Σελίδα 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 7 8 9
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 81 έως 86 από 86

Θέμα: Θερμομετρο σε ηλιακο!

  1. #81
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arkady Εμφάνιση μηνυμάτων
    την πιο αξιόπιστη μέτρηση
    Ποια είναι η πιο αξιόπιστη και γιατί;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  2. #82
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.443

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arkady Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά, δίνω μεγάλη έμφαση στην μέγιστη αξιοπιστία της μέτρησης το ίδιο και πολλοί άλλοι, γι'αυτό και οι πολλές λύσεις που προτείνονται σε αυτό το νήμα.
    Το να δώσω 30€-40€ παραπάνω να έχω την πιο αξιόπιστη μέτρηση για μια λύση που θα χρησιμοποιώ για πολλά χρόνια, δεν θεωρώ οτι είναι μεγάλο έξοδο και για μένα αξίζει την ταλαιπωρία της αλλαγής αντίστασης. Βέβαια ο καθένας το βλέπει διαφορετικά.
    Για να έχουμε μέγιστη αξιοπιστία μέτρησης τα αισθητήρια πρέπει να είναι 2 ( βλέπε φωτό στο #47 βέλος τοποθέτησης , επάνω αλλά και κάτω ) με λίγη εξοικείωση θα μπορείς να διαβάζεις αυτές τις διαφορές , αλλιώς θα είναι τον χειμώνα οι ενδείξεις και αλλιώς το καλοκαίρι ( το καλοκαίρι κρατάει το περίβλημα της μόνωσης αβάντα 20c επιπλέον από θερμοκρασίες εξωτερικού περιβάλλοντος ).

    Όταν αφορά περισσότερη εκμετάλλευση από ηλιακό ( όπου χρήση αντίστασης με το ρεύμα είναι σπάνια ) , δεν νομίζω να μην υπάρχει κάποιος που να μην μπορεί να υπολογίσει πόσο θα είναι το ζεστό νερό (εννοείται όταν θα τον έχει "μάθει τον ηλιακό " για κάποιο διάστημα λειτουργίας του , ανάλογα την ηλιοφάνεια που είχε για κάθε ημέρα , αλλά και πόσο νερό πιθανά καταναλώθηκε προηγούμενα από άλλους ) , εγώ π.χ. μπορώ να ξέρω πόσο ακριβώς ζεστό νερό θα βγάλει , αλλά και σε ποια ποσότητα χωρίς να έχω αισθητήρες ( και όχι δεν έχω μαγική σφαίρα ) .

    Είναι χρήσιμος ο αισθητήρας για την περίπτωση που χρησιμοποιείται η αντίσταση με ρεύμα .
    Μπορεί ο δικός του θερμοστάτης που περιέχεται στην αντίσταση να είναι ρυθμισμένος σε μια θερμοκρασία δικής μας επιλογής π.χ. 70C . Αυτό δεν σημαίνει ότι όταν θα κόψει ο θερμοστάτης ( 1η φορά ) στους 70C πράγματι ο μέσος όρος θερμοκρασίας θα είναι όντως 70C αλλά λιγότερο (επηρεάζεται ο δικός του θερμοστάτης από την κοντινή απόσταση τοποθέτησης δίπλα στην αντίσταση ) . Εκεί θα βοηθήσουν οι 2 αισθητήρες σε διαφορετικό ύψος τοποθέτησης για τον κάθε ένα αισθητήρα ( και μακριά από το κυάθιο όπου εκεί γίνεται της ...) .

    Θα βοηθήσουν οι αισθητήρες περισσότερο για την απόφαση της ποσότητας νερού που χρειάζεσαι για να χρησιμοποιηθεί όλο άμεσα , γιατί την επόμενη μέρα πιθανά δεν θα έχεις το ζεστό νερό από σοβαρές απώλειες κατά τον χειμώνα .
    Καλές γιορτές .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 18-12-23 στις 13:33

  3. #83
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια είναι η πιο αξιόπιστη και γιατί;
    Η λύση με το κυάθιο, καθώς ο αισθητήρας παίρνει μέτρηση απο μέσα στον κάδο, όχι απο το εξωτερικό περίβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #84
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να έχουμε μέγιστη αξιοπιστία μέτρησης τα αισθητήρια πρέπει να είναι 2 ( βλέπε φωτό στο #47 βέλος τοποθέτησης , επάνω αλλά και κάτω ) με λίγη εξοικείωση θα μπορείς να διαβάζεις αυτές τις διαφορές , αλλιώς θα είναι τον χειμώνα οι ενδείξεις και αλλιώς το καλοκαίρι ( το καλοκαίρι κρατάει το περίβλημα της μόνωσης αβάντα 20c επιπλέον από θερμοκρασίες εξωτερικού περιβάλλοντος ).

    Όταν αφορά περισσότερη εκμετάλλευση από ηλιακό ( όπου χρήση αντίστασης με το ρεύμα είναι σπάνια ) , δεν νομίζω να μην υπάρχει κάποιος που να μην μπορεί να υπολογίσει πόσο θα είναι το ζεστό νερό (εννοείται όταν θα τον έχει "μάθει τον ηλιακό " για κάποιο διάστημα λειτουργίας του , ανάλογα την ηλιοφάνεια που είχε για κάθε ημέρα , αλλά και πόσο νερό πιθανά καταναλώθηκε προηγούμενα από άλλους ) , εγώ π.χ. μπορώ να ξέρω πόσο ακριβώς ζεστό νερό θα βγάλει , αλλά και σε ποια ποσότητα χωρίς να έχω αισθητήρες ( και όχι δεν έχω μαγική σφαίρα ) .

    Είναι χρήσιμος ο αισθητήρας για την περίπτωση που χρησιμοποιείται η αντίσταση με ρεύμα .
    Μπορεί ο δικός του θερμοστάτης που περιέχεται στην αντίσταση να είναι ρυθμισμένος σε μια θερμοκρασία δικής μας επιλογής π.χ. 70C . Αυτό δεν σημαίνει ότι όταν θα κόψει ο θερμοστάτης ( 1η φορά ) στους 70C πράγματι ο μέσος όρος θερμοκρασίας θα είναι όντως 70C αλλά λιγότερο (επηρεάζεται ο δικός του θερμοστάτης από την κοντινή απόσταση τοποθέτησης δίπλα στην αντίσταση ) . Εκεί θα βοηθήσουν οι 2 αισθητήρες σε διαφορετικό ύψος τοποθέτησης για τον κάθε ένα αισθητήρα ( και μακριά από το κυάθιο όπου εκεί γίνεται της ...) .

    Θα βοηθήσουν οι αισθητήρες περισσότερο για την απόφαση της ποσότητας νερού που χρειάζεσαι για να χρησιμοποιηθεί όλο άμεσα , γιατί την επόμενη μέρα πιθανά δεν θα έχεις το ζεστό νερό από σοβαρές απώλειες κατά τον χειμώνα .
    Καλές γιορτές .
    Τον αισθητήρα τον χρειάζομαι για να μην χρειάζεται ούτε να μαντεύω, ούτε να "υπολογίζω" πόση ώρα χρειάζεται να ανάψω την αντίσταση, για να φτάσει το νερό στην επιθυμητή θερμοκρασία.
    Η μόνη ένασταση που έχω για το κυάθιο είναι αυτό που αναφέρεις προς το τέλος του post σου: Φοβάμαι ότι αν το κυάθιο είναι τοποθετημένο κοντά στην αντίσταση, θα σου δείχνει θερμοκρασία νερού "που βράζει"....

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #85
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arkady Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η λύση με το κυάθιο, καθώς ο αισθητήρας παίρνει μέτρηση απο μέσα στον κάδο, όχι απο το εξωτερικό περίβλημα.
    Η θερμοκρασία του εξωτερικού περιβλήματος είναι συνάρτηση της θερμοκρασίας του νερού.
    Εγώ για δύο χρόνια μετρούσα τη θερμοκρασία του εξωτερικού περιβλήματος (ο αισθητήρας ήταν μεταξύ μόνωσης και εξωτερικού περιβλήματος).
    Ποτέ δεν μου έδωσε εσφαλμένη ένδειξη.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  6. #86
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Με λίγη εξοικείωση ….
    Με κατάλληλους υπολογισμούς …..
    Με μικρη εκτιμηση…….

    Η διαφορα των 40,5 με το 41 εχει ελάχιστη διαφορα.
    Αντιθέτως η διαφορα που θα δειχνει με αναμενη αντισταση και σβηστή τεράστια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (18-12-23)

Σελίδα 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 7 8 9

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα με ηλιακο!!
    By κολας in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-17, 15:15
  2. ηλιακο Ups
    By apollonas in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-12, 14:58
  3. ΗΛΙΑΚΟ ΦΑΝΑΡΑΚΙ
    By john_ev in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-11, 14:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας