.gr/s/10706921/OE...-Platinum.html

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vasilllis : 14-09-17 στις 09:14
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #39
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    για το κυαθιο που αναφερεις δεν χρειαζεται να το εχεις βουτηξει μεσα στο μποιλερ.στο ταφ που θα βαλεις θα το συνδεσεις στο πλαι και θα εκμεταλευτει την ιδιοτητα του ζεστου νερου(να ανεβαινει πανω) οποτε θα κανεις την δουλεια σου.

    https://www.skroutz.gr/c/1195/asfale...B1%CE%BA%CE%B1

    αυτο σε φτηνο https://www.ergo-tel.gr/product_info...ducts_id=30709

    kai αισθητηριο https://www.skroutz.gr/s/10706921/OE...-Platinum.html
    iliakos_thermosifonas_diagramma.jpg

    Στο σχέδιο έχω προσθέσει, πάνω δεξιά, ένα ταφ που περιέχει τον αισθητήρα.
    Αυτό εννοείς Βασίλη να κάνει;

    Αν εννοείς αυτό, δεν θα υπάρχει διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ των σημείων Α και Β;
    Αν πιάσει πχ απότομα κρύο, στο σημείο Β θα κατέβει απότομα η θερμοκρασία, ενώ στο Α θα αργήσει.
    (εφόσον δεν υπάρχει ροή ζεστού νερού, δεν έχει αφήσει να τρέξει ζεστό νερό από τη βρύση δηλαδή ώστε να φτάσει στο Β)
    Οπότε θα έχει ζεστό νερό στο μπόιλερ, αλλά θα νομίζει ότι δεν έχει γιατί το θερμόμετρο θα δείχνει χαμηλή θερμοκρασία.

    Εκτός αν το ζεστό νερό ανέβει προς τα πάνω και μέσα στο σωλήνα που οδηγεί στο σημείο Β.

    (τώρα που το σκέφτομαι, έστω ότι κρυώνει ο σωλήνας που οδηγεί στο Β. Το κρύο νερό που περιέχει, θα κατέβει στο μπόιλερ και ζεστό νερό θα ανέβει στο σωλήνα. Σωστά; )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 14-09-17 στις 10:18
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  10. #40
    Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Πρίν μερικούς μήνες έβαλα θερμοσίφωνα στο πατάρι (υπήρχε η υποδομή) και άλλαξα τον ηλιακό στην ταράτσα.
    Καί στις δύο περιπτώσεις ζήτησα να έχουν κυάθιο, η επιβάρυνση ήταν κάπου στα 10€.
    Η μέτρηση θερμοκρασίας είναι πολύ καλύτερη απο αυτή που είχα στον παλιό ηλιακό με το Τ και το κοντό κυάθιο.

    Ο παράδοση του ηλιακού με κυάθιο δεν καθυστέρησε καθόλου (~2 ημέρες παραγγελία-εγκατάσταση) ενώ του απλού -άλλης εταιρίας- πήρε κάπου στις 10 ημέρες.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα με ηλιακο!!
    By κολας in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-17, 15:15
  2. ηλιακο Ups
    By apollonas in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-12, 14:58
  3. ΗΛΙΑΚΟ ΦΑΝΑΡΑΚΙ
    By john_ev in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-11, 14:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας