Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 39

Θέμα: Αναζητηση φορητου σκληρου δισκου με ενεργο συστημα ψυξης ανεμιστηρακια δηλαδη

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη The Professor
    Όνομα
    A
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    441

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakisr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα.Εδω και δεκα χρονια εχω φτιαξει αυτοΣυνημμένο Αρχείο 28728Ειναι ενα απλο κουτι που κατηργησα το εσωτερικο ανεμιστηρακι(ειναι βασικο αυτο)και αφου εκανα μια τρυπα βιδωσα το εξωτερικο και πολυ μεγαλυτερο οπως βλεπετε.Το πιο βασικο ομως ειναι οτι εδω και δεκα χρονια εχω τον ιδιο σκλρο δισκο.Ειναι IDE (Western Digital 320Gb) γιατι ειναι πιο ανθεκτικοι στη θερμοκρασια και τους κραδασμους απ'οτι οι SATA.Επισης μειονεκτει στη ταχυτητα αλλα και αυτο ειναι καλο γιατι δεν ανεβαζει θερμοκρασια.Αρα πιστευω οτι ειναι η καλυτερη επιλογη για μια αξιοπιστη συσκευη αποθηκευσης.

    Τωρα πια ide δεν βρισκεις , οποτε σατα , χμμμμwestern digital και τον εχεις ξεχασει ε? αυτο παει να πει οτι μια αξιοπιστη μαρκα , κατι αλλο o ο σκληρος σου αυτος ειναι Western Digital Scorpio Blue Mobile Hard Drives 320 GB, 100 MB/s, 8 MB Cache, 5400 RPM αραγε το κουταακι θα μπορεσω να το βρω...το ανεμιστιρακι χυμα διαλεξες ενα σημειο και το εβαλες εκει ή εκει συγκεκριμενα δηλαδη νοιτα πανω απο τον δισκο , εκει ανεβαζει θερμοκρασια ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Καλησπερα και παλι...Δισκο IDE αν ψαξεις σε καταστηματα υπολογιστων θα βρεις σιγουρα απο αντικαταστασεις.Πολλοι τους αλλαζουν γιατι ειναι αργοι και πολλες μητρικες δε τους υποστηριζουν.Αν βρεις με ενα απλο φορματ και μια εξεταση ειναι ετοιμοι για "δουλεια".Οσο για τη τρυπα στο κουτι υπολογισα στο κεντρο του δισκου απο τη πλευρα που "διαβαζει" δηλ τη πλευρα της ετικεττας.Συγγνωμη λαθος...Ο σκληρος ειναι 250GB και ειναι ο Συνημμένο Αρχείο 28729Σου ευχομαι καλη επιτυχια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από The Professor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Papas00zas οι expansion δεν μου εμπνεουν ασφαλεια , και απο οτι καταλαβα ο expansion εχει γριλλιες ενω ο αλλος ο μεγαλος σκληρος δεν εχει καθολου σφραγισμενος δηλαδη ??? ημαρτον θα βρασει.....
    Προσωπικά, το σφραγισμένο τον έχω για την ίδια δουλειά(εν μέρει), και όταν χρειλαστηκε να επαναφέρω τον υπολογιστή μου, δούλευε για 2 ώρες ασταμάτητα, αλλά δε ζεστάθηκε πολύ. Ένα άλλο καλό που έχει είναι πως είναι αθόρυβος, όχι σαν τον expansion.
    Αλήθια, τους expansion τους έχεις δοκιμάσει ποτέ και σου χάλασαν;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakisr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα.Εδω και δεκα χρονια εχω φτιαξει αυτοΣυνημμένο Αρχείο 28728Ειναι ενα απλο κουτι που κατηργησα το εσωτερικο ανεμιστηρακι(ειναι βασικο αυτο)και αφου εκανα μια τρυπα βιδωσα το εξωτερικο και πολυ μεγαλυτερο οπως βλεπετε.Το πιο βασικο ομως ειναι οτι εδω και δεκα χρονια εχω τον ιδιο σκλρο δισκο.Ειναι IDE (Western Digital 320Gb) γιατι ειναι πιο ανθεκτικοι στη θερμοκρασια και τους κραδασμους απ'οτι οι SATA.Επισης μειονεκτει στη ταχυτητα αλλα και αυτο ειναι καλο γιατι δεν ανεβαζει θερμοκρασια.Αρα πιστευω οτι ειναι η καλυτερη επιλογη για μια αξιοπιστη συσκευη αποθηκευσης.
    Αλήθεια; Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Στα sata, το κακό που έχουν είναι ότι θέλει προσοχή το βύσμα και ότι το καλώδιο είναι πολύ σκληρό. Από που προκύπτει το συμπέρασμα αυτό Σάκη;
    Και κάτι άλλο: Πώς γίνεται ένα σειριακό μέσο να είναι γρηγορότερο από ένα παράλληλο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Papas00zas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    picdev (06-02-12)

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    @Professor
    Δίσκους IDE βρίσκεις σήμερα, βγαίνουν ακόμη, αλλά άρχισαν και ανεβάζουν τις τιμές. Αν τώρα δε τους υποστηρίζει η μητρική(πράγμα δύσκολο,γιατί απὸτι έχω δει εγώ, έχουν έστω μία υποδοχή) υπάρχουν προσαρμογείς IDE-SATA
    & IDE-USB.
    Τη λύση του SCSI την κοίταξες;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Γεια σας και παλι.Δοκιμασα ενα δισκο IDE που εχω σε κουτι χωρις ανεμιστηρα και μετα απο αρκετη χρηση δεν ζεσταθηκε.Αντιθετα ενας μεγαλος SATA που εχω γεματο με μουσικη σε μιση ωρα ζεσταθηκε αρκετα.Δεν ξερω ομως αν οι προδιαγραφες του αντεχουν σε καποια θερμοκρασια.Καμμια φορα παιζει ρολο και το κουτι που απορροφα τη θερμοκρασια και την αποβαλει στο εξωτερικο του μερος.Οσο για τις τιμες πιστευω να μαθατε οτι λογω των πλημμυρων στη Μαλαισια ανεβηκαν ως και 40% οι τιμες των σκληρων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη The Professor
    Όνομα
    A
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    441

    Προεπιλογή

    Την λυση του SCSI δεν την κοιταξα , την ειδα τωρα και δεν παω εκει , απο οτι καταλαβα με αυτη την επικοινωνια μπορεις να ελεγχεις τις στροφες του σκληρου δισκου αλλα 73 γιγα τα βρησκω στα 100 €!!!!


    Λοιπον κατασταλαξα σε αυτα

    2 σκληρους δισκους των 1,5 ΤΒ ===> WESTERN DIGITAL CAVIAR GREEN 1.5TB SATA2, 64MB WD15EARS 3 Gb/s

    ή


    2 σκληρους δισκους των 1,5 ΤΒ ===> Western Digital CAVIAR GREEN 1,5TB/SATA3/64MB CACHE WD15EARX 6 Gb/s

    Kαντε τον κοπο και δειτε την φωτογραφια που βαζω παρακατω , η μονη διαφορα τους ειναι στον ρυθμο μεταφορας δεδομενων , να παρω αυτον με τα 3 Gb/s θα μου παραγει λιγοτερη θερμοτητα ή να μην παιδευομαι με "λεπτομεριες " ?

    Επισης στην φωτογραφια εχω και το τι δεχεται η μυτρικη μου σε σκληρους δισκους και τα χαρακτιριστηκα των σκληρων, κανει , θα τους καταλαβει ?



    Εξωτερικο κουτι

    Βρηκα αυτο αλλα απαπα δεν προτιθεμαι , αρκετα θα δωσω , οποτε θα το φτειαξω εγω με ξυλο μιλαμε θα γινει κουκλι το βαλιτσακι τους!!!! με εναν μεγαλο ανεμηστηρα απο πισω ή 2 μικρα ανεμιστηρακια , θα δω , εαν βρω καποιο hydro wave bearing με ικανοποιητικο cmf και db μπορει να παρω τετοιο αλλιως παω στην λυση 2 ανεμιστηρων.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Professor : 06-02-12 στις 00:31

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    ρε παιδιά μην τρελαίνεστε, μα τι σχέση έχει ο SATA με τη θερμότητα?
    επειδή αλλάζει ο controller σημαίνει οτι αλλάζουν και τα μηχανικά μέρη? τα μηχανικά μέρη μένουν ίδια.
    Ο sata είναι 10 φορές πιο γρήγορο δεν αξίζει να αγοράσει κανείς σήμερα δίσκο IDE

    πάρε ένα δίσκο με ενα κουτί με ανεμιστήρα να ξεμπερδεύεις , δεν είναι επιστίμη.
    Ειδα πιο πάνω οτι έδειξες ένα δίσκο με 5400στροφές πάρε έναν κλασικό με 7200
    Οι σκάζι δίσκοι είναι πανάκριβοι και προορίζονται για server!
    το κουτί που έδειξες είναι νομίζω για παραπάνω απο ένα δίσκους, λιγο μεγάλο μου φένεται.

    ****
    αφού είσαι τρελαμένος με την ασφάλεια των δεδομένων φτιάξε ένα κουτάκι ωραίο όπως λές και βάλε 2 δίσκους σε raid να είσαι σίγουρος
    http://www.ebay.com/itm/USB-2-0-Dual...item5ae496feec

    http://www.ebay.com/itm/Sedna-USB-3-...item2ebb346fb3

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 06-02-12 στις 00:30

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη The Professor
    Όνομα
    A
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    441

    Προεπιλογή

    ναι τελικα θα παρω 2 των 1,5 ΤΒ και θα φτιαξω εγω κουτι . απλα δεν ξερω εαν αυτοι ειναι συμβατοι με την μυτρικη (δεν ξερω εαν υπαρχουν τετοια κολληματα αλλα λεω μηπως σατα 1 ή 2).

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    τι σχέση έχει η μιτρική? με usb δεν θα τους συνδέσεις?σε εξωτερικό κουτί?
    πάντως συμβατότητα με το sata υπάρχει
    είδες το λινκ με τον raid controller?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ.
    By κκοστας in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-13, 22:41
  2. συστημα ψυξης με φρεον
    By vellamos in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-13, 20:14
  3. συστημα ψυξης
    By moutsa in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-10, 11:00
  4. Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-10, 04:32
  5. Θυρες φορητου σκληρου...
    By antonis_x in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-08, 23:11

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας